• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Koçak
Mehmet Koçak
TÜM YAZILARI
01 Temmuz 2020

Suriye’de Esed’siz döneme az kaldı

Babasının kanlı izini süren Beşar Esed, kuzeni Rami Mahluf ile girdiği kavga sonucu teşhir edilen gizli ve karanlık ilişkileri ile ‘Esed Hanedanlığı’ içinde iyice alevlenen çıkar kavgası her geçen gün yeni tartışmaları beraberinde getiriyor.

Bir yandan ülkenin çökme noktasına gelen ekonomisinin sebep olduğu büyük sarsıntılar devam ederken, diğer yandan Baas rejiminin hamisi durumundaki Rusya’nın Suriye’de alternatif arayışlara yönelmesi Beşşar Esed diktatörünü bir çıkmazın içine düşürdü.

Kırsal kesimdeki Nusayriler, Esed’in tarafını tutmaya devam ederken, büyük bir çoğunluk olan Laskiye sahil kesimi ve şehirlerdeki Nusayri zenginleri, Esed’in anlaşmazlık yaşadığı kuzeni Rami Mahluf’a haksızlık yaptığına inanıyor.

Suriye’deki ‘Nusayri azınlığı’ içinde ‘Esed Hanedanlığı’nı desteklemeye devam edenlere  ‘Esedçiler’, Esed’e karşı kuzeni Rami Mahluf’u destekleyenlere ise ‘Mahlufcular’ deniyor. 

Böylece, Suriye Alevileri olarak adlandırılan % 12’li Nusayri azınlığı ikiye bölünmüş durumda.

Suriye’de dengeler Esed  aleyhine değişiyor

Hanedan içi kavgalar ve ülke içindeki siyasi ve ekonomik sıkıntıların tetiklediği kaos, Suriye’de dengeleri Beşşar Esed aleyhine zorluyor.

Madalyonun öteki yüzünde ise rejimi kökünden sarsacak farklı bir siyasi gelişme var. 

‘Esed hanedanlığına’ karşı mücadele eden meşru muhalif kesim ile daha önceleri rejim yandaşı olan Nusayrilerin önemli bir kesimi, ‘Esed’siz Suriye’ konusunda benzer bir yaklaşım içinde oldukları dikkat çekmektedir.

Yani bir yakınlaşma ve ortak bir çözüm bulma konusunda yeni ve etkili ilişkiler söz konusudur.

Rejime karşı 2011 yılından beri mücadele eden muhalif güçlerle, rejimin destekçisi olan ve Suriye Alevileri olarak bilinen Nusayrilerin önemli bir kesimi (Mahlufcular), ülkenin geleceği konusunda farklılıklarına rağmen, yakın temasa geçtikleri iddia ediliyor.

Ülkenin bölünmez bütünlüğü ve milletin birliği için ‘Esed Hanedanlığı’nın egemen olduğu rejimin son bulmasının şart olduğu yönünde birbirini destekler mahiyette açıklamaların önümüzdeki günlerde bir siyasi temasa dönüşebileceği belirtiliyor.

Ülkenin geleceği için rejim karşıtları ile Nusayrilerin yakınlaşması, ayrıca ABD’nin öncülüğünde AB’nin de desteklediği Suriye Sivilleri Koruma Yasası yaptırımları (Ceaser)’in başlatılmasıüzerine ‘Esed Hanedanlığı’nın sonunu getireceği iddiaları Şam’da artık yüksek sesle dillendirilmeye başladı.

Esed ve rejim kadrosu savaş suçlusu

Bütün bunların yanında “Suriye halkına karşı işlenen savaş suçları” için ‘Suriye Savaş Suçları Mahkemesi’ kurulması gündemde.

Mahkeme öncesi Lahey Adalet Divanı’nda başlatılacak dava için Beşşar Esed ve Baas Rejimi’nin öncü kadrosunun yargılanmak üzere Lahey’e nakilleri için uygun siyasi ortam oluşturulması için hazırlıklara başlanması konusunda dünya başkentlerindeki siyasi kulislerde tartışılıyor.

BM - İnsan Hakları ve Uluslararası Hukuk ve Barış Girişimleri ile Barış İnisiyatifi Örgütleri’nin raporlarında “Baas rejimi, 55 bin tutukluyu en çirkin işkence yöntemleri ile öldürerek ahlaki olarak zaten çökmüştür” ifadesine yer veriyor.

…Ve yine; dünyayı sarsan işkence altında lime lime olmuş 50 bin kişinin cesedine ait fotoğrafları ve bazı özel bilgi ve belgelerin yer aldığı dosyalar bir hayli kabarık olduğu raporlarda ifade ediliyor. 

Bütün bunlara rağmen Esed’in, özel eğitimli askerleri ile çektirdiği fotoğraflarını yayınlayarak tebrik ederek çeşitli hediyeler takdim etmesi sert eleştirilere sebep oldu.

Çünkü bu ekip toplu katliamlar gerçekleştiren savaş suçu işlemiş katillerdir. Ayrıca, fotoğraflar, öfkeli ve gösterilerle kaynayan Dera, Süveyda ve Deyr ez-Zor, yerine Şam yakınlarındaki Bloudan bölgesinde çekilmiş.

Beşşar Esed, protestoların yaşandığı bu şehirlere gitme cesareti gösteremiyor. Zira ne Esed’in kendisi ne de babası 50 yıldan fazla bir süredir devam eden rejimleri boyunca bu şehirleri korkularından hiç ziyaret etmediler.

Yakında Suriye’de çok şey değişecek

Rusya, ‘Esed Hanedanlığı’nın karanlık geleceğini gördüğü için Rusya Devlet Başkanı Putin’in, Esed yerine kavgalı olduğu kuzeni Rami Mahluf’u getirmeyi planladığı yönünde siyasi kulislerde derin bilgiler dolaşıyor.

Rami Mahluf, Sünni kesim ile iktidarı paylaşmaya ve ülkenin toprak bütünlüğü çerçevesinde her kesimle iş birliğine hazır olduğu yönünde farklı kesimlerle ilişkiler geliştirmeye çalışıyor.

Kısacası, tüm ayakları kırılan ve her an devrilecek bir halde olan bir sandalyede oturan bir rejimi kurtarmak için halkını mahrumiyet içinde bırakan Beşşar Esed’in yolun sonuna doğru ilerlediği konusunda herkes hemfikir.

Şimdi herkes onu devirecek rüzgârın başlamasını bekliyor.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

SÜMEYYE TOROĞLU

AL BİRİNİ VUR ÖTEKİNE! HZ ALİ!YE HAŞA ALLAH DİYE TAPAN NUSAYRİLERDEN NE HAYIR GELİR? 14 BİN SÜNNİ MÜSLÜMAN İŞKENCELERLE ÖLDÜRÜLDÜ! ANA-BABALARIN GÖZLERİ ÖNÜNDE ÇOCUKLARINA TECAVÜZ ETTİLER! BÜTÜN BUNLAR UNUTABİLİR Mİ? SAYMADIĞIMIZ DAHA NİCE ZULÜMLERİ VAR. REYHANLI'NIN İNTİKAMINI DA ALMADIK HENÜZ! HATAY'IN SAMANDAĞ İLÇESİ NUSAYRİ ÇOĞUNLUKTADIR VE BEŞAR'IN AKRABALARIDIR. HER TÜRLÜ İHANET VE DÜŞMANLIK BEKLENİR ONLARDAN. ADANA'DA DA NUSAYRİ MEVCUTTUR. BİZİM SAF, SALAK, CAHİL ALEVİLER ONLARI ARAP ALEVİSİ DEYİP KENDİLERİNDEN SAYIYORLAR. ALLAH CC AKIL, FİKİR VERSİN.
 • Yanıtla

ULUSLARARASI BOS KAFALILAR CEMIYETI

Hic umutlanma sayin yazar! Emperyalizmin gayri mesru cocuklari olan Ruslar o topraklarda kaldigi surece o insanlar seytani iskencelerle olmeye devam edecekler.Ruslarin da orayi yakin zamanda terkedececegine dair bir emare de gozukmuyor,cunku Ruslarin emperyalist efendileri onlar icin daha vahsi gorevler hazirliyorlar.....
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı