• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Acarlar
Hüseyin Acarlar
TÜM YAZILARI
10 Nisan 2020

Hayvanizm

Modern dönemde fabl şöyleydi;
Bir gün bir aptal karga
Bir parça peynir çalmış
Konmuş bir dalda kalmış
Etrafı seyre dalmış
Ordan geçen bir tilki
"Şen sesinle öt" demiş
Aptal karga gak demiş
Peyniri tilki yemiş

Postmodern dönemde fabl şöyle oldu;

Bir gün bir aptal karga
Bir parça peynir çalmış
Konmuş bir dalda kalmış
Etrafı seyre dalmış
Ordan geçen bir tilki
"Şen sesinle öt" demiş
Aptal karga gak dememiş, ya ne demiş?
“Geç oğlum geç bunları La Fontaine bizde okuduk!”

Covid-19 ile geçiş süreci yaşayan Post hümanist dijital dönemde fabl şöyle olacak;

Tilki, dalda duran kargaya sorar:
-kardeş cebin internet çekiyor mu? Karga evet der demez karganın ağzından peynir düşer. Düşen peyniri tilki yer. Karga kaybetmiş olmanın verdiği mahzunlukla tilkinin ağzından salyalar akıtarak peyniri yiyişini seyreder. Tilki peyniri yiyip, son artıklarını da yuttuktan sonra karga ona “afiyet olsun” der ve uçar gider. Karganın arkasından bakan tilki onun hakkında, “aptal olduğu kadar da nezaket sahibiymiş” diye geçirir içinden.

Ertesi gün karga, aynı yere ağzında bir lokma peynirle tekrar gelir. Tilki yine aşağıdadır. Tilki, tam kargayı konuşturup peynirini alacaktır ki karga kendiliğinden peyniri onun önüne atar. Tilki bir anlık şaşkınlığını atlattıktan sonra peyniri yemeye koyulur. Karga yine onu seyretmektedir. Tilki peynirin afiyetle yiyip ağzındaki salyaları sildikten sonra başını kaldırıp yukarıda kargaya “teşekkür ederim” der ve arkasını dönerek oradan uzaklaşır.

Hayran hayran bakan kargadan şu cümle dökülür. “Kurnaz olduğu kadar da nezaket sahibiymiş!”

Eskiler tilki vaaz vermeye başlamışsa gözünüz tavuklarda olsun derlerdi. Korono salgını ile birlikte iki kitaptan aynı yazardan çok bahsedilir oldu.

George Orwell, asıl adı ile Eric Arthur Blair (25 Haziran 1903 – 21 Ocak 1950), 20. yüzyıl İngiliz edebiyatının önde gelen kalemleri arasında gösteriliyor. Bizde Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı romanı ve bu romanda yarattığı Big Brother (Büyük Birader) kavramı ile tanındı.

Orwell romanı yazdığı 1949 yılında, İkinci Dünya Savaşından yaklaşık kırk yıl sonrasını kurgulamış.

Romanın anti-ütopik dünyasında, totaliter bir merkezi tek Partinin yönetiminde korku, propaganda ve beyin yıkama ile halk ve hayatı manipüle edilmektedir. Her tarafa konulmuş kameralarla insanlar izlenmektedir v.s. esas ikinci kitabı “Hayvan çiftliği”

Hayvan Çiftliği'nde bir hayvan devriminin öyküsünü anlatılır. İngiltere'de-aslında tasvir Rusya'dır- Jones adlı bir beyin çiftliğinde yaşayan bütün hayvanlar, ihtiyar Major adındaki zeki ve saygın bir domuzun Hayvanizm adlı öğretisinden etkilenerek birleşirler ve isyan ederler. Hayvanizm ilkelerine göre, insanlar sömürücüdür; ürün vermeden yiyen tek yaratık onlardır.


Hayvanlar Çiftliği bir devrimin trajedisidir. Bu modern fabl, kesilmekten, kırkılmaktan, sağılmaktan, dövülmekten gına getirerek zalim sahiplerine karşı ayaklanan Manor Çiftliği hayvanlarının hikayesidir. Karakterler son derece sade ve güçlüdür: Kinik eşek Benjamin, fedakâr at Boxer, akılsız kısrak Mollie, hatta serçeleri tüm hayvanların kardeş olduğunu söyleyerek pençeleri arasına çekmeyi deneyen kedi bile akıllarda kolayca yer edinen, çok canlı kişiliklerdir. Stalin dönemi eleştirisidir aslında ve Orwell Troçki hayranı sosyalist olarak bilinir.
Gerçek ise şudur Frances Stones Saunder’in, ‘Parayı Veren Düdüğü Çaldı’ kitabında yer alan bilgilere göre, başta Ford Vakfı olmak üzere muhtelif vakıflar aracılığıyla Batılı aydınlara para saçan CIA, kitaplar yazdırıp filmler de çevirtti.

CIA ne zaman kuruldu? Eylül 1947. Truman doktrini parantezini hatırlatarak o günden sonra CIA tarafından finanse edilen filmlerin, büyük bir ilgiyle karşılanmasını sağlamak için gerekli adımlar atılıyor, örneğin New York gazetelerinde başyazılar yazdırılıyor, çok fazla sayıda indirim kuponu dağıtılıyordu. Bu filmlerden bazıları şunlardı: Hayvanlar Çiftliği (Yazan: George Orwell, Yönetmen: Louis de Rochemont), 1984 (Yazan: George Orwell, Yönetmen: Peter Rathvon), İnkalar Efsanesi, Fil Yürüyüşü, Leininger ile Karıncalar.

Türkiye’de en çok okunan ve tavsiye edilenler arasında 1984 ve hayvan çiftliği var ya da diğer adıyla Hayvanizm Fablı CIA destekli, Solun fablı “Şirinler” .
Gelecek mühendisliği fabl üzerinden gitmese de Simpsonlar çizgi karakterler üzerinden yapıldığı bilinmekte.

Son bir not Türkiye’den

İsmail Kazdal hayretle açıklar: Rahmetli Seyyid Kutub''un Türkçeye çevrilmiş olan ilk eseri İslam’da Sosyal Adalet adlı kitabını çeviren Diyanet İşleri Başkan Vekili Yaşar Tunagür''ün MİT Müsteşarı [Mehmet] Fuat Doğu''nun ajanı olduğunu duyduğumuzda aklımız karışmıştı doğrusu.


Bugün fabl için çok farklı şeyler konuşabilir ancak. Hakikat şu ki hayvanları yıllarca kafese tıkayan insanlık, şimdi kendini kafese kitlemiş. Hayvanlarsa kafesin dışında yaşananlara anlam vermeye çalışıyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Nusret

Sonuç hep bir peynir var. Peyniri yiyen hep tilki
 • Yanıtla

şenay doğan

romanda yarattığı big brother ifadesi kullanmışsın...ürettiği demek istedin sanırım Hüseyin abi...ben rabbimi kırılan kalpleri alan incinen gönülleri tamir eden kimsesizler kimsesi bir rab olarak buldum...hayvanlara da böyle tecelli etmesini umuyor ve bekliyorum...bundan önceki yazında öğrenilmiş çaresiszlikten bahsediyorsun...allah kapısında çaresizliğin öğrenilmesine imkan yoktur....allahın rahmetinden ümit kesmek küfürdür...insanoğlu çaresizliği ancak şeytanın kapısında öğrenmiş olabilir...allaha emanet olun ya habiballah
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı