Seçmenin mesajı net: Nabza göre şerbet verilmesin

27 Haziran 2019 Perşembe

Ve sonunda bir seçim daha geldi geçti. Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran’da İstanbul’da yüzde 9’luk farkla net bir galibiyet elde etti. 

CHP adayının kimleri arkasına alarak bu galibiyeti elde ettiğine yönelik yazılacak pek çok şey var, ancak bugün konumuz o değil.

İsterseniz bugün sütunumuzu 25 yıl sonra İstanbul’un nasıl kaybedildiğine hasredelim.

¥

Efendim, her şeyden önce, İstanbul gibi konjonktürel öneme sahip bir şehrin kaybedilmesi, Türkiye geneliyle alakalı birtakım tahliller yapmayı da zaruri kılıyor.

Zaten bizce bu başarısızlığı sadece İstanbul özelinde değerlendirmek yanıltıcı olacaktır.

Evet, AK Parti İstanbul’da Binali Yıldırım yüzünden kaybetmedi; özellikle 31 Mart öncesinde başlayan ve günümüze kadar devam eden bir dizi yanlış politika sebebiyle kaybetti.

Şöyle bir baktığımızda, geçmişten bugüne vitrine çıkarılan bazı isimlere ve onların söylemlerine gösterilen tepkinin -her ne kadar aksi iddia edilse de- İstanbul seçimlerine de yansıdığını görüyoruz.

Örnek mi istiyorsunuz?

Alın size Nihat Zeybekci örneği.

Kendisine daha önce defalarca eleştiriler yönelttik, bu sebeple şimdi tekraren yazmakta bir beis yok.

AK Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediye başkan adayı Zeybekci’nin propaganda döneminde neler yaşandığı herkesin malumu. Hatırlayın, Nihat Bey, ısrarla şarap, içki, meyhane üzerinden söylem geliştirerek laik kesime mavi boncuk dağıtmaya çalışmıştı. Halbuki biz tâ o günlerde ilgilileri uyarmıştık. Bazı AK Partililerin karşı mahalleye göz kırpmak isterken kendi tabanlarının gözünden düştüğünü, bunun etkilerinin dar bir çevreyle sınırlı kalmayıp genele de sirayet edeceğini, Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olunmaması gerektiğini ifade etmiştik.

Lakin AK Parti yönetimi, bu uyarılara maalesef kulak tıkadı. Daha doğru bir ifadeyle, meselenin önemini yeterince kavrayamadı. İzmir’de gösterilen bir adayın İstanbul seçimlerine bile etki edebileceği herhalde öngörülemedi.

İzmir örneği bazılarınıza çok uç bir örnek olarak gelebilir, ama öyle değil.

AK Parti, İzmir’de göz yumduğu hatalar silsilesiyle, “varlık sebebi”ni de inkar etmiş oldu. 

Şunu biliyoruz ki, sayıları hiç de azımsanmayacak olan pek çok seçmen, yanlışlığını izah etmeye çalıştığımız bu ve bunun gibi açıklamaları görüp, Binali Yıldırım’a oy vermekten vazgeçti.

Ezcümle, AK Parti’yi AK Parti yapan değerlerin rafa kaldırılıp “nabza göre şerbet verme politikası”nin tercih edilmesi, insanları isyan noktasına getirdi.

¥

AK Parti kurmaylarının şimdi yapması lazım gelen, “Neyi doğru yaptığımızda kazanıyoruz, neyi yanlış yaptığımızda kaybediyoruz” sorusunu kendilerine sorup esaslı bir muhasebeye girişmeleridir.

Şu unutulmasın: Mağlubiyetler, zaferlere göre çok daha öğreticidir. Bu yüzden AK Parti, İstanbul yenilgisinden gerekli dersleri çıkarmalıdır. Aldığı yenilgiyi yenilenmenin ve silkelenmenin bir vesilesi kılmalıdır. 

Önceki gün partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği mesajlar bu açıdan çok kıymetli.  

Ne diyor Erdoğan: “Gerek 31 Mart’ta gerek 23 Haziran’da kendimizi niçin anlatamadığımızın muhasebesini yapacağız. Bu değerlendirmenin sonucuna göre de atmamız gereken adımları hayata geçireceğiz. Milletimizin verdiği mesajları görmezden gelerek kulağımızın üstüne yatma durumunda değiliz.”

¥

AK Parti, bugünlere seçmenin verdiği mesajı hep doğru okuyarak geldi, şimdi yapılması gereken de budur. Bu bağlamda, AK Parti politikalarını içselleştirememiş isimlerle köprüler bir an önce atılmalıdır.

Bunun başka çıkar yolu yok.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • MisafirMisafir26 gün önce
  Akparti secmenin verdigi mesajlari okusaydi bu noktalara gelmezdi. Gene suya sabuna dokunmayan boş bir elestiri yazisi.Yazik basta yazarlarin kendilerine ceki duzen vermesi gerekir
 • Mehmet Mehmet 26 gün önce
  Seçmem artık iş yapamıyorsunuz diyor.Dusunun dağıta dağıta sıra yedek akçeye geldi
 • TÜRKOĞLU TÜRKOĞLU 26 gün önce
  Defalarca söylendiği halde bir kaç srçimden başlayarak düşen oy oranları ve her düşüş sonrasında akp nin en üst yöneticileri "biz milletin mesajını aldık" deyip hala oy kaybediyorsa hatta Ankara İstanbul elden gidiyorsa akp de bir zeka ve kavrama sorunu var.İslami bir gelenekten gelmesine rağmen hala İzmir vb yerde dönme çocuklarınımemnun edecek açıklamalar yapılıyorsa , Gaziantep de vekiller oylarını aldığı gariban halka "öküz" diyorsa ve ertesi gün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevinden alınmıyorsa bu partinin aklından zoru var demektir ve Gelecekte de bu kafayla (değişmezse)Türkiye'ye vereceği bir şey kalmamıştır.Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakınlarının feminist organizasyonlara sıcak baktıkları hatta ön ayak oldukları doğruysa bu parti bitmiş demektir.Sn.Erdoğanın yapacağı en güzel iş güvenilir vekilleri yanına alıp damattan kurtulup bakanların hepsini değiştirip işe yaramayanları kovup partiyi kapatıp kalanlarla MHP yi birleştirip yola devam etmesidir .Yoksa milletin mesajını aldık millet net mesaj verdi kulak tıkamayız göz yummayız masalları ile bu iş yürümeyecek .Ben acizane ne Parti'nin ne de Erdoğan'ın mesajları aldıklarına inanmıyorum.
 • MikiforovMikiforov26 gün önce
  Her secimden sonra reis mesajı aldık diyor ama hatalı politikalarda ısrar ediyor 6284 sayılı kanun istanbul sozlesmesi ab ye girmek için kapısında yatma KADEM zehiri süresiz nafaka genç evlilerin mağduriyeti kamuda israf ve şaşaa annlerin is hayatina cekilmesi icin tesvik edilmesi bitmeyen işsizlik gss eyt ve bunlar gibi ekstradan tabanı olusturan musluman kesimde öfke uyandiran faaliyetleri de bizzat kendisi yapıyor bir başkası değil yani akp islami soslu küreselci bir parti neo libarizmin neferi . benim için bitmiştir yeniden refah partisine çevremi ve ailemi yönlendireceğim. hic değilse adamların soy geçmişleri temiz bir aileden gelmeleri nasıl işler yapacağına dair referans oluyor
 • ahmetahmet26 gün önce
  hiç mi akıllı bir insan yok aranızda , chp'nin her zaman büyük farkla kazandığı belediyelere bir bakın, halka ne veriyorlar ne hizmet götürüyorlar; chp seçmeni duruşu belli, ideolojisinine ship seçmen, lakin geçmişte anap, bugün akp seçmeni içersinde omurgasızları, ıkarcıları barındırıyor, imanlı olsa ne olur olmasa ne olur? duruşu, ideolojisi yok, çıkarcı öyle ki çıkarları için değil akp'yi ülkeyi bile satarlar.
 • Mustafa Mustafa 26 gün önce
  Sen sen sana söylüyorum hey sen değil ben bu işin neresindeyim. Yediğimizden içtiğimizden GİYDİĞİMİZ, yaptıklarımız kısacasıhiç düşündükmü ALLAH SUBHANEHU VE TEALA RIZASINA UYGUNMU. yaptıklarımız dan Allah'ı mı razı etmeye calışıyoruz yoksa akıl mı yürütüyoruz, birileri ne der ne düşünür diye mi hayatımıza düzen veriyoruz
 • sade vatandaşsade vatandaş26 gün önce
  rasim bey sizlerde zaman zaman yazdınız gerçek seçmen hiç bir zaman yukarıya ulaşamadı danışmanlardan kalemlerden derdini önerisini anlatamadı üstlere dinletemedi reisin yapması gerekli olan bunların çoğunu kaldıracan senelerdir direk bazı meseleleri muhataplarına karğo ile yazıp gönderiyorum danışmanlardan içeri girmiyor hep geçiştirici cevaplar hiç derde derman olan bir şey olmuyor reis önce bunları düzeltsin
 • AtçekenAtçeken26 gün önce
  Ekremi kötüleyecez diye çok parlattılar. Kimseyi de inandıramadılar.İzmirdeki şarap yaklaşımı yanlıştı.Doğruyu şöyleyen insanlara sahip çıkılmıyor, linç eilmelerine göz yumuluyor, akıllara yerleşti.Belediye başkanalarının istifa ettirilmeleri, ters tepti.Suruyeliler ve gözardı edilem kaçak işçi sorunu.( Orta asya dangelen kaçak işçileride Suriyeli sanıyorlar)İşden çıkarmalar çok fazla, işsizlik maaşı öduyoruzu millet yemiyor. 599 gün ay çalışıp işden çıkarılan 600 günü yok diye işsizlik maası alamıyor. Ozel sektörde sosyol hakların hiçbiri verilmiyor. Insanlar boşuna memur olmaya çalışmıyor.Tv lerde ,gazetelerde, bayramlarda ibb otobüsü kullanmayanlar yorum yapıyorlar ve bu otobüsleri kullanmayanlar bedava olmasına karar veriyor. Bedava uygulaması eziyete dönüşüyor.Millet otobusleri kullanamıyor, Beyaz masaya gelen şikayetlere demi bakmıyorlar. Bu bayram bedava olması intihar oldu. Bayram sonrası seçim olması kotü oldu, acısı geçmeyen affetmedi.
 • aydinaydin26 gün önce
  Ben bir akp seçmeni olarak şunu ifade etmek istiyorum Eyt yi hafife aldılar idam yasasını dinlendirdiler malesef meclise bile gelmedi anayasa zaten hiçbir işe yaramaz örnekmi istiyorsunuz adam eve giriyor bir ölü iki yaralı aldigi ceza 15 yıl yazık hirsizi sikayet ediyorsun hırsız senden önce adliyeden ayrılmış gidiyor böyle anaysamiz malesef toplumu geriyor vatandaş ofkelendi oyunu vermedi 4 yıl içinde bunları duzeltmezlerse akp nin işi zor malesef birde suriyeliler meselesi var ben çocuk yapmaya korkuyorum adamlar ha bire doğuruyor ben bir Kilo muz alamazken Suriyeli 3 Kilo birden alıyor sanki biz savaştayiz suriyeliler bu vatanın evlatları
 • okucuyuokucuyu26 gün önce
  1) İmamoğlunu Sn Cumhurbaşkanı 31 Mart öncesinde Külliye de kabul etti. Açın bakın fotograflar internette... Gerek var miydi buna_ Hangi muhalif belediye başkan adayı bu iltifata mazhar olmuş? Geçmişte bile örneği görülemeyecek bir kabul bu! 10 Ocakta yapılan bu kabul, İmamoğlunaverilen değeri göstermiyor mu? Bırakın geçmişte bir Cumhurbaşkanının muhalefet Belediye Başkan adayını kabulünü, kendi partisinden kaç belediye başkan adayı bire bir kabul edildi? Ben bu tablonun topluma yansımasının çok farklı olduğunu düşünüyorum. İmamoğlunun,31 Marta giden seçim stratejisi ne ise bir kenara koyun bir de adamı bu derece muhatap almanın ona verdiği itibarı ve idddiayı. Hangisi ağır basar?O kadar ağır bastı kı önce13 bin oy fark attı sonra da 800 bin oya yükseltmeyi bildi farkı. O kadar ağır bastı ki 23 Haziran akşamı televizyona çıkıp kazandığını müjdelerken sanki anamuhalefet partisi başkanı imiş gibi Cumhurbaşkanından görüşme talebinde bulundu hem de canlı yayında… doğrudan muhatabı cumhurbaşkanı …düşünebiliyor musunuz adamdaki iddiayı. İstanbul değil sanki başkanbir hedefi var… Ona bu enerjisi ve gücü veren yukarıdaki kabuldür…. 2) Malesef siyaset, gerçekte toplumun gözleri önünde söylenenler, yapılıp edilenler ne olursa olsun, kapalı kapılar ardında yürütülen bambaşka birşeydir. Bunu böyle yapmayan hiçbir siyasi parti, bunun böyle olmadığı hiçbir demokrasi ve ülke yoktur. Ama yanlış yanlış olmaya ve kalmaya devam eder.3) Ya Ülkücüler Ak partiye oy vermediler ya da kürtlerden daha önce verenler vermez oldu.. Neden mi? 1 yıl önce 2018 milletvekili seçimlerinde istabulda Ak parti 4 milyon oy aldı. MHP ise 700 bin. 31 Martta Binali Yıldırımın aldığı oy 4 milyon 100 bin civarında. 23 Haziran da ise 3 milyon 900 bin. Nerede MHP oyları? Ya ülkücüler oy vermediler ya da kürtler oylarını çektiler. 4 milyon + 700 bin oyun analizini yapamaz ise AK Parrti daha çok kayıp yaşanır.
 • mnnmnn26 gün önce
  rasim beyvealiİhsan bey hariç ,Tüm akit chpye çalışıyor. çalıştı. halende çalışıyor. en az 8-10 haber imamooolu hakkında ve imamovlu görüntüsü boy boy.haberin olumlu veya olumsuz olması önemli değil. 20 haberin 10tanesini chp adayı hakkında yaparsan,chpnin reklamını yapıyon demektir.
 • engineerengineer26 gün önce
  Ahkam-ı ilahiye'ye 14-15 asır önceki hükümlerdir, güncellenmesi gerekir derseniz, Allah'ın indirdikleri yerine ab uyum yasaları diye lgbti i..ne yasalarını Müslüman Millete dayarsanız nerde hata yaptık diye daha çok aranırsınız, bu yapılanlar hata değil Allah cc nün emirlerini yasaklarını tanımamaktır, iki dünyanın da helaket ve felaketini celbedicidir, hesap ağır, bedeli ise çetindri, bu dünya öyle böyle geçer ama Aahiretini yıkanların vay hallerine.
 • ErdiErdi26 gün önce
  Sn yazar hiç alakası yok bence İmamoğlu çok tanındı ve belliydi bir yere gitse 5 yada 6 yaşında çocuklar çok doluyor Du etrafa bu en büyük göstergesi dir bir kişiyi çocuklar çok sevdimi tamamdır sempati çok yayılır
 • CanCan26 gün önce
  Nasıl olursa oyle yönetilirsiniz. Toplumu okuyup ona göre nabza göre şerbet vermezsen boyle bir toplumda nasıl kazanıcaksın? Chpnin yaptığı tam da bu. Bu sefer daha fazla inssnı onlar ikna etti.
 • TNNTNN26 gün önce
  akparti nin TÜÜÜÜM SEÇİM PROGRAMI YANLIŞTI. YANLIŞ : " seçim " ve "imamoğlu" kelimeleri üzerine inşaa edildi. Binali bey İstanbul a katma değer oluşturacak kişi idi.
 • meleknurmeleknur26 gün önce
  HERKES HER İŞİ GÖTÜRECEK KABİLİYETTE OLMAYA BİLİR. KİŞİ VARDIR SADECE MİLLET VEKİLLİĞİNİ EN İYİ YAPAR. KİİMSİDE BAKANLIĞI EN İYİ YAPAR. KİMİSİDE LİDERLİĞİ EN İYİ YAPAR. LİDERLİK YAPAN BELKİ BAKAN OLSA O KADAR BAŞARILI OLAMAZ, BU BİR YETENEKTİR. HER İSİM HER YERE KONAMAZ
 • tnntnn26 gün önce
  en doğru tespitlerden biri
 • 3 ana başlık3 ana başlık26 gün önce
  Ekonomi,Suriyeliler,öfke dili
 • AlimAlim26 gün önce
  ihaleve rant için partiye sızıp, halkla Başkan arasında ettenduvar Ören’lerin duvarları yıkılmadıkça bu hastalık tedavi edilmez.Hastalık ne? Tek başına iktidar olan partiler bir 10 yıl sonra genellikle krize giriyor..Bu gurup kanser hücresi gibi geniş bir ağ oluşturuyor.İşadamı, sanayici ,bürokrat, milletvekili işbirliği halk için aşılması zor bir duvar oluşturuyor, ancak seçimden seçime halk feryadını duyura biliyor.Ayrıca partili şahısların , baş örtüsü düşmanı damatlarını ve çocuklarını önemli mevkilere yerleştirip milletin imanlı evlatlarını zulmettirmeleri tahammülleri zorluyor.Çare anayasal önlem almak, ihale ve rant konusunda istismarları önleyecek anayasal önlemler almak.Kamuya memur alımı muhakkak sınavla , işçi alımı kur’a ile olması kuralı anayasa maddesi haline getirilmeli.İşçi alımında , işçi olarak aldığın şahıs partiye sırtını dayayarak ben temizlik yapmam diye diretince madem öyle sen de temizlik yapanların başkanlığı yap gibi durumların vicdanlarda yaptığı tahribat kolay kolay tamir edilmez.
 • gülringülrin26 gün önce
  Akp kendisine verilen muazzam iktidar fırsatını iyi kullanamadı . manzara o kadar da iyi değil o bakımdan A kişisi çıkmasydı çıkmasaydıB kişisi çıkacaktı çünkü boşluk(ihtiyaç) vardı.Mesela bir örnek verirsem :siyasetçi de toplumun içinden çıkmışken iktidardaki siyasilerinkendini bu kadar dokunulmaz kıldığı bir dönemi ben yaşadığım sürede hatırlamıyorum.cumhuriyetin ilk yıllarının siyasi atmosferineatıfta bulunarak da yapılanlar meşrulaştırilamazçünkü biz 21. yüzyılda ,başka bir dünyada yaşıyoruz. son olarak diyeceğim şey şu ki:kaliteli rakipler iyidir sizi ataletten, içine daldığınız güzellik uykusundan uyandırır ve aynaya bakmanızı sağlar.bugün de olan o.
 • Katmerlenen yanlışlar:Katmerlenen yanlışlar:27 gün önce
  Sırf Nihat değil; Özhaseki de tamamen yanlış bir tercihti Ankara için; anlamıyorum, benim görebildiğimi göremiyor mu bunlar?

Günün Özeti