“Bu cadde, çıkmaz sokak!”

21 Haziran 2019 Cuma

“İma”dan, “mecaz”dan, “telmih”ten, “ihsas”tan anlayan pek kalmadı. Mecburen “direkt” yazacağım…

Kimse kusura bakmasın, ama televizyonculuk da gazetecilik de bitti! Yazılı, görüntülü ve sözlü medya araçları (radyo, televizyon, gazete, dergi, vs.) “açık bülten”e dönüştü!

Yalanın-dolanın ve envai çeşit saçma sapanlıkla şaklabanlığın kol gezdiği “sosyal medya”dan farkları kalmadı. Bırakınız “tarafsızlık” ilkesini ahlâk, doğruluk, dürüstlük gibi “temel ilkeler” bile güme gitti. 

“Gerçekleri nesnel bir biçimde, çarpıtmadan, sansürlemeden aktarmak” şeklinde ifade edilen “Gazetecilik Meslek İlkeleri” çoktan unutulup, yerine mesleğe tamamen zıt kavramlar geldi: O gün bugündür radyolar, televizyonlar ve gazeteler (hadi birkaçını müstesna tutalım), iktidara yahut muhalefete daha fazla “yandaş” bulmak için yayın yapıyor. “Fanatik” sayısını biraz daha artırmak, bu olmazsa mevcut fanatikleri daha fazla katılaştırmak için çırpınıyorlar.

Hükümet yanlısı bir kanalı açın, bir süre sonra da tam karşıt görüşte başka bir kanala geçin: Göreceksiniz ki, aynı haberler eğip bükülmüş, kendi cephelerinin hizmetine verilmiş, aynı olgular yorumcular tarafından bir birinin tam zıddına yorumlanıp yandaşlarına malzeme yapılmış. 

Mesleğe hayatını vermiş biri olarak içimi acıta acıta söyleyeceğim: Çoktan beri gazeteciler “gazeteci” olmaktan çıkmış, sermayeye ve siyasete “yancılık” yapıyor!

“Tarafsız” olsunlar demiyorum, çünkü böyle bir dünya yok: Sadece “dürüst ve ahlâklı” olmak yeterli. Eskiden bir gazetecinin yalancılığı tespit edilse, meslek hayatı biterdi. Günümüzde, hiçbir şey olmamış gibi mesleğe devam ediyorlar. 

Meselâ “tarihi oturum”un moderatörü (yönlendiricisi) oturumdan birkaç gün önce İmamoğlu ile gizlice görüşüyor. Bu ortaya çıkınca, “sadece birkaç dakika” görüştüklerini söyleyerek, 81 milyona “yalan” söylüyor. 

Ancak iktidara yakın medyanın, Ekrem İmamoğlu’nu bangır bangır “yalancı” ilân etmesi ve bu konuda geçerli deliller sıralaması, iktidar karşıtları için hiçbir şey ifade etmiyor.

Çünkü: Onlar sonuca kilitli durumdadırlar. İstanbul’u alsınlar da bu nasıl olursa olsun. Bu yolda her türlü yolsuzluğu, hırsızlığı, ikiyüzlülüğü, hileyi, hurdayı meşru sayıyorlar. Yeter ki, oy getirsin! 

Bu cümleden olarak, Ordu Valisi’ne yaptığı hakaret, karşı taraf için “hakaret” değil, “söylenmesi gereken söz”dür: Hatta İmamoğlu az bile söylemiştir. Çünkü nazarlarında Vali Bey, “devletin valisi” değil, “Tayyip Erdoğan’ın valisi”dir!

Normal insanların nefretle kınayacağı bu hakaret, İmamoğlu’nun “yancı seçmenler”i, yani İYİ Partililer, Saadet Partililer ve özellikle de PKK güdümlü HDP’liler tarafından, aynı sebeple büyük bir kabul görmüştür. İmamoğlu gözlerinde biraz daha büyümüş, valinin şahsında “devlete ve Cumhurbaşkanı’na meydan okuyabilen cesur yürek”e dönüşmüştür. Müfrit HDP’lilerin arayıp da bulamadığı bir durumdur bu. Bariz özellikleri Tayyip Erdoğan düşmanlığı olan müfrit Saadetçilerle İYİ Partililerin de böyle bir şeye hiç itirazları olmaz: Nitekim de olmadı.

Oy çalıp seçimi “murdar” edenlerden ve onlara alkış tutanlardan her şey beklenir!

Beni asıl tedirgin eden şey ise, “angaje” olmuş medya organlarının milleti değil, sadece kendi kitlelerini etkiler hale gelmiş olmalarıdır. 

“Öttür yem borusunu öttür, öttür, borazan! 

Bitpazarında sattık, kalkamaz artık kazan!”

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • MASSON DEYYUZIMASSON DEYYUZI27 gün önce
  Sayin yazar! Gazeteler ve televizyonlar hic bir zman insanlara(genis kitlelere)dogru haber ulastirmak ve bu insanlarin gerceklerden haberdar olmasi amaciyla var olmamislardir.Ama bunun tersi gecerlidir,yani amac gercekleri insanlardan kacirmaktir kurulus amaclari.Cunku onlarin sahibi emperyalistler(masonlar ve ilimunati)butun insanligi ve gezegenimizi somuru haline getirip kolelestirmek icn bu basin kurumlarini ve cemiyetlerini yaratmislar ve kullanmislardir ancak insanlarin bundan haberi yotur cunku gercegin tersi bilgilerle insanlarin beyinleri yikanmistir.(Emperyalistin tecavuzden once hep esitlik,ozgurluk ve demokrasilaflarini kasten ve durmadan geveledigi gibi).Ancak son zamanlarda dunyada hafif de olsa bu sahte duzenegin ve zokanin farkina varmis olanlar da bulunmaktadirlar ve kendi caplarinda alternativ basin organlari(gazete tv vs) kurarak bu genel soysuzluga karsi koymaya calismaktadirlar ancak sanslari yoktur ve finansal olarak sendelemekteler,cunku ayakta kalmak icin reklama ihtiyaclari vardir ve paradoxal olarak reklam demek zaten yalan dolan ve bu yalani yaymak demektir.Digerlerinin ise parasal sorunu olmadigi icini(cunku sahipleri ayni zamanda paranin sahipleri) cogunlukla bu debelenen ikinci gruptaki alternativ gazetecileri ve televizyonculari ya satin aliyorlar,ya kredi veriyorlar ya da bir sekilde yoldan cikariyorlar finansal olarak kistirip.Hele hele ucuncu sinif irklarda durust gazeteci ve televizyoncu aramak bos bir ugrastir cunku emperyalist hemen hemen hepsini satin almistir.Gormediniz mi rakip adayla gizlice bulusup sorulari beraber hazirlayarak kumpasi kurmuslarve uygulamislar obur adaya,programin sonunda da pismis kelle gibi siritarak onursuzca soruyor:Nasildim amma? Aslinda tablo tam bir insanlik felaketi de anlayan yok.Cunku Averton penceresini cok acmislar insanlarin ve artik hic bir sey umurlarinda degil.
 • eyupeyup27 gün önce
  oylarımız sp hayılı olsun
 • ramazanramazan27 gün önce
  sonu çok hoş olmuş
 • okurokur27 gün önce
  bir gecede cahil kaldım yorumcu,sen zaten cahildin yeni farkettin.sonuçta bir insan olan atatürk hakkında ,size ağır gelen gerçekleri yazan kıymetli bir yazara hakarette bulunmak haddine değildir.sizin gibiler peygemberler hariç hiç kimsenin hatasız olmayacağı öğretilseydi bir ilah gibi kemale bağlı olmazdınız.gerçekler yıllarca gizleniyor,yeni yeni ucundan bazı gerçekler yazılınca kıyameti koparıyor,hemen yazan kişiyi aşağılıyorsunuz.saklanan bir çok şeyi burada yazsak klavyenin tuşları arızalanır.en basitini yazayım,bize kemalin 9u5geçe öldüğünü söylediler.halbuki sabah 5 e doğru ölmüştür.bunu bile doğru aktarmayanlar,diğer yanlışları size anlatırlarmı?
 • Nadir Nadir 28 gün önce
  Yaşşa be hocam ağzın dert görmesin.
 • abdulmetinabdulmetin28 gün önce
  aşağıda yorum yapan bazı hokkabazlar ne yazmanızı bekliyorlardı acaba sayın bahadıroğlu!!? onlar galiba çukurlaşmışlığın bile dibine vurmuş karşı taraf medyasının ve sosyal medya denen fitne fesat ve dedikodu kazanı yerlerin akıbetinden haberleri yok galiba.. bu sabetaycıların ve benzer taifenin taktiği kendi pisliklerini müslümanlar üzerine atmaktır, olar temiz ayakkabı ya!!!
 • Fahri turkFahri turk28 gün önce
  Muhterem bu kadarda tarafsız yazılmazki, insaf muhalefeti aşağıya iktidarı zirveye taşımışsınız hem eleştiriyorsunuz hemde benim dediğim hak diyorsunuz bütün basın iktidarın yanında muhalif cenahta kac gazete kac tv var
 • Bir gecede cahil kaldım abi!Bir gecede cahil kaldım abi!28 gün önce
  Hayatından gerçeği ve tarafsızlığı tamamen çıkarmış , dolayısıyla yalanlarla inşa edilmiş bir bir iftira labaratuarında , artık gerçeğe tamamen kapalı , 24 saat bu develetin kurucusu ve onun aziz hatırasına hakaret ve küfreden bir gazetenin ''yazarı'' olarak biraz iddialı bir yazı olmuş.Atatürk' ün annesi muhterem Zübeyde Hanım için ...hanede çalışıyordu , M.Kemal in babası Abdoş diye bir berdoştu diyen insan müsveddeleri ile sırıta sırıta aynı programda boy gösterip , tüm cehaletiyle yalan ve iftira tarihlerini anlatanların halleri gerçekten üzücü.Başkası adına utanma hakikaten varmış demek ki...
 • talebe777talebe77728 gün önce
  "O gün bugündür radyolar, televizyonlar ve gazeteler (hadi birkaçını müstesna tutalım), iktidara yahut muhalefete daha fazla “yandaş” bulmak için yayın yapıyor. “Fanatik” sayısını biraz daha artırmak, bu olmazsa mevcut fanatikleri daha fazla katılaştırmak için çırpınıyorlar.” Ama Yavuz Bey, yazınıza bakıyoruz sadece muhalif medyaya ait kötü örnekleri vermişsiniz. Hüsnü zanda bulunalım, sütunda yer kalmadığı için diyelim. Bir sonraki yazınızda hükümete yakın medyanın çarpıtmalarına ait örnekleri de bekliyoruz, gazeteci ahlaklı ve dürüst olmalı dediğiniz için.
 • Rafet ÇEVİKRafet ÇEVİK28 gün önce
  Tespitleriniz harika üstadım, cesaretiniz takdire şayan, helal olsun.
 • nknk28 gün önce
  oylarımız necdet gökçınar a
 • Ahmedâ Ahmedâ 28 gün önce
  Sayın yazar! Müthiş bir tarafsız yazı olmuş.

Günün Özeti