• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Turgut Emin
Turgut Emin
TÜM YAZILARI
23 Eylül 2020

Cevad Ülger’i bilenler?..

1977 Ramazanı, eylülün 6’sı, sahur vakti...

Kapım acı acı çalındı. Hayır olsun, bu saat tekin bir saat değil. Bir yıl önce yine sabah namazı vakti, rahmetli babam Hakk’a yürümüş, küçük kardeşim gelip haber vermişti.. Korkarak açtım kapıyı. Karşımda küçük Mehmed, hocam Cevad Ülger’in oğlu.

İçime ateş düştü: “Hayır olsun Mehmed?”, 

“Ağabey babam öldü”.. Tepemden aşağı kaynar su yedim. Telaşla giyindim, koşar adım evlerine ulaştık..

  Hocam, küçük yaştan beri kalp hastasıydı. 1976’da babam Turgut Bey de genç yaşta kalpten vefat etmiş, Cevad Hoca’mın bundan çok etkilendiğini fark etmiştim.. İşte o da, gencecik bir yaşta (Yüzlerce yaşın ürünü olabilecek çapta eser bırakarak) Hakk’a yürümüştü...

   Bu eylül ayı boyunca, dostları, talebeleri; onu ve onun mimarlığını, ressamlığını, çizerliğini, hocalığını, uzun uzun anlattılar.. İBDA Fikriyatı’nın mayasında büyük rolü olanlardan çarpıcı bir fikir adamı olduğunu da biz işaret edelim... Üzerimizde hakkı büyüktür.

   Üniversite yıllarımızda, sırf ona yakın olabilmek için, Salih (Mirzabeyoğlu) ile onun mimarî bürosunun yanında bir bekâr evi tutmuştuk. Çizgideki yeteneğimi görmüş olacak ki, ben çok farklı şeyler düşünürken, bir anda, emrivâki olarak, büroda çizimlerine yardımcı olurken buldum kendimi.. Mimarlık öğrencilerinin mezuniyet projelerini, rölövelerini bana çizdirirdi.. Yine bir emrivâki ile (boynumuz kıldan inceydi), “Müslümanların bir gazetesi olacak” diyerek, çıkış hazırlığındaki Milli Gazete’ye getirdi beni.. Babiali’ye geliş o geliş..

   Hayatımda ve fikriyatımda çok büyük yeri olan hocamdan, “Biçim”in ve “Estetiğin” nidüğünü öğrendim. Başta mimarî olmak üzere bütün sanatlarda “Ruh”un yerini öğrendim. İç’in dış’ı, dış’ ın iç’i biçimlendirdiğini öğrendim. İnsanın binaya, binanın insana etkisini öğrendim... Bir anda coşarak okumaya başladığı Fuzûli’nin “Su Kasîdesi”ni, okumuş olsam da bilmediğimi öğrendim..

   Bir sanat tarihi kitabında; Sinan’ın Selimiyesi minaresinin şerefe mukarnasları ile Kirkor Balyan’ın Ortaköy Camii şerefe mukarnaslarının karşılıklı sayfalarda fotoğrafları vardı. Hocam, resimaltı yazılarını bantla kapatmıştı.. Büroya sohbete gelenlere bu iki fotoğrafı gösterip, “Hangisi güzel?” diye sorardı. Büyük çoğunluk, dallı güllü Ortaköy şerefesini gösterir; o da bıyık altından gülerek, ‘senin ruhun da halledilmiş’ derdi...

  Çağdaş malzemeyi klâsik mimariye tatbikte bir dehâydı.. Ülke genelinde cami, işmerkezi, hamam, kaplıca gibi yüzlerce esere imza atmıştı. Domaniç Camii için onunla yaptığımız yolculuk unutulmazdı. Bir de Anadoluhisarı Küçüksu Camii temel kazıklarını çakıp, ipleri gererken bizi sırılsıklam eden rahmeti unutamam..

  Hoşuna giden bir tespit veya nükte yaptığımda, gözlerini kırpıştırarak ve gülerek “Zikî çucuk” deyişi gözlerimin önünde...

Bakan’dan işçi’ye, binlerce talebesinin hayat görüşüne ilk ışığı tutan; benim ise hakkını asla ödeyemeyeceğim, hocaların hocası Cevad Hoca’ma tekrar Allah (cc)’dan gani gani rahmet niyâz ediyorum.

   Mekânın cennet olsun hocam..

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

M.firat

Ruhu sad olsun cevat ulger agabeyin. IBDA Mimari Salih Mirzabeyoglu' nun "etkilendigim üç kisiden biri" dedigi buyuk sahsiyet..Allah sizi cennetinde komsu eylesin insallah.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23