• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Koçak
Mehmet Koçak
TÜM YAZILARI
23 Mayıs 2020

Planı ihanet, “ilhak” kararı ise kaba bir eşkıyalıktır

ABD Başkanı (sarı şeytan) Donald Trump’ın  (28 Ocak 2020’de açıkladığı) İsrail-Filistin meselesine çözüm iddiasıyla hazırladığı ve ‘Yüzyılın Anlaşması’ diye nitelendirdiği plan ve İsrail’in ilhak kararı, bölgenin yeniden bir savaşın eşiğine sürüklenmesine sebeptir.

Çünkü (sarı şeytan) Trump’ın önerisi, Kudüs’ün tamamının İsrail’e bırakılması ve Batı Şeria’daki yasadışı ‘Yahudi Yerleşim Birimleri’nin büyük bölümünün ‘ilhak’ı gibi Filistinlilerin aleyhine pek çok madde içeriyor. 

Plan, İsrail’in işgal ettiği topraklarından sürdüğü 6 milyona yakın Filistinli mülteciye dönüş hakkı tanımıyor. 

Trump’ın tasarısı Filistin’e, bağımsız bir devlet olabilme şansı bırakmadığı gibi Filistin halkını yok etmeyi amaçlıyor.

ABD’nin baskılarına boyun eğen Suudi Arabistan, BAE ve Mısır’ın destek verdiği bu ihanet planına Türkiye tepkili. 

İhanet planı çerçevesinde İsrail’in aldığı Batı Şeria’yı ilhak kararına ise Uluslararası Toplum’un tepkileri devam ederken, Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas, İsrail’inişgal altında tuttuğu Batı Şeria’yı ilhak etme planlarına misilleme olarak İsrail ve ABD’yleyapılan “tüm anlaşmaları” sona erdireceğini duyurdu.

KESİNTİSİZ SİLAHLI DİRENİŞ BAŞLAR

İhanet planı ve ilhak kararı uygulanmaya başlarsa sadece iki devletli çözüme darbe indirmiş olmayacak aynı zamanda Filistin halkı son çare olarak silahlı direnişi başlatmış olacak.

Topraklarını gasp edenlere karşı barışçıl çözümler başarılı olmadığında silaha sarılmak zorunda kalan büyük Cezayir halkı, birçok Afrika kıtası halkı, Vietnam halkı ve diğer birçok halkın deneyimleri gibi Filistinliler içinde meşru bir hak haline gelecektir.

Zaten bundan başka bir seçenek de bırakılmamış oluyor.

Ayrıca, İsrail’in “ilhak” girişimi özellikle tüm Ortadoğu’daki stratejik çıkarları için sadece rahatsız edici değil, aynı zamanda korku verici gelişmeleri beklemeleri gerektiği anlamına geliyor.

HUKUK DIŞI VE SUÇ

ABD Başkanı (sarı şeytan) Trump’ın planı ile katil Netanyahu’nun ilhak kararı hiç şüphesiz uluslararası yasaları ve devletler hukuku yönündeki sözleşmelerin açık bir ihlali anlamına gelmektedir.

Bu gerçekten hareketle ABD’nin barış planının, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile ABD Başkanı Donald Trump arasında varılan anlaşmadan başka bir şey değildir.

Aslında (sarı şeytan) Trump ve katil Netanyahu beynelmilel hukuka göre suç işlemektedirler. Bu kaba bir eşkıyalıktır ve asla kabul edilemez.

Aslında sadece onlar değil aynı zamanda ABD ve İsrail’in onlardan önceki yöneticileri de benzer suçları işlemişlerdir.

Tarihten bu güne ihanetlerle dolu süreçte Siyonist İsrail’in ne devlet terörü ne de işgalleri bitmedi bitmiyor.

Oslo Anlaşmasında yer alan, 1967 savaşı öncesi sınırlarına göre Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde bağımsız bir Filistin devleti gibi meşru hakları, ABD ve İsrail seçimlerine kurban edilemez.

ABD başkanlık seçimleri tarihinin yaklaşması ile Başkan (sarı şeytan) Trump’ı artık ikinci bir dönem başkan seçilmekten başka bir şeyin ilgilendirmediği açıkça görülüyor. 

Bu nedenle şu anda Trump’ın hedefi Evanjelist Hristiyanların oylarını garantilemektir.

Filistin’e ve halkına ihanet planını açıklamasının asıl sebebi de budur. 

Ancak bilsinler ki, Filistin Yönetimi’nin, Filistinlilerin uluslararası meşruiyet girişimi temelinde, 1967 sınırları dahilinde başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devleti ve 1948 sınırları dahilinde mevcut İsrail devleti formatında iki devletli çözüme göre müzakerelere ve barış sürecine dönülmedikçe ne (sarı şeytan) Trump’ın planları ne de katil Netanyahu’nın ‘ilhak kararı’ gerçekleşemeyecektir.

Çünkü Filistin halkı, âlemi-i İslâm ile hukukun üstünlüğüne inanmış vicdan sahibi toplumlar ve ülkeler buna müsaade etmeyecektir.

Unutulmasın ki; Filistin (Kudüs) sadece Filistinlilerin veya Arapların değil, aynı zamanda ilk kıblemiz olması hasebiyle biz Müslümanların da davasıdır. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Can

Rusya kirim i ilhak etti ne oldu. Ticaret moskova ziyaretleri dostum putin gösteriler tam gaz. Israil ile göstermelik protestolar ve sonrasi da yine ticaret tikir tikir olur. Müsaade etmeyeceklermis mis mis araplarin askeri göbek bagi amerika israil den 4. yenilgiye ugramaya göze alirlar artik. Iran bile korkusundan ocakta göstermelik füze bos araziye atti ve kendi ucagini düsürdü.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23