CHP iktidarından satılık veya kiralık cami! -2-

29 Mart 2019 Cuma

CHP yöneticileri, mutlak iktidarları döneminde bazı camilerin “ahır” yapıldığını, bazılarının satıldığını yahut kiraya verildiğini hep inkâr ederler, ama doğrudur. Belgelenmiş ve belgeler de defalarca yayınlanmıştır.

Ömrünü “sanat tarihi”ne vakfetmişdeğerlerimizden Rıfkı Melûl Meriç, “Şehrin Hüznü” isimli kitabında, “Edirne’nin Tarihî ve Mimarî Eserleri Hakkında” geniş bilgi verir. Kitapta satılan camilerin bir listesi de yer alır.

Bazılarına özetle bakalım…

Çanaklı Camii (Turgud Bezirgan Camii): “Çanaklı Camii” denmesinin sebebi minaresinin peteğinde külah kısmına yakın kuşakta çanak şeklinde çini panoların bulunmasıdır. Ayrıca firuze renk çinilerinin Edirne’de hiçbir camide bulunmadığı belirtilmektedir.

17 Nisan 1928 tarihinde cami taşlarının satılmasına karar verilmiş (Karar no: 694), 7 Mayıs 1928’de 724 numaralı kararla satılmıştır. 7 Haziran 1938 tarihinde ise caminin arsasının satılmasına karar verilmiştir.

Tabutlu Camii: 16. yüzyılda Rakkas Ali Bey adını taşıyan eski bir mahalle içinde yaptırılan değerli bir camidir. Arsasına sonradan ‘süvari ahırı’ (at ahırı) inşa edilmiştir. Cami, 15 Eylül 1938’de 60 numaralı kararla 355 liraya satılmıştır. 

Çavuş Bey Camii: 1443 yılında Sultan II. Murad döneminde, Emir Çavuş tarafından yaptırılmıştır. 78 numaralı ve 28 Eylül 1940 tarihli kararla satılığa çıkarılmıştır. 

Çokalca Camii: Karayazıcı AhmedEfendi tarafından yaptırılmıştır. Edirne’de minaresi kırmızı tuğladan yapılmış iki camiden biridir (Diğeri Ali Bey Camii). 78 numaralı ve 28 Eylül 1940 tarihli kararla satılmıştır. Bu kararda ismi, “Buçuktepe” olarak geçmektedir. 

Kıyık Bürüncükçü Camii: İpek işiyle uğraşan hayırsever bir esnaf olan Bürüncükçü İsmail Ağa tarafından yaptırılmış, 27 Mart 1939’da satış kararı verilmiştir.

Debbağ Hacı Halil Camii: Kim tarafından hangi tarihte yaptırıldığı bilinmemektedir. Bostancıbaşısı Ağazade Abdülkadir Bey tarafından 1820 yılında tamir ettirilmiştir. 1928’de 330 liraya satılmıştır. 

Daye Hatun Camii: Sütannesi Hundi Hatun adına Fatih tarafından 1486’da yaptırmıştır. Bu cami hakkında17 Eylül 1940’ta, 75 sayılı şöyle bir karar verilmiştir.

“Su işleri Müdüriyeti tarafından müteahhidine ihale olunan Bosna köyündeki su bendi için taşa ihtiyaç olduğu makam-ı vilayetten bildirilmiş olduğundan Daye Hatun ve Veled-i Veliyyüddin Camilerinin duvar taşlarının satılması...”

Ve Fatih’in sütannesinin hayrı 76 numaralı kararla 19 Eylül 1940 tarihinde 50 liraya satılmıştır.

İsmihan (Esma) Sultan Camii: Sultan II. Selim’in kızı ve Sokollu Mehmed Paşa’nın eşi İsmihan Sultan vakfıdır. 13 Haziran 1938 tarihinde 763 numaralı kararla satılığa çıkarılmış; aynı gün 764 numaralı kararla 70 liraya satılmıştır.

Gülbahar Hatun Camii: Sultan II. Bayezid’in eşi ve Yavuz Sultan Selim’in annesiGülbahar Hatun tarafından 1451 yılında yaptırılmış, 21 Mart 1935’te 22 numaralı kararla 65 liraya Keresteci Cafer’e satılmıştır. 28 Eylül 1940’ta bakiyesi ile arsasının ayrı ayrı satılması hakkında 78 numaralı karar verilmiştir.

Alipaşa Mescidi: Semiz Ali Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kışın musluklarından sıcak su akan nadir camilerden biriydi. 1941 yılında 3 numaralı kararla metre karesi 20 kuruştan satılmıştır.

Devam edeceğiz inşallah…

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Karamanlı Karamanlı 1 ay önce
  İki hurdacıyı Çanakkale’de savaşmış askerimiz, kimi yerde pilotumuz diyerek, tüm millete yedirip, tüm devlet dairelerine resmî asılırken, siz ve bu ülkenin tarihçileri nerdeydiniz. Kayseri hava alanının altına 50 uçak görülmüş derkenHadi vatandaş yedi de siz ne iş yspıyorsunuz. Anlatırken tarihçiyim diye ahkam kesiyonuz.
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 ay önce
  Sevgil..Hocam..devam..bu..alçakların..ipliğini..pazara..çıkarmak..gerek..HİPNOZDAKİLERİN..bir..kısmı..uyanır..belki..Işık..yaymaya..devam..karanlık..defolup..çekilsin...Selamlar..sevgiler.
 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent1 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Malumunuz, Profesör olmak için Doçent olarak 5 yıl beklemek gerekmektedir. Oysa 25-30 yıl boyunca Üniversitelerimizde öğretim elemanı olarak çalışmış; 10 binlerce öğrenci mezun edip deneyim kazanmış Yaşlı Doçentler olarak, koskoca 5 yılı boşu boşuna tüketip biyolojik ve psikolojik olarak ezilme sürecine girmemek adına; yaşlılıkta beklenmesi bir ömür kadar uzun olan söz konusu bu 5 yıllık bekleme süresi belasından, EMEKLİLİK HAKKINI ELDE ETMİŞ olan Yaşlı Doçentleri kurtarmanızı saygılarımızla istirham ediyoruz.
 • ErcanErcan1 ay önce
  Sordum cevap alamadım.Bir daha soruyorum; AKP'li Üsküdar Belediyesi borcuna karşılık Güzeltepe Camiini sattı mı?
 • Ataturkculeri Dusundurme ,Egitme,Gelistirme,Koruma ve Kollama Dernegi Mus SubesiAtaturkculeri Dusundurme ,Egitme,Gelistirme,Koruma ve Kollama Dernegi Mus Subesi1 ay önce
  Bence Turklerde donup dolasip tekrar tekrar beyne ususen bir budalalik var:CHP yi elestirmek.Bu beyinsizce ve faydasizca isi insanlar bikip usanmadanniye yaparlar?CHP isini hakkini vererek ve ozune saygili bir sekilde yapiyor tarihsel surec icerisinde aksatmadan:O da; Turkleri donusturmek yani Yunanlastirmak veya Yunanin temel oldugu bati kulturunu ve uygarligini(emperyalizmi) zorla Turklere benimsetmek ve yasatmak,reddedenleri ise oldurmek.Neden boyle:Cunku CHP nin temeli Anadoluda yasayan Turk olmayan etnik halklardir:Tunceli yoresi ermenileri ve bati bolgesi(Izmir,trakya bolgesi)yahudileri.Nasil oluyor bu is?:TAKIYEYLE.Agir ve ici bos,tumuyle yalandanve de siritan bir Turkculukle/milliyetcilikle.Peki sadece Osmanlidan kalan bu etnik gruplar mi olusturuyor CHP yi?Hayir,yanlarina bol miktarda Turklerin budala ve kriminal ayakci takimlarini da aldilar.(para icin her seyi yapmaya hazir olan yiginlar).Nasil oldu bu is?Emperyalistlerin Turkleri birinci dunya savasinda yenmesi ve kendi devletlerini ve sistemlerini kurup bunu bu azinliklarin eline vermesiyle oldu bu isler.Ve butun bunlari yuz milyonlarca insandan on yillarca boyunca saklayabildiler cunku devlet ve bilgi kontrol onlarin elindeydi.Olay bu kadar basittir ama bazilarinin kafaya girmiyor budalaliklarindan dolayi.Yani olayin dinle imanla dincilikle cincilikle uzaktan yakindan bir alakasi yok.Olay yuzde yuz uygarliklar ve irklararasi bir savas surecidir.
 • Ali kemal Ali kemal 1 ay önce
  Tamam onların camileri sattığını veya kapattığını kabul edelim. Pekiyicamileri satanlarmı daha tehlikeli, yoksa camiye cemaat yetiştiren toplulukları hedef alan, b arıncın açıkladığı gibi milligüvenlik kurulunda bu toplulukların yok edilmesi için karar alan işbirlikciler mi daha zararlıdır. Ev kiliseler sabatayistler masonlar aileyi yıkacak olan kanunlar, zina, müt’a nikahı(zina) daha onlarcası gündem olmazken, milli ve dini bir nesil için çabalayan topluluklar niçin hep gündemde. Yazar Allah cc için bi cevap versin bakalım
 • TayfunTayfun1 ay önce
  Dostum halka dincilik satacaksan önce kılık kıyafetine bir çeki düzen versen... Tam bir batılı monşer arkadaş.. Niye ki?
 • nazminazmi1 ay önce
  Peki bu satılan/kiraya verilen cami vakıf dernek mallarına hatta mübadelede gidenlerin mallarına çöreklenen genelde ermeniler yahudilermi yoksa türklermi?.
 • 145314531 ay önce
  Camilerin satılması,kapatılması Yüce mecliste ! Kanunlaşarak 1935 yılında Resmi gazetede yayınlanmıştır.2845 sayılı kanun 15.11.1935 yılında kabul edilmiş,22.11.1935 tarihli ve 3163 sayılı resmi gazetede ilan olunmuştur.Yetmez Arapça tekbir veya kamet getirenler hakkında rapor tutularak işlem yapılmıştır
 • AHMEDAHMED1 ay önce
  CAMİLERİN SATILDIĞI TARİHTE CHP DİYE BİR PARTİ YOKTU DİYEN YORUMCULAR. BİRAZ DA SİZ OKUYUN.CHP İLK OLARAK 1923 YILINDA "CUMHURİYET HALK FIRKASI" ADIYLA KURULMUŞTUR. DAHA SONRA ADI "CHP" OLARAK DEĞİŞMİŞTİR. C.HALK FIRKASI=CHP
 • misafirmisafir1 ay önce
  ansiklopedik cami bilgileri.. Ancak; o dönemde Ce Ha Pe diye bir parti yoktu:)
 • XyxXyx1 ay önce
  1938_1942 arasında Almanlar hızla doğuya ilerlemiş, Trakya sınırına kadar gelmiştir. SOVYET Rusya ise Kars sınırındadır. Bahsi geçen dönemde (Fevzi) Çakmak Hattı kurularak olası Alman saldırısı için tatbikatlar yapılmıştır. Bahsi geçen cami avlusuna ahır meselesi o nedenle olabilir. Diğerlerinin de niçin satıldığı neden belirtilmiyor. Okumadan bilmeden sadece siyasi rant için tarihi kullananlara inanmayın yüzlerce kitap var okuyun, dinimizde ikra (oku) demiş. İnönünün hangi koşullarda ne yaptığına bakın. Milli kütüphanelerde dönemin gazateleri var. O dönem bürokratlar ve aydınların kitabları var. Okuduktan sonra istediğinize inanın. İnönü çok hata yapmış bir lider doğrudur. Ama yaptığı olumlu şeyler ile ilgili bir kelam edememek müslümanlığa sığar mı.
 • Ayşe Ayşe 1 ay önce
  ALLAH in laneti chpkk in üzerine olsunokudukça cigerimuz yanıyorreziller hainler
 • AbcAbc1 ay önce
  1923-1953 arası Türk dış politikası ile ilgili yüksek lisans tezi hazırlayan bir kişi olarak yapılan yorumları komik buluyorum. İnönü 1940 larda bıyığından da belli olduğu gibi aşırı milliyetçidir. 1945 sonrası 2. DÜNYA SAVAŞINDA İZLEDİĞİMİZ POLİTİKADAN DOLAYI RUSYA BİZDEN TOPRAK İSTEMİŞ BOĞAZLARDA SÖZ HAKKI İSTEMİŞTİR. BU NEDENLE STALİNİN ÖLÜMÜNE KADAR RUSLARLA İNÖNÜNÜN arası kötüdür. (bknz Kamuran Gürün, N. Menemencioğlu...) Millileşme adına yapılanları Türkçe ezan gibi, kafatası ölçümü gibi tasvip etmek mümkün değil. Ama 1940 - 1945 arası İNÖNÜNÜN izlediği dış politikayı okuyun 2. Abdülhamidin balkanlarda izlediği politikaya benzer. (C. Arcayürek Şeytan üçgeninde Türkiye) Dönemin koşullarını da belirtseydi yazar daha objektif olurdu.
 • MardinliMardinli1 ay önce
  Sayın yavuz hocam dilinize sağlık chp zihniyeti budur din düşmanlığı yapmaktır.hele chpnin zihniyeti budur bu sp ne oluyor hani milli görüş temsilcisidir.Maalesef yalandır inanın bana göre bu saidi partisi chpden daha kötüdür çünkü müslümanları kandırıyor.Ama bilsinki kendi kendini kandırıyor bilinçli müslümanları kandıramaz uçuruma sürükleniyor temelsiz temel ve onun partisi
 • Hikmet sevincHikmet sevinc1 ay önce
  Sevgili hocam yaziyi hitap etiginiz insanlar zaten akp liler sizden ricam milet itifakindan oy koparacak baska bir sey bulun lutfen rica ediyorum
 • bir zaman bu topraklarda 'Allah Allah' diyenşer yok edildibir zaman bu topraklarda 'Allah Allah' diyenşer yok edildi1 ay önce
  İnönü camiye kendi gibi katırları bağlıyordu. İnönü sscb' nin nambır tuu' suyla aynı gratda bir adamdır.

Günün Özeti