• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Mehmet Koçak
Mehmet Koçak
TÜM YAZILARI
12 Aralık 2020

Bakü’den tarihi mesajlar

Dağlık Karabağ’ın 30 yıl sonra Ermeni işgalinden kurtarılması sebebiyle Başkan Sn. Erdoğan’ın da davet edildiği ‘Zafer Günü’ töreni tek kelimeyle muhteşemdi.

“Tek millet iki devlet”, “Türkiye, Azerbaycan kardeş, Karabağ Azerbaycan’dır” sloganlarıyla depreşen Türkiye-Azerbaycan kardeşliği o tarihi günde ‘zafer’ kazanmış olmanın haklı gururunu milletçe yaşadık.

Sadece Bakü’de değil, Türk dünyası ve  İslam ülkeleri ile saldırısız ve işgalsiz bir dünya isteyen tüm dünya halkları tarafından bu haklı zafer sevinçle izlendi.

Geçit Töreni’nde Azerbaycan Ordusunun Ermeni güçlerinden ele geçirdiği Rus yapımı askeri teçhizatların da sergilemesi törene damgasını vurdu.

Aslında tüm dünyada bu törenlerde iki liderin vereceği mesajları merak ediyordu.

Birileri bu ‘Zafer Günü’nün kutlamalarında yayılmacı, meydan okuyan, ırkçı bir yaklaşım içinde  ‘Pantürkizm’ refleksi içeren bir politik tavır sergileneceğini bekliyordu. 

Ancak, tüm dünya bu beklenti ve önyargılı suçlamaların hakikatlere tekâbül etmediği gerçeğini görmüştür.

Haklı bir gurur ve onurlu bir duruş içinde barış, sevgi ve istikrar adına uyarı ve çağrılar yapıldı.

Emperyalist güç odaklarının kışkırtmaları ve desteğiyle Azerbaycan topraklarını işgal eden ve 30 yıl bu işgali sürdüren Ermenistan’ın da içinde olabileceği yeni bir ‘Kafkas İşbirliği Platformu’ Türkiye ve Azerbaycan tarafından önerilmesi, barış ve istikrar adına ortaya konan iyi niyet tavrının en bariz örneğidir.

İki lider Sn. Erdoğan ve Sn. Aliyev tarafından Batılı emperyalist güç odakları ile Ermenistan siyasileri başta olmak üzere, bölge üzerinde hesap yapan herkesime gelecek adına uyarıcı ve yol gösterici anlamlar taşıyan mesajları ise gerçekten çok anlamlı ve önemliydi. 

Başkan Sn. Erdoğan, konuşmasında, “Rusya Devlet Başkanı Sn.Putin’in yaklaşımlarını bir kenara koyamam, onun olumlu yaklaşımları da süreci olumlu istikamette götürmeye yardımcı oldu. Kendisine teşekkürler ediyorum” şeklindeki değerlendirmesi “Kafkasya jeopolitiğinde Rusya ile bölgenin  barış, huzur ve istikrarı konularında birlikte başlattığımız gelişmeleri daha da geliştirerek sürdürmeye hazır ve niyetliyiz” niteliğindeydi.

Başkan Sn. Erdoğan, “Bundan sonra Türkiye ve Azerbaycan sırt sırta verdikleri sürece Allah’ın izniyle zorlukları aşmaya, başarıdan başarıya koşmaya devam edecektir” diyerek Kafkas İslam Ordusu’nun başında bulunan Nuri Paşa ile 1918’de Azerbaycan’a başlayan desteğin bundan sonra da devam edeceğini ilan etmiş oldu.

Zafer Geçiş Töreni’nde iki lider Sn. Erdoğan ve Sn. Aliyev verdikleri en önemli ve anlamlı mesajlardan biri ise Ermeni siyasilerine yaptıkları “Batılı emperyalistlerin ve onların güdümündeki Ermeni diasporasının gaz vermesiyle bir yere varılmayacağı görülmeli, ilişkiler yeniden ele alınmalıdır. Ermenistan halkı Karabağ’da yaşananlardan ders çıkarırsa bu, bölgede yeni dönemin başlangıcı olacaktır” şeklindeki uyarı ve çağrıydı.

Büyük bir olgunluk içinde geçen bu tarihi ‘Zafer Günü’ geçiş töreni ve verilen mesajlar ile Türkiye ve Azerbaycan’ın Kafkasya’da itidale dayalı istikrar gücü oldukları gerçeğini bir kere daha göstermiş oldu.

Türkiye ve Azerbaycan’ın yaptığı uyarı ve çağrılar ile önerileri aslında hem bölge ülkeleri için hem de hiç şüphesiz Ermenistan için büyük bir fırsat ve şanstır. 

Beklentimiz; bölge ülkelerinin barış, huzur ve bölge istikrarı adına bu çağrıları ve önerileri önemsemeleri ve gereğini yapmak üzere harekete geçmeleridir.

Şimdiye kadar yapılan yanlışları doğrusu, hem Ermenistan siyasileri hem de onları kışkırtmak suretiyle kendi siyasi emellerine alet eden emperyalist ülkelerin, yaşanan bunca acı geçmişten dersler çıkararak içinde bulundukları yanlış politikalarından vazgeçmeleridir.

Eğer, bu yapılır ise işte o zaman Kafkasya arzuladığı huzur ve güvene kavuşacağı gibi ekonomik kalkınma şansını yakalamış olur.

Aksi halde bölgede barış, huzur ve istikrardan söz etmek mümkün olmayacaktır. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

orhan

biz ne zaman ekonomik olarak kalkinacagiz hocam birde bizi aydinlatsaniz
 • Yanıtla

Cemil Keten

Servis edilen görüntü neye hizmet etti anlamak gerçekten güç! Bakü de açıkça Rusya, Ermenistan ve Iran'a meydan okundu...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23