Necip Fazıl’ın Kitabı Toplatıldı

27 Ağustos 2019 Salı

Acaba dünyanın hiçbir yerinde 15 yıl bir siyasi partinin başkanlığını yapmış ve devleti yönetmiş birisinin; eleştirilmesini engelleyen bir yasa var mıdır?

Diyelim ki; faşist yönetimler altında yaşayan ülkelerde bir dönem 5816 sayılı yasa benzeri eleştiriyi suç sayan kanunlar vardır. Peki, hala böyle bir yasanın yürürlükte olduğu ve çok önemli kişilerin böyle bir kanun nedeniyle yargılanıp hüküm giydiği bir ülke var mıdır?

21. Yüzyılın ilk çeyreğinin sonuna gelindiği bir tarihte Türkiye’nin yetiştirdiği en değerli şair, tarihçi ve edebiyat üstadı Necip Fazıl Kısakürek gibi bir zatın kitabının toplatılmasına ne denir?
Çok şey söylenir elbette. Fakat uslubumuzu bozmayacağız. Sadece bu baskıcı yönleri ile ne derece çirkin olduklarını ve hiç utanmadan özgürlük adına yalan söylediklerini yüzlerine vuracağız.

T.C. İstanbul Anadolu 6. Sulh Ceza Hakimliğinin 22 Ağustos 2019 tarihinde vermiş olduğu  Necip Fazıl Kısakürek’e ait olan “Put Adam” kitabına “el konulması, dağıtım ve satışının yapılmasının yasaklanması” kararından bahsetmek istiyorum. Bu karardan dolayı vicdanı olan her Türk Vatandaşı derin acılar hissettiğinde şüphe yoktur.

Bundan 12 gün önce bu kitaptan bahsederek “Eski Bir Türk Subayı” başlığı ile bir makale yazmıştım. Yazının başında “Dünyada örneği var mıdır, bilinmez fakat ilginç bir kitaptan söz etmek istiyorum. Aslı Türkçe olup Arapçaya çevrilen ve daha sonra tekrar Türkçeye çevrilmiş bir eserden bahsedeceğim. Bu kitabın orijinal ismi “er-Raculü’s Sanem” Türkçe tercümesi ise “Put Adam” ismini taşıyor” diyerek; okuyucularımın dikkatini çekmeye çalışmıştım.

Lakin Türkiye’de özgür düşüncenin konuşulmasını ve tartışılmasını istemeyen mihrakların daha fazla dikkatini çekmiş olmalı ki derhal savcı ve hakimleri harekete geçirerek kitabın toplatılmasına dair karar çıkarttılar. Hukuk sürecinin bu kadar çabuk işlemesi, yıllarca süren mahkeme kararlarından mağdur halkımızın dikkatini çekmiş olabilir. Zira basit bir karar için dahi en az 2 yıl mahkeme kapılarında sürünürken bir iki hafta içinde bahse konu kitabı toplatma kararı çıkarılması mümkün olabiliyor. İnsan sormadan edemiyor tabii…

Kitabı okuduğumda öylesine çok yeni bilgi ile karşılaştım ki; Türkiye’nin yakın tarihini bilmek isteyenlerin muhakkak okuması gereken bir kaynak olduğu kanaati perçinleşti. Resmi tarih yalanlarının aksine; çeşitli kaynakları referans göstererek bir çok tarihi olayın içyüzünü okurlarla paylaşılıyor. Cevabını bulmakta zorlandığımız sorulara karşı ikna edici gerçeklerle ortaya çıkıyor.

Elbette Necip Fazıl gibi bir edebiyat dahisinin elinden çıkmış olması kitabın değerini ve içeriğini de zenginleştiriyor. İki defa tercüme edilmiş olması yani Türkçeden Arapçaya ve Arapçadan tekrar Türkçeye çevrilmiş olması dahi üslubunu bozmuyor. Fakat asıl önemi; yakın tarihimizde cereyan eden olayların içyüzünü açıklamış olmasıdır.

Yıllarca 1924-1946 yılları arasındaki tek parti yönetimini özgürlük ve hürriyet olarak yutturmaya çalışanların suratına çarpan bir tokat olarak bu kitabı takdim etmekte yarar vardır.

Kitapta geçen ve insanı hayret içinde bırakan bahisler var. Örnek olması bakımından sadece bir tanesine; medeni kanunun çıkış macerasına yer vereceğim. Yazar Rıza Nur’un “Hayat ve Hatıratım” isimli kitabından alıntı yaparak şöyle bir eleştiri getiriyor:

“Kanun Mecliste düşünmeksizin ve münakaşa etmeksizin kabul edildi. Boyacı küpüne girer gibi çıktı. Bu medeni kanun Hıristiyan geleneğine haizdir. Biz Türkler ise hemen on asırdır Müslümanız. Kanun demek örf demektir. Zavallı Türkün ne talihsiz başı varmış. Bütün zıddına olan örfler tepesine biniyor… Sonra bunun esası Roma Hukukudur. Bunlarda biraz rötuş lazımdı. Aynen almak hata idi. Aldılar hatta bunda pek ileri gittiler. Sonunda gülünç şeyler oldu. Mesela Hıristiyanlarda da bizdeki gibi sütkardeş vardır.

Sütkardeşlerin evlenmesine Fransa’daki kiliseler müsaade etmez. İsviçre kanununda da böyledir. Aynısını aldı diye kanun metninin yazarı Mahmut Esat’la alay edilmiş… Mahmut Esat da değişikliği yaparak hile ve sahtekarlığa başvurmuş. “Matbaa hatasının tashihi” diye bir hata sevap cetveli yapıp bunu da Meclisten geçirdi. Bu suretle cetvel de mercii oldu… Bu suretle sütkardeşlerin evlenmesini men eden kaydı da kaldırmıştı. Artık Türkler sütkardeşleriyle de evlenebilirler. Hıristiyanları bile geçtik”   

İşte yakın tarihimizden çok küçük bir kesit olarak sunduğumuz medeni kanun ile ilgili küçücük bir kesit. Toplatılan kitapda bunun gibi yüzlerce bilgi ve belge var. Bunları tartışmak; şurası doğru burası yanlış diyerek itiraz etmek yerine ne yapılıyor? Tiz toplatın ve kaldırın…

Sonra medya kurumları aracılığı ile özgürlük, hukuk devleti vs. diyerek şaklabanlık yapan zavallılara şahit oluyoruz. Ulan bir parça utanın be!

Kitap toplatıp yasaklayarak bir yere varılamayacağını bu gafil insanlara nasıl anlatacağız. Yahu artık internet var. En aykırı bilgilere dahi birtuşa basarak erişim imkanı buluyorsunuz. Bu girdiğiniz yol çıkmaz sokak! Daha nasıl söyleyeyim.

Faşist yazar ve konuşmacıları karşılıklı dizerek açık oturum yapıp bir de basit konularda kavgaya tutuşturuyorlar. Gören de “abov! ne biçim tartışıyorlar” desin diye. Halbuki konuşanların neredeyse hepsi aynı türden insanlar. Tek parti yönetimine; demokrasi ve cumhuriyet diyerek beyni yıkanmış koyun sürüsünden pek de farkı olmayan insanlar.

Bunun yerine resmi tarih yalanlarını çürüten eserleri gündeme getirip tartışsalar ya! İşin kötüsü bunları dile getiren birisine hemen çıkıp ağza alınmayacak derecede galiz küfürlerle hakaret ederler. Yetmedi hain! Yaftası ile hücum ederler. Bu faşistler hakaret ederken nedense savcıların aklına suç gelmez. Fakat resmi tarihin aleyhinde küçük bir eleştiri yapanı gördükleri andan itibaren derhal kodese tıkmaya çalışırlar. Ana adı, baba adı diyerek mahkemelerde süründürürler. Daha sonra kalkıp kanun devleti, hukuk devleti diyerek konuşmaya başlarlar. Yuh olsun!

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ErkmenErkmen17 gün önce
  Mevzuyu yine bir ucundan saidi Nursi’ye öbür ucundan sabetayistlere bağlamışsın. Kim imzaladı bu sözleşmeyi? Kim yaptı uyum yasalarını? .... sonra yine yazarsın aksülamel oldum diye......
 • ErzurumluErzurumlu20 gün önce
  Allah, mühlet verir fakat helak etmez. Eğer putçuluğu ve puta tapınanları helak etseydi imtihan olmaz teklif sırrı kalmazdı. Dua ederken dikkatli olmak gerekir. Zira Allah katında bazı dualar tersine döner. örneğin Feto'nun "ateşler salsın" bedduası kendi üzerine dönmüş FETÖ örgütü ve kendisi ateşler içinde kalmıştır. Allah cümlemizi ıslah etsin. demeliyiz...
 • BahadırBahadır20 gün önce
  İnsanların gerçekleri öğrenmeye hakkı
 • Mustafa Biçer Mustafa Biçer 20 gün önce
  Bu ... 5816 sayılı Atatürk'üKoruma Kanunu ne zaman silinecek anayasadan. Bıktık yahu bıktık bu  kanundan. ALLAH'ımacil kalkmasını nasip etsin inşaallah. Amin
 • BU VATAN KOLAY KAZANILMADIBU VATAN KOLAY KAZANILMADI20 gün önce
  işgal altındaki Vatani savasarak Yurt Vatan Ülke yapan kişi ye ancak düşman kızar ve hakaret eder ,mesala ATAMIZYunanlıları denize döktüğü için yunanlar Rumlar pontuslar Atamizakin ve nefret doludur Tarihten gelen bir kin ,bunun gibi Türk olmayanlar Savasarak Cihat eden bir BASKOMUTAN Dünya liderine hakaret eder kin kusar! Necip fazil in hayatı kumarhanelerde geçmiş bir kişi Ve kumarhane baskının da yakalanıp hapis de kalmış bir kişi kim oluyor da Türkiye Cumhuriyet inin kurucusuna hakaret ediyor ! ayrica Necip fazil Amerika ya yapan Turk E kin kusan bir türk düşmanı çıkArdığı Büyük Doğu gazetesinde " Amerikan askerlerini sevin ve Amerikan askerlerinin arasına nazlı gelin gibi girin " yazmış Kuva-i Milliye ye hakaretler eden bu sahte Din tuccarlari gibi Türkiye Cumhuriyet ini yikmak ve ABD ne teslim etmek için bütün çabayı sarfetmis Boşuna uğraşmayınBu Vatan kolay kazanilmadi, YIKAMAZSINIZ BU IÇünkü Türkiye Cumhuriyet i sonsuza kadar yaşayacak. Rabbim bütün ATATÜRK düşmanlarını tez zamanda helak etsin amin
 • KocasolakKocasolak21 gün önce
  Malkoç isimi ile yazan yorumcuya. Efendim ben Put adam kitabının yasaklanmasına karşıyım. Tarihi, bir başka açıdan, nutukdan mantıklı çıkarımlar sunan, M.K. in doktorunun ifadeleriyle tezini desdekliyen bir kitabın YASAKLAYIP toplatılması YANLIŞ. Tarikatların cemaatlerin bir kısmının DEJENERE olduğu konusuna KATILDIĞIMI bilmenizi isterim. Siz kitabın yasaklanmasına ne diyorsunuz? Yazarsanız memnun olurum.
 • Cabbar CokkibarCabbar Cokkibar21 gün önce
  Beyin yogunlugu ortalamanin altinda olan insanlarin hepsinde ayni hastalik ve hezeyan var: Herhangi bir konu tartisilirken din olgusu hic alakasi olmadigi halde getirilip konunun icine monte ediliyor.Bu agir tedavisi olmayan bir psikolojik hastalik(takinti).Adam anasini babasini ya da bir yakinini dinsel kimlikle kendini lanse eden adamin biri igfal etti( gasp etti ya da daha baska bir kotuluk) diye butun diger dindarlari ve dine saygisi olan insanlari bu hayvanla ozdeslestiriyorlar.Bu ucuz numarayi ozellikle muslumanlara cekiyorlar,Lenin ortodox hristiyanlarina cekti bu numarayi).Bu beyinsizlik/budalalik bir Turkun ya da Almanin ya da hristiyanin herhangi birini oldurmesi/kotuluk etmesi durumunda butun Turkleri/Almanlari/hristiyanlari kotu/hayvan kategorisine sokmasi gibi asagilik ve bilincli bir carpitma amacli psikolojik propaganda seklidir.Aptal yorumculara tartisilan konunun bir kitap yasaklanmasi olayi oldugu ve bu konunun din-imanla en kucuk bir alakasinin olmadiginin bilinmesi gerektigi,siddet ve terorprobagandasi,pedofili propagandasi yapilmadigi surece ve de hakaretler icermedigi surece boyle bir yasaklamanin tumuyle akil disi ve uygulanilabilir bir tarafinin olmadiginin hatirlatilmasi gerekiyor.
 • MALKOÇMALKOÇ21 gün önce
  SAYINKOCASOLAK ,SEVİYELİÜSLUP İÇİNTEŞEKKÜRLER....MESELEŞU ....BÜTÜNDİNLERDEOLUŞANRUHBANSINIFLARIVEKİŞİLER..... HAVRALAR, KİLİSELER , CEMAATLER ,MEZHEPLER , ŞIHLAR , ŞEYHBOZUNTULARI.....menzil.org trdiyor ki..... BİZEHİZMETEDENLERİNLİSTESİNİPEYGAMBEREVERİYORUZ ....VERMEYE DEDEVAMEDECEĞİZ....FETOŞUNSAPIKRÜYALARINDAKİUYDURMA PEYGAMBERHİKAYELERİ..... İĞFAL....ALLAHİLEALDATMAK .....ALLAH , KUR'AN , HZ.PEYGAMBERYETMİYORMU....MÜMİNLERGERİZEKALI MI ..... DEDİĞİM ŞU , ALLAHAKULLUK İNSANIHÜRKILAR ....İNSANYAPAR ....LAKİNŞIHA ,HAZRETE ,SULTANA,REİSE,BAŞBUĞAKULLUK,İNSANIKÖLEYAPAR ...... İSLAMBİRLEŞTİRİR,TARİKATLARCEMAATLERBÖLER......CAMİLERYETMİYORMU.... BURADANECİPFAZILDANBİRNASİHATNAKLEDEYİMSİZLERE ....DİYORKİ ;AMERİKALILARINNAZLISEVGİLİSİOLMAYIKABULETMEZSEK, BACAKLARININARASINDAKİFAHİŞESİOLURUZdiyor.... ( BÜYÜKDOĞUDERGİSİ1959 )ÜSTAD ! BÖYLEBİR ÜSTAD ...ZAMANDEĞİŞİR ,AHKAMDEĞİŞİRDİYENLERDEN.....beşeriyanlışlar, günahlar ,kusurlarelbettevardır.... ama BURSADAİKİMÜSLÜMANKIZÇOCUGUNU,HRİSTİYANYAPTILARDİYEHRİSTİYANOKULUNUKAPATTIRMIŞTIR......BİLİM ,AKIL ÜRETİM , KALKINMADEMİŞTİR....ZİNAOGÜNSUÇ İDİ , MÜMİNLERİNDEVRİİKTİDARINDA SERBESTOLDU.... HAYRETTİN KARAMANYOLSUZLUKHIRSIZLIKDEĞİLDİRDİYETARİHEGEÇENMEŞHURFETVASINIVERDİ...... ALLAH BİZEYETMEZ Mİ......BİRDAHADÜŞÜNÜN ...ALLAHTEMİZDİR,TEMİZİSEVER ....
 • HarunHarun21 gün önce
  Karari veren hakimlere bakmak lazim mogoltayin atadigi eniklerindense diyet borclarini oduyorlardir bu ulkede sagcilar hesap kitap kardeslik derken solcular hep ulkenin ayaginin altini kaziyor askere gidip sehit olanlarin buyuk cogunluguda gene sag kesimden artik bu ulkenin savunucularinin bu ulkeyi gercekten yonetmeleri icin adimlar atilmali vatana ihanet edenin yedi sulalesi bu ulkeden pasaportsuz surulmeli bak nasil duzeliyor hersey
 • Cabbar CokkibarCabbar Cokkibar21 gün önce
  Ali riza adli yorumcu,yerden goge kadar haklisiniz,dunya da Turk den baska hic bir millet yoktur ki ecdadina kufrederek binlerce yillik kulturunu ve tarihini inkar ederek kendisinin kafasini ezen ezelden dusmani emperyalistin yasam tarzini(dey..slugu) ve onun hukuk ve tefecilik sistemini kendine rehber edinsin muasir medeniyet seviyesi diye,boyle bir seyin olmamasi icin savasmis ve topraga dusmus milyonlarca ecdadinin ruhlarina aciktan hakaret edercesine.
 • Kocasolak'dan Malkoç'aKocasolak'dan Malkoç'a21 gün önce
  Ben seni kültürlü çağdaş biri sanıyordum. Kitaptan korkan eski kafalı biri değilsin herhalde. Kitabın içeriğini BİLMEDEN yasaklanmasını istemek, seni nasıl tanıtır bize? Sen gerçekten, okumadan bir kitabın yasaklanmasını DESDEKLİYORMUSUN? Sen böyle birimisin? Kitapda hakaret yok, sadece tarihi olaylar var, en fazla alıntı nutukdan, niye GOCUNUYORSUN? Sapık tarikatlar var diye DOĞRU olanıda kapatmak doğrumu? Batıda papazlar pedofilide rekor kırıyor, bütün kiliseleri kapatsınlar mı yani? Saldırmadan MANTIKLI cevap yazarsan memnuniyrtle okuruz. Bence medeni, aydın bir insan olarak, okumadığın kitabı CEZALANDIRMA. Bu hepimizin, her kitap hakkında, aynı tavırı takınmamız için geçerlidir. Karagorik olarak TARAF veya DÜŞMAN olmak, aydın, medeni bir davranış değil. Ne dersin...........
 • Ali rızaAli rıza21 gün önce
  Dünyanın hiç bir ülkesinde bizdeki kadar hakkı ve hakikatı inkar eden nankör yoktur işte onun için o kanun konmuş sayın kara bey
 • ErzurumluErzurumlu21 gün önce
  Put Adam ı çocuklarımıza kahraman diye okutuyorlar. Fakat Çankaya da işlenen cürümler öylesine feci ki. Allah Necip Fazıl dan ve yazardan razı olsun. Bu kitabı okudum. İnsanlığımdan utandım. Nasıl duygusuz hissiz bir nesil türemiş. Taşlar bağlanmış köpekler ise serbest. İtiraz ettiğin anda Sabetay köpekleri üstüne üşüşüyorlar. Yeni nesile bu gerçekleri anlatmak şarttır. Lakin bir iki köşe yazısı ile olmaz. Bu konuda yazı dizisi, röportaj vs. lazım.
 • KorkusuzKorkusuz21 gün önce
  Adamlar cildiriyor.Cumhuriyein butun kazanimlari yok oluyor diyorlrar.
 • Rıfat Rıfat 21 gün önce
  Put adam ile ilgili gerçekler er veya geç bir gün ortaya çıkacak, bu adamatapanların yüzlerini o zaman görmek çok eğlenceli olacak! Allah inşallah bize de görmeyi nasib eder o günleri...
 • AliAli21 gün önce
  Sayın yazar değindiğiniz gibi aıelacele işleyen bir mahkeme.......???? Ne oldu bizde şaştık kaldık. ..bu kitabı şimdi herkes merak etmeye başladı.....okumak için sabırsızlandım.......
 • Rıfat Rıfat 21 gün önce
  Put adama tapanların bol olduğu bir ülkede bu kitabın toplatılması gayet normal, 18 yıldır iktidarda olan bir partinin 5816 garabetini kaldırmaması anormal!...
 • ULUSLARARASI BOS KAFALILAR CEMIYETIULUSLARARASI BOS KAFALILAR CEMIYETI21 gün önce
  Sayin yazar,Mason(satanism)Fassizimi sadece Turkleri ve Turkiye yi esir alarak klonlamadi kucukve bos kafali,tuketmekten baska hic bir amaci ve fonksiyonu olmayan milyonlarca proletar kara yiginlarini, butun dunyayi ayni fasizimle ve ayni bilim kurgu klonu insanlarla donatip doldurdular.Ve bunu emperyalismin marsinda deklere ettiler"On yilda onbes milyon embesil bos kafali klonladik her yastan" diye.Ve sen hesapla artik aradan kac on yilin gectigini!Durum tumuyle umitsiz!
 • Mustafa Mustafa 21 gün önce
  Şeyhlerin,sadatların, Velilerinizin menkıbelerini okuyor ve tavsiye ediyorsunuz. KURANDAKİ kıssaları biliyormusunuz yetmiyormu peyganber kıssaları hayatınıza Kurani kıssaları yerleştirdiniz de boşlukları mı tamamlıyorsunuz. Vekefabillahi vekil.
 • Sebb-ü-şetm iyi bir şey değilSebb-ü-şetm iyi bir şey değil21 gün önce
  Bu kitabı yayımlamakla ne düşünüldü?Bu kitabı kim, niçin yayımladı?Sen bu kitapla ne elde etmeyi düşünüyorsun?Sövgü ile nereye varabilirsin?Karşı çıktıklarının yerine öyle değerler koy ki kimse bir daha dönüp onlara bakmasın.Yüz senedir alttan alta, gizliden gizliye işinize gelmeyen herkese, her şeye sövdünüz. Elinize ne geçti. mutmaine "Nelerin bilinmesi istenmiyor " diye sormuşsun, bilinmeyen bir şey yok. "'sebb ü şetm"de merak edilecek bir şey değil.5816 KALDIRILSIN diyen aslan sen kaldır, elini tutan mı var?Hepiniz fene halde FETÖ kokuyorsunuz.
 • kibarcikkibarcik21 gün önce
  2yoruma ne demelı ne hallere geldık bakalım mevlam sonumuzuhayrr eylesın veselam
 • hercaihercai21 gün önce
  Sistem degismeli, Anayasa Islami sekilde yazilmalidir.
 • mutmainemutmaine21 gün önce
  Nelerin bilinmesi istenmiyor !
 • 5816 KALDIRILSIN5816 KALDIRILSIN21 gün önce
  Lafa gelince "Üstad Necib Fazıl", fakat dünyada başka örneği olmayan bir yasa yüzünden "Üstad"ın fikirleri hala yasaklaı, kitaplarına ve düşüncelerine 1 ay bile tahammül edilemiyor senin memleketinde! Dinimiz hakkında en alçakça hakaretler edilen kitaplar serbest, Osmalı padişahlarına Oğlancı diyen alevi Rıza Zelyut'un kitabı aylardır piyasada! Onları az bir elşetiren dakikasında yanıyor! BÖYLE ADALETİN ALLAH BELASINI VERSİN!
 • Fazıl hayranıFazıl hayranı21 gün önce
  Bahçeli ve Perinçek gillerin gemisindeNecip Fazıl olmaz ofazla İslamcı . yazar bey,neyse....
 • KocasolakKocasolak21 gün önce
  Hocam biz SÖZDE 18 yıldır iktidardayız, hiç alakası yok. Batı mandasını kabul etmiş, köşebaşlarını kimselere kaptırmayan, sözde kuvvetler ayrılığı KUVVETLERİ yönetiyor ülkemizi. Bu kafayı ancak EĞİTİM ile değiştirmek mümkündü. Biz de eğitim konusunu SAVSAKLADIK. Ak parti içinde öyle SIKI adamları vardı ki eğitimi onlar aracılığı ile savsaklattılar. Bu kitabı koyun internete herkes okusun. Mahkeme davasını da reklamı olarak KULLANALIM, gündemde tutalım.

Günün Özeti