İstanbul Seçimlerinin Değerlendirilmesi

01 Temmuz 2019 Pazartesi

Türkiye’nin bekası açısından 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin öyle büyütüldüğü gibi öneminin olmadığı anlaşılmıştır. Şu anda İmamoğlu dışında koltuğu değişen hiçbir kimse olmadığı gibi yönetimde ve siyasi hayatımızda büyük değişiklikler olmamıştır. Bakanlar aynı bakan, bürokratlar aynı bürokrat herkes gününü gün etmeye devam etmektedir.

Fakat mesleği siyaset olup Türkiye’nin yönetimine aday olanların bu seçimlerden çıkaracağı çok sayıda ders vardır. Çünkü İstanbul, küçük bir Türkiye’dir. Her türlü toplum kesiminin İstanbul’da uzantısı vardır. Ekonominin, kültürün, medyanın ve daha birçok önemli işin başkentidir. Genel seçimlerde İstanbul’u kazanan çoğunlukla Türkiye’yi de kazanmaktadır.

Tekrarlanan seçimlerin, Türkiye’nin siyasi hayatını derin bir şekilde etkileyeceği kesindir. Her kim bu sonuçları güzelce analiz edip isabetli kararlar alır; işte o zaman geleceğin Türkiye’sinde söz sahibi olacaktır. Bundan kuşku duymamak gerekiyor.

Önce seçimin kazananı Ekrem İmamoğlu açısından bir değerlendirme yapalım:

Şu anda Türkiye’nin müzmin muhalefet partisi CHP’nin en büyük başkan adayıdır. Elinde büyük bir başarı hikâyesi vardır. 25 Yıldır İstanbul’da başarı kazanamayan partisine seçim kazandırmıştır.

Şimdi yeni rakibi Kemal Kılıçdaroğlu’nun ise kongre başarılarının dışında hiçbir seçim zaferi yoktur. Üst üste 11defa seçim kaybetmiştir. CHP seçmeni ve partili yetkilileri, adam kayırmacılığı ve beceriksizliği ile meşhur Kılıçdaroğlu’ndan bir an önce kurtulmayı, dört gözle beklemektedirler.

İmamoğlu, hiçbir iş yapmasa sadece seçmenlerle oturup çay içse bile; önüne büyük bir devlet kapısı açılmıştır. Ölmez kalırsak göreceğiz; birkaç yıl içinde CHP genel başkanlığı koltuğunda hatta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ın rakibi olarak; seçim meydanlarında boy gösterecektir.

Gelelim 17 yıl boyunca iktidarda olan ve yorgunluğunu bir türlü üstünden atamayan Ak Parti Hükümetine…

Hükümetimizin ekonomi başta olmak üzere bir çok konuda kötü yönetildiği artık iyice çıkmıştır. En azından İstanbul halkı böyle düşünmektedir. Acil tedbirler alınmadığı takdirde gelecek ilk seçimde bunun sonuçları çok daha ağır bir şekilde görülecektir. O halde Ak Partinin çuvalladığı ve yanlış yaptığı işlerden birkaç tanesini tek tek sıralayalım. Maksat önümüzdeki 4 yıl boyunca çareler bulunmasına katkı sunmak ve yapılan yanlışların tekrarlanmasını önlemektir:

Öncelikle ekonomiden bahsetmek gerekir; zira halkımızın oylarını belirleyen faktörlerin başında bu gelmektedir. Ekonomi yönetiminin de ilk başta yapması gereken işlerin başında serbest piyasa şartlarının sağlanması ve geliştirilmesi sorunudur. Herkesin devlet kapısında bir iş aradığı, ağır vergi yükünden dolayı babasının mesleğini bile yapmak istemediği bir ekonomiden hayır gelmez.

Örnek olarak enflasyonu düşürmek için öne sürülen “tanzim satış mağazalarını” ele alalım. Hangi sivri akıllının önerisidir bilinmez yüz binlerce aracıyı ve milyonlarca üreticiyi mağdur eden, işsiz bırakan bu çalışma; tarım kesiminde çalışan insanlar arasında büyük bir huzursuzluğa yol açmıştır. Evet, devletin gücü ve imkanları karşısında hiçbir aracı kurum ve tüccar direnemez. Kısa vadede meyve ve sebze fiyatları düşük tutulabilir. Fakat bu durum orta ve uzun vadede çok daha büyük sorunlara yol açacaktır.

Düşünebiliyor musunuz? Devlete vergi veren, belirli bir işyerini donatıp işleten, en az üç beş kişinin çalışmasına vesile olan bir kabzımal dahi; tanzim satışlar yüzünden işsiz kalmaktadır. Devlet asli görevlerinin dışına çıkmakla belirli insanlara rant yani haksız kazanç sağlarken yüz binlerce çalışan vatandaşını mağdur etmektedir.

Üretici de hakeza tüccar vasıtası ile malını satmak yerine büyük miktarlarda fiyat kırılmasına sebep olan devlet işletmecisine karşı çaresiz kalmaktadır. Fakat sonuçta ne enflasyon düşüyor ne de ekonomik sıkıntılar son buluyor. Keza işsizlik almış başını gidiyor…

İşte devletin ekonomik alanda yapacağı en önemli icraat; serbest piyasa şartlarının meydana gelmesine fırsat tanımaktır. Devleti elden geldiğince küçültüp girişimciye destek olmaktır. Herkesin devlet kapısında iş araması yerine; kendi işini yapmasına imkan sağlayacak tedbirleri almaktır.

Leyselil insane illa ma’sa yani “insana ancak çalıştığının karşılığı vardır” buyuran Rabbimiz, üretici olmayı ve israftan kaçınmayı emretmektedir. Otomasyon sayesinde milyonlarca memur yerine makinelerin aynı işi çok daha iyi bir şekilde yaptığı bir zamanda memurların sayısını arttırarak müspet bir iş yapılmaz.

Unutmayalım ki; Batı dünyasının ekonomik gelişiminde en önemli hususlardan birisi nüfus sayısının artması ve ikinci olarak da girişimciliğin önünün açılmasıdır. Her türlü mülk ve hizmetin devlete ait olduğu komünist sistemler; Batı karşısında yok olup gitmişlerdir. Buna karşılık serbest piyasa ekonomisi ve girişimciler sayesinde zenginliği yakalayan Batı dünyasından alınması gereken çok sayıda ders vardır.

Ekonomi ile ilgili yorumlar devam edecek. Gelişmeler oldukça sıcağı sıcağına eleştiri yapmak çok daha sıhhatlidir. Bunları tekrar ele alacağız. Fakat ekonomiden önce gelmesi gereken çok daha önemli önceliğimiz; sosyal ve kültürel alanlardaki yozlaşma ve yanlış uygulamalardır. Asıl bu konuda acil önlemler alınması gereklidir.

Bunlardan en önemlisi toplumun çekirdeği olan aile konusunda yaşadığımız yozlaşmalardır. Kadınları hiç gereği yok iken çalışma hayatına sokmaya çalışmak çok büyük yıkımlara yol açmıştır. Aileyi yok eden kanunlar çıkarılması ve İstanbul Sözleşmesi gibi Müslüman bir devlette skandal olacak icraatlar yapılmıştır. Dimyata bulgura giderken evdeki bulgurdan olmamızın en önemli sebepleri arasında işte bu  yanlış icraat ve kural tanımayan umursamaz zihniyet yatmaktadır.

Kendisi feminist olup kadınları dinimizin de yasakladığı bir şekilde kocalarına karşı isyana teşvik eden bakanların yaptığı icraatlar, sayılamayacak kadar çoktur. Bunların bir çoğunu ele alıp dile getirdim. Benden başka Sema Maraşlı hanımefendi detaylı bir şekilde yazıp toplantılar düzenleyerek söyledi.

Yetmedi ABD’li uzmanların konu hakkındaki kitaplarını tercüme ederek ne derece ciddi sonuçlar meydana geldiğini yazmaya çalıştım. Ne yazık ki hükümet kanadından bu konuda hiçbir olumlu karşılık gelmedi. Elbette zamanında önlem alınmayınca sonuçları da ağır olacaktır. Makyajı bozulduğu ve gerçek yüzü ortaya çıktığı halde İmamoğlu gibi bir siyasetçinin başarılı olmasının en önemli sebeplerinden birisi işte budur. Hükümet, haklı ve bilimsel verilerle ortaya çıkan eleştirileri göz ardı etmiş; gözlerini kapamıştır.

Elbette seçim değerlendirmesinde yüzlerce madde daha yazılabilir. Lakin bunların hepsini burada ele almak mümkün değildir. Fakat çok önemli gördüğüm bazı hususları sadece başlıkları ile dile getirmekte yarar vardır:

CHP’nin son seçimdeki başarısının altında yatan nedenlerden bir tanesi; Kılıçdaroğlu gibi sivri dilli, kavgacı ve kutuplaştırıcı siyasetçileri seçim meydanlarında çok fazla görülmemesidir. Hatta Akşener gibi “Millet İttifakı” liderleri dahi meydana çıkıp çok fazla konuşmadılar. Hatta teröre açıktan destek veren HDP dahi saman altından su sızdıran bir politika yürüterek ortaya saçılmadılar. Hiçbir seçimde görmediğimiz ölçüde “Atatürkçülük” söylemlerinden kaçındılar.

Buna mukabil Ak Parti diğer seçimlerden daha fazla bir oranda “Atatürkçülük” yaptı. Öyle ki her kötü işin 1938’den sonra başladığını söyleyecek kadar ileri gitti. Kısaca söylemek gerekirse 1925-1938 Yılları arasındaki tek partili yapıya toz kondurmadan seçim sloganları üretti. Evet 1938-1950 yılları arasındaki CHP’nin çok kötü icraatlarını söyledi lakin ondan önceki hataları görmemek körlükten başka bir şey değildir.

Belli ki profesyonel bir ekip devreye girmiş eski CHP politikalarını bir tarafa bırakarak halkın desteğini alacak söylemler geliştirmişti. Düşünün bir kere seçim vaatleri arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Sosyal Tesislerinde alkollü içki yasağının devam edeceği, hatta havuzlarda kadın erkek ayırımında bir sorun olmayacağı bile söylenmişti.

Sonuç olarak milletimiz Ak Partiye güzel bir ders vermiş oldu. İstanbul seçimlerinin özeti budur. Şimdi sırada ise CHP’nin milletimize vereceği bir dersler vardır. Seçim vaatlerinin nasıl ayaklar altına alındığı, din ve vicdan özgürlüğünün yok sayılarak insanlara zulümler yapılacağı, kayırmacılık ve hemşericilik ile belediye kadrolarının doldurulacağı, rüsvet ve iltimas ile kamu kaynaklarının nasıl peşkeş çekildiğini herkes görecek.

Ha! İnşallah yanılmış olurum. Lakin bundan 25 yıl önce CHP’li belediye başkanı Sözen zamanını yaşamış ve nasıl kötü yönetildiğimizi yaşamış bir insanım. Çöp dağlarından, susuzluğun pençesinden kurtulamamış leş gibi kokan Haliç kıyılarında yaşayanlar bunları ancak benim gibi bilebilirler. Gençler ve sonradan İstanbul’a yerleşmiş insanlar; bunları bilemez, vesselam…

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • anadolu kurduanadolu kurdu1 ay önce
  üstadım faizlerin yükseltilmesi ve faiz meselesini 3-5 bürokratın insafına bırakmaları verdikleri sözleri tutmamaları vede mesele erzurumda yaklaşık 20 yıldır bir türlü yapılmayan kültür yolu projesivede YHT HATLARININ söz verilmesine rağmen yapılmaması işinin ehli olmayan bakanlara görev verilmesi mesela berat albayrak denen bu adam artislikten başka bir şey yapmıyor milletin taleplerine kulaklarını tıkayanların sonu anap tanda beter olacaktır özellikte ekonomi meselesinde bu hükümeti şiddetle ikaz eden yazılar yazmanızı sizlereden rica ediyoruzcumhurbaşkanım ızın milletin taleplerini ciddiye almasını istiyoruz öle klasik sşimit hesabı yaparak değil gerçekleri söylüyerek meselelerin üzerine gitmelerini bekliyoruz.
 • anadolu kurduanadolu kurdu1 ay önce
  üstadım faizlerin yükseltilmesi ve faiz meselesini 3-5 bürokratın insafına bırakmaları verdikleri sözleri tutmamaları vede mesele erzurumda yaklaşık 20 yıldır bir türlü yapılmayan kültür yolu projesivede YHT HATLARININ söz verilmesine rağmen yapılmaması işinin ehli olmayan bakanlara görev verilmesi mesela berat albayrak denen bu adam artislikten başka bir şey yapmıyor milletin taleplerine kulaklarını tıkayanların sonu anap tanda beter olacaktır özellikte ekonomi meselesinde bu hükümeti şiddetle ikaz eden yazılar yazmanızı sizlereden rica ediyoruzcumhurbaşkanım ızın milletin taleplerini ciddiye almasını istiyoruz öle klasik sşimit hesabı yaparak değil gerçekleri söylüyerek meselelerin üzerine gitmelerini bekliyoruz.
 • EdaEda1 ay önce
  Evet sayın yazar inş sesinizi bir duyan olur çok isabetli yazmışsnz
 • MetehanMetehan1 ay önce
  Yahu anladık tamam AK Parti kötü rezil iğrenç politikalarına devam ediyor, tamam da kardeşim onun yerine gelmesi gereken Parti CHP mi? AK Parti'ye ders vereyim derken dininizden inancınız dan namusunuz dan da olacaksınız neden illaki CHP'ye oy veriyorsunuz AK Parti'ye ders vermek için başka parti kalmadı mı memlekette?? gidin MHP'ye verin iyi partiye verin Saadet Partisi'ne verin adı duyulmamış diğer partilere verin neden din Allah kitap düşmanı CHP'ye oy veriyorsunuz. Dini bütün muhafazakar ahmak kardeşlerim sayesinde CHP iktidar olursa onun zulmüne de müstehak olur. AK Parti'nin kulağını çekin Ben de çektim ama Gideceğiniz yer CHP olmamalı
 • 1 ay önce
 • HakkıHakkı1 ay önce
  Vehbi Bey, "..kabirde ışık, sıratta burak olacak.:" kim varsa baş göz üstüne. Konu, seçim kaybetme nedenleri. Sıkıntı camide gördükleriniz değil, camide göremedikleriniz. Kimse Suriyeliler kötüdür demenizi beklemiyor. Yanlış göç politikası, Rize Pazar'dan Keşan'a... Sinop'tan Adana'ya İzmir Karaburun'dan Ağrı'ya göçmen kontrolsüz göçmen dağılımı olmaz. Yabancıları Türkiye'ye "göçürtmek"te ülkemizin birliği dirliğini bozmak için emperyalist bir oyun.
 • karışık işlerkarışık işler1 ay önce
  bu seçim ak partiye verilen ara karnedir. devam ederse sene sonunda sınıfta kalmak ve tarihe gömülmek var. ama anlamsı gerekenler verilen mesajı anlamış görünmüyorlar. öyle olsaydı: 24 haziranda reis hemen çevre temizliği yapar kabineyi değiştirirdi. içimizi soğuturdu
 • ahmet koçakahmet koçak1 ay önce
  sayın yazar elbetteki ekonomideki hatalar,değerli hocalarımızı,kesinlikle ak partiye oy vermeyecek kişileri memmun etmek adına verilen cezalar,ekonomik kriz başladığında kamuda araç israfına son verilecek denildiği halde en küçük bir tedbir alınmaması, krizde yapılan zamları karşı insanlar sineye çekiyor ve bekliyoruz ki kamudada tasarruf yapılsın lakin bizim partimizde bunu başaramadı.ve en önemlisi fetö teröristiyle yapılan mücadelede tüm sağduyulu yazarların,mağduriyete uğrayan halkın yaptığı uyarılarınhiç bir şekilde dikkate alınmaması sonucu çektirilen acıların çoğalması.4 senedir yazıyorum evladım hiç bir suçu olmadığı halde hain fetönün kuklası olmuş GARSON denilen şerefsiz pisliğin isim fişlemesiyle ihraç edildi.kriterler bizim için önemli diyen devletimiz hiç bir kritere bulaşmamış bu insanları flaşda ismi var diye 9000 polisi ayırt etmeden ihraç etti.oğlum avukatlık yapmak istiyor.buda yasak.yapılan en büyük yanlış 250 kardeşimizi şehid eden gerçek teröristlerle,sadece ismi flaşda olanların bir kabul edilmesi.böyle adalet olmaz adalet olmayınca zulüm başladı ve masum ahlar yükseldi.bakın bizleri sağ medyamız hiç gündeme almıyor,lakin bu pisliklerle alakasız o kadar insan aileleriyle mağdur edildiki artık sandığa gidemez olduk.ya bizi duyup yeni sistemle tekrar tarayacaklar,yada küskünlük artarak devam edecek.31 marttan sonra biri kalktı khk lılar oy kullanmasın,yahu sayın liderlerimiz siz herkese kurşun atmış muamalesi yapıyorsunuz.ailelerde dediki madem benim evladımın oyunu istemiyorlar bende kullanmıyorumbir evden 5 oy çıkmadı.inşaallah böyle devam etmez.kendileri destek verdiği halde yanıldık diyip kenara çekildi bizim hiç bir bağımız olmadığı halde 2 senedir çektiğimizi bir RAB bim bir biz biliyoruz,fetöden 610000 kişi işlem görmüş.bakın bunlar çok ciddi rakamlar.bunların sesini duyun.
 • Kemalist Düşmanı AkpartiliKemalist Düşmanı Akpartili1 ay önce
  Özetle Akparti'yi kemalislik açılımı bitirdi! bir de her Allahın günü akpartili vatandaşlar hakkında 5816 davaları açıldı! Sayı 10 binleri bulmuş! CHP iktidada olsa farklı olmayacaktı. En kısa zamanda 5816 kaldırılmalı. CHP aleyhine konuşma yasağı kaldırılmalı bu gidişle iktidara gelir! O devri yaşayanlar kalmadı, eleştiri yazana da hapis veriliyor! Nasıl olacak bu!!!
 • Vehbi KaraVehbi Kara1 ay önce
  Benden Suriyelilerin ülkemize göçü ile ilgili yazı yazmamı isteyen okuyucular var. Tamam söyleyeyim o zaman. Suriyeli kardeşlerimize Ensar olup ocağımızı paylaştıkları için son derece memnunum. Asıl mutlu olduğum husus Suriyeli kardeşlerimizin namaz konusundaki hassasiyetleridir. Namaz kılmayan taharet bilmeyen Sabetay Yahudilerininağır saldorısına uğrayarak perişan edilmiş bir toplumumuz var. Suriyeli kardeşlerimiz hiç olmazsa kabirde ışık, sıratta burak olacak dinimizin direği namaza bizi alıştırıyorlar. Bir Türk olarak Suriyelileri seviyorum, vesselam...
 • VicdanVicdan1 ay önce
  Üstad belirttiğiniz hatalar doğru fakat eksik ve bunda bzim kabahatımız çok.Sıkışılınca 3-4 kitap basarak cerbeze ile bizler her hatasını bile mübah sayıp aksi tepki ve ifadelere karşı kebair tepkisi vererek bu hataların çoğalmasına katkıda bulunduk. Fakat mızrak çuvala sığmıyor. Herşeyden önce ne tedbir alınırsa alınsın durum değişmez.Hükümetin başarıları trenden adam indirmeden önceydi.Şapka düştü kel göründü.Bir tek inadına Arınç kaldı.Onun da sabitesi yok.Alınan kararların arkasında sağlam duracak adama bu millet kıymet verir.Yoksa adam kalmadı olmazsa Atatürk verelim olmazsa Öcalan var nümayişlerini bu millet daha fazla taşıyamaz.
 • klmklm1 ay önce
  Esas neden ve ayrıntı.$ üzerinden ekonomiye yapılan operasyon meselenin başıdır. Gerisi hezimetin tuzu biberidir.Parti içi asalak ve parazitler fetöcüler temizenememiştir.Büyük temizlik şart.
 • kalelikaleli1 ay önce
  arkadaş neden suriyelileri ıraklıları iranlıları yazıp ta bu adamları uyarmıyorsunuz.hiçbirinizden bu korknuç istila ile ilgili yazı görmedik.millket rahatsız tedirgin ve kızgın bu göç dursun diyor.millete rağmen hayır buyursun gelsinler ağırlarız bakarız dersen sonu böyle ve daha da kötü olur.olacaktır.çalışanmemur kadınlara yok kreş yok doğum izni erkeğine doğum izni yok çocuğuna nine maaşı hangi sivri akıllının işiydi.poşet parası da nereden çıktı.bu sivri akılllar böyle devam etsinler bakalım ne olacak.
 • Madalyonun diğer yüzüMadalyonun diğer yüzü1 ay önce
  Nurettin yıldız ihsan Şenocak alenen hakarete uğradı,Kadem aile yasası Ocak’lara incir ağacı dikti,Fetöden şutlalan alt takım ama üste bişi yok,Torpil trol,Eğitim tarım da cabası
 • CİENFUEGOSCİENFUEGOS1 ay önce
  Hayırlısı
 • AtçekenAtçeken1 ay önce
  Chp daha dikkatli olacaktır, eski hatalarına düşmeyecektir, çünkü Chp yi Chpliler yönetmiyor.
 • 1 ay önce
 • 1 ay önce
 • Yunus 16 Yunus 16 1 ay önce
  SURİYE LİLERİN BELİRSİZLİĞİ.!! ÜLKEMİZİN % KAÇI DAR GELİRLİ % 60-70 VARDIR DEĞİLMİ. İŞTE BU YÜZDE, SURİYE LİLERİN BELİRSİZLİĞİNE ÇOK KIZIYOR! İŞ ADAMLARI İŞSİZLİK YAPMADI BİZE FAYDASI VAR DİYE ERDOĞAN I KANDIRIYORLAR! HİÇBİR ZARARI YOK DESELER BİLE! EV KİRALARI İKİYE KATLADI!! İŞÇİ ÜCRETLERİNİN ARTMASINI ENGELLER!
 • Adem AdemoğluAdem Ademoğlu1 ay önce
  Sayın Yazar; tesbitlerinize katılmakla birlikte bu tesbitlerin yeterli olmadığı kanaatını taşımaktayım; Zira Ekomomi ve sosyal bir takım aksaklıkların görünen sebeplerinden ziyade görünmeyen sebeplerde mevcuttur. Mesela Bugün Türkiyede Kuvvetler ayrılığı prensibinin bulunmadığı her şeye tek bir kişinin karar verdiği bir gerçektir. O tek kişiyi de bilinmeyen mihraklar yönlendiriyorsa bugünki sonuç kaçınılmaz olacaktır. Malumunuz 31 Mart günü ülkede tek söz sahibi olan zat balkon kouşmasında sonucu kabul etmiş gibiydi ama ne olduysa hangi güç ve güçler devreye girdiyse bu seçimi ne pahasına oluşa olsun iptal edelim dediler ve milli irade ayaklar altına alınarak Hukuka müdahale edildi ve seçim iptal edildi. ve siz dindarlar bu yapılacak bir şey değildir demediniz her zamanki gibi REİS NE YAPARSA DOĞRU YAPAR. Dediniz. Bakın bir ülkede Hukuk işlemiyorsa hiç bir şey olması gerektiği gibi olmaz. Hukuk yoksa Ekonomi iyi olmaz diğer meselelerde yürümez .Amamaalesef başta sizin içinde bulunduğunuz medya olmak üzere TEK ADAMCILIĞI alkışlamaktan bu huşuları düşünmeye zaman ayırmadınız Tek Adamcılıkla buraya kadarmış bundan sonra bir adım ileri gitmek mümkün olmayacaktır. Zira toplum uyandı ve içindeki hipnozu attı ve bundan sonra hiç bir şey eskisi gibi olmyacaktır. Tabiş sizler haklı bir eleştiride buluyorsunuz ama bu eleştiriler sizi kurtarmaya yetmeyecektir.17 yıldir yatıklarınız ve yazdıklarınızdan mutlaka sorumlusunuz hem bu dünyada hem de öbür alemde . Ayrıca Bu iktidarı ve bu iktidarın tek sorumlusu olan zatı iyi niyetlerle eleştiren ve yanlışlıklarını söyleyen din kardeşlerinize yaptığınız iftira ve haksızlıkların hesabını da mutlaka vereceksiniz. Öyle işler sarpa sarınca bir kaç eleştiri yazısıyla vaziyeti kurtaracağınızı zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Titreyin ve kendinize dönün Zira kabir sizi bekliyor.
 • HakkıHakkı1 ay önce
  Hükumetin kontrolsüz Suriyeli politikası EKrem'e en az %5 kazandırdı. Özellikle Fatih, Eyüpsultan, Beyoğlu gibi ilçelerde ki gettolaşan yabancı birlikteliği halkı ciddi şekilde endişelendiriyor. Mültecilere insani gözle bakmakla, yurdun her tarafına yayılmasına göz yumulması ciddi bir oy kaybına neden olmuştur. Yazı da değinilmemiş ama oy kaybının 1. Patates&soğan 2-Suriyeli mülteci meselesi.
 • mehmet cetın ızmırmehmet cetın ızmır1 ay önce
  mıllet eskı erdoganı unutamıyor 2010 refarandum oncesı gurup toplantısında mustafa pehlıvanoglu nun mektubunu okuyan erdoganı sarkozıye kanunın mektubunu okuyan erdoganı davasta one mınute dıyen erdoganı meydanlarda bız kısık seslerız dıyen ey sevgılı dıyen erdoganı mısırdakı esmanın mektubunu okuyan erdoganı unutmadı unutmayacaktır eger kendısını yanıltanları etrafından uzaklastırır mıllete kulak verır cımer ıletısım sıstemını etkın olarak kullanırsa bılegını bukecek sıyasetcı daha anasından dogmadı mılletımız ona dık dur egılme dedı ben olumune sana destek verırım dedı fakat etrafındakıler vatandası usandırdı ve kerız yerıne koydu mhp ıle ıttıfak yaptık 45 puan bızım 12 puan mhp nın ettı 57 dedıler ama sunu gormedıler 12 eylul 2010 refarandumunda mıllet 58 vermıstı mhp karsı cephedeydı ne haber demekkı masa bası anlasmaları sonuca etkı etmıyor enkısa zamanda reısın eskı dogal halıne donerek sorunlara cozum uretmeye baslaması gereklıdır tabanı harekete gecıren ve heyecanlandıran lıder erdogandır bunun yolu mılletı dınleyıp vatandasın talebıne paralel hareket etmektır
 • ali dalali dal1 ay önce
  bir zaman yaşlı bir amca ile tanışmıştım .işleri önce iyiymiş ,şimdi biraz bozulmuş kendince muhasebesini yapıp şöyle derdi :bizim bir köpeğimiz vardıoköpek kapıdan gidince birimiz iki olmadı derdi.onunaklına öyle takılmıştı doğru yada yanlış.bende siyah gözlüklere takmışım kafayı epeydır .ben siyasetçi olsam güneş gözümü kör etsede siyah gözlük takmazdım. belki benimkiside amca misali bir takıntıdır.
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  İmamoğlu nun yerinde olmak istemezdim işi çok zor çok. İstanbullularında işi zor kaldırımlar teretuarlar heryer şantiyeye dönecek.
 • EkinEkin1 ay önce
  Başkanlık sistemi milletin son şansıydıBaktılar bi değişiklik yok iyi bir ders verdiler
 • Sayın yazarSayın yazar1 ay önce
  Ben de ekleyeyim:Gençlerden oy alamaz oldu(mülakat sözlü sınav vs.yani gençler karamsar.Suriyeliler (insanlar bu işin uzadığını ve onların misafirden çok ev sahibi konumunda olduğunu görüyor)Başkanlık sisteminde söylenen işe yapılan tam tersi.Adalet zedelendi.Eğitim tarım vs geriye gidiyor.Adam kayırmacılık had safhada.Emanet ehlinde değil.Öz eleştiri yapılmıyor troller devrede...
 • GökmenGökmen1 ay önce
  Çok yerinde tesbitler Üstad
 • AliAli1 ay önce
  Yazı çok harika başladı dedim herhalde şapkasını önüne aldı düşündü, kendini eleştirdi bu yazıyı kaleme aldı derken tekrardan kendi özünü ve dar fikrimi bulan yazar edasıyla yine bir kadını müslümanlık kisvesi altında ikinci plana iten,25 yıldır İstanbul’da yönetimdw olmayan Chp nin seçimde iyi yaptığı şeylere bile kılıf bulan, her doğruyu ve iyiyi kendi ideolojisinin bildiğini sanan bir yazı olmuş yine.
 • İrtifa' kaybıİrtifa' kaybı1 ay önce
  Çok sevdiğim insan Tayyip Bey, aşırı derecede atatürkü anmaya başladı. Unutmayalım, feto' nun en dibe vuruşunun başlangıcı da (1994) reha' ya, savaş' a ekrandan atatürkçülüğünü ilan edişiyle başlamıştı. (Çok taacüb ediyorum, aynı meşrebden olmadığım halde müdaafaalarıyla çok sevdiğim diğer kişi cübbeli de atatürkü sevdiğini açıkladı; ne umarak acaba? Yahu bu adam rejimin okulunun hiç yüzünü görmedi, ne oldu buna?) Sayın Başkanımız bir yandan da Ayasofyayı açmaktan bahsediyor, bu iki zıd arzunun ikisinin aynı anda tecelli etmesi imkansız, çünkü kemalistler hepten küserler bu sefer. Her şeyin hayırlısını umuyoruz Allahtan!
 • Ne yazık ki görünen köy:Ne yazık ki görünen köy:1 ay önce
  Muhterem Başkanımız herhalde toparlayamayacak artık; canı sağ olsun, ama 2023' den önce bir seçim olmaz inşallah; bıktık artık çünkü. Çok ama çok büyük hizmetleri oldu. Ona yetişebilmiş bir babayiğit yok henüz! İnanıyorum ki bundan sonra Allah daha da iyisini nasib edecek bu millete. (Şu an meydanda gördüklerinizin hepsi bizzat Erdoğandan nemalanmış sahtekarlardır istisnasız. Türkiyenin istikbali bunlar olmayacaktır. CHP' ye gelince yan sandalyede oturup hazineden geçinmeye devam edecektir bir süre daha. Ne kadar, Allah bilir!)

Günün Özeti