Benden belediye başkanı filan olmaz!

16 Mart 2019 Cumartesi

“Siz belediye başkanı olsanız ne yaparsınız?” diye bir soru gelince, afalladım!

Soruyu soran da sıradan biri değil, yıllardır belediye başkanlığı yapan başarılı biri. Bölgesini sözün tam mânâsıyla ihya etmiş. “Köy gibi” yeri şehirleştirmiş: Parklarla, bahçelerle, hobi alanlarıyla, bilgi evleriyle donatmış.

Buna rağmen, baktı ki, ben hâlâ eleştiriyorum, pat diye o soruyu sordu:

“Sen olsan ne yapardın?”

Doğrusunu isterseniz, kendim için hiç resmi ya da siyasi görev düşünmedim. Çünkü beceremem. Benim kabiliyetim farklı alanlarda. Bu yüzden bir zaman düşündüm…

Belediye başkanı olsaydım, ne yapardım?

Kanalizasyon, çöp, su gibi rutin hizmetler tabii ki devam ettirirdim. Ama en öne “insan”ı alır, “önce insan” diyerek yola çıkardım. 

Bunun için de, şehirleştirilmiş alanlarda köy hayatı yaşar gibi yaşayanları “kent insanı”na dönüştürecek adımlar atardım. 

Kurslar tertipler, uzmanları halkla buluşturur, seminerlerle, konferanslarla ve sair eğitim kanallarıyla insanlara ulaşıp “şehir kültürü”ne geçişi sağlayacak bir gayret içinde olurdum.

“İrfan”ı, “hikmet”i, “himmet”i, “merhamet”i, “edeb”i, “âdab”ı, “haya”yı, “ar”ı, “düşünme”yi yeniden öğrenmelerini sağlardım…

“Sevgi” gönül işidir, her gönülde durmaz, ama herkesin “saygılı” olması gerekir…

Bu cümleden olarak insanlara “saygı”yı, “nezaket”i, “nezafet”i, “nezahat”i ve “nefaset”i öğretir, bilgiyi insanla buluşturacak her türlü tedbiri alırdım.

“Ana-Baba Okulu” açar, okuldan mezun olanlara “Ana-Babalık kursunu tamamlamıştır” anlamında bir sertifika verirdim.

Edebiyat, kültür ve ilim adamlarını sık sık bir araya getirir, onlardan “insanlaşma” konusunda yapılabilecekleri öğrenmeye çalışırdım.

Yönettiğim bölgenin milli ve tarihi eserlerine değer verirdim…

Bölgemde yaşayan insanları sık sık tarihi mekânlara götürür, “şehirde olmak”tan çok “şehri yaşama”yı idrak etmelerini sağlamaya çalışırdım.

Şiir, edebiyat, hat, vitray, ebru, çeşmibülbül gibi kadim sanatlarımız konusunda çeşitli kurslar açar, bunların yurtdışında tanınmalarını sağlardım.

Tarihimiz, edebiyatımız, sanatımız üzerine çalışma yapmak isteyenlerin yolunu açardım…

Gençlerin “Osmanlıca” öğrenmeleri için gereken tedbirleri alır, Osmanlı Türkçesiyle yazılmış eserlere kolayca ulaşmalarını sağlardım.

“Nezaket okulu” açardım: Kaba-saba hale geldiği için çekilmez olan dünyamıza biraz olsun incelik katardım…

Bölgemdeki tüm sürücülere kurs mecburiyeti getirirdim. Trafik işaretleriyle birlikte neden bu işaretlere uymaları, neden yayalara yol vermeleri, kırmızı ışıkta durmaları, klâkson çalmamaları, zikzak çizmemeleri, patinaj çektirmemeleri gerektiğini, “kul hakkı bilinci” ekseninde anlatırdım.

Israrla anlamayanların belgelerinin iptali için çaba harcardım.

Ambülânsa yol vermeyenlerin “taammüden insan öldürmeye tam teşebbüs”le yargılanmalarını temin için gayret sarfederdim.

Çöp atmayı, çiçek koparmayı yasaklayacağıma, neden çöp atılmaması, çiçeğin niçin koparılmaması gerektiğini öğretici programlar düzenlerdim…

Gerçek tarihi öğrenmeleri için elimden geleni yapardım.

Bütün bunlardan sonra çok büyük ihtimalle ikinci kez seçilmezdim, ama olsun: Bir bölgeyi medenileştirmek için sanırım bir dönem yeter.

Anlayacağınız, benden belediye başkanı filan olmaz! 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • MaliMali6 ay önce
  Helal keşke siz belediye baskanı olsanız
 • ŞAMİLŞAMİL6 ay önce
  ŞAMİL YÜCEL DİYOR Kİ.SAYIN DİNDAR CUMHURBAŞKANI, EĞER: KURAN, ALLAH’N KİTABIYSA NE BENİM BÖYLE BİR ALLAH’A NEDE ONUN KİTABINA İHTİYACIM VAR. İKİSİ DE SİZİN OLSUN. ALIN İKİSİNİ DE TEPE, KULLANIN.İŞTE GEREKÇELERİM: Müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün.( Tevbe 5)Sizler ot gibi yerden yetiştirdim. ( Nuh 17) Amel defteri sağdan verilen ne mutlu o sağcılara.(Vakıa 8) Amel defteri soldan verilen yazık o solculara. (Vakıa 41) Sevmeseniz de savaş size farz kılındı.( Kuran bakara 216 ) Allah ve Melekleri Muhammed’de salât ederler. (Ahzab 55)Kadınları dövün.( Nisa 34) Mirasta erkeğe iki kadına bir verin.( Nisa 11)Kadınlar sizin tarlanızdır dilediğiniz yerden varın. (Bakara 223)Zina eden kadınlarınız için dört tanık çağrın.( Nisa 15) İki kadının şahitliği bir erkeğin şahitliğine bedeldir. (Bakara 282) Bana ve Peygamber’e karşı gelenlerin ellerini ve ayaklarını çaprazlama olarak kesin. ( Maide 33) Pusu kurun namaz kılmayanları ve zekât vermeyenleri öldürün. (Tevbe 5) Müslümanların canlarını ve mallarını cennet vermek suretiyle satın aldım. (Tevbe 111) Ebu lehebin elleri kurusun( Lehep 1) onlar hayvan gibidirler.( Araf 179) 1 ) Şeytan haklı çıktı kulları mı yoldan çıkardı. ( Sebe 20 )Dişe diş, göze göz, kulağa kulağı farz kıldık. ( Made 45) Suçluların suçları kendilerinden sorulmaz.(Kasas 78)Allah kâfirlerin kökünü kesin.( Munafikun 4)) Yahudileri ve Hıristiyanlar dost edinmeyin. Allah sekiz çift hayvan yarattı.( Enam 143) Suçluların suçları kendilerinden sorulmaz. Kasas 78) Peygamber, görülmeyenler hakkında söylediklerinden ötürü töhmet altında tutulamaz Onlar Kuran’ı parça, parça ettiler. Der mi? ( Hıcır süresi) Deve iğne deliğinden geçmedikçe cennete giremezsiniz. Der mi?( Araf 40) .TÜRK HALKINA SORUYORUM. DİN Mİ? LAİKLİK M?İ
 • AHMEDAHMED6 ay önce
  Cahil Adam Rumuzlu arkadaş tebrikler. Bukadar güzel anlatılır. Bir gölde iki balık kavga ediyorsa oradan bir İngiliz geçmiştir.Çok laik, CHP nin özü olduğunu söyleyen bir arkadaşıma , hayali bir hikaye anlattım.: "İngilizler 100 yıl önce,Afrikada bir ülkeyi, içten adam tutarakyıkmışlar. Bırakın şu yam yam gelenek göreneğinizi. Başınıza taktığınız bu ilkel tüyleri atın, Bu tam tam müzik de ne? . Bizim müziğimiz ne güzel.Yıkın şu tapınaklarınızı da". deyip adamları eliyle, ülkenin gelenek, görenek, dil alfabe, din ve müziklerini değiştirip unutturmuşlar. Ortada savrulan ve atalarına küfreden bir ülke ortaya çıkarmışlar. "Dedim arkadaşıma. Yok yahu öyle şey olurmu? Vah zavallı ülke vah. Afrikada hangi ülkeymiş o? " diye sordu.Yani Afrikadaki ülkeye acıyor ama burnunun ucundakiolayların şuurunda değil.
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer6 ay önce
  Kaleminize..sağlık..Ağabey..Hürmetler.
 • OkurOkur6 ay önce
  Asena Ayıptır Günahtır Yazıktır kimin sözleri bunlar Atatürkün idam ettiği Seyit Rıza sende onun torunusun aslında HDP lisin CHP yi neden destekliyorsun CHP-PKK ilişkisindençAtatürküde bahane ediyorsun. ayıptır günahtır yazıktır dedenin sözleri
 • CemreCemre6 ay önce
  Beyin zengini Asena haddini aşan beyinsiz.Madem öyle Atatürkün partisi olan CHP nin ne işi varHDP ile yani Apocularla sen onu oy verdiğin o CHP ye sorsana bizim Aponun partisiyle ne işimizdiye yüksek beyin zengini bir sor kendine sor ben neden Aponun tarafının partisini dolaylıda olsa destekliyorum Nişantaşı Şişli Beşiktaş direkt olarak HDP yen yani APO ya oy vermedimi yüksek zeka beyinli seni cevap ver terbiyesiz hadsiz.
 • Mustafa Mustafa 6 ay önce
  Mâide Sûresi / 51.Ayet51. Ey iman edenler! Yahudileri ve hıristiyanları velî (sırdaş, dost ve idareci) edinmeyin. Onlar (ancak) birbirlerinin yâr ve yardakçısı (İslâm’ın da düşmanı)dırlar. Kim onları (ve aynı zihniyette olanları) velî edinirse o da onlardandır. Şüphesiz Allah (böylece kendilerine ve müslümanlara) zulmeden toplumu doğru yola eriştirmez.1
 • Mustafa Mustafa 6 ay önce
  Maide 51 okuyun okuyun okuyun
 • Vahdet erolVahdet erol6 ay önce
  Ataturke ayyas diyen yaratik.senin zorun ne ? Senin derdin ne ? Ulke zaten zor donemden geciyor birlik olmaliyiz ama senin gibiler ulkenin fay hatlariyla oynuyor.nasilki ezanimiza dinimizesaldiranlarhata yapiyorsa sizde ayni hatati yapup dusmanin ekmegine yag suruyor.ne gerek var simdi boyle sozlere sevmiyorsan sus.allah (c.c ) karar verir kimgercekmusluman kim degil?
 • AsenaAsena6 ay önce
  Bazi beyin fakirleri adini agzima bile almayacagim pkkli terorist ile ataturku yanyana koymuslar.ayiptir gunahtir yaziktir.ataturku sevmeyebilirsin ama turk olan herkesin biraz saygisi olmasi lazim.hele biri ayyas demiski cok dramatik.yaziklar olsun.bir insan kendi ulkesinin lider kurucu vasfindaku birine bu laflari ediyorsa yazik.ataturku kimse abartmiyor siz ataturke bu sekilde sozler soylerseniz onada sahip cikan birileri cikar vesselam gerek yok bu kadar nefrete.ataturk bu ulkenin istesende istemesende degeridir ilk cumhurbaskanidir kuvayi milliyenin kurucusu en onemlisi insandir.sana bir vatan bir ulke birakmis.
 • OkurOkur6 ay önce
  ATATURKCU rumuzlu asıl terbiyesizlik yapan ve haddini aşan sensin herkes senin gibi düşünmek zorunda değil Kimseyede akıl öğretemezsin esas sen haddini bil.Osmanlı olmasaydı Atatürk olmazdı.Ne kadar dar kıt düşüncelisin Türk Tarihi sadece Atatürkten ibaretmi sanıyorsun.Senin ceddinden haberin varmı sığ basit kıt dar düşünceli!!!!Hem Kılıçdaroğlu beceriksiz değil o Ermenilere yani HDP lilere işini beceriyle yapıyor CAHİL ADAMI destekliyor ATATURKCU rumuzu şiddetle kınıyorum
 • CAHIL ADAMCAHIL ADAM6 ay önce
  ATATURKCU RUMUZLU beyinsiz,benim sozlerimde hic bir hakaret oldugunu sanmiyorum,ben bu gok kubbe altinda olan gercekleri hic eksiltmedenya da artirmadan mizahi bir dille soyledim.Ataturk un ve Apo nun ideolojisi 7 den yetmise birbirinin tipkisinin aynisidir.(Irkci ,biri kurt digeri Turk irkcisi,aydinlanmaci,devrimci(silahli zorbaci),ilerici,baticivs vs, sonu olmayan yalan dolan sarhos sacmalamalari ve tabii ki en onemlisi bu dipsiz sacmaliklar ve acimasizliklar uzerine kurulu surekli olarak masum insanlari oldurme dongusu-seytanligi).Turkiye Cumhuriyetini Ataturk kurmadi,atalarinin kafasini ezen ve daha baska seyler de yapan emperyalist Ingilizler kurdu.Normalde cocuklarin uc yasinda biraktiklari emzigi artik agzindan at artik,emzigi agzindan almaya calisinca yeri gogu inleterek zirlayan bebek olmayi artik asmalisin.Cunku sadece bizim ulkemizde degil dunyanin hicbir ulkesinde bir adam bir ulkeyi kurtaramaz yada devlet kuramaz.Bunu kollektiv guc olan ve de dusman karsisinda daha yetenekli ve ustun gelen devletler/milletler yapabilir,bir adam degil.Bizim olayimizda da emperyalist ingiliz okyanusun ortasindan geldi seni yendi,kafani ezdi,kendi devletini de duzenini de kurdu gitti.Bunu niye inkar ediyorsun ki?Sana cocuklugunda tumuyle yalan dolan olan bir alkoligin masallarini/zokasini yutturdular diye herkes bunu yutmak zorunda degil ki.Herkes senin gibi onune konan her poku yalayip yutmak zorunda degil ki.Herkes senin gibi beyinsel anlamda lagim cukurunda yasamak zorunda degil ki.Bu konuda insanlarin ozgurlukleri henuz tumuyle ellerinden alinmadi,ama istedigin olacak yakinda bu ozgurlukler de gidecek,ve gezegenimiz tam bir domuz ciftligine donusecek yeme icmeden baska bir seyle ugrasmayan yaratiklar olacagiz.Dolayisiyla uzulme,macin sonunda sen galip geleceksin.
 • Yusuf TürkoğluYusuf Türkoğlu6 ay önce
  Saadet Partisi İstanbul büyükşehir belediyesi başkan adayı Sayın Necdet Gökçınar" dır.
 • NihalNihal6 ay önce
  Hocam saygıyı nezaketi edebi bunlar kulağa hoş gelen terimler gerçekten öğretebilirmisiniz.Bu Aile ve Kültür meselesi çok zor yani çok zaman ister yinede bildiklerini okurlar oturduğunuz site veya mahalle veya birey olsun onlarda saygı nezaket yoksa siz onları düzeltemezsiniz .anlatamazsınız sadece oradan kendinizi uzaklaştırmak istesiniz.Evet gerçekten yapamazsınız!!!!kaldı ki belediyenin işlevi değil ama yinede hoş düşünceler paylaşmışsınız.
 • bükücü bükücü 6 ay önce
  Yavuz bey ilk önce köydeki yaşantısını toplu konuta taşımak isteyenlere burada otururken binanın çatısından temeline kadar herşey ortaktır ona karışmam bu beni ilgilendirmez diyen Dunkoflara ... git tezeklerinle yaşamaya devam et diyerek başkardım
 • ATATURKCUATATURKCU6 ay önce
  CAHIL ADAM RUMUZLU TERBIYESIZ.CUMHURIYETI KURAN BIZE OYLE YADA BOYLE IYISIYLE KOTUSUYLE BIR ULKE BIRAKAN ATATURKU DIGER ISIMLERLE KARISTIRMA AHLAKSIZLIK YAPMA.SIRF ATATURKUN KURDUGU PARTI DIYE BECERIKSIZ KEMAL KILICDARA OY VEREN 11 MULYON KISI VAR.SENI SURIYE IRAK AFGANISTAN YEMEN FILISTIN GIBI KARANLIK BIR ULKE OLMAKTAN KURTARDI.TERBIYESIZLIK YAPMAYIN AKILLI OLUN.
 • CAHIL ADAMCAHIL ADAM6 ay önce
  Yapacaklarinizin hepsi bu mu?Yaziklar olsun size,en onemlilerini yazmamissiniz!.1-Her okula bir Ulu onder Ataturk bustu 2-Her okula unlu onder Apo nun bustu (CHP-HDP dogal ittifakliginin serefine)3-I.nelerin,p..stlarin,o..larin ve lesbilerin haklarini(ne hakkiysa artik) garanti altina alan belediye tuzugunun acilen hazirlanmasi 3-Cami minarelerinin sokulmesi ve aya gitmek icin roket olarak kullanilmasi icin ayrilmasi ve varsa beldede kilise canlarinin sokulerek hurdaya satilmasi.4-Turk solcularinin oturacagi ve birbirlerine sonsuz palavralar sikacagi rezidanslar.3-Suriyelileri toplu olarak ilaclamak icin kontslagerler.5-Sirin beldemizdeki kirik dokuk olan kerhanelerin ve meyhanelerin yeniden avrupa standartlarina gore yapilmasi ve ISO verilmesi,vs.vs.Eger bunlari yapmayacaksaniz caga uygun uygar bir belediye baskani olacagim diye bosuna nefesinizi tuketmeyin isi ehline terkedin.
 • HamidoHamido6 ay önce
  Sayın hocam keşke yaşadığım 70 bin nufuslu şu ort. karadeniz ilçede siz aday olsaydınız. sadece bir mahallede 12 tane muhtar adayı var. düşündüm neden diye?Belliki 5 yıl boyunca sallabaş al maaş = 150 bin tl + silah ruhsat vs. Daha düşündürücü olan ise kamuda çalışanın % de 98 i aynı fikir de dir . Üretim de zaaf var tüketim tamgaz. Allah başkan ın yardımcısı olsun.
 • MisafirMisafir6 ay önce
  Efendim "sizden ne köy olur ne kasaba " diyeceğim ama demiyorum..Bu deyimi sadece bir espriolarak kullanıyorum.. sizden iyi bir tarihçi olur diye bekledik ama onu da olamadınız, ola ola "püsküllü" tarihçisi oldunuz.. Selamlar..
 • Davut BaştacıDavut Baştacı6 ay önce
  Hocam kendinize haksızlık etmeyin n'olur! Sizden çok iyi belediye başkanı olur ve bir kere seçilirseniz icraatlerinizle ikinci üçüncü dördüncü dönemi bile garantilersiniz. Bir yüzükle yola çıkanların gemiciklerle yola aktarmalı devam edip nerelere geldiklerini görüyoruz. Kendinize boş yere tasa yapmayın n'olur. Siz o göreve gelince yolu da, kaldırımı da, parke taşını yıllık söküp takmayı da en mükemmelinden yaparsınız çünkü fetvalar, din, Allah (C.C) size göre hep sizden yana. Bugüne kadar belediye başkanı olanlar anadan doğma üç kağıtçı mı sanıyorsunuz? Siz bi seçilin hele, siz de başarırsınız merak etmeyin. Nasıl olsa din sizin tekelinizde. Yaptığınıza dini bir kılıf uydurur yürür gidersiniz. Olmadı, sıkıştınız mı diyelim? O zaman "kandırıldım" der yine devam edersiniz. Siz bi yolunuzu bulursunuz hocam, kendinizi küçük görmeyin. Kimler yapıyor, siz mi yapamayacaksınız!?
 • AliAli6 ay önce
  "Ahmed" kardeş belediye o esnafın kaldırım işgaline sadece oy için göz yummaz. Uyanın artık!
 • AHMEDAHMED6 ay önce
  Kaleminize sağlık Hocam. Yaşadığım şehrin belediye başkanı Ak Partiden. Biz seçtik tabi. Şehri çok güzelleştirdi. Her yere parklar, bahçeler,oyun alanları, kaldırımlar yaptı. Bu yönden elbette başarılı. Ancak hiç bir zaman , esnafın kaldırımları işgal etmesine karışmıyor. Esnaf,2 metre genişliğindeki kaldırıma sandalye-masa atıyor. Eski eşya satan evkurcular kaldırımda buzdolabı boyuyor.Biraz kenar mahallelerde , adam kaldırıma 20 tane çiçek saksısı dizmiş. Yayalar 40 cm yerden geçiyor. Şehir merkezinde kabloların, eşyaların üzerinden atlamak suretiyle geçtiğimiz çok oluyor. .Belki de esnaftan oy gelecek diye Belediye karışmıyor. 300 oy gelecek ama 600 oy kaybedecek. Yıllardır AK Partiliydi belediye başkanı. Bu seçimlerde CHP zorluyor. Ben bile kaldırımlardaki işgale kızıp" acaba ne yapsam?" diyorum bazen.
 • benden de bi mal olmuyor!benden de bi mal olmuyor!6 ay önce
  Âbi ben de denedim, benden de bşii olmuyo, emekli olacam, o oluyor galiba, gunümü doldurdum çünkü.

Günün Özeti