Çanakkale Savaşlarında Üzeri Örtülen 19. Tümen Taarruzu

20 Mayıs 2019 Pazartesi

Çanakkale savaşlarında üstü örtülen çok acı gerçekler vardır. Bunlardan bir tanesi de İngilizlerin elini kolunu sallaya sallaya geri çekilmeleridir. Eğer bu çekiliş karşısında ordumuz güçlü bir saldırı düzenleyebilse idi İngiliz Kuvvetleri çok büyük zarar görebilir hatta savaşın kaderinin değişmesine dahi yol açabilirdi.

İngilizlerin geri çekilmesinden önce 19 Mayıs 1915’te 19. Tümen’in taarruzu çok ağır bir başarısızlıkla sonuçlanmıştır.  Avusturyalı tarihçi Robin Prior, M. Kemal’ın yönetimindeki 19. Tümenin taarruzundan bahsederek “Bütün Çanakkale savaşında Türklerin yaşadığı en büyük felaket oldu” demiştir.

18 Mayıs’ı 19 Mayıs’a bağlayan gece, bombardıman başlamış ve sabahın erken saatlerinde ordumuz taarruza geçmişti. Bu taarruz iyi yönetilememiş ve Prior’un ifadesine göre taarruz neticesinde “30 veya 42 bin Türk askerinden 10 bini kaybedilmişti” demektedir. 18-19 Mayıstaki Türk taarruzu sonucunda Türk kayıpları ise 9 bin ölü ve yaralıyı bulduğu ifade edilmektedir. Bu durum  “Alman Subaylarının Hatıralarına Göre Çanakkale’de Mustafa Kemal” isimli kaynaklarda da yer almaktadır. (Uluslararası Sosyal Araştırmalar Dergisi, C. 3, S. 11 )

Sonuç başarısız olunca bizdeki kaide: “Mağlubiyet askerimize başarı komutana” verildiği için taarruzu gerektiği gibi yapamayan komutanlar temize çıkarılmaya çalışılmıştır.

Fakat tarihin bir huyu vardır ki gerçekler bir gün mutlaka ortaya çıkar. Yarbay M. Kemal’ın başında bulunduğu 19. Tümen Arıburnu cephesinde 19 Mayıs günü taarruza geçtiği bu facia tartışılmaya başlanmıştır. General Celil Erikan “Komutan Atatürk” isimli kitabında M. Kamal’ın komutanı olduğu 19. Tümen’de 89 subay ve 10877 er bulunduğunu 27. Ve 64. Alaylarında emrine verildiğini ifade eder. Üzeri örtülmek istenildiği için bu ayrıntı resmi tarihçilerin nedense dikkatsizliğine gelmiştir.

Bu başarısız taarruz için resmi tarihçiler; 1181 askerimizin şehit olduğunu ifade etmişlerdir. Fakat daha acısı ise İngilizlerin kıyı başından atılarak savaş azmi kırılamamış bilakis başarılı bir geri çekilme başarısı göstererek neredeyse hiç asker kaybetmeden Çanakkale topraklarından ayrılmışlardır. 1. Dünya Savaşının sonuçlarını etkileyecek kadar önemli olan bu çekilme üzerinde hiç kimse durmamaktadır. Hiç olmaz ise bir makale ile de olsa biz değinmiş olalım. Umulur ki bu konuda Genelkurmay arşivleri açılır ve gerçekler bir bir ortaya çıkar.

Nigel Blundel isimli bir yazarın “Tarih Boyunca Dünyayı Sarsan Yanlışlar - Milliyet Yayınları” isimli kitabında bu taarruzdan şu şekilde bahsedilmektedir: “Çanakkale’nin en kanlı savaşı 18 Mayıs’ta Anzak Koyunda oldu”. (Buradaki bir günlük tarih farkı nedeniyle bu önemli taarruzu tarih sayfasından kaldırmak isteyenler vardır. Buradaki gerçek şudur: “Taarruzdan önce top atışı 18 Mayıs’ta başlamış taarruz ise 19 Mayıs’ta gerçekleşmiştir)

Blundel şöyle devam etmektedir:

“Yeni yeni birlikler getiren Türkler, şimdi ayakta duran 12000 Avusturyalı ve Yeni Zelandalının üç katı güce sahiptiler. Saat 1700’da o güne kadar görülen en büyük baraj atışı başladı. Askerler siperlere ve boy çukurlarına büzülmüş beklerken topçu ateşi gecenin geç saatlerine kadar sürdü. Sabah saat 3’te birliklerin saldırıya hazır olmaları emredildi… Ardından Türkler siperlerinden çıkıp Anzakların üzerlerine yürüdüler… Türk komutanları saldırıya son verdiklerinde çoğunluğu Anzak siperlerine birkaç adım kala yaşamını yitirmiş 10 bin kayıp vermiş bulunuyorlardı”.

Çanakkale’de vermiş olduğumuz 250 bin şehit ve yaralının sebebini bu ifadelerden dolayı daha iyi anlayabiliriz. Maalesef Çanakkale’de bazı komutanlarımız başarısız ve tedbirsiz idiler. Bununla birlikte tarihi çarpıtmayı çok iyi beceren hatta kahramanları hain; başarısız komutanları ise kahraman ilan etmede eşsiz tarihçilerimiz çoktur.

M. Kemal’ın savaş tarihindeki rolü elbette bu savaşla bitmemektedir. Trablusgarp’ta İtalyanlara karşı mağlubiyet, Balkan savaşında Bulgarlara karşı Tekirdağ Çıkarması hezimeti, Filistin’de El-Megiddo Savaşında (Nablus Savaşı diye de bilinir) General Allenby’ye karşı Türk tarihinin en büyük bozgunu; bambaşka bir şekilde sunulmaktadır.

Öyle ki El-Megiddo Savaşından sonra İngilizler Adana’ye kadar ilerlemiş ve Mondros Ateşkes Anlaşması imzalanmak zorunda kalınmıştır. 450 bin asker ve 1 milyon km kareden fazla toprak kaybedilmişti.

İstiklal savaşında da İsmet İnönü; İsyancılara ve Yunanlılara kök söktüren Ethem Bey’e arkadan saldırarak ordunun ilerlemesini durdurmuştur. Kütahya ve Eskişehir Muharebelerinin kaybedilmesi ve bir dönem Yunanlıların cephede üstünlük kazanmaları yine M. Kemal’ın İsmet İnönü’ü beceriksiz olduğu halde kendisine itaatkar olması nedeniyle Batı Cephesi Komutanı olarak tutmakta ısrar etmesi nedeniyle olmuştur.

Genel bir kaidedir galibiyetler orduya ve millete verilir mağlubiyetler ise tedbirsizliği nedeniyle komutana ve siyasetin başındaki kişilere fatura edilir. Çünkü başarıyı ne kadar çok kişi ile paylaşırsan küçülmez; aksine büyür. Keza mağlubiyeti de bir şahsa yüklersen küçülür ve moral bozucu etkisi en aza iner.

Alman milleti savaşlardaki başarısızlıklarını Hitler’e fatura etmiştir, keza Amerikalılar, İngiliz ve Fransızlar asla galibiyet şerefini Müttefik Ordular Komutanı olan General Eisenhower’a vermez bu şeref bütün müttefik halklarının ve askerlerinindir diyerek başarılarını daha da pekiştirirler.

Gelin görün ki bizde bu durum tam tersine işler. Galibiyet ve başarı M. Kemal’e mağlubiyet ve başarısızlık ise orduya verilmiştir. İşin daha fenası savaşların gerçek yüzü çarpıtılarak olduğundan çok farklı bir biçimde resmi tarih kitaplarına geçirilmiştir.

Adnan Menderes Hükümeti tarafından bir siyasetçi ve komutan ülkemizde eleştirilmemesi için 5816 sayılı kanun çıkarılmıştır. Dünyadaemsali olmayan böyle bir kanundan dolayı tarihi gerçekleri gün yüzüne çıkaranlar; hakaret suçlamasına maruz kalmakta ve hapislere atılıp kodeslerde çürütülmeye çalışılmaktadır. Bediüzzaman Said Nursi, Necip Fazıl Kısakürek, Kadir Mısıroğlu ve dahi nice zatlar; devlet yöneticilerini ve siyasetçileri eleştirdikleri için defalarca hapse atılmışlardır. Yahu bir parti genel başkanı eleştirmeyecek de kim eleştirilecek. Bu seviyesizliği kabul eden ve acımasızca 5816 sayılı kanunu işletip değerli fikir adamlarını sürüm sürüm süründüren insanlara ne denir?

Demek ki “cennet ucuz, cehennem de lüzumsuz” değildir. Mahşer-i acayip olan ahret gününde bunların hesabı mutlaka sorulacaktır. Burada iki kelime yazınca kızılca kıyameti koparıyor yazarlara hakaret etmekten hiç haya etmiyorlar. Mahkemeler nedense hakaretin en ağırlarını yapan bu kişilere zülfü yare dokunduğu için hiçbir işlem yapmıyor. Halbuki kime karşı olursa olsun hakaret suçtur. Fakat çifte standart devletin her kademesinde ve medyada acımasızca uygulanmaktadır, vesselam…

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • leventkleventk5 gün önce
  putlar;bazı insanlar tarafından( tek parti mensupları ) geceleri kırılmakta idi ve bunun suçunu daadalet partisine atmakta ve ağır suçlayıcı bir siyasi saldırı yapmakta idiler,adalet partsi de bu işlerle kendisinin bir ilgisi olmadığını ve bu tür put saldırılarının kendisine mal edilememesi için böyle bir kanunu çıkarmış,,
 • HacıHacı17 gün önce
  Bu adamı koruma kanununu Menderes e nasıl çıkarttırdılar bilen yazsın
 • MUŞLUADAMMUŞLUADAM23 gün önce
  Burada yazan KAMALİSTLER, kimi ahlaksız, seviyesiz tipler, hadi bir tane m.kamalin kahramanlığını gösterir zaferini söyleyin, ya da inönünün. Osmanlının bir VALİYLE YÖNETTİĞİ, Düzenli bir ordusu bile olmayan, Askerimiz kadar ancak nüfusu olan YUNANLILARI YENDİ DEMEK kahramanlık değildir, züldür. Merhum KADİR MISIROĞLU TARİHİ GERÇEKLERİ BELGELERİYLE YAZMIŞTIR. Kİ sahte kahramanınızın boyası dökülmüştür.
 • Ulubatlı Hasan’ın Torunları Size Uyku HaramUlubatlı Hasan’ın Torunları Size Uyku Haram24 gün önce
  Su uyur düşman uyumaz. Birileri bizi ayakta uyutmuş.Uyandık. Elhamdülillah. Ey!!! Yunan gazetelerine “İstanbul’u fetheden Yunanlı: Ekrem İmamoğlu” başlığını attırmak için saldırıya geçen FETÖ elemanları!Namık Kemal'in şu mısraları sizin eşgalinizi harfiyyen tarif etmektedir:Muini zalimin dünyada erbab-ı denaettir.Köpektir zevk alan sayyad-ı bi-insafa hizmetten. (Dünyada zalimin yardımcısı, aşağılık kimselerdir; insafsız avcıya hizmetten zevk alan ancak köpektir.)İnsafsız Avcı olarak: İsrail, ABD ve Batının İslam Düşmanı Devletlerini yazabiliriz.Peki Avcı’nın köpekleri kim?
 • gerçekler acıdır, müslüman uyanık olmalıdırgerçekler acıdır, müslüman uyanık olmalıdır26 gün önce
  NERDE HER KONUYA YAZAN ÇİRKEFLER , HAKARET ETMEDEN YAZMASINI BECEREBİLİRLERSE CEVAP VERSİNLER....
 • Hâlâ mecbur mu? Yazık o zaman!Hâlâ mecbur mu? Yazık o zaman!26 gün önce
  Sevip saydığımız Devlet Başkanımızın, dün 19 mayısın 100üncü yıl şenliklerine öncü olarak katılmış olması Türkiye müslümanlarını derinden üzmüştür.
 • mimmim26 gün önce
  Birçok kişi Turan Dursun'un kitaplarını okuyup ateist olmuştur.Birçok kişi de Kadir Mısıroğlu'nun kitaplarını okuyup Mustafa Kemal düşmanı olmuştur. Böyle sapkın ve meczup kişilere inananlar da sapıtmaktadır.
 • Rıfat Rıfat 26 gün önce
  Bir zamanlar amiral/ general olabilmenin gizli şartı masonlar kulübüne üye olmaktı!
 • Onbaşım Seyit in Muazzez Ruhuna Fatiha Onbaşım Seyit in Muazzez Ruhuna Fatiha 26 gün önce
  Kıymetli Akit Okurları. Yorumlar arasında dolaşırken lütfen Dikkat! FETÖ çıkabilir! FETÖ elemanları buralarda cirit atıyor. Nereden mi belli oluyor? Milletine hakaret, ecdadına hakaret veya yazara kinayeli dokundurma ve ufunet varsa o FETÖ kalemşörüdür. Ne demişti Penisilvanya Şeytanı: “ Haçlılar sizin karınıza kızınıza dokunmaz, dokunmamışlardır” , Mavi Marmara terör saldırısı için : “Otoriteye tabi olunması gerekirdi” Bre insi Şeytan “Çanakkale Müdafaasına ne gerek vardı, yüzbinleri kaybettik” demeye getiriyorsun.Bre Şerefsiz! Senin için mukaddesat füruat olabilir ama Bu Müslüman Millet ekmekten ve candan vazgeçer lakin Hürriyet ve Mukaddesattan vazgeçmez. Vazgeçmediği için bu topraklarda 5 vakit ezan sesi yankılanıyor.
 • 19 Mayis 191919 Mayis 191926 gün önce
  MUSTAFA KEMAL ATATURK
 • Vehbi KaraVehbi Kara26 gün önce
  Boşu boşuna Sabetay Yahudilerinden bahsetmiyoruz. Bu Sabetay Yahudileri Müslüman gibi görünüp Osmanlıyı yıkmışlardır. Bir çok paşa Sabetay Yahudisidir. Öyle ki Suriye deki birliğinden firar edip kaçan Kolağası M. Kemal yakalandığı halde kurtarılmış ceza almadan birliğine dönmüştür. Bu durum orduda Sabetaycı çetenin gücünü gösterir. Hala da böyledir. Bir tane başı örtülü karısı olan general yoktur. Bu çete elbette mağlup beceriksiz komutanları general yapar.
 • DenizDeniz26 gün önce
  Ya Vehbi Abi beceriksiz basarisiz insanlara tekrar tekrar gorev verilir mi. Ataturk burada anlattigin kadar basarisiz olsa osmanli padisahi almanya gezisinde yanina alir mi , ordu mufettisi sifatiyla dogu ordularini idare gorevi verir mi, hakkaten komik oluyor. Dunya tarihine gecmis hatti mudafa yoktur sathi mudafa vardir doktrinini tureten bir adama, bu milletin baskomutan yetkisi verdigi adama basarisiz beceriksiz demek komik ve gulunctur. Seversin sevmezsin ama Napeleon asker degildi, clausewitz stratejiden anlamazdi dersen bir daha da ciddiye alinmazsin
 • Rıfat Rıfat 26 gün önce
  5816 kaldırıldığı takdirde kimlerin kahraman kimlerin hain olduğu ortaya çıkacak!
 • EmekkEmekk26 gün önce
  MKemal kumandasındaki Ordunun anzaklardan İngiliz 3 kat fazla ve bu kadar şehit verilmesinin sebebi doğrudurtaaruz eden orduların savunma hattındaki düşmanın 3 katı olması gerekki savunma hattına ulaşan ordunun sayısı eşit olsun az bile şehit verilmiş normalde düşman savunma hattına varan ordunun 3/2 imha olur çünkü onlar mevzide taaruz eden Ordu açıktadır madem bunu bir yenilgi hata kabul ettiyseler neden çekilmek zorunda kaldılar zaten - MKemalin gayeside düşmanı söküp atmaktı Filistin cephesine taaruz etmek isteyen 2 Ordu komutanına ve Enver Paşa’ya çektiği telgrafta İngilizlerin mevzide sayıca 3 Osmanlı ordusundan hem fazla hemde silah mühimmat teknoloji açısından güçlüler Osmanlı ordularının taaruzu yanlış olur savunmada kalalım demesine rağmen taaruz eden her iki Osmanlı ordusu ağır mağlubiyet almışlar sadece MKemalin komutasındaki Ordu mevzi savaşıyla Torosların eteklerine kadar çekilerek ve yöre halkının yardımıyla İngilizleri durdurmuştur MKemalde idamı göze alarak verdiği bu kararın tersini yapıp onun ordusuda taaruza katılsaydı o Ordu’da yenilir İngilizlerin önü açılırdı aynı kutülamare savaşı gibi ingilizleri yenen osmanlı ordusu güçlenen İngilizlerin bir yıl sonraki taaruzuyla Bağdat dahil Irak’ın yarısı elden gitmiştir kutülamareyi kurtaralım derken 1Yıl sonra Irak’ın yarısı elden gitti savaş dahiyane akla sahip komutanlarla kazanılır
 • Karamanlı Karamanlı 26 gün önce
  Hocam, komutasındaki darbecilerden haberi olmayıp, darbeciler tarafından esir alınan, sonra darbeciler tarafından serbest bırakılan, ve bunu kahramanlık gibi gösterip birde terfi ettirilenlere niye sesin çıkmıyor. Bu gözünün önünde olan, seneler öncesini biliyondabu konuda bilginyok mu? Bizim ki olunca, kurallar farklı....
 • selmanselman26 gün önce
  Bizde kaide şudur: Bizden olanların her yaptığı başarı, bizden olmayanların her yaptığı hezimettir.
 • 5816 KALDIRILSIN5816 KALDIRILSIN26 gün önce
  Dünyanın başka hiç bir ülkesinde olmayan 5816 sayılı koruma kanunu kaldırılmadan Türkiye'de tarihçilik yapabilmek mümkün değildir! Her kim tarih yazıyorsa, tarih hocası ise M.Kemal'i ve icraatlerini övmek zorunda zira YASA BÖYLE EMREDİYOR! Dünyanın başka hiç bir yerinde olmayan böyle bir yasanın Türkiye'de neden olmak zorunda olduğunu kurcaladığınızda karşınıza dehşete düşürücü gerçeklerin çıkması mukadder!
 • EKOLL EKOLL 26 gün önce
  Bence Sn. Erdoğan'ın milletin bunca yıldır gösterdiği teveccühün karşılığı olarak bir gerçek tarih yazdırmak borcu vardır. Bunu yapmadan giderse büyük bir veballe gider.
 • Rıfat Rıfat 26 gün önce
  Millet olarak sahte kahramanlar üretmede ve üstüne üstlük bir de koruma altına almada dünyada üstümüze yok!
 • Ne zaman cumhuriyet?Ne zaman cumhuriyet?26 gün önce
  Rejimi ceberrutluk ile ellerinde tutarak yönetenler millete küfrederek yönetirler. Mazlum halk da bilmukabele onlara küfreder. Sövülmeyi hakedenler rejimin sahipleridirler.
 • yaşatılan ölüleryaşatılan ölüler26 gün önce
  Önce padişaha ardından halifeye darbe yapılarak kurulan rejimin adı cumhuriyet değil kabalizmdir. Daha sonra 5816 ile pekiştirilmiştir. Benzer rejimler: enver hocaizm, titoizm, leninizm, castroizm, maoizm vs' dir. Hepsinin halkı kurtuldu, yalnızca kabalizm cebren yaşatılmaktadır. En büyük düşmanı özgürlüktür.
 • ZIR CAHILZIR CAHIL26 gün önce
  Sayin yazar.. Tarihi galipler yazar.Birinci dunya savasinda Turkleri yok ettiler emperyalistler,fiziksel olarak yok edemediklerini de Tuncelili ermenilerin ve Izmir-Trakya bolgesi yahudilerinin emrine vererek ruhsal olarak yok ettiler!Nasil becerdiler bunu? TAKKIYE ile. Turkculuk takkiyesi ile."Turkum" diye bagittira bagittira Yunan in(batinin)alfabesini,dilini,dinini,elbisesini,rakisini(uzo sunu)dansini,siirini,tarihini,bilimini kisacasi her seyiyle KULTURUNU Turk e giydirdiler,bu da yetmedi "simdi de don de soyle okkali bir sekilde ecdadina bi kufur salla da bir gorelim" dediler.Ve beyinsiz Turkler bunu da yaptilar ve yapmayacaklari hicbir soytariligin teorik olarak olmadigini da butun dunya aleme kanitladilar!Turklerin 20. y.yildaki kisa huzunlu tarihleri bundan ibaret.!
 • AbdullahAbdullah26 gün önce
  Herşey tartışılsın. Gerçek ne ise herkes öğrensin. Tartışılmayan hiçbir şey kalmasın. Gerçeği de herkes kabullensin.
 • ademadem26 gün önce
  "bizdeki kaide: “Mağlubiyet askerimize başarı komutana” verildiği için..." ve "Genel bir kaidedir galibiyetler orduya ve millete verilir mağlubiyetler ise tedbirsizliği nedeniyle komutana ve siyasetin başındaki kişilere fatura edilir. "demekki bizim kaidemizle genel kaide birbirine tamamen zıt.Mustafa Kamalın bu kadar beceriksizliği varsa mareşal rütbesini nasıl elde etmiştir.bu da ayrıca tartışılması gereken bir konu zannımca.
 • Celil yağmuroğluCelil yağmuroğlu26 gün önce
  Sayın hocam ve cesur hocam Sabaistleri çok güzel anlattın Atalarımız doğru ,gerçekler ve Allahın buyrukları üzerine yoğurulup büyümüşler bizler gibi yalancılık ,korkaklıkla büyümediler ,bizler Tarih yaptık ama yazmadık ,Dünyada eşi olmayan Ecdadımızın Tarihini Neslimize okutmadık Okuttuysak gerçeğini Okutmadık ,Tarihçilerimiz bile kendi Tarihimizi yazamadılar Avrupalı gelip 5 Türkiyede kalıyorOsmanlıca öğreniyor Arşivlerimizi araştırıyor Tarihimizin Tezini hazırlıyor Prof oluyor Bizi tarihçilerimiz Avrupaya gidip O profun Tezini ingilizceden veya Almancadan tercume edip Tarihten Prof oluyor,,BAKIN ACI GERÇEK ANLATAYIM SİZE HOCAM,,,Ben Arapça çok iyi biliyorumIraklı Türkmen,,,Bir TV Programında hocalarımızdan birisi prof değilOsmanlı belgesini tv ekranına sergiletti okumasını bilmiyor ama belgenin ne olduğunu biliyor bu arada bir tarihçi profesörümüzgüya Osmanlıca biliyorum diye çat pat kırdı mırdı bir Osmalıca doğru dürüst okuyamadı ,,Ben bir dakikada okudum,,,Simdi işte alın bunlarda Tarih Profesörlerimiz haline bakın Tarihimizin haline bakın,,,,,HOCAM LÜTFEN ÇANAKKALE SAVAŞINDA ,,,İNGİLİZLERLE,,MUSTAFAKAMAL ARASINDAKİ GİZLİ BİR PAZARLIK VARDI ..İKİ CEPH ARASINDAARACI OLARAK MUSTAFA. KAMALIN. OKUL ARKADAŞI. OLAN. KEMAL.HODRİ NASIL BİR PAZARLIKTI. AMAÇLARI NEYDİ FOTOSUDA VAR HODRİNİN GÖZÜNÜ NEDEN BAĞLADILAR. ARAÇLIK. ESNADINDA,,BUNU BİZE AYDINLATIRMISINIZ LÜTFEN,,Vesselam
 • 19 mayısın 100 üncüsüymüş bu sahtekarlık:19 mayısın 100 üncüsüymüş bu sahtekarlık:26 gün önce
  "atatürk düzmecesi" nin ilk adımı çanakkale savaşında atıldı; olmayan bir adam orada var gösterildi, hatta kahraman bile yapıldı. Zurnanın son deliği bile değilken, davulun tokmağı oldu. Başımıza ilk belâ oluşu işte oradan; Çanakkale' den başlar! Ondan sonra gelsin binbir gece masalları, gelsin bu milletin başına bela bir yahudi.
 • Ruhuna Fatiha Seyit Onbaşım Ruhuna Fatiha Seyit Onbaşım 27 gün önce
  İnşallah gün gelecek herkesi ve tarihimizi hürriyet içinde konuşabileceğiz. Demokrat Parti bu kanunu çıkarmaya kendini mecbur hissetti. Neticede pekçok haksız mağduriyetler hapis yatanlar oldu. Oysa eleştiri demokrasinin olmazsa olmazıdır.Sn yazarımız gibi yürekli askerler sayesinde ezberler bozuluyor. Allah CC şerlerden korusun. Yazıyı okuyan kardeşler böyle yürekli yazarlara dua edelim. Allah CC duaları kabul eder.
 • Aynalı Çarşı Gerçek Bir de Seyit Onbaşı Aynalı Çarşı Gerçek Bir de Seyit Onbaşı 27 gün önce
  İnşallah gün gelecek herkesi ve tarihimizi hürriyet içinde konuşabileceğiz. Demokrat Parti bu kanunu çıkarmaya kendini mecbur hissetti. Neticede pekçok haksız mağduriyetler hapis yatanlar oldu. Oysa eleştiri demokrasinin olmazsa olmazıdır.Sn yazarımız gibi yürekli askerler sayesinde ezberler bozuluyor. Allah CC şerlerden korusun. Yazıyı okuyan kardeşler böyle yürekli yazarlara dua edelim. Allah CC duaları kabul eder.
 • 5816581627 gün önce
  Kanun Numarası Kabul Tarihi Yayımlandığı R.Gazete Yayımlandığı Düstur: 5816: 25/7/1951: Tarih : 31/7/1951 Sayı : 7872: Tertip : 3 Cilt : 32 Sayfa : 1842Madde 1 – Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ilecezalandırılır.Atatürk'ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut Atatürk'ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası verilir.Yukarki fıkralarda yazılı suçları işlemeye başkalarını teşvik eden kimse asıl fail gibi cezalandırılır.Madde 2 – Birinci maddede yazılı suçlar; iki veya daha fazla kimseler tarafından toplu olarak veya umumi veya umuma açık mahallerde yahut basın vasıtasiyle işlenirse hükmolunacak ceza yarı nispetinde artırılır.Birinci maddenin ikinci fıkrasında yazılı suçlar zor kullanılarak işlenir veya bu suretle işlenmesine teşebbüs olunursa verilecek ceza bir misli artırılır.
 • ZeynepZeynep27 gün önce
  Allah razı olsun hocam. Allah rahmet etsin Kadir Mısıroğlu üstadımız belgeleriyke bu anlattıklarınızın çoğunu kitaplarında detaylı anlatıyor. İnsanın avazı çıktığı kadar bağırası geliyo. Bir avuç azınlığın putu yüzünden insanımız doğru tarihi öğrenemiyor ve inancı şirk boyutunda yaşamaya mahkum ediliyor. İmanımız tehlikede. Ancak hani doğruların ortaya çıkma huyu varya ben farklı ülkelerdeki belgelelerin birgün açılacağını ve kitlelerin burdan hareketle doğruya evrilceğine inanıyorum. Nede olsa batıdakine inanma kendindekini tukaka etme huyu varya aziz milletimizde. Bütün kötü hasletler bu ziyankarların eliyle umumileşmiştir Allah abad etmesin bu zihniyeti.
 • kamilkamil27 gün önce
  m. kamali detaylica anlat Hocam.gercekleri bilelim.Askeri yonden de kotuymus demek ki.

Günün Özeti