• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

II. Abdülhamid’in Hafiye Teşkilatı

15 Haziran 2015


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

Üç pazartesidir kitap yazamadık.

Bu haftaki eserimiz, Ötüken Yayınları’ndan. Emre Gör’ün kaleme aldığı kitabın adı; “II. Abdülhamidin Hafiye Teşkilatı” ismini taşıyor.

Kitabın tanıtımına Abdülhamid’in Hafiye Teşkilatı ile ilgili bir sözüyle başlayalım.

İstihbarata çok önem veren ve kurduğu teşkilat sayesinde, “Hasta adamın nefesleri sayılı” diye sevinen içimizdeki ve dışımızdaki batılı uşakların karanlık ilişkilerine rağmen, Osmanlı Devleti’ni 33 yıl ayakta tutmuştur.

Cennet mekân Abdülhamid, Hafiye Teşkilatı için şöyle demektedir:

“Haber alma düzeni bulunmayan bir hükümet, bir devlet ya da bir devlet adamı düşünülebilir mi?

Zirvede bulunan kişi tüm yanı başında olup biteni bilmezlik edemez. Amcam Sultan Abdülaziz’in kanlı alın yazısına bakın, onu bitiren istihbaratsızlıktır. O benim için bir ders, bir ibrettir”.

Cennet mekân Abdülhamid Han’ın 33 yıllık yönetimi ile tahttan indirildikten sonraki hayatına baktığımızda tam bir istihbarat savaşı içerisinde kaldığı ve bu savaştan; hem kendisini hem devleti başarıyla çıkardığı görülmüştür.

“Devleti başarıyla çıkardığı” sözü belki yarım dudak alaylı bir tebessüme sebep olabilir. Böyleleri için Dede Korkut’un şu mısraını yazıverelim.

“Kahpe içerden olunca kapı kilit tutmaz oğul!

Halkın içinde bozgunculuk yapan haindir oğul!..

Abdülhamid Han, iç ve dış tehditlere karşı Hafiye teşkilatı ile mücadele etmiş ve pek çok belayı def etmiştir.

Lakin içeride bulunan “ağzı riya dualı”, “alnı münafık secdeli”, “ahiret ister görünüp, dünyaya tapan, dışarıdan bakınca iradesiz ama fitne ve fesatta şeytanı bile utandıran kişiler” yüzünden yara almıştır.

İstihbarat doğurgan bir meslektir ve sürekli üretir. Üretimde rehaveti ve ihmali sevmez, küçük bir kayıp, büyük hatalara sebep olabilir.

Abdülhamid Han, Hafiye teşkilatının ciddiye almadığı en küçük ayrıntıları bile dikkate almış ve sofrasındaki su kabının kapağındaki mühre dahi dikkat etmiştir.

O gün Abdülhamid Han’a karşı mücadele eden, bugün de mevcut iktidara ve Cumhurbaşkanına karşı bela ve musibetler eken çevreler aynı neslin ürünleridir.

Dönemin hafiye elemanlarının yaptıkları işleri anlatan kitabın satır aralarında, dünü daha iyi anlamak, bugünü daha iyi kontrol edebilmek için önemli ayrıntılar var.

Abdülhamid’i tahttan indirerek; altı petrol, üstü madenlerle dolu Osmanlı topraklarını parçalayıp, Müslüman bir milleti Haçlı ruhuna teslim etmek isteyenler ile bugün istikrar ve güvene ihanet edenler arasında bir fark yoktur.

“Aynı kaptan içip, aynı kaba .….”

Ne gariptir ki, Abdülhamid döneminde de bugün de yine aynı fitne ve fesatçılar sahnededir. Seçim sonuçları bunun göstergesidir.

Bu oyuna gelenler şimdi artık “keşke” diyorlar.

Eser hakkında bilgi için Ötüken Yayınları: 0212 251 03 50

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23