• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ramazan Topdemir
Ramazan Topdemir
TÜM YAZILARI

Seçimlerde AK Parti'ye kimler kayıp ettirdi

03 Nisan 2024
A


Ramazan Topdemir İletişim:
 
31 Mart 2024 seçimleri AK Parti için büyük bir yenilgi oldu. Bu yenilgide kimler direkt ya da dolaylı  rol aldı? Bu sorunun cevabını yorumcular, yazarlar net bir şekilde ortaya koyamıyorlar. Ancak doğruları yazmak hem halka hem de partiye büyük fayda sağlayacaktır.
 
 İşte AK Parti'ye Kayıp Ettirenler:
1-Emekliler ya da Yoksullar: Ekonomi dengelerinin bir türlü düzene girmemesi, öncelikle  emeklileri ve yoksulları etkilemiştir.Halkın en dar gelirli  kesimleri, emeklerinin karşılığını almak için sabırlı bir şekilde beklediler. Ancak umduklarını bulamayınca seçimlerde başka partilere yöneldiler. 
2-"Herşeyi Biz Biliriz" Diyen Bir Kısım Teşkilat Mensupları: Kendilerini, halktan üstün gören bazı teşkilat mensuplarının tavır ve davranışları parti ile halk arasında duvar örmüştür. Halk sesini ancak  seçim sandığında duyurma imkanı bulmuştur.Benliği yüksek bu teşkilat mensupları yeni politikalar da üretmemişlerdir. Yani günlük yaşamın gerisinde kalmışlardır.
3-Çözüm Süreci lobisinin faaliyetleri: Seçime  iki hafta kala bazı  siyasetçiler: "Çözüm süreci olmalı. Bu süreci  ancak Erdoğan başlatabilir" söylemleri ile seçmenlerin kafasında soru işaretleri oluşturmuşlardır
4-Bazı  büyük köşe yazarları çözüm sürecini başlatmak için  siyasetçilerin  sözcüsü olmaya yeltenmişlerdir.Bu durum seçmen  nezdinde tepki ile karşılanmıştır.
5-Mahalli seçimlerde kullanılan  sloganlarda, kullanılan müziklerde  bir heyecan bir coşku söz konusu olmamıştır.Yani seçim süreci sönük geçmiştir.
6-Televizyon yorumcularının çoğu seçimler için  aynı sözleri, aynı düşünceleri tekrarlayıp durmuşlardır.Yeni bir  fikir üreten yeni bir söz söyleyen, yeni bir eleştiri yapan yorumcuya rastlamak mümkün değildi.Bu da izleyici üzerinde bıkkınlık oluşturmuştur.
7-Siyasette ve basın dünyasında hep aynı aktörlere görev verilmiştir.  Yeni yüzlere yeni aktörlere kapılar kapatılmıştır. Siyasetçiler siyasetin kapısını kilitleyip kilidi de ceplerine koymuşlardır.
8-Ülkede güçlü bir feodal yapı haline gelen büyük sermaye sahipleri, ekonominin yapısına  istedikleri biçimde şekil vererek AK Parti'yi zor durumda bırakmışlardır. Bu durumun tarihsel örnekleri de vardır:Büyük sanayiciler; 1946'da CHP'yi  ve 1959'da  Demokrat Parti'nin çöküşü için mücadele etmişlerdir.
9-Karadeniz ve Kürt seçmeni için yeterli çalışmalar yapılmamış, yeterli  projeler üretilmemiştir.Bu durum seçmeni başka partiye  yönlendirmiştir.
10-Vatandaş, ekonomik zorluklar karşısında  çaresiz kalınca bir kızgınlık ve çaresizlik oluşmuş ve bu kızgınlık  sandığa yansımıştır.
 
Sonuç: Siyaset çözüm üretme sanatıdır. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, birlik ve dayanışma içinde eksiklikleri tamamlayarak yeni bir dönemin başlangıcını yapmalıdır. Tabi ki bu başlangıç için sabır ve mücadele gerekecektir.
 
Günün Sözü: "Yiğit düştüğü yerden kalkar."
Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Fatih

 doğru tespit yapan bir medya mensubu en azından aklı selim bir yazı insanları açlığa yoksulluğa mahkum edildi adelet olmazsa olmaz ama yok kira sorunu var tarım ve hayvancılık bitti EYT çıkarırken ülke batar diyen. Allah sorar hesabını mutlaka

MUZAFFER.

ELİNE SAĞLIK, TESBITLERIN GÜZEL BENDE KATILIYORUM, SAYIN CUMHURBAŞKANIM RECEP TAYYİP ERDOĞAN VE SAYIN DEVLET BAHÇELİ, VE CUMHUR ITIFAKITININ
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23