Türkiye’nin Savunma Endüstrisi ve Hain Naumların Engeli

20 Eylül 2019 Cuma

Türkiye, savunma sanayi alanında çok önemli başarılara imza attı. Özellikle silahlı insansız hava araçları ( SİHA) konusunda dünyanın en ileri ülkelerinden bir tanesi olmuş durumdadır. Elbette bu durum öyle kolay olmadı. Özellikle aç sırtlanlar gibi ekonomiyi yiyip bitiren ABD gibi ülkeler ile ciddi mücadele edildi.

Bu makalemizde SİHA’dan ziyade özel sektör-devlet işbirliği üretimine başlanan Altay tanklarından bahsedeceğiz. Zira son aşamada Türkiye’nin savunma endüstrisinde çok önemli bir aşamaya ulaştığı görülmektedir. ABD’ye bağımlı bir savunma endüstrisi yerine kendi milli sanayisini kurmuş bir ülke haline geliyoruz. Emeği geçenlerden Allah razı olsun.

Serbest piyasa ekonomisinin önemi herkesçe malumdur. Devletçi ekonomiler özellikle Sovyetler Birliği gibi komünizmin sembol toplumları, ekonomik olarak iflas edip tarihin çöplüğüne atılmıştır. Buna karşın özel sektörün dinamik gücünden istifade eden Batı toplumları ekonomik olarak giderek zenginleşmiştir.

Eğer ürettiğiniz bir silahı satamıyorsanız bunun silah endüstrisinde değeri ve anlamı yoktur. İşte Altay tanklarının üretimi de her türlü yolsuzluğun ciddi rakamsal boyutlara ulaştığı devletçi bir sistemle yapılmayacak. Katar gibi yabancı ülkelerin de bulunduğu çok uluslu bir ortaklık tarafından hem üretilecek hem de ihracatı yapılacak. Tabii ki bunu bizim kafası devletçilikten başka bir şeye çalışmayan faşistlerin anlaması güçtür.

Bu maksatla öncelikle Milli Savunma Bakanlığı ile birlikte çalışacak Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi (ASFAT) kurulmuş BMC firması ile birlikte çalışmaya başlamıştır.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) yeni talepleri doğrultusunda geliştirilen Altay tankının ilk prototipleri de nihayet üretime başlamıştır. 2021 Yılında inşallah ilk tankları TSK'de görmek mümkün olacak. Bu güzel haberi, Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği olan TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nde görmek mümkün oldu. Altay ana muharebe tankının seri üretim sürecindeki ilk konfigürasyonu olan Altay T1 sergilenerek büyük bir adım atılmış oldu.

Daha önce savunma sanayisi fuarlarında sektördeki profesyonellere tanıtılan Altay, böylece ilk kez geniş halk kesimlerine açık bir etkinlikte sergilenmiş oluyor. Seri üretim görevi alındıktan sonra şu çalışmalar gerçekleştirilmiş:

TSK'nin şu andaki istekleri daha farklı olduğu için seri üretim ihalesi sonrasında ilk prototip üzerinde tekrar geliştirme çalışmaları yapılmıştır.  Türkiye'nin büyük bir çok firması ile ortak çalışılarak tankın yeni prototipleri de üretilmeye başlanmış. 1500 beygirlik, şanzımanıyla beraber motoru yerli bir motor üretimi planlanıyor ve bu motor 2023 tarihinde tankta kullanılmaya başlayacak. Tankın zırhı içinde özel bir çalışma sürdürülüyor. Fakat çok yeni bir teknoloji kullanılacağı için bu konuda ser verip sır verilmiyor.

Başlangıçta yurt dışından temin edilen sistemler bir müddet sonra tamamen yerli olacak. Artık yüzde 100 yerli, tamamen kendi milli imkânlarımızla üretilen tanklara kavuşacağız. Bu konu çok önemli zira geçmişte çok başımızı ağrıttı. Bakın neler oldu:

Almanya’dan vakti zamanında tank almıştık. Lakin Almanya gavurluğunu yapıp “Kuzey Irak’ta PKK’ya ve teröre karşı kullanamazsınız” diye şart koştu. Geriye kaldı ABD tankları. Bunlarda 2. Dünya Savaşından kalma M48 model külüstür tanklar. Çarnaçar ABD’den M60 tanklarını aldık lakin modernizasyonlarına ve yedek parçasına servet ödedik. ABD; bu tanklar yüzünden ekonomimizin canına okudu.

Bu konuda acı bir hatıra şöyledir: “ M60 tankının namlusunun altında yakın emniyet için makineli tüfek silahı bulunur. Tank alım heyetinde bulunan zabitler “nasılsa elimizde eski tanklardan kalma makineli tüfeğimiz var, bunların makineli tüfeğine gerek yok” der fiyat düşürmek maksadı ile bunlar alınmaz.

Tanklar gemilerle geldikten sonra eski makineli tüfeklerin uyumsuz olduğu görülür. Boyu, ebatları ve şekli farklı olduğundan adapte edilemez. Bu sefer ABD’den istenir, fakat verilmez. Gerisin geri gönderilir. Öyle büyük maliyetler çıkar ki; öyle bildik miktarlarda değil. Sonunda İsrail ile büyük paralar ile anlaşmalar yapılır. Bu durumu en iyi bilenlerden birisi Çevik Bir'dir. Zira birçok anlaşmanın altında imzası vardır. Kısaca ekonomimiz bu ABD tankları yüzünden çok sıkıntıya girer. ABD’nin sömürü çarkları böyle işlemektedir.

Türkiye'nin savunma sanayisi bu yıllarda birkaç şirketin elindedir. Hain Naum denilen Lozan hezimetinde rol alan Yahudi varya; işte onun torunları iş başındadır. Nasıl Lozan sayesinde Türkiye Cumhuriyetini iliklerine kadar sömürdüler son demde bu Sabetay Yahudileri devreye girip ülkeyi resmen yağmaladılar. Nasılsa hesap soran yok. Birisi sesini çıkardı mı; kesintisiz darbe süreci devreye girip kellesini uçururlar. Şimdiki Mısır’ın düştüğü acınası duruma biz yıllar önce maruz kalmıştık.

Bu Sabetaycı hainler, tank meselesi yüzünden başımıza öyle çoraplar ördüler ki sonunda Erdoğan olaya el koymak zorunda kaldı.  Milli tank üreteceğim diye devleti oyalayıp durdular. Halbuki aynı otomotiv fabrikalarında olduğu gibi üretim yerine montaj yapıyorlardı.  Namlu bir yerden geliyor motor başka yerden alınıyor resmen önceden olduğu gibi devlete ağır bir hesap ödettiler.

İşte motor dahil milli tank üretiminin gün yüzüne çıkmayan kirli çarkları böyle işlemişti. Bu gidişata son vermek için BMC firması devreye sokuldu. Katar ile ortaklık anlaşması yapılarak sermayesi güçlendirildi.

Sıfırdan Tesis kurmanın maliyetleri çok fazla yükseltileceği göz önüne alınarak tank bakım fabrikası bu işe tahsis edildi. Fakat bundan sonra hain Naum’lar tekrar devreye girerek kızılca kıyameti kopardılar. Karanlık odalarla beraber her türlü yalanı servis ettiler. Bunlardan bir kaç tanesi şöyleydi:

Cumhurbaşkanı kararıyla özelleştirilmesine karar verilen Sakarya'daki Tank Palet Fabrikası Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi'ne (ASFAT A.Ş) devredilmesini kendi medyaları aracılığı ile  “askeri fabrikalar peşkeş çekildi” diyerek kamuoyunu yanıltma girişimine başladılar. Altay tankının seri üretimi ihalesini kazanan BMC şirketine Tank Palet Fabrikası’nın 25 yıllığına tahsis edilmesini bu şekilde yansıtan medya kurumlarına CHP’de eklendi.

Yerli tankın seri üretimi için düğmeye basan Türkiye’nin hamlelerini gölgelemek için Tank Palet Fabrikası üzerinden yürütülen yaygaranın altından hep bu hain Naum’un torunları çıkıyordu. Altay tankının seri üretimi ihalesini 2011’de kazanan ve üretimi yapamayan Otokar firmasının bu beceriksizlik nedeni ile 2018’deki ihaleyi kazanamaması üzerine yalan furyası başlamış oldu. Öyle ki 18 Kasım 2018’deki ihalede 250 tank için 7 milyar dolar fiyat öneren Koç’un Otokar firması; tekrar eski yağma günlerine dönmek istiyordu. Elbette 4 milyar dolar fiyat sunan ve 3.5 milyara inen BMC’nin ihaleyi kazanması sürpriz olmadı.

Hala Sakarya’daki Tank Palet Fabrikası’nın “milli tank üssü” haline dönüşmesinin önüne geçmek isteyen bir kısım CHP milletvekilleri Hain Naum’ların iş takibini yapmaktadır. Bir sendikayı da bu maksatla amaçlarına alet eden CHP; bir yandan işçileri kışkırtırken diğer yandan da akla ziyan milliyetçilik söylemine devam etmektedir.

Altay muharebe tankıyla ilgili 2016 yılında açıklama yapan Otokar Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, “Bizde hiçbir sıkıntı yok. Bunu ben söylemiyorum silahlı kuvvetlerimiz söylüyor. Böyle bakıldığında bunun başka bir firma tarafından yapılması projeyi en az 3 ila 5 sene erteleyecektir” demişti. Fakat üstü örtülü tehditleri kararlı bir şekilde bu yağmayı durdurmak isteyen Ak Parti hükümeti tarafından durdurulmuş oldu.

Türkiye Suriye’de PKK, DAEŞ ve Doğu Akdeniz’deki enerji meselesiyle mücadele ederken devamlı devleti oyalayan Otokar firmasının keyfini bekleyemezdi. Sonuçta sadece tank konusunda değil diğer savunma alanlarında da yerlilik oranı süratle artmaya başlamıştır.  Savunma sanayimizin yerli kaynaklarıyla karşılama oranını yüzde 20’den yüzde 70’lere çıkmıştır.

Serbest Piyasa düzeninde devletin herhangi bir üretimde yer alması kabul edilemez bir durumdur. Evet, kalkınmamış bölgelerde yatırıma girişmesi üretim yapması mümkündür fakat bu durum istisnaidir. Asıl maksat üretimin özel kuruluşlar aracılığı ile yapılarak dünya çapında büyük firmalar meydana getirmektir. Devlet özel sektörün ödediği vergiler ile ayakta durmaktadır. Bunu asla unutmamak gerekir, vesselam…

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • FehniFehni13 gün önce
  Abi şu yüzde 70 yerlilik oranı nasıl hesaplaniyor bir izah etseniz Her şey dışarıdan motoru transmisyonu seyir sistemi paleti silahı
 • MITHAT KARAVAS SAVUNMASANAYISINDE COKATILM YAPTIKMITHAT KARAVAS SAVUNMASANAYISINDE COKATILM YAPTIK22 gün önce
  ONCELIKLE SN TC BASKANIMIZA MINETTARIM SAYESINDE KARA DENIZ VE HAVA SAVUNMA SANAYINDE ILERLEME KAYDETTIK EMEGI GECENLERE SONSUZ SUKRANLARIMI SUNARIM FATIHIN YAVUZUN VE 2 ABDULHAMIT VE ISMINI YAMADIGIM OSMANLI VE DEVAMI BUYUK KOMUTAN ATATURKUMUN TORUNLARI HEPINIZDEN ALLAH RAZI OLSUN
 • Mehmet salih Pehlivanoğlu.Mehmet salih Pehlivanoğlu.22 gün önce
  Devlet çok doğru bir karar aldı.Hukumeti tebrik ediyorum.Ancakyedi sekiz yil gibi bizi bu Alçak yahudi torunları maalesef Israildeki işbirlikçileri gibi HERON iha'lardaki oyunu oynayarak bunu gerceklestirdiler.Ben eminim Eskisinden daha iyi Bir ALTAY tankı serian üretim gerçekleşecektir.HER ŞER DE BIR HAYIR VAR.KOLAY GELSİN.
 • ÖmerÖmer23 gün önce
  CHP ne diyorsa tersini yapın doğru olan budur
 • Tr.Tr.23 gün önce
  Tamam Nahumlar hain bunu biliyoruz.Bu adamlar 100 yıldır devleti çocukları ile birlikte soydular,soymaya da devam ediyorlar.Lakin devlet bunu bile bile niye lades diyor.Niye anlaşmalar yapıyor.Bu tankın tasarım ve prototipine yüzlerce milyon dolar harcandı.Adamlar kripto,hep çomak sokup hendek kazmışlar.Bunlar F-35'i iptal eden zihniyet aynı zihniyet.Sana yaptırtmamak için 50 takla atarlar...Heronlardaki gibi,M60 gibi söğüşlediler.
 • AlīAlī23 gün önce
  Naum için BEKO yu araştırsan anlarsin. KUŞ serisi falan. Fiat batarken aldirmadilar. Aziz Nesin topragi bol olsun. Bir hikayesinde. Politikacinin biri beldeye gelir: Koyunuze çakilan bu kazık, sizi zengin edecek. Diye yazmişti Anliyoruz ki ne kaziklar çakilmış Vehbi ustad. Sağ olasin
 • SOKAĞIN SESİSOKAĞIN SESİ23 gün önce
  KENDİ TANKIMIZ. MÜKEMMEL TESPİT ANALİZ İLE ÖZETLEMİŞSİNİZ. ANLAYANA SİVRİSİNEK SAZ, ANLAMAYANA DAVUL ZURNA AZ. CHP Genel Başkanı Kemal beye SORMAK LAZIM! Mesela ALMAN LEOPARD TANK FABRİKASI ÖZEL DEĞİL Mİ? ? YA DA AMERİKAN F 16 FABRİKASI ÖZEL DEĞİLMİ??? DÜZCE, TRABZON, SAMSUN, ARTVİN, GİRESUN, RİZE SİLAH FABRİKALARI ÖZEL DEĞİL Mİ??? TEBRİKLER VEHBİ BEY, 90 KİŞİ İLE PAYLAŞTIM
 • BEKA MESELESİBEKA MESELESİ23 gün önce
  Vehbi hocam savunma sanayi hakkında çok daha geniş yazılar paylaşımlar bekliyoruz merhum Necmeddin Erbakan hocamızın uğraşlarını emeklerinide, Ak partinin unutulmaz çabalarınıda paylaşırsanız çok büyük hizmet yapmış olursunuz bu konuda ,çünkü emekli asker olarak işin kalbindesiniz ,yazınız için teşekkürler .
 • Hasan ErenHasan Eren23 gün önce
  Çok istifade ettiğimiz bir yazı olmuş.Teşekkürler.
 • Bir dostBir dost23 gün önce
  Sayın yazar önemli konuya deginmissiniz. Kaleminize kuvvet. Milli silah üretiminde özel veya kamu sektörü çok önemli değil. Önemli olan devleti yönetenlerin bu konuya inanması ve ciddi bir şekilde irade göstermesidir. Nitekim fırtına obusleriniArifiye fabrikası üretti ve aslanlar gibi muharebe sahasında kullanılıyor. Eğer bu muhteşem obusler uretilmeseydi şu anda TSK bünyesinde ya paladin veya başka bir model Fransız veya Amerikan obüs/topları olacak ve bunların tamir bakım ve muhimmatina çuval dolusu döviz harcayacak tık... Yine 90 li yılların sonlarında projelendirilip ikibinli yıllarda envantere giren roket ve füze sistemleri de devlet/ yarı özel sektör işbirliği ile hayat bulmuştur. Ama en önemli konu devlet Erkininin bu projelere sağlam destek vermesidir...İnşaallah savundugunuz gibi Altay tankları da günümüz muharebe koşulları na uygun standartta üretilip envantere girer...Hem milli ihtiyaçlar karşılanır hemde ihraç ederiz. Birileri zengin olamadan milli gaye hasıl olur inşaallah. Duamız ve temennimiz böyle...selam ve dua ile
 • Rıfat Rıfat 23 gün önce
  Bu hain Naum lar Türkiye de hala güçlüler, 17 yılda AK parti bu ve bunun gibilerin biletini kesemedi ne yazık ki, ama onlar buldukları her fırsatta hainlik yapıyorlar!...
 • Ordu 2000' e kadar kendi milletine silah çekti (+2016 tabii bi de...)Ordu 2000' e kadar kendi milletine silah çekti (+2016 tabii bi de...)23 gün önce
  Erbakan yılda 100 bin tank (10 yılda 1 milyon eder) üretecekti. Çevikçomak Bir de Sincan' da bu tankları tc kimlik kartlı vatandaşların üzerine salıverecekti! Ben de diyorum ki, o dönem (60'dan 2000'e) iyi ki silah milah yapmamıssık!
 • Faruk d.Faruk d.23 gün önce
  Hain Naum un torunlari derken zannederim tam anlaşılmadı.Haim Naum un akrabalarını araştırmak lazım.
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer23 gün önce
  Güzel..bir..yazı..Kalemine..yüreğine..sağlık..CESUR..YÜREK.
 • abdulmetinabdulmetin23 gün önce
  Evet her taşın altından siyonlar çıkıyor, işlerine gelmeyen şeyleri bir şekilde engelliyorlar, sabote ediyorlar.. buna mukabil içimizdeki bazı aklıevveller hala bu duruma ses çıkarmıyorlar yada onlardan taraf oluyorlar, bu durumun izahında ise insan bayağı bir zorlanıyor yani..
 • mertmert23 gün önce
  Değerli Vehbi Hocam Allah sizden ve sizin gibi gerçekleri bilen ve bunu saklamayan kahramanlardan razı olsun.Aziz milletimizin en büyük düşmanı sebetaycı siyonist yahudiler ve onların içimizdeki acentası masonik kişi ve mahvillerdir.

Günün Özeti