• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Vehbi Kara
Vehbi Kara
TÜM YAZILARI
01 Temmuz 2020

Allah Selamet Versin

1 Temmuz kabotaj bayramıdır. Türkiye limanlarında sadece Türk bayraklı gemilerin sefer yapabilmesine “kabotaj” denilmektedir. Konu üzerinde hala tartışılmakta ise de bence daha güzel başka bir denizcilik konusuna değinmek istiyorum. O da yüzyıllardır Türk denizcilerinin dillerinden düşürmediği kelimelerdir.

Hem Bahriyede hem de ticaret gemilerinde en çok kullanılan sözlerin başında "Allah selamet versin" sözü gelir. Zira her köprüüstüne çıkışta birisi kendisini tanıtmadan önce bunu söyler. Eğer söylemezse gemiciler tarafından aşağılanır ve ciddiyetsiz bulunur.

Türk denizcilerinin "selam" kelimesine verdiği önem şüphesiz dine dayalıdır. Çünkü denizleri çekip çeviren Rabbimizin her şeye gücü yettiği ve denizlerin sakin ve selâmetli olması için sadece Ona yalvarması gerektiğini bilir.

İslam kelimesi “silm “kelimesinden gelir ve sulh, sükûnet, barış ve refah anlamındadır. Selam kelimesi de aynı kökten gelir. O halde “İslam barış dinidir” denilse yanlış olmaz. İslam kelimesini Rabbimizi tanıyarak iman etmek ve ona ibadet etmek şeklinde de anlayabiliriz.
Selamı yaymak aynı zamanda İslam’ı yaymak demektir. Sonuç olarak bu sayede insanlığın barış huzur ve esenliği için gayret edilmiş olur. "Selamı yayınız Hadis-i Şerifini" bu şekilde de anlayabiliriz.

İşte, Türk denizcilerinin karada denizde daima “Allah selamet versin” sözünü kullanması geçmişten gelen bu güçlü gelenek ve inanç sebebiyledir. Özellikle köprüüstüne çıkarken veya vedalaşırken hep bu cümle söylenir. Selamet, barış esenlik sakin deniz anlamındadır. Dilerim ki denizcilerin bu temennisi bütün insanlığın dileği olsun.

Barış kelimesinin zıt anlamlısı olan savaşlar özel bir durumu ifade ederler ve istisnai bir durumdur. Asıl amaç barış esenlik ve selamettir. İslam hukuku da barış zamanına göre tanzim edilmiş ve uygulanmıştır. Bununla birlikte savaşta her şey serbest değildir. İslam’ın temel ilkeleri savaş hukukunda da geçerlidir ve uygulanmadığı takdirde insanı vebal altına sokar. O dehşetli Ruz-i Mahşerde savaşta da yaptıklarından mesul tutulur.

İslamiyet, barış zamanı ehli kitap veya dinsiz dahi olsa hukuklarını muhafaza ederken, savaş zamanı sadece saldırgan olan savaşçılara şiddetle mukabeleyi caiz sayar yani kabul eder. Bunun dahi şartları ve sınırlamaları vardır. İslam’da Savaş Hukuku bu hususları içinde barındırır ve çok detaylıdır.

İslam’da savaş hukukuna bina edilen inceliklerle dolu çokça tafsilat vardır. Bu perspektiften bakarak ve bir örneği ele alarak şiddete karşı nasıl davranılması gerektiği üzerinde duralım.

Öncelikle altını çizmek gerekir ki; Ekseriyeti Müslüman olan ve İslam’ın sancaktarlığını yapan güzel ülkemiz, hem soğuk hem sıcak savaş şartlarında, ümmetin umudu olan vatanımıza göz koymuş din düşmanları tarafından her daim taarruz altındadır.

Tüm dünyanın algısını ve anlayış biçimini “Müslüman teröristtir ” fikrine yöneltmeye çalışan “11 Eylül ikiz kuleler” senaryosuna karşı uyanık olunmalıdır. Bunun bir senaryo olması İslam’ı yeterince tanımayan dünya kamuoyunu aldatmak demektir. Zira bir Müslüman ancak saldıran bir askeri öldürür, kadınlar, çocuklar, yaşlılar veya savaşa dâhil olmayan ilgisiz masumları öldürmez. Böylesi bir eylemden asla keyif almaz.

Üzücü olan şudur; bazı Müslümanların, savaş hukukunun her yönüyle çiğnendiği bu tablo üzerinden El-Kaide gibi bir oluşumu ve terörist kişilikleri alkışlaması ve bundan keyif almasıdır. Oysa her savaşta insanlar öldürülür ancak İslam hukukundaki ilkeler bundan keyif almayı men eder.

Esed, FETÖ, PKK, MLKP gibi fare ve sivrisinek misali oluşumların itlafı halinde bile marazlı bir haşereden kurtulmakla sevinmek anlaşılabilir lakin bundan sadistçe bir keyif almak insandaki İslami bir hassasiyet değil tam aksine zulüm ve zalimlikten gelen bir duygudur. Allah hepimizi böyle bir zulümden muhafaza etsin, vesselam…

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Allah razı olsun.

Allah size dünyada da âhirette de selâmet versin.
 • Yanıtla

Fira

Sayın yazar Denizcilikte kullanılan güzel söz geleneklerini öğreneceğiz diye makaleyi okudum...tek bir tane örnek vermişsiniz... sonra daldan dala konulara girmişsiniz...ya başlığı ve paragrafı güzel yazın ya da makaleyi iyi kurgulayin...gemide kısa süre ben de görev yaptım... çok güzel terimler kullanıldı ve son derece disiplinli seyahatler/görevler yapıldı... mesela "bismillah Funda" gibi bir komut hatırlıyorum...daha birçoğunu unuttum...selam ve dua ile...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı