• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Koçak
Mehmet Koçak
TÜM YAZILARI

Aliya, kendi ülkesinin sınırlarını aşan bir dünya değeridir

21 Ekim 2020
A


Mehmet Koçak İletişim: [email protected]

Boşnak halkının efsane lideri ve Bosna Hersek Devleti’nin kurucu devlet başkanı olan Rahmetli Aliya İzzetbegoviç, vefatının sene-i devriyesinde sadece kendi ülkesinde değil, dünyanın birçok ülkesinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle anılıyor. 

Rahmetli Aliya’nın kendi ülkesi dışında birçok ülkede anılması, kendi ülkesinin sınırlarını aşan bir değer olduğunun ifadesidir.  

Onu anmamıza vesile olan, hiç şüphesiz onun hayatı ve mücadelesi ile tarihe geçen sözleri ve yazılı eserleridir.

“Bizde zalimlerden olursak, zulme karşı savaşmamızın bir anlamı olmaz…”

“Savaş ölünce değil, düşmana benzedikçe kaybedilir” …

Onun tarihe geçen sözlerinden sadece iki örnek sanırım onu daha iyi anlamak için yeterlidir.

BANA GÖRE ALİYA…

Aliya denilince, Balkanlar ve Balkanlar’ın içinde müstesna bir yeri olan Osmanlı’nın batı cephesindeki son kalesi Bosna Hersek akla gelir.

Çağa iz bırakan Müslüman önderlerden biri de şüphesiz ki Aliya İzzetbegoviç’tir. 

Hayatı mücadeleyle geçen Aliya, bize gerçek bir Müslümanın zor zamanlardaki duruşunu anlatır. 

Boyun eğmeyen, cesur ve kararlılığının yanında her şeyden önce dinine, kültürüne ve vatanına sahip çıkan Aliya, Müslüman Boşnak halkının yetiştirdiği ve insanlığın hizmetine sunduğu en büyük değerlerden biridir.

Aliya; ilme önem veren, inandığı değerleri yaşamaya çalışan samimi Müslüman demektir.

Ayrıca Aliya; direniş, özgürlük ve barış demektir. 

Onu yakından tanımak, sohbetlerinden istifade etmek imkanı bulduğum için de kendimi şanslı kabul ediyorum.

Bosna halkının milli bilincinin oluşmasında ve Bosna Hersek’in bağımsızlığını kazanmasında etkin rol oynayan Müslüman Boşnakların efsanevi lideri Aliya İzzetbegoviç, büyük bir İslam düşünürü olmakla birlikte o, bir Osmanlı beyefendisiydi.

BİZ SİZİZ, SİZ DE BİZSİNİZ

Yıl Aralık 1994. 

Onun liderlik yaptığı Müslüman Boşnak halkı işgalci Sırp Çetnikleri ve Hırvat Ustaşalarına karşı vatan savunması devam ediyordu. 

Değerli dostum rahmetli Aliya’nın danışmanı Osman Bırka’nın evinde verdiği iftar davetinde onunla beraber olduk.

Dışarıdan çatışma seslerinin hiç kesilmediği o ortamda iftar ve namaz sonrası başlayan sohbetin bir anında bana bakarak insanlığa ve İslam’a hizmetlerini sıraladığı Türk milletine olan sevgisini dile getiriyordu.

Büyük annesinin de İstanbullu olduğunu hatırlatan Aliya, “Benim bir yanım Boşnak bir diğer yanım ise Türk’tür. Çok şükür ki mensubu olmakla şeref duyduğumuz İslam’ız yani Müslümanız” diyerek kendini tanıtıyordu.

Sohbetin devamında “Türkler mevcut sınırlar içinde kendilerini hapsetmemeli. Çünkü Türklerin sınırları Osmanlı kültür mirasının ulaştığı coğrafyanın tamamıdır.

Benim ülkem Bosna Hersek de o coğrafyanın bir parçasıdır. 

Bosna’daki Osmanlı kültür mirası bizim olduğu kadar sizin, sizin olduğu kadar da bizimdir. 

Yani biz siziz, siz bizsiniz. Bizi ve bu toprakları unutmayın” diyerek hatırlatan ve uyaran sözleri hâlâ hafızamda o günkü tazeliğiyle duruyor. 

Aliya, bir tarih, bir bilim deryası ve derin bir mütefekkirdi. 

Aliya İzzetbegoviç’e ‘Bilge İnsan’ denilmesi sadece onun bir siyaset pratisyeni olmasından değil aynı zamanda büyük bir düşünür/filozof olmasından kaynaklanmaktadır.

Aliya İzzetbegoviç’in eserleri dünya kültür ve düşünce hayatına yeni ve anlamlı perspektifler katan değerli çalışmalardır. 

O, bir neslin değil, tarih boyu nesillere ilham kaynağı olacak eserler ve tarihe geçen önemli ve de anlamlı sözler bırakmıştır.

İlmi ve bilimi önceleyen bir nesil yetiştirme adına mutlaka bu eserler hem okunmalı hem de okutulmalıdır.

ALİYA’NIN BAŞKAN ERDOĞAN’A VASİYETİ

Ülke dışında bulunan zamanın Başbakanı R. T. Erdoğan, Aliya’nın ölüm döşeğinde olduğunu öğrenince havada onu ziyaret etmeye karar verir ve uçak rotasını Saraybosna’ya doğru değiştirir. 

Erdoğan, Saraybosna Havalimanı’na iner inmez hemen Aliya’yı ziyaret için hareket eder ve son nefeslerindeki Aliya ile zor da olsa kısa bir hasbihal fırsatı bulur. 

Aliya, kendini ziyarete gelen Erdoğan’a gülümseyerek elinden tutar ve kendine yaklaşmasını ister. Kısılan sesi ile onun kulağına doğru; “Dualarımız sizinle. Bu topraklar Osmanlı bakiyesidir. Bosna’yı koruyun; Bosna’ya sahip çıkın. Buraları asla unutmayın ve yalnız bırakmayın. Bosna size emanet” diyerek vasiyette bulunur.

Vefatının 17. sene-i devriyesinde Bosna-Hersek’in kurucu Cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç’i rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. 

Ruhu şâd, mekanı cennet olsun…

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Birsen

Aliya İzzetbegoviç kardeşime Allah rahmet etsin. Mekanı Cennet olsun.

Osmanlı 1453

Reisi Allahü Teala başımızdan eksik etmesin nerden nereye bazı ahmaklar hala görmüyor.2002 öncesini hatırlayalım koalisyon hükümetlerini bu ülkede ne zaman inançlı insan gelse 60 70 90 darbesi 28 şubat darbesi 2007 de muhtara 2013 de gezi ayaklanması 17 25 aralık gibi içimizdeki gönüllü kafir uşakları var ve hala var bunlar ama geçti o rakı içen paşalar mason cumhurbaşkanları dönemi şimdi inşAllah özümüze döndükçe iç ve dış hainler ah diyor.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23