• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Rasim Bolbol
Rasim Bolbol
TÜM YAZILARI
28 Mart 2019

“Son düzlük”te neler olur?

Artık seçimler için son düzlüğe girdik sayılır. Bu süreçte partiler ve adayları tempolarını biraz daha artıracak. En önemli projeler ardı ardına açıklanacak, ilgi çekici mesajlar birbirini takip edecek. 

Son dönemeçte bütün çabanın, öncelikle ve özellikle kararsız oyları kazanmaya matuf olacağı muhakkak. Zira anketlere göre, kararsız seçmen oranı bu seçimde bir hayli fazla. Türkiye’deki mevcut siyasi kutuplaşmanın bloklar arası oy geçişini minimum seviyeye indirdiğini de göz önünde bulundurursak, kararsız seçmenlerden gelecek oylar, daha bir ön plana çıkıyor.

¥

Son düzlükteki küçük bir taktik hata bile ağır sonuçlar doğurabilir. Geçmiş seçimlerde buna fazlasıyla şahitlik ettik. Böyle bir tabloyla pazar günü de karşılaşmamız pekala mümkün.

Neden? Çünkü bitiş noktasına ulaşmak için herkes can havliyle koşuyor. Bu tür deparlarda elbette ayağı kayıp tökezleyenler de çok olacaktır.

Şimdiden görüyoruz: Bazı siyasiler kendi kalesine gol atmak anlamına gelebilecek demeçler veriyor, bazıları ise kurulan tuzakları fark edemeyip üzerine balıklama atlıyor. 

İşte bu durum, önemine dikkat çekmeye çalıştığımız kararsız seçmenlerin oyunun kaybedilmesiyle sonuçlanabilir. Kararsız seçmenin oyunun kaybedilmesi de genel tabloda büyük değişikliklere yol açabilir. 

Bu yüzden, 31 Mart için meydanlardaki kalabalıklar üzerinden değil de sessiz çoğunluğun vereceği tepki üzerinden bir değerlendirme yapmanın daha isabetli olacağı kanaatindeyiz.

¥

Pazar günkü yerel seçimlerde, kararsız seçmenin tercihinin yanında, ittifaklara gösterilecek ilgi ya da ilgisizlik de belirleyici faktör olacak. Çünkü, 31 Mart’ta siyasi tarihimizde bir ilke şahitlik edeceğiz. Öyle ya, hemen hemen bütün partiler, ilk defa bir yerel seçime resmi ya da gayri resmi birlikteliklerle girecek. Kimi yerlerde hem belediye başkanlığı hem de yerel meclisler için ortak aday ve listelerle seçime iştirak edilerek “tam ittifak” yapılacak, kimi yerlerde ise belediye başkan adayı ortak fakat yerel meclis listeleri farklı olacak, yani “kısmi ittifak”a imza atılacak. Tabii tüm bunların yanında, bu seçimde bir de “örtülü ittifaklar” olacak. 

İşte birbirinden farklı bu rekabet durumları sebebiyle 31 Mart akşamı nasıl bir tabloyla karşı karşıya kalınacağını kestirmek çok zor.

Açık ve örtülü ittifakların seçimlerde nasıl bir sonuç doğuracağına ilişkin bir belirsizlik var. Bunun en önemli sebeplerinden biri de yerel seçimlerde ittifaklara alışık olmayan seçmenlerdeki kafa karışıklığı. Dolayısıyla, pazar günü “sürpriz” sonuçlarla karşılaşabiliriz. Özellikle de (belki büyükşehirlerde değil ama) ilçelerde çok sayıda başkanlığın el değiştirmesine tanıklık edebiliriz. 

¥

Sandığa gidip kararı verecek olan hiç şüphesiz halktır. Bu yüzden bize düşen de 31 Mart akşamı nasıl bir netice çıkarsa çıksın, o neticeye saygılı olmaktır. (Terörle doğrudan ya da dolaylı bağlantısı olan vatan-millet düşmanlarının işbaşına getirilmesine saygı duymayacağımızı herhalde belirtmeye gerek yok.) 

Dileğimiz, bu seçimlerin kazananının millet ve hizmet olması. Şimdiden “Allah utandırmasın” diyoruz.

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı