• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Koçak
Mehmet Koçak
TÜM YAZILARI
15 Aralık 2019

İsviçre ile ilişkilerimize katkı sağlamak amacıyla MÜSİAD aktif görevler üstlenmeye hazırlanıyor

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ülke içinde olduğu kadar, dünyanın çeşitli bölge ve ülkelerinde de ekonomik ve ticari alanda sanayici ve işadamlarımıza öncülük etmekte olan önemli kuruluşlarımızdan biridir.

 Ayrıca, yabancı sermayenin ülkemize yönelmesi, yerli ve yabancı sermayelerin ortak üretim ve yatırım projelere yönelmeleri konusunda önemli faaliyetler içindedir.

Genel Başkanı Sn. Abdurrahman Kaan’ın ifadesiyle MÜSİAD bugün, Avrupa’da 24 noktada, dünyada 95 ülkede, 225 şubesiyle faaliyet gösteren ve her geçen gün büyüyen bir sermaye platformudur.

Ancak MÜSİAD, ulaştığı noktayla yetinmeyip dünya genelindeki şube sayısını artırmaya, yerli ve yabancı sermaye çevrelerini buluşturmak suretiyle yeni yatırımlar ve yeni istihdam alanlarının açılması yönündeki hizmetlerine devam ediyor.

Kısacası MÜSİAD, bu başarılı faaliyetleriyle ülkemizin ekonomisine çok önemli katkılar sağlamaktadır.

Bu önemli kuruluşumuzun, ülke ve dünya genelindeki faaliyetlerine tanık olanlardan biri olarak takdir ve tebriklerimi ifade etmek isterim.

Kısa bir zaman önce Tiflis Şubesinin acılışına şube başkanı dostum Özgür Yücel’in davetlisi olarak katılmıştım. 

Şimdi ise İsviçre’nin İstanbul’u olarak bilinen ekonomik ve ticaret merkezi Zürih şehrinde benim de davetli olduğum MÜSİAD İsviçre Şubesinin yeni hizmet ofisinin açılış törenindeyiz.

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Global Üst Kurulu Başkanı Adnan Bostan, Bern Büyükelçisi İlhan Saygılı, Zürih Başkonsolosu Asiye Nurcan İpekçi, İsviçre Türk Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, MÜSİAD Genel Merkez ve bazı ülke şube başkanları ile işadamlarından oluşan bir kalabalık topluluk katıldı.

Bu açılış vesilesiyle, birçok dostum ile yeniden buluşmak ve görüşmek nasip oldu.

MÜSİAD İsviçre Şube Başkanı Şeref Yıldız, Türkiye ile İsviçre arasında var olan ticari, kültürel ve sosyal ilişkilere katkı sağlamayı hedefleyen, genç bir işadamı. 

Yönetim kurulu üyeleri de üzerlerine düşen görevi, hakkıyla yerine getirmeye hazır işadamlarından oluşmaktadır.

İsviçre’deki Türk ve Türk kökenli işadamlarımızın yanında, İsviçreli sermaye çevreleri ile hem İsviçre hem de Türkiye’de ortak projelere yoğunlaşmayı amaçladıklarını ifade ediyorlar.

Kısacası; ‘İsviçre MÜSİAD’, Türkiye ile İsviçre arasında var olan çok yönlü ilişkilerine katkı sağlamak amacıyla daha aktif görevler üslenmeye hazırlanıyor. 

İSVİÇRE TİCARETTE VE YATIRIMDA

TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ BİR ÜLKE

Ülke ve ülkelerarası, üretimi artıran ve yeni istihdam alanları oluşturmayı asli görev olarak benimsediklerini belirten MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, sorumluluğunun bilincinde, yol gösterici ve ufuk açıcı hem bir işadamı hem de ciddi ve disiplinli bir öncü. Ülkesine ve milletine hizmet etmeyi kendine ilke edinen bir dava adamı, bir genel başkan.

Konuşmasında kurduğu cümlelerde ve satır aralarında vermeye çalıştığı mesajlarında samimi ve ilkeli bir duruş var.

‘’Bulunduğunuz ülkenin kanunlarına riayet eden, çalışkan ve de ülkemizin kalkınmasına gönüllü olarak katkı sağlayanlar olun’’ şeklindeki çağrıları, onun hizmet anlayışının özetidir.

VATANDAŞIMIZI MEMNUN 

EDEN ANLAYIŞ

Avrupa’nın başkentlerinde gazeteci olarak 33 yılımı geçirdim.

Hariciyemizde bilhassa son yıllarda ülkesini temsil etme kabiliyetine haiz, bilgi ve donanımlı, genç ve dinamik diplomatlardan oluşan kadroların varlığı dikkatimi çekiyor.

İsviçre’de yaşayan insanımızla hasbihal ederken, Bern Büyükelçimiz Sn. İlhan Saygılı başta olmak üzere konsolosluklarımız görevlilerinden duyulan memnuniyet ifadeleri gerçekten sevindirici.

Bizi biz yapan, bizi millet kılan, milli ve manevi değerlerimizle barışık, sahiplenme yakınlığı görtererek, vatandaşının hizmetinde bulunmayı asli görev olarak benimseyen bir büyükelçiyi tanımak beni mutlu etti.

İSVİÇRE’NİN TARİHİMİZDE 

ÖNEMLİ BİR YERİ VAR

İsviçre, Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biridir, ancak dünyanın diplomatik merkezi olarak da kabul edilir.

Güçlü ekonomisi ve dünya genelinde sorunlu devletlerarası konuların çözüm adresi olarak da bilinen İsviçre’nin bizim tarihimizde de önemli bir yeri vardır.

Tarihimizde önemli bir yer tutan Montrö Boğazlar Sözleşmesi İsviçre’de karara bağlandı.

Cumhuriyetimizin kuruluş müzakereleri burada yapılmış ve devlet kabulümüzün anlaşması Lozan kasabasında imzalanmıştır.

Tarihi sürecin devamı olarak, İsviçre ile ilişkilerimiz başta siyasi ve ekonomik konular olmak üzere, birçok alanda gelişerek devam etmektedir.

İlişkilerimizin önemli bir boyutunu ise bu ülkede yaşayan yaklaşık 130 bin vatandaşımızın varlığıdır. 

Tarihten bugüne aralıksız devam eden ilişkilerimiz bakımından İsviçre bizim için önemli ve anlamlı bir konuma sahiptir. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Huso

İsviçre'nin İstanbul'u ne demek ? Gülmekten öldüm ya.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23