Atatürk’ün davetindeki ‘Kürdistan mebusu’!

13 Haziran 2019 Perşembe

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın seçim çalışmaları kapsamında gittiği Diyarbakır’daki “İstiklal mücadelesini başlatırken, Ankara’da Büyük Millet Meclisini toplayan Gazi Mustafa Atatürk’ün davet ettiği millet temsilcileri arasında Kürdistan mebusu da vardı” şeklindeki çıkışı hâlâ tartışılıyor.

Gözlemleyebildiğimiz kadarıyla toplumun hemen her kesiminden bu sözlere yönelik olumlu-olumsuz bir görüş açıklaması var. 

Bir kısım çevreler mezkur beyanatı “Kürdistan açılımı” olarak nitelendirip Yıldırım’a tepki gösterirken, bazıları da “Ne var bunda canım? Yalan mı yani? Atatürk’ün davet ettiği millet temsilcileri arasında Kürdistan mebusu yok muydu?” diyerek olayın büyütülmemesi gerektiğini ifade ediyor.

Aslında Yıldırım’ın siyasi değil kültürel, ideolojik değil sosyolojik bir saikle hareket ederek söz konusu ifadeyi kullandığı çok belli. Sonradan yaptığı tavzihattan da bunun böyle olduğunu anlıyoruz.

Ancak ortada bir gerçek var: Söz denilen şey yaş deri gibidir, nereye çekerseniz oraya gider.

23 Haziran seçimlerinde Kürt seçmenin takınacağı tutumun ne denli kritik olduğunu bilindiği için İstanbul’daki her üç HDP’liden birinin oyununun nasıl geri alınacağının hesapları yapılırken, Binali Yıldırım gibi tecrübeli bir siyasetçinin bu gerçeğin farkında olması lazımdı. 

Diyarbakır’da pekâlâ “Kürdistan” ifadesi kullanılmadan da bir konuşma yapılabilirdi.

Yanlış anlaşılmalara oldukça müsait böyle bir mesaj verileceğine, AK Parti’nin Kürt vatandaşlarımızın haklı taleplerine kulak vererek hayata geçirdiği sayısız proje tek tek anlatılabilirdi.

Doğrusu, Binali Yıldırım’ın sözlerinin siyak ve sibakına baktığımızda, yani resmi bir bütün olarak gördüğümüzde itiraz edilecek pek bir şey yok. 

Öyle ya, “Bu ülkenin her karış toprağında yaşayan vatandaşlarımız bizim birinci sınıf vatandaşlarımızdır” ifadelerine kim katılmaz ki?

Ya da “hiç kimsenin Kürtleri ötekileştirmeye çalışmaması gerektiği, Türklerle Kürtlerin etle tırnak gibi olduğuna” yönelik sözlere icabet etmeyen olur mu?

Elbette ki Türklerle Kürtlerin kitabı da kıblesi de peygamberi de dini de birdir. Binali Bey’in de ifade ettiği gibi, Türklerin Kürtlerle, Kürtlerin de Türklerle bir sorunu yoktur. 

Fakat şu bir gerçek ki, bir kısım şer odaklarının hem Türklerle hem de Kürtlerle onyıllardır devam eden bir sorunu vardır. Bu, inkar edilemeyecek bir realitedir.

Evet, vatanına-milletine bağlı Kürt vatandaşlarımız, bölünmenin “b”sini bile telaffuz etmezken, birtakım hainlerin Türkiye’yi karpuz gibi ortadan ikiye bölmenin hesaplarını yaptığı su götürmez bir gerçektir.

Irak’ta gerekli adımlar atıldı, şimdi ise sırada Suriye var. 

Daha sonrasında da Türkiye ve İran’a göz dikecekler. Bölgesel stratejilerinin kilit unsuru olan “Büyük Kürdistan”ı kurmak için her türlü çabayı gösterecekler.

¥

“Kürdistan” kelimesi bizim için oldukça hassas bir kelime.

Binali Bey her ne kadar bunu “siyasi bir bölge”yi işaret etmek için kullanmamış olsa da, öyle gözüküyor ki yanlış anlaşılmaların önüne geçilememiştir. 

Şu bir hakikat: Kaş yapayım derken göz çıkarmayla sonuçlanabilecek bu tür beyanlarda bulunmanın hiç kimseye bir faydası yok. 

Daha önce de dediğimiz gibi, söz yaş deri gibidir, nereye çekerseniz oraya gider. Bu yüzden göz önünde bulunan siyasetçilerin yaptıkları konuşmalara herkesten çok daha fazla özen göstermesi icap eder.

Vesselam.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Ötüken Ötüken 4 ay önce
  Türkiye Turan yurdudur ve Allahin (cc) yardimi ile kiyamete kadar öyle olacak.
 • Celil yağmuroğluCelil yağmuroğlu4 ay önce
  Türkiye maalesef en Cahil dönemini yaşıyor ,tarihçilerimizle ve yazarlarımızla rant diye herseyyazıyorlar,,Devletin Bekasını geleceğini düşünmeden yazıyorlar,,,kendi tarihi okumayan araştırmadan,,Analız etmeden,,Dünya tarihini bilmeden,,Dinler tarihini okumayan, KÜRDİSTANdiye hop Ortaya atılmaz kardeşim Ortalığı bulandırmayın,,,,,,,Kürtlerin kimler olduğunu nereden geldiğini ,,gerçekten Kürt diye bir Millet varım ,mı ,, bunların kökeni,,nereden geldiler,,bunların AslıTürk ,mu yoksa yoksa bir kaç Aşireten ,mi meydana geldi,,neden kürtler 7 Dil konuşuyor,,neden acab Kürtler bir birini konuşurken anlamıyorlar,,Bu topluluk yani kürtler acaba neden acaba Ermeniler gibi hep Emperyalistlere alet oluyor,,,,İngiliz TİKİSİ neden acaba bunlara yani kürtlere,,SİZ KÜRTLER HİÇ BİR ZAMAN MİLLET VE DEVLET OLAMASINIZ,,,hada çok şeyler yazacağım ama ortalık bulanmasın diye yazmıyorum,,,Ben bir Türkmen Baba annem kürt ve kürtlerin Tarihi 10 senedir araştırıyorum,,,SAKIN KÜRDİSTANDİLİNİZE ,,GETİRMEYİN,,ORTALIĞI BULANDIRMAYIM,,BİZLER KARDEŞİZ. VE. KARDEŞ. KALACAĞIZ. ,,AKSİ. HALDE,,DÜŞMANA. HİZMET. OLMUŞ OLURUZ,,,,KÜRTLER,,,TÜRKSÜZ,, YAŞIYAMAZ,,,VE,,, YAŞATMAZLAR,,,vesselam..
 • Ergin YaşarErgin Yaşar4 ay önce
  Kürt oyları için pkk eğilimleri Kürtlerin okşanıp durmasına,iç siyasete alet edilmesine biz Türkler fena bozuluyoruz.Bilinsin. Apo adisi avukatı ile görüştürülmüş.İyi halt edilmiş.Yetti gari bu Kürt yalakalığı.Okşar durursan elbette azarlar,elbette yüzsüzleşirler.
 • GerçekGerçek4 ay önce
  Devletin şekli laik sosyal hukuk gibi ama Türk milletine bir faydası yok. İktidar da ha CHP olmuş ha akp değişen birşey yok.yeni bir sistem olmalı kanunlar İslam dininden olmalı.
 • Abdülhamit Doğrucu Abdülhamit Doğrucu 4 ay önce
  evettesbitleriniz doğru Rasim bey.Kürtlerin oylarını almak şirin görünmek için Kürdistan lafını kullanmaya gerek yok du.zaten Kürtler in çoğuda bu lafın seçim maksadıyle oy almak için kullanıldığının farkında .Politikacılar lafları kullanırken çok dikkatli kullanmalı ayrımcı ülke bütünlüğüne aykırı laflar kullanmamalı.İnsanlar ın ülkemizde beklentilerinin çoğu aş iş ve gelecekleri ile ilgili endişelerinin giderilmesi.
 • HÜDAPARLI METİN P.HÜDAPARLI METİN P.4 ay önce
  Devlet İNSAN PSİKOLOJİSİNİ,İNSANIN RUH DÜNYASINDAKİ ANLAM HARİTASINI göz önünde bulundurarak SİYASET üretmelidir.Şimdi ortalıkta bir kürdistan lafı dönüp dolaşıyor.Bir zamanlar bizim müslüman kesim,solcuların bize yapılan haksızlıklara ses çıkarmadıklarından şikayet ederdik.El hak doğrudur.Ülkemizin sorunlarının çözümü için bütün kesimlerin birbirlerinin haklarına saygı göstermeleri ve birbirinin alanlarına riayet etmelyeri gerekir.Yani bir kürdistan kelimesini kullanmanın ne zararı olabilir.Ülke bölünmez.Asıl biz birbirimize yabancı davranırsak o zaman fiilen bölünmüş oluruz.SİYASİ BÖLÜNMEYE GEREK KALMADAN.Ayol bir şeyi dillere düşürdüğünüzde o şeyi çokça andığınızda onu aşındırmış,gizemli olmaktan kurtarmış ve sıradanlaştırmış olursunuz.Her Allahın günü kürdistan kelimesini kullanın.Bu hakikat sizin tekelinize girmiş olsun.Solcuların,Allah ve din düşmanlarının tekelinde değil.ASLINDA ÇUKUROVA VEYA TRAKYA DEMEK NE KADAR SAKINCALI İSE KÜRDİSTANI KULLANMAK DA O KADAR SAKINCALIDIR.Bunu kullanmakla ille de siyasi bir kavram kullanmış olmazsınız.
 • HÜDAPARLI METİN P.HÜDAPARLI METİN P.4 ay önce
  BÖLGEMİZİN SORUNU SADECE FAKİRLİK,İŞSİZLİK VE TERÖR SORUNU DEĞİLDİR.BU İŞİN MADDİ TARAFIDIR VE MUTLAKA HALLEDİLEBİLİR.ESAS SORNUMUZ KENDİLERİNE Pİ.İK YEDİRİLEN,CAN GÜVENLİĞİ OLMAYAN,ON YILLARCA DİLİ YASAK OLAN VE HER TÜRLÜ MANEVİ BASKI VE PSİKOLJİK İŞKENCEYE MARUZ KALMAKTIR.BU MADDİ YARALAR GEÇER AMA 90LI YILLARDA SÖZÜM ONA GÜVENLİK GÜÇLERİNİN HALKI MARUZ BIRAKTIĞI ŞEREF VE ONURA DOKUNUCU BASKIDIR.İŞİN BU BOYUTUNU GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMAK VE DEVLETİN BÜTÜN BU BASKILARDAN DOLAYI KÜRT HALKINDAN RESMİ VE İKNA EDİCİ BİR ÖZÜR YAPMASINI BEKLİYORUZ.BİZİM İÇİMİZİ SERİNLETCEK ŞEY BUDUR.BANA İNANIN.HER KESİMDEN KÜRT HALKI BUNU BEKLİYOR.BU BİR HAKDIR.HAK DA ERTELENEMEZ.
 • Ahmet ÖzAhmet Öz4 ay önce
  Diyarbakır'da çok sevilen,saygı duyulan,sözü dinlenen çok önemli bir zatın yıllar öncesiziyaretine gitmiştim.O zatı ziyaret edenlerin çoğu,kendilerinin,yeni kurulan iplik fabrikasına işçi olarak alınması ricasıyla geliyordu.O fabrikanın ustabaşı,o zatın sözünden çıkmaz imiş.İnsanımız geçinebilme adına çare arayışında.Devlet,çaresizlere çare olmalı ve çare arayışında olanların rahatça baş vurabilecekleri çözüm kapısı olmalıdır.Siyaset ve siyasi partiler bunun için vardır.Siyaseti ve siyasetçiyi kaldırdığınız zaman,boşluğu tarikatlara,cemaatlere bırakırsınız.HDP'nin dışlanması,anarşiye gel gel demektir.Gizli kapaklı HDP'lilerle birliktelik sağlayanlar,yeri gelince bu parti mensuplarını şamaroğlanına çevirdiler,hapislerde süründürdüler.Bugünkü siyasi karmaşanın temelini,iktidarın bu yanlış siyaseti oluşturmuştur.Kürdistan söylemi,ekonomik bağımsızlık sağlanamadığı takdirde,zihinlerde köklenecektir.Ülkemizin temel sorunu sosyo ekonomik perişanlığımızdır.Çaresi,istihdam üretmektir.Bu da tarımın,hayvancılığın,kooperatif oluşumlarının,gerektiğinde sanayi tesislerinin kurulması ve doğru ellerde doğru işletilmesiyle olur.Tulumbada su bitmişse,israf harcamalarından da fedakarlık yapmak söz konusu değilse,vay halimize.O bölgelerde,sorun yaratan bir iktidar değil,sosyo ekonomik perişanlıklara çözüm üreten bir iktidar beklentisi hakim.Sayın Binali Bey'in Kürdistan söylemi,sadece söylem olarak kalacaktır.Çünkü bu söylem,aç insanlara aş-iş olarak yansımıyor.
 • ahmetahmet4 ay önce
  bu tür hataları herkes yapabilir önemli olan hatayı kabul etmektir, fakat bizde öyle bir siyasi kültür. bunun başlıca sebebi aslındaherşeyi işine geldiği gibi kullanan köpürten medyamız bu yazınız örnek olsun.
 • Ahmet ÖzAhmet Öz4 ay önce
  Rasim Bey;Kürt sorunu olarak abartılan çoğu problem,Ak Parti iktidarı eliyle çözümlenmiştir.''Kürdistan'' sözü,işin nostaljisidir,ideolojisidir.Bu nostalji ya da ideoloji,doğu ve güneydoğuda istihdam imkanları ürertilerek hafızalardan silinebilir.50 kişilik bir mevsimlik iş için,5 bin kişi baş vuruyor ve stadyumlarda işe alınacak insanlar,kura ile belirleniyorsa,Sayın Binali Bey'in Kürdistan söylemini,ben şahsen mantıklı buluyorum.Ak Parti,büyük yatırımları betona yaptı.Tarım,hayvancılık ve tüm üretim imkanları bir bir elimizden alındı.Üretici konumundaki köylünün köyleri bir yasa ile mahalleye dönüştürüldü.Girdi fiyatlarını,yem fiyatlarını bahane eden insanımız ekmiyor,biçmiyor,üretmiyor,hazır yiyor.İthalatla karnımızı doyuruyoruz.Doğu ve güneydoğuya dair dişe dokunur bir planlamamız var mı?Aç insanın ideolojisi,karın doyurma amaçlıdır.Biraz da serde doğru bilgi yoksunluğu varsa,pkk'nın eylemlerine haklılık kazandırırlar ve bu durumu ideoloji olarak karşımıza çıkarırlar.Açlıkla,yoklukla,yoksunlukla,fakirlikle mücadeledeki her bir başarı,pkk sempatizanlarının sayısını azaltır.Yapılacak şey belli.İş yapacak,sorun çözecek irade nerde?

Günün Özeti