Bilim ve teknoloji açısından Osmanlı

29 Ağustos 2018 Çarşamba

Osmanlı’nın bilim, teknoloji, özellikle de kitaptan kopuk yaşadığını, yıldıznamelerle hayatına yön verdiğini, eşeğin kuyruğuna bakıp hava tahmini yaptığını, kendi çağına göre son derece ilkel kaldığını, hatta çok övündüğümüz mimari alanda bile Avrupa’nın gerisinde olduğunu yazan bir yazara da, Çallı İbrahim’in bir sözünü hatırlatmak zorundayım: 

“Bu kadar cehalet ancak tahsil ile mümkündür!”

İnsan birazcık düşünür: Düşünür ki, Osmanlı, 22 milyon kilometrekare yüzölçümlü devasa bir coğrafyaya dağılmış, tabir caizse yetmiş iki buçuk milleti, asırlar boyu, ilmi ve tekniği olmadan büyük bir maharet, liyakat ve kabiliyetle nasıl yönetmiştir?..

İnsan birazcık düşünür: Düşünür ki, dünyanın en güzel ve güzide mimari eserlerinden Tâc-Mahal’i, yine dünyanın en büyük kubbesini taşıyan Gül-Künbed’i, dünyanın en zarif minareleriyle süslenmiş Selimiye Camii’ni, Budapeşte’deki hamamları, Mogadişu’da onyedinci yüzyılda inşa edilip bugün  hâlâ kullanılan kanalizasyon şebekesini, 1880’lerde Taif’de kurulup bugün dahi yararlanılan tuzlu su arıtma tesislerini, acaba ilim ve teknoloji fakiri Osmanlı nasıl inşa etmiştir?..

İnsan birazcık düşünür: Düşünür ki, Copernicus’dan (Kopernik) yüz küsur sene önce tarih ve coğrafya alanlarında önemli eserler veren ve “Acaib-ul­ Mahlukaat” adlı eserinde dünyanın yuvarlak olduğunu vurgulayan Rükneddin Ahmed’in, ayrıca Piri Reis’in, Kâtib Çelebi’nin, Hacı Halife’nin eserleri değersiz oldukları için mi, Osmanlı Devleti’nde yayınlanır yayınlanmaz Batı dillerine çevrilmiş ve yüzyıllarca Batı üniversitelerinde ders kitabı olarak okutulmuştur?..

İnsan birazcık düşünür: Düşünür ki, Matrakçı Nasuh Bey gibi hembüyük bir matematikçi, silah uzmanı, kartograf, ressam, tarihçi, hem de “Sancak Beyi” (tümgeneral rütbesine karşılıktır) olan “komple donanımlı” birini cumhuriyet döneminde yetiştirebildik mi?..

İnsan birazcık düşünür: Düşünür ki, dünyada ilk kez su ve musîki sesini ruh hastalıklarının tedavisinde kullanan, ayrıca da ruh ve sinir hastalıkları konusundaki üstünlüğünü on dokuzuncu yüzyıla kadar tartışmasız koruyan ve çiçek aşısını da bulan Osmanlı’ya “ilim, teknik, kitap düşmanı” diyebilmek mümkün müdür?..

 İnsan birazcık düşünür: Düşünür ki, “İlimden, kitaptan nasipsiz” denilen Osmanlı, daha 1465’te Amasyalı Sabuncuoğlu Şerafeddin Efendi’yi yetiştirmiş, kaleme aldığı “Cerrahiyye-i İfhaniyye”isimli büyük eseriyle birlikte diğertıbbî araştırmalarıBatı dillerine çevrilip yüzyıllarca üniversitelerde “temel kitap” olarak okutulmuştur.

Fatih’in kurduğu ve öğrencisi olduğu Sahn-ı Seman Medreseleri’nde okutulan cebir dersleri, ancak onbeşinci yüzyıl sonralarından itibaren Venedik Üniversitesi’nden başlayarak, Padova, Bologna ve Floransa üni­versitelerinde ders kitabı olmuştur.

Bırakınız önder dönemleri, Osmanlı, sarsıntıya düştüğü dönemlerde bile yıldız isimler yetiştiren bir anlayışın temsilcisidir: BunaTakıyyüddin Efendi (İstanbul Rasathanesi Müdürü) ve târihçi Naîmâ gibi pek çok örnek verilebilir…

Francesco Berlinghieri isimli Floransalı bir coğrafyacı, 1480’de yayınladığı eserini ‘’Avrupa’nın En Büyük ilim Himayecisi ve En Büyük Hükümdarı Sultan Mehmed’’e, yani Fâtih’e ithâf etmişti.

Devam edeceğiz inşallah…

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • HalitHalit5 ay önce
  Taç mahali kim yaptı? Nerede yaptı? Ne zaman yaptı?
 • GedikGedik5 ay önce
  Teşekkürler
 • GedikGedik5 ay önce
  Yazı dizisi devam edecek biraz bekleyelim 1900'lü yıllara da gelinecek. Geçmişimizi kotuleyerek yada hakir görerek gelişemez.
 • AkpartiliAkpartili5 ay önce
  kemalistte kafa olsa biraz düşünür; Tren Telefon telgraf gibi insanlığa hizmet eden araçlar icad edilir edilmez Osmanlı devleti de derhal alıp kullandı bu icatları. Osmanlı döneminde 8600 km. demiryolu inşa edildi!!. Çin bile bizden 20 yıl sonra 1876da ilk tren raylarını döşeyebildi!
 • Uğur KartalUğur Kartal5 ay önce
  Osmanlı donanması Çeşme limanı nda Rusların Baltıklardan gelen donanması tarafından yok edildiğinde Rus donanmasının hareket ettiğinden haberdardı ve bişey yapmadı. Çünkü o tarihte Cebelitarık boğazından haberdar olmadığı için Rus Donanmasının Ege ye gelemeyeceğini sanıyordu 6 temmuz 1770. Bu olay sonrası dönemin Padişah ı ııı. Mustafa bile bu kadar cehaletle bu iş yürümez demiş ve Coğrafya ve denizcilik eğitimi için bugünkü İstanbul Teknik Üniversitesi nin temeli olan mühendishane-i humayun kurulmuştur.Ama gel görki okulda eğitim verecek donanıma sahip müslüman eğitmen bulunamamıştır.Var gerisini sen anla gayrı.
 • birolbirol5 ay önce
  Sayin yazar neden 1400 lu yillari yaziyorsunuz. 1800leri 1900leri yazmaniz lazim bu gunu net okuyabilmek icin
 • Osman KetılOsman Ketıl5 ay önce
  Hocam Osmanlı'da bilim bugünkünden bile ileriydi. Bu bir gerçek. İlim desen o kimsede yok idi. Osmanlı ilim ve bilimde bugünün Avrupa ve Amerika'sından daha ileriydi, neredeyse güney Kore kadar Japonya kadar ileri bir bilim vardı. Orası kesin. Aksini söyleyenlere tamah etmeyin hocam. Saygılar.
 • HukukçuHukukçu5 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenci kıyımına müdahale edip, kıyımı durdurmanızı, saygılarımızla, istirham ediyoruz.
 • Kaktus SydneyKaktus Sydney5 ay önce
  Ustad! Devam edin lutfen yazmaya ki bu Osmanli da bilim, tarih hicbirsey yoktu diyen cahiller surusu belki biraz utanirlar! Diger taraftan bu adamlar da utanma duygusu hic kalmamis ki; boyle Osmanli hakkinda alcak yazilar yaziyorlar.Bunlar arsiz ve de azgin guruh; milleti temsil etmedigi gibi; azinlik bir grup sadece seslerini yuksek cikartarak kazanacaklarini zannediyorlar; bu millet Osmanli torunu tekrar Allah in izniyle zalimlere korku salan; mazlumlarin koruyucusu olacak inshaAllah!

Günün Özeti