“Gül-İmamoğlu-Demirtaş üçgeni”nde neler oluyor?

02 Mayıs 2019 Perşembe

“Al gülüm ver gülüm” prensibi, pek çok alanda olduğu gibi, siyaset dünyasında da oldukça revaçta olan bir prensiptir. Son zamanlarda Abdullah Gül-Ekrem İmamoğlu-Selahattin Demirtaş üçgeninde yaşanan gelişmeler de bunu teyit ediyor doğrusu.

Baksanıza, zikrettiğimiz her üç isim de bugünlerde birbirlerine övgüler düzmekle meşgul. Açıklama üstüne açıklama yapıyor, demeç üstüne demeç veriyorlar. Birbirlerini parlatmak için adeta sıraya girmiş vaziyetteler.

Çok uzağa gitmeye gerek yok, bu “trio”nun sadece 31 Mart’tan sonraki açıklamalarını dikkate aldığımızda bile, “çarpık ilişkiler”i görmüş ve çözmüş oluyoruz.

Hatırlayın, neler yaşadık bu süreçte?

Önce, Abdullah Gül’ün, AK Parti’nin 31 Mart’taki usulsüzlüklere yönelik iddialarını bütünüyle görmezden gelip İmamoğlu’na bir nevi arka çıkışına şahit olduk değil mi? 

Anımsayın, eski cumhurbaşkanı (zımni bir şekilde), seçimlerin AK Parti tarafından tartışmalı hale getirilmek istendiğini söyleyerek “Türkiye’nin itibarına zarar verilmeye çalışılıyor” demedi mi?

Dedi.

Peki sonra? Sonra ne oldu? 

Abdullah Gül’ün ardından bu defa da Ekrem İmamoğlu sazı eline almadı mı? 

O da bir yandan AK Parti’yi eleştiren Gül’e diyet borcunu ödeyip “Bu şekilde yorum yapması sevindirici, ama eleştirileri böyle yumuşak tonda olmamalı. Sesini daha gür çıkarmalı” tavsiyesinde bulunurken, diğer yandan da Selahattin Demirtaş’a övgüler düzmedi mi? “Demirtaş’ı Türkiye için fırsat olarak gördüğünü” belirtip “Siyasette aktif olduğu dönemde onun çizdiği çizgiyi beğenenlerden biriydim. Demirtaş’ın barışçıl, uzlaşmacı ve evrensel değerleri öne çıkaran bir dili vardı” ifadelerini kullanmadı mı? 

Bunların hepsini gördük. Ve işte nihayetinde de Demirtaş’ın Abdullah Gül’ü yere-göğe koyamayışına tanıklık ettik.

¥

Gerçekten de kimin eli kimin cebinde belli değil.

Önce İmamoğlu, Gül’e “Sesini daha fazla yükselt” çağrısı yapıyor, hemen arkasından ise Demirtaş, “Cumhurbaşkanlığı döneminde saygın bir yönetim anlayışı vardı” dediği Gül’ün “ülkedeki dehşet boyutlarına ulaşan hukuksuzluklara karşı daha açık bir tutum sergilemesinin Türkiye demokrasisinin hayrına olacağını” söylüyor. 

Aslında HDP çizgisi ile Abdullah Gül arasındaki iyi niyet beyanlarına çok fazla şaşırmadık diyebiliriz.

Zira, bu tür iyi niyet beyanlarının benzerlerini evvelce de görmüştük.

Mesela, Selahattin Demirtaş’ın, 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’nin hemen öncesindeki “Sayın Abdullah Gül, bize oy verecek. Ben inanıyorum, Sayın Abdullah Gül’ün gönlü bizden yanadır” sözleri...

Buna karşılık, 10 Ekim 2015’te Ankara’da 100’ü aşkın kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısının ardından, bütün dünya Tayyip Erdoğan’a taziyelerini iletirken, Gül’ün, “Katil devlet” diyen Demirtaş’a başsağlığında bulunması...

Selahattin Demirtaş’ın PKK’lı abisi Nurettin Demirtaş’ın, “Başkanlık sistemine geçilse bile, ilk başkan Erdoğan değil, Gül olabilir” herzesini de es geçmemek lazım.

HDP’li Ziya Pir’in, geçtiğimiz yıl yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin arifesindeki “Aday olması ve ikinci tura kalması halinde, elbette kendi seçmenimizi Abdullah Gül’e oy vermesi için ikna etmeye çalışacağız” itirafı mı?.. 

Onu da unutmuş değiliz.

Zaten biz unutsak da arşiv unutmaz. Kirli ittifakların belgeleri eninde sonunda herkesin önüne gelir.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • BekirBekir1 ay önce
  Bu ingiliz abdul millet nazarın hicbir değeri olmayan zevattir....
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 ay önce
  Anlaşıldı.ki..Ak..Parti..artıkları..FİTNE..içinde..olmaya..başladılar..Büyük..FİTNE..ABD-İSRAİL.uşağı..PKK..ile..Küçük..fitne..Ak..parti..artıkları..dirsek..temasını..yoğunlaştıracak.."ÜST.AKIL"..böyle..istiyor..Gel..de..Osmanlıdaki..sistemi..özleme..Nasıl..mı..MİLLETİN..BEKASI..için..Öldürülmesi..gerekenler..anında..gebertiliyordu...Kimse..bana..cani..falan..demesin..şart..
 • salihlilisalihlili1 ay önce
  bolbol abi piyasalar son durum ...dolar uçuşta şimdi,lik hafif**cds ler tavan**dünyada rekor..,,faizler yükselişte..durduramıyorlar.,,borsa haliyle çöküşte yabancılar kaçış içinde ,,,yazın bolbol abi yazın bol bol yazın ama ..ibb iptal ossun ..dolar uçsun ..nassısa dolara gömüldük..ha gayret ..bu arada koskocaak partinin son durumu siz yandaş yazıcıların yazılarına piyasa yapmaya çalışmalarına kalmış ..sizin kazetede yazıyor gül geliyomuş yeni partiyle telaşşşşşşşş...
 • TemoTemo1 ay önce
  Kin ve nefret dilini kulanan politikacilarda hayir gelmez.halki korkutup koltuklarina yapisiyorlar...verezaletrezalet .
 • ORHAN İNANORHAN İNAN1 ay önce
  BİR İNSAN İTİBARINI KAYBETMEK İÇİN BU KADAR ÇABA GÖSTERİR Mİ?HIRS,ÖFKE HEVA VE HEVESLER ÇOK FAZLA OLURSA BU OLABİLİYOR DEMEK Kİ..AMA GÜL 'E HİÇ YAKIŞTIRAMADIM.BİZ O NU SEVMİŞ İDİK.GÖNLÜMÜZDE GÜZEL BİR YERİ VAR İDİ.ANCAK GELİNEN NOKTA HİÇ HOŞ DEĞİL.İTİBAR VERİP MAKAM ALMAK İYİ BİR TİCARET DEĞİL.NE DİYELİM?KOCAMAN İNSANLAR,KENDİLERİ BİLİR.MİLLET İBRETLE TAKİP EDİYOR VE NOTUNU VERİYOR.TABİİ MİLLET DEYİNCE NE KASTETTİĞİM BELLİ.YOKSA BU GÜLLÜ HAREKETLERE ÇOK CA SEVİNEN DE VAR..ELLERİNE SAĞLIK.
 • Kocasolak Kocasolak 1 ay önce
  Gül Abdullah tam bir bukalemun, lastik gibi adam. Tam bir yuvarlak
 • PATATES-SOĞAN-DARBESİPATATES-SOĞAN-DARBESİ1 ay önce
  YAHU ADAMIN GENEL KURULA KATILIP ADAY OLMASIN DİYE GENEL KURUL TARİHİNİ GÖREVİNİN BİTTİĞİ TARİHTEN BİR GÜN ÖNCEYE ALAMAK MI KARDEŞLİKKARDEŞLİĞE VEFA
 • OkurOkur1 ay önce
  Beyefendi hangi kirli ittifaktan bahsettiğini anlamış değiliz ;? Zikrettiğim zatlar haktan hukuktan bahsediyorlar taraftarlıktan bahsetmiyorlar
 • DenizDeniz1 ay önce
  Peki Gül, Demirtaş,İmamoğlu çizgisi yerine Türkiye'yi geren, döngel politikacılar, zehir başlılar, kavgacı kasımpaşalılar çizgisine mi yönelelim...Her gün asık surat Erdoğan, Bahçeli,Öcalan politikası sizce iyi mi?
 • Ahmet ÖzAhmet Öz1 ay önce
  Rasim Bey;Siyaset dili,seçmen tabanında karşılık bulmuyor.Ayrıştırıcı dil,hiç karşılık bulmuyor.Ak Parti-MHP ve yanında BBP birlikteliği,birbirine dayanarak ayakta durmaya çalışan sacayağı gibi.Biri olmadan diğerinin varlığı olamaz durumda.İktidarın aldığı bıçak sırtı oy ve büyük şehirlerin kaybı,seçmen tabanının iktidar siyaset erklerine ikazıdır:Siyaset dilinizi değiştirin ve çıkardığınız yangını söndürün.Bir kuru soğan deyip geçmeyin.7 liraya çıkmış patates.Ekmekle beslenen gençlik.Tarlalar ekilmiyor,bahçelerde bostan ekecek kimse kalmamış.Zira belediyeden kumanya ve kömüre bağlanmış,milyonla sosyal yardım alan insan biriktirmiş iktidar siyaseti.Üretim teşviği,sadece kağıt üstünde.Teşviği alanlara bakıp ekip biçiyor mu?Üretim yapıyor mu?Hazıra dağ dayanmaz.Üniversite mezunu gençlerin bulabileceği işler AVM'lerde güvenlikçilik,reyonculuk,komilik.Okumanın da mantığı kalmamış.Bunca yılı komilik ve bulaşık yıkamak için mi okudum pişmanlığı var.Demem o ki,ülkenin resminde mutluluk pozuna rastlanmıyor.Yüzler asık.Ayrıştırıcı siyaset dili,ters tepki veriyor.İster kabullenin,ister inkar edin,İmamoğlu'nun siyaset dili,CHP oylarının iki katı destek bulmuş.Ak Parti,koltuk değneğinden kurtulmalı.Ahbap çavuş ilişkilerini,İmamoğlu geliştirdiği siyaset devrimi ile gün yüzüne çıkardı.Tamamen duygusal hesaplarla bu işler artık yürüyemez.İktidarkarar vericileri helal haram gerçeğine önce kendinden başlamalı ve tüyü bitmemiş yetimlerin haklarına el uzatanların ellerini beytülmal'den uzaklaştırmalı.Siyaset dilini yumuşatmalı.Birleştirici,kucaklaştırıcı dil,yılanı deliğinden çıkarır.
 • ÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİMÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİM1 ay önce
  Bunların Arkasında vede tarikat, locaların arkasında da aynı güç odakları olduğunu bilmen yada ögrenmen lazım.
 • hüdaparlı metin p.hüdaparlı metin p.1 ay önce
  rasim kardeş bu üçlünün birbirlerine yaptıkları göndermeler öyme spontane gelişmiş şeyler değil.bunların tamamı sistematik,düzenli ve örgütlü çalışan fetö ergenekon ve diğer karanlık bağlantılı faaliyetlerdir.bundan sonra da bunlar böyle çalışmaya devam edecekler.türkleri ve bütün müslümanları şeytanlaştırmış bi güçler asla ve asla durmayacaklardır.biz hrestiyan ve yahudi olmadığımız müddetçe.tıpkı ayeti kerimede ifade buyurulduğu gibi.
 • Mevlüt Mevlüt 1 ay önce
  Ülkenin belini bu hainliklerle kırıyorlar.Maalesef biz den biri gibi davranarak en zoru zamanda oyumuzu alıp c.başkanı oluyor.Sonra da hainlik ediyorlar.Gözlerine dursun inşallah
 • ramazanramazan1 ay önce
  Abdullah sinsi eside turkiyemi avrupa mahkemisine sikayet etmisti Davutogluda bizim musluman kardeslerimiz olan yanlis suriye politikasiyla suriyeyi siyonozme ve emperyallere pekes cekri bunlara guvenilmez vesselam.
 • vatandasvatandas1 ay önce
  eee nede olsainsan denilen dusunsel,yargisal varolus varlik ,dogarkenCIGSUT emdik.AHDEVEFA,dunyada%5biz turkiyedeise%2vefali insanimizzorcikar.maalesefitilaftabirlesiriz dogrulukta,iyikikte,sadakatte,ayrisiriz...bencil cikarcilik,mevki makamhirsihep onceleriz....REISE Ve ONUNLAYOLARKADASLARINA ALLAHYARDIM ETSIN....

Günün Özeti