• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Vehbi Kara
Vehbi Kara
TÜM YAZILARI

Bayram Büyük Bir fırsattır

25 Mayıs 2020


Vehbi Kara İletişim: [email protected]

Ramazan ve Kurban Bayramları Müslümanların sevgi ve kardeşlik duygularını fevkalade güçlü tutan özel günlerdir. Bu günlerin kıymetini bilmeli ve çocuklarımızı sevindirirken büyüklerimizin de dualarını almaya çalışmalıyız.

Maalesef bayramların yaz aylarına alınması ile birlikte tatil mekânlarına gidilmesi akraba ziyaretlerinin azalmasına yol açmıştır. Fakat bilinmez ki en büyük günahlardan bir tanesi kat-ı sıla-i rahimdir. Yani yakınları ve özellikle de anne babası ile görüşmemektir.

Batı dünyası Korona virüs salgınından sonra kendilerindeki akrabalık bağlarının ne kadar zayıf olduğunu hatırlamıştır. Hatta anne ve babaya karşı bile bırakın sevgi ile yaklaşmayı adeta canavarcasına düşmanlık beslenerek ilişkileri kesmek yaygın bir davranış şeklini almıştır.

Huzurevlerindeki feci durum ve Korona salgınının en fazla yaşlıların bakımevlerinde ölümlere yol açması bu görüşün ne derece doğru olduğunu ispatlamaktadır. Maddeye tapınacak derecede bağlı kalmak insanları akraba sevgisi gibi güzel ve hoş bir duygudan mahrum bırakmıştır.

Fakat insan düşünse ki bir gün muhakkak ölecektir. O halde şu çok kısa zaman içinde akıp giden ömre beline bağlamaz. Zamanını güzel ve faydalı biçimde kullanmaya çalışır. Eğer anne baba başta olmak üzere Allah’ın emrettiği biçimde yaşlandıklarında “öf” bile dememek gerektiğini bilerek onların dualarını kazanma gayreti içinde olur.

Hazreti Peygamber Aleyhissalatü Vesselam, “Cennet anaların ayağı altındadır” derken bu ayetin de tefsirini yapmaktadır. Eğer sonsuz bir hayat olan ahrette aziz olmak istiyor isek öncelikle annelerimizin duasını almaya koşmak zorundayız.

Anne duası öyle bir iksir ve Allah katında öyle makbul bir güçtür ki; bunu yapan insanların sırtı asla yere gelmez. Hep dört ayak üstüne düşerler. İşleri daima rast gider. Çok zeki ve güçlü olmasalar bile diğer insanlarla olan ilişkilerinde daima muvaffak olurlar. Bu çok derin hakikati herkesin tamamıyla anlaması çok güçtür. Fakat benim gibi ekmeğini denizden kazanan insanlar hasret duygusu ve yakınlarının duasını almanın ne kadar güzel olduğunu iyi bilirler.

Gurbette yaşamak insana sahip olamadığı akrabaları ile güzel ilişkiler içinde olmanın ne kadar güzel bir duygu olduğunu öğretmiştir. Her ne kadar görüntülü konuşmalara dahi imkan veren internet ve cep telefonları imkanı olsa da yan yana gelmenin insan üzerinde ne kadar önemli olduğu bilinen bir gerçektir.

Bu nedenle korona virüs nedeni ile tatil mekânlarının kapandığı bir zamanı iyi değerlendirmek zorundayız. Zaten 65 yaşının üzerinde olduğu için dışarı çıkıp gezip tozma imkanı dahi bulamayan yakınlarımızı ziyaret etmek; onların hayır ve dualarını almak gerçekten insan olana yakışır bir davranıştır. Buna mukabil yıllardır anne ve babasını ziyaret etmeyen onların bir an önce ölmesini bekleyecek kadar aşağılık bir duygu içine girenlerin bayramlardan alacağı çok dersler vardır.

 Allah katında dahi çok kıymetli bu davranışı göstermek için büyüklerimizin ve yakınlarımızın yanına koşmalı ve onların dualarını almaya çalışmalıdır. Bayramlar bunun için büyük bir fırsattır, vesselam…

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Fira

Sayın Vehbi Bey Ramazan Bayramınızı tebrik ederim. Çok güzel başlık attığınız makalenizi iki kez okudum. Çok iyi niyetle yazmışsınız. Teşekkür ederim. Ancak içeriğinde en az dört yerde anlam hatası yapmışsınız. Örnek... bayramların yaz aylarına alınması...ila ahir ...devam eden cümle. şöyle demek istediniz herhalde. bayramların yaz aylarına denk gelmesi zamanlarında. Birini ben yazdım. Bir kez daha siz okuyup diğer dört hatayı da siz bulun...selam ve dua ile...
 • Yanıtla

Erkmen

Bayramların yaz aylarına alınması derken :D
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23