Davutoğlu’nun adaşı çarpıtmakta “Karar”lı

28 Nisan 2019 Pazar

Kendi tarifine göre “Türkiye’nin halk tarafından seçilmiş son başbakanı” Ahmet Davutoğlu’nun 15 sayfayı bulan ve AK Parti ile Tayyip Erdoğan’a sert eleştiriler yönelttiği “manifesto”su en çok Karar yazarı adaşını sevindirdi galiba.

Baksanıza, o “adaş”ın bugünlerde içi içine sığmıyor.

Gerek kendisiyle yapılan röportajlarda, gerekse kaleme aldığı köşe yazılarında bunu açık-seçik müşahede ediyoruz. Davutoğlu’nun uzun bir aranın ardından tekrar ses vermesinin hazreti bir hayli mutlu ettiğini gayet net gözlemleyebiliyoruz.

Aslında Davutoğlu’nun “surda gedik açmaya matuf” mezkur tepkisinin Karar yazarını böylesine sevindirmiş olması garip bir durum değil. Zira işbu yazar, eski başbakana verdiği desteği bugüne kadar hiçbir zaman gizleme ihtiyacı hissetmedi. Siyaset dünyasına adım attığından bu yana Ahmet Davutoğlu’na hep arka çıktı.

Elbette bu kendi tercihidir. Kimin kime arka çıktığı, kimin kime sözcülük yaptığı bizi ilgilendirmiyor. Bizi ilgilendiren tek şey, sadece ve sadece eski başbakana toz kondurmamak için seçilen yakışıksız yöntem.

Öyle gözüküyor ki, bu sinsi yöntemin insafla, izanla ve vicdanla bağdaşır tarafı yok. Çünkü göz göre göre manipülasyon ve dezenformasyon yapılıyor.

Mesela, Karar yazarının “Özellikle Ak Parti içinde gibi gözüken bazı çevreler, bütün geçmiş hukuku ayaklar altına alarak Davutoğlu’na yönelik bir yıpratma kampanyası yürütmektedir” cümlesi...

Söylesenize, siz bu cümleden ne anlıyorsunuz?

Bir şey anlamıyorsanız, “bütün geçmiş hukuku ayaklar altına alanlar”ın kimler olabileceğini şöyle bir hayal ediverin.

Kim/kimler çıkıyor karşınıza?

Kendisini başbakanlık ve genel başkanlık koltuğuna taşıyan ismi sosyal medya hesabından yayınladığı “kaçak metinler”le açığa düşürmeye çalışanları...

Her fırsatta siyasi etik dersleri veren, ancak kendileri buna bir türlü riayet etmeyip ortalıkta dolaşanları görüyorsunuz değil mi?

Görüyorsunuz ama nafile... 

Çünkü bariz gerçekler, bir anda ters yüz ediliveriyor. “Bütün geçmiş hukuku ayaklar altına alanlar”, utanmadan-sıkılmadan birtakım insanları “geçmiş hukuku ayaklar altına almak”la itham edebiliyor.

Sadece bu kadar da değil. 

Bir de, Davutoğlu’nun AK Parti ve Erdoğan’ı yerden yere vurduğu metinde sırf “partimiz” ifadesine yer verdi diye “içerden biri” olarak lanse edilmesi hususu var.

Bu da Karar yazarının göz bağcılıklarından yalnızca biri.

“Davutoğlu, madem hâlâ AK Parti’nin içerisinde, o halde niçin parti disiplinine uymuyor? Eleştirilerini yüz yüze görüşmelerde iletme imkanı varken, neden etik dışı yollara tevessül ediyor” diye soran birilerini görmeyince, tutarsızlıkta işte böyle zirve yapıyorlar.

Ne diyelim...

Kemal Kılıçdaroğlu’nun FETÖ’ye destek yürüyüşünü “69 yaşında bir direnç yürüyüşüdür bu” sözleriyle savunan...

Mahkemede karılarını bile inkar edecek kadar yalan ve takiyeye batmış güruhun argümanlarını dikkate değer bulup, onların nasıl mağdur edildiklerine yönelik algı operasyonlarını köşesine taşıyan...

FETÖ’cülerin ifadelerini “mutlaka üzerinde durulması gereken iddialar” olarak nitelendirenlerden de ancak bu beklenir.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • HancıHancı1 ay önce
  Davutoğlu'nun Karar'daki adaşı, yufka yürekli ve merhametli olma; adil davranma ve hukuku gözetme maskeleriyle insanları yıllarca kandırabilmiştir. O herkesi istediği gibi eleştirir ancak birisi onu eleştirsin de görün; hemen o maskelerden sıyrılıp "Hazmedeceksiniz, edemiyorsanız gargara yapın." gibi şeklinde cevap verir. Kılıçdaroğlu'nu da 28 Şubat'ı da savunabilir. Ne diyelim sevdikleriyle haşrolsun.
 • CccCcc1 ay önce
  Davutoğlu akp ye üç gömlek fazla geldi
 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent1 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız;Malumunuz, Profesör olmak için Doçent olarak 5 yıl beklemek gerekmektedir. 25-30 yıl boyunca Üniversitelerde öğretim elemanı olarak çalışmış; 10 binlerce öğrenci mezun edip deneyim kazanarak EMEKLİLİK HAKKINI ELDE ETMİŞ Yaşlı Doçentleri, yaşlılıkta beklenmesi bir ömür kadar uzun olan söz konusu bu 5 yıllık bekleme süresi belasından kurtarmanızı saygılarımızla istirham ediyoruz.
 • Ak parti, Pelikancılar ve DavutoğluAk parti, Pelikancılar ve Davutoğlu1 ay önce
  iddiaya göre Ak Parti'de "Pelikancılar" olarak adlandırılan grup, yerel seçim sonuçlarına itiraz sürecinde en fazla ses çıkaran grup. Pelikancılar isimli grup aynı zamanda Binali Yıldırım'dan önceki Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da görevden el çektirilmesinde erkinrol oynadı. peki kimdir bu Pelikancılar. Pelikan yalısı neredeyalının sahibi kim ???En bilinen isimleri, Süheyb Öğüt Hilal Kaplan Öğüt (Süheyb'in eşi), Melih Altınok, Kurtuluş Tayiz, Cemil Barlas, Cem Küçük, Haşmet Babaoğlu... Peki arkalarında kim var? Berat Albayrak mi ???
 • M.m.yildirimM.m.yildirim1 ay önce
  Davudoglu tagutların etki alanında saçmalamaya devam etsin bakalım.Hainlerle kuramadığı koalisyonun başbakanlığını kaybetmek,Türk- Rus harbi çıkartamamanın ıztırabını mı çekiyor? Erdoğanın en büyük hatası, kalbi dışa bağlı düdüklere söz hakkı vermekmiş.
 • ZIR CAHILZIR CAHIL1 ay önce
  Gordugun gibi emperyalist hafifce bir ufurukle en sarsilmaz sanilan ittifaklari temelinden sarsabiliyor!Bir de soyle okkali bir tokat ask etse ensene dostluk,ittifak dava vs gibi olgular yer yeksan olacak....Kisaca emperyalistle iyi gecinmeye calisin, CHP lilerin yaptigi gibi,cunku emperyalistle iyi gecinmedigin zaman basina neler gelebilecegini en iyi CHP liler biliyorlar nenelerinden dinledikleri hikayelerden.....
 • erhanerhan1 ay önce
  Peki ya Dilipak . bu kişi, AKP yeima, iddia, atıf ,itham ve isnatlardan bulunmaktan başka ne yapıyor Tüm bunlar, ister bilinçli, ister bilmeyerek olsunCHPye hizmettir. çünkü bu işler,chp nin işine yarıyorve yaradı da (Ha açıkça chp yi desteklese ,mesele yok .Ama bunu da yapmıyor başka yöntemlere başvuruyor)
 • Kocasolak Kocasolak 1 ay önce
  Davutoğlu bu TİP adamların oyununa gelmeyecek kadar AKILLI olarak biliyorum. Bizde “ taş yerinde ağırdır “ diye bir atasözü vardır, bir Taşkent’li olarak bunu en iyi sn. Davutoğlu bilir.
 • KadirKadir1 ay önce
  Davutoğlu defalarca hem yazılı hem sözlü olarak düşüncelerimi aktardım diyor. Adam büyük hatalar yapıldığını görüyorsa ne yapsın başka?
 • sincarsincar1 ay önce
  Hem "bizim" parti diyor, hem de yeni parti kurmak için sinsi sinsi planlar, İngilizlerden, Amerikalılardan akıl ve taktik alıyorsa bu düpedüz ikiyüzlülüktür, riyadır,Ahde vefasızlıktır. Onun adaşı olan yazar da, gönlünde Fetö muhabbeti en üst seviyededir. Bunu görmemek aptallığın daniskasıdır.
 • İZMİRLİİZMİRLİ1 ay önce
  HÂLA SEÇİLMİŞ FALAN DİYOR,BİZ NİYE HATIRLAMIYORUZ DAVUDA OY VERDİĞİMİZİ..VELEVKİ OY VERİLMİŞSE O DA REİSİN ADAYI OLDUĞU İÇÜNDÜR BRE...
 • FehimFehim1 ay önce
  Hahaha. Yandas kindas basin tutustu ,,davutoglu babacan ve gul geliyor diye ,,,hahahu davutoglu gelecek dertler bitecek bu ekibin en az yuzde 29 oyu oldugu soyleniyor sunacaklari paketlede yuzde 40 i rahat yakalarlar hahahuhu yandas tutustu huhuhuuu yapiyo hahaha
 • sema emine aydınellisema emine aydınelli1 ay önce
  Sayın yazar, siz yapmayın, her ülkede iktidar , iktidarı destekleyenler ve muhalifler vardır. Bizim ülkemizde muhalif olduğun zaman,FETO yu desteklemek damgası yiyorsun.İmamoğlu nu beğenip, oy verdik diye terörist ve FETÖ cü oluyoruz. Başından beriteröreçok karşı olan ve başından beri bir gün bile Fetullah Gülen e güvenmeyenbinlerceyurttaşımızıbir kefeye koyup rencide ediyor sunuz.
 • ŞakirŞakir1 ay önce
  Rasim bol bol kardeşim şöyle bir 2013 öncesine inmelisin o zaman ki Türkiye'de ve öncesinde ne vardı ne yoktu... Şimdi ne var ne çok bunu muhasebe etmen ve bol bol düşünmen lazım...
 • SalihSalih1 ay önce
  milyonların oyunu alıp başbakan seçilen birinin zorla görevi bıraktırılması darbedir, milli iradeyi hiçe saymaktır, ha fetö 15 temmuzda silah zoruyla darbe yapmış ha sivil darbe ile adam makamından indirilmiş ikisi de milli iradeye ihanettir
 • OkurOkur1 ay önce
  Onu beşi bilmem ama Davutoğlu seçilmiş son basbakan o doğru.

Günün Özeti