Bayram gelmiş neyime

06 Haziran 2019 Perşembe

Aslında hüznün ve kederin unutulduğu günler olması gereken bir bayrama daha maalesef buruk girdik. Zira 1.7 milyarlık İslam ümmeti, yıllardır olduğu gibi bu bayramda da kan ağlıyor. 

Gönül coğrafyamızda katliam ve çatışmalar ayyuka çıkmış durumda. Bunların üzerine bir de siyasi ve ekonomik buhranlar, emperyalist kuşatmalar, ambargolar, göç ve sürgünler eklenince, fotoğraf daha da karanlık bir hâl alıyor.

Kaç bayramdır bu böyle.

Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’yı bağrında barındıran Kudüs’e bakın; yıllardır siyonist işgali altında. Eli kanlı katiller, Filistinlilere her türlü zulmü reva görüyor.

Keza Afganistan ve Irak... ABD işgalinden bu yana bellerini doğrultabilmiş değiller. Gerek Afganistan’da, gerekse Irak’ta hemen her gün bombalar patlıyor, masum insanlar feci şekilde hayatlarını kaybediyor. 

Suudi Arabistan ile İran arasındaki gerilimin faturasını ödeyen Yemen’in hali de ortada... Son 3 yılda 5 yaşın altındaki 85 bin çocuğun yiyecek bir lokma ekmek, içecek bir damla su bulamadığı için yaşamını yitirdiği bu ülkede halihazırda tam 20 milyon kişi açlıkla boğuşuyor. 

Yüzümüzü Suriye’ye çevirdiğimizde de, yine benzer sıkıntılarla karşılaşıyoruz. Ha çözüldü ha çözülecek denilen Suriye meselesi aradan onca yıl geçmesine rağmen halledilebilmiş değil. Esed ve avanesinin katliamları dünyanın gözleri önünde tüm hızıyla sürüyor. Onbinler pazar yerlerinde, camilerde bitmek bilmeyen bombardımanlarla öldürülüyor.  

Doğrusunu söylemek gerekirse, “Doğu cephesi”nde de değişen fazla bir şey yok. Budist baskısı Arakanlıların hâlâ ensesinde. Uygur Türkleri ise kızıl Çin’in zulmü altında inim inim inliyor.

İran’da ambargo, Sudan’da Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’ın destek verdiği Askeri Geçiş Konseyi’nin bayramda da kan dökmeye devam etmesi, Mısır’da Batı destekli Sisi cuntasının zorbalıkları...

Ezcümle, İslam coğrafyasındaki zulümlerin ardı arkası kesilmiyor, sıkıntılar bir ülkede bitmeden bir başka ülkede başlıyor.  

İşgalcilerle işbirliği yaparak Müslüman kardeşlerinin kanını döken sözde Müslüman grupların hâlâ ortalıkta cirit atması, bunun yanında, ümmetin dertleriyle değil, emperyalizmin dertleriyle dertlenen kukla liderlerin koltuklarında oturmayı sürdürmesi ise işin asıl can sıkıcı tarafı.  

Öyle gözüküyor ki, mezhepsel ve meşrepsel taassuplarımız bizi her geçen gün uçuruma biraz daha yaklaştırıyor.

Bu, ülkemizde de böyle. Sanki kendimizden başka düşmana ihtiyacımız yok gibi. Sürekli bir çekişme halindeyiz. Her seferinde İslam’ın “vahdet” dini olduğunu söylüyoruz, ama nedense hep kesretten yana tavır alıyoruz. Müslümanlar olarak birleşme konusunda değil, adeta birleşmeme konusunda birlik içindeyiz.

Sorsanız, kendi doğrumuzdan başka doğru yok.

Hiç kimse farklı fikirlere, aykırı görüşlere tahammül edemiyor. Birbirimizi ötekileştirmek vaka-i adiye haline gelmiş vaziyette.

Cemaat ve tarikatlarda da aynı hoşgörüsüzlük söz konusu. Baksanıza, onlar da hayırda yarışacaklarına birbirlerinin kuyusunu kazmakla meşguller. Aralarında işi kendileri gibi düşünmeyenleri tekfir etmeye kadar götürenler bile var.

Evet, belki farkında değiliz ama, dini kendi elimizle yıkmak için her türlü çabayı gösteriyoruz. 

Bayram günü böylesine karanlık bir tablo çizmek istemezdik fakat, maalesef vakıa bu.

Ne diyelim, Allah bari sonumuzu hayretsin. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Beyler ve SAYIN muhterem yazarBeyler ve SAYIN muhterem yazar1 ay önce
  Batı sürüleri nasıl gideceğini bilir ..3 dünya ülkelerinde iktidarı da muhalefette BATI belirler halk seçer daha doğuşu srctirilir bundan yıllar önce nasıl RTE proje ise şimdi parlatilanlarda projedir ..ülkede yaptıracakları ne varsa ilgili anlayışlara yaptırırlar..mahkumlara gardiyanlarını sectirirler halkda demokrasi var zanneder..seçtikleriniz hindisdanin kutsalları gibi birden kutsal olurlar..Beyaz Turk olurlar
 • Ahmet ÖzAhmet Öz1 ay önce
  Güzel Kardeşim;Siyah puntolarla ''dini kendi ellerimizle yıkmak için her türlü çabayı gösteriyoruz''tesbitini yapmışsın.Maksadını tabii ki anladım.Ancak,din,beşer kuvvetiyle yıkılacak,devrilecek gözle görülür,elle tutulur bir varlık mıdır?''İslam'ın vahdet dini olduğu''ndan bahsetmişsiniz.Vahdet,demekle vahdet olunmuyor ki?Filin uzuvlarını elleriyle yoklayan körlerin anladıkları gibi vahdet tarifleri var.Birileri millet,diğerleri bir başka adla ittifat etmişler.Biri diğerinin söylemine karşı kem söz edip illet,diyor.Karşılıklı sataşmalar,nerdeyse savaş boyutuna çıkarılıyor.Demem o ki,evrensel hukuk ilkelerinde mutabık kalmadan,körlerin sergiledikleri filin uzuvlarının tarifi algılarıyla vahdet vücuda gelemez.Herkesin ayrı bir vahdeti olur.Anayasa ve yasaları tanımıyorum diyerek,mevcut anayasa ve yasalara alternatif bir düzen yerleştirmeden arzulanan vahdete ulaşılamaz.İslam coğrafyasındaki halkların gördüğü zulümler elbette ki yüreğimizi burkuyor.Ancak burnunun ucundaki olumsuzlukları ve bu olumsuzlukların vücuda getirdiği zulümleri görmeden,tedbir almadan,çözümlemeden,İslam coğrafyasındaki zulme uğrayan insanlara ağıtlar yakmak,akıl ve mantıkla izah edilemez.
 • TAKİTAKİ1 ay önce
  HOCAM GÜZEL YAZMIŞSINIZ AMA EKSİKLİ AFGANİSTANDA TALİBAN UŞAKLARI VAR HALKA DURMADAN NAMAZ KILDIRIYORMANYAK BİR ÖRGÜT SOMALİDE ÖRGÜT VAR ACIMASIZ SUDAN DA PARA YİYEREK DARBECİLER VAR LİBYA ESKİDEN BERİ KARIŞIKIRAK ÜLKESİNİ SATTI AMERİKA İŞGALE GELMEDEN 3 AY ÖNCE OTELLER AMERİKAN İNGİLİZLERE KİRAYA VERİLMEMİŞTİ SURİYE ONA KEZA YEMEN ÖYLE SİZ NEDEN AMERİKAYI SUÇLADINIZ BİZDEDE VAR BİR SÜRÜ UŞAKLAR AYET NE DİYOR ALLAHIN İPİNE SIMSIKI SARILAN KURTULUR PEKİ MÜSLÜMANLAR NEREYE SARILIYOR KAFİRİN İPİNE GELELİM BEYTÜL MAKTÜSE İSRAİLİ TÜM İSLAM ÜLKELERİ AMBARĞO KOYSA DÜNYA DA BİR TEPKİ KOYSA İŞ TAMAM NE GEZER YAPAMAZ BIRAK KUDUSÜ ŞURDA SURİYELİLER VAR DEĞİLMİ CEZAYİR FAS TUNUS NERDE MISIR NERDE 1 DOLAR VERMİYORLAR YADA TÜRKİYE İLE HAREKET ETSELER TÜRKİYE SİYASİ ARENADA GÜÇLENİR AMA YAPMAZLAR AMERİKAN ÇİN SAVAŞININ SESİ OLAN NEW YORK TAN KONUŞAN AMERİKAN VATANDAŞI KADRİYE UYGURİSTANI KARIŞTRDI UYGURLAR İLK ÖNCE AMERİKANCILIĞIBIRAKACAKLAR YAŞADIKLARI ÜLKE İLE ANLAŞACAKLAR TURGUT ÖZAL ÇİNLE ANLAŞMIŞTI AMERİKAN AJANI UYGURLAR BOZDULARGELELİM ARAKANA 210 MİLYONLUK BANĞLADEŞ VAR ENDONESYA VAR BAĞLADEŞ FUHUŞ ÜLKESİBOŞVER HOCAM ŞUNU BİLELİM KAFİRLE İŞBİRLİĞİ YAPAN KAFİRLE EMEL BİRLİĞİ YAPAN MÜSLÜMAN DAN YADA MÜSLÜMANLARDAN İSLAM DİNİNE HAYIR GELMEZBİZDEKİ UŞAKLAR BİZİM İÇİMİZDEN BİZİM UŞAKLAR YARIN AMERİKA İLE NGİLTERE FRANSA İLE YUNANİSTAN İLE İSRAİL İLE BİZE SALDIRIRLARSA HİÇ ŞAŞMAM
 • Sadece soruyorumSadece soruyorum1 ay önce
  Sorun topraklarda, insanlarda değil; sorun İslam’da. Anladığınız an değişecek durum.
 • GurbetçiGurbetçi1 ay önce
  Selamün Aleyküm."BAYRAM GELMIŞ NEYIME" demek, ben Müslüman değilim bana ne Ramazan bayramından der gibi algılanabilir. Hatta dinden çıkmaya neden olabilir. Bayram geldi neyime diye neden denir ? En iyi Dost ALLAH değilmidir, en iyi kitap Kuran değilmi ? O halde an Rabbini bol bol ibadet ile, bol bol kuran ile bak bayram nasıl huzurlu geçiyor.Saygılar.

Günün Özeti