• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Turgut Emin
Turgut Emin
TÜM YAZILARI
25 Kasım 2020

Bu da mı Korona’dan?

Hayır, sizinle, dünyayı ve insan hayatının normallerini kökünden değiştiren Covid-19 ile ilgili istatistikleri konuşmayacağım.

Bu virüsün genel semptomları artık bütün dünyaca biliniyor, onu da konuşmayacağım.

Salgından korunma tedbirlerini 7-8 yaşlarındaki çocuklar bile ezberledi ve uyguluyor (zekâ yaşı bunun altındakiler hariç); bunu da konuşmayacağım.

Semptomlarının kişiden kişiye, bünyeden bünyeye, bazı ufak nüanslar gösterdiği biliniyor, onu da konuşmayacağım..

Ben kafayı Covid’in kişilerde değil, toplumsal ruhdaki semptomlarına taktım.

(Burada kastım, ölüm korkusu-bulaş paniği, hafakan gibi psikolojik belirtiler değil elbette).. Millet ruhunda topyekûn bir etki- değişim-dönüşüm, bu virüsün bilinmeyen semptomlarından olabilir mi?..

Covid-19 sürecinde dünyada; ABD filden inip eşeğe binmiş, mektep kaçkını oğlan Macron çıldırmış, Madama Merkel Yunanla beraber Türk gemisini durdurmuş, Azerbaycan 28 yıl sonra Ermenistan’ı dövüp çalınanlarını geri almış, Birleşik Amerikan Emirlikleri BAE İsrail’e biad etmiş, Netanyahu Suud’a gidip veliaht prens Salman’la öpüşmüş v.s...

Ülkemde ise, Covid salgınıyla hemen hemen eşzamanlı, bir başka ruhî salgın hortladı.

Bir zamanlar devletim çökertilirken; bir gâvurun mandası olup tatlı canını ve malını kurtarmak için; İngiliz Aşıkları- Fransız Sevdalıları-ABD Hayranları gibi cemiyetler kuranlarla aynı grup kanı ve ruhu taşıyan, namussuz bir kesim çıktı ortaya...

İsim, sıfat bulamadığım bu mahlûklar, ABD’li eşek sürücüsü Biden’a, gözyaşları içinde: “Gel, milletin seçtiği ve millî olanı indir, bizi oturt, sana köpeklik yapalım” diyorlar, hem de açık açık...

Diyeceksiniz ki; “Korona’nın bu işte dahli olamaz, yüz yıl önceki ataları da mı Koronaydı?”... Haklı olabilirsiniz..

Ama eminim, toplumun geri kalan büyük çoğunluğu, kesinlikle Korona etkisinde..

Her gün, aynı kan grubundan bir başka ağız, efendisine bu canhıraş çağrıyı yaparken; büyük çoğunluğun genel ruh felci yaşıyorcasına en ufak hayat belirtisi göstermeyişinin başka bir izahı olamaz.. Burada, damarlarındaki, onu o yapan bütün kanı çekilmiş, sinir sistemi tamamıyla devre dışı kalmış, refleks dahi veremeyen, neredeyse bitkisel hayat yaşayan koskoca bir vücut söz konusu..

Millî ruhtaki bu bitkisel hayat Korona’nın gizli semptomlarından olabilir mi dersiniz?..

Tıp literatüründe çokça rastlanan, yıllarca bitkisel hayat yaşarken, bir gün bir anda gözlerini açıp, “ben neredeyim, ne oldu bana?” diyen vak’alar misali, yatağında doğrulacak mı bu vücut?..

Ne dersiniz?..

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İZMİRLİ

Bu korona ,İngiliz tacını temsil ediyor herhâlde..Üç asır önce medreselerimizden hem sosyal hem de fen derslerini kaldıran korona olmalı..selâmlar
 • Yanıtla

Ahmet FEYZİOĞLU

Yazınızın tamamına imzamı atarım da, sondaki sorunuzun cevabı: Ümitsiz vakıa... Onların kalbi de, ruhu da evvel-i emirde mühürlenmiş olabilir... Vicdanlarını da cüzdanlarına koymuşlar zaten.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23