• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Halil Kışlacık
Halil Kışlacık
TÜM YAZILARI
16 Şubat 2020

Yapabilemez!

Üniversite yıllarımda, zamanında sol bir hükümette bakanlık da yapmış bir hoca, daha ilk derste, “Bu ülkede sağ iktidarlar döneminde ekonomi düzelir yolsuzluk artar, sol iktidarlar döneminde ise ekonomi bozulur ama yolsuzluk olmaz” demişti. 

“Mesela hangi partilerin dönemleri, örnek verebilir misiniz” dedim... Demez olaydım... Öyle bir tersledi ki, bir daha gözüne görünmeyeyim diye, hoca hastalık sebebiyle fakülteyi bırakana kadar dersi en arka sıradan takip ettim...

Solun anlayışı budur...

Kendileri en güzelini yaparlar, onların yaptıklarıyla yetineceksin... 

Asla onlardan fazla kazanmayacaksın... 

Başkası daha fazla iş yapıyor, daha fazla kazanıyor ve kazandırıyorsa kesin hırsızdır...

Esenler Otogarı’ndaki tuvalet yenilenmiş... 

Hani işletmesini 27 milyon liraya belediye şirketinin aldığı otogar... Yenilemeyi yapan da belediye şirketi, doğal olarak... Millet “Kullanmaya gerek yok, uzaktan bakıp dizanteri olan varmış” diye dalga geçiyordu...

Patron çıldırdı: giriş ücretini de 2 liradan bir liraya düşürmüşler...

Sosyal medya yıkılıyor; “Ekrem Başkan farkı” diye.

Şaka değil, ciddi ciddi icraat diye bunu gösteriyorlar.

Toplu ulaşıma zam yapmış, sütlü badem çorbasıyla tahinli piliç sarmasına 235 milyon lira ayırmış, meclis üyesine galiz küfür etmiş, bunların hiçbirini yazmayan anlı şanlı gazeteciler; sosyal medyada bunu paylaşıyor.

Mesleğin tadını iyice kaçırdılar.

Dillerinden “etik, meslek ilkeleri, gazeteciliğin sorumlulukları” lafları düşmez ama, nasıl oluyorsa ellerindeki nalıncı keseri de hep kendilerine yontar.

Somut örnek mi istiyorsunuz?

Mesela iktidar kanadından bir siyasetçi hakkında ortaya atılsa günlerce manşete çekecekleri, yine bir gazeteci olan Erdem Gül’le ilgili iddiaları bu sözde gazetecilerin kaleminden hiç okuyamayacaksınız. Okusanız da, işin adrese teslim ihaleyle ilgili kısmını gözden kaçırıp, bizi hiç alakadar etmeyen eşe ihanet rezilliğini öne çıkaracak, “Özel hayata saygısızlık” falan diye adamı mağdur göstermeye çalışacaklar.

Hiçbiri çıkıp da, “Hani solcuyduk, ‘Hak, alın teri, emek’ diyorduk, adrese teslim ihale açmak Adalar halkının hakkını yemek değil mi? Ergun Göknel yüzünden İstanbul gitti, sizin yüzünüzden hem İstanbul hem de Adalar gidecek” diyemeyecek...

Benden ne kadar olursa, Erdem Gül’den de o kadar belediye başkanı olurdu Adalar’a, o kadar oldu zaten... Hatta benim bir de avantajım var, hani Adalar’ı pek bilmem ama, en azından ömrümün çoğunu Erdem Gül gibi Ankara’da değil, İstanbul’da geçirdim...

Adalar sakinleriyle toplandığında, “Benden belediyecilik beklemeyin, burayı kültür adası yapacağım” diyebilmiş adam, ne bekleyeceksiniz?

Adalar’ın bütün işlerini İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yıktı zaten...

Adalar’daki faytonları toplam 90 milyon lira verip satın alıyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi... 

Yetmiyor, Adalar’daki ulaşımı da İBB sağlayacak, “Otobüs A.Ş. mi yapsın, İETT mi” diye karar vermeye çalışıyorlar hâlâ...

Gerçi parasını da küçük küçük geri alıyor Ekrem Bey, Adalar’ın ulaşımına da yüzde yüz zam yaptı...

Eee? Erdem Gül nerede 11 aydır?

Ben en son 6 Ocak’ta Heybeliada’da Haç Çıkarma Töreni’ne katıldığını duydum, sonrası yok. Katılsın, kimsenin inancına laf attığımız yok da, diğer dinlerin önemli günlerine ve ritüellerine de aynı duyarlılığı görebilecek miyiz acaba?

Adalar’ın nüfusu 15 bin civarında... Belediyenin bütçesi 41 milyon lira (İki tane Esenler Otogarı ihalesi yapıyor)... Çocuğa butik otel açar gibi, adama resmen butik belediye verdiler, onu bile çekip çeviremiyor. 

Yahu, beyefendi lütfedip de evini taşımadı aylarca Adalar’a...

Erdem Gül’ün Can Dündar’ın yancılığını yapmaktan başka bir özelliği var mı? Buyrun söyleyin, “Şöyle gazetecilik başarıları var” deyin. Adı sanı duyulmamış derneklerinizin ya da radikallerin eline düşmüş mahfillerinizin “vatana ihaneti ödüllendirmek” için verdiği tenekeleri saymam, harbi gazetecilik başarısı soruyorum...

Yok, olması da mümkün değil...

Bu tatlı su solcuları slogan atmaktan başka bir iş yapabilemez, tesis imkan vermez...

Hadi diyelim ki ben yanlış biliyorum, adam Türkiye’nin en büyük gazetecisi...

Uzun yıllar gazetecilik yapmak, belediye başkanlığı için liyakat göstergesidir madem, Can Ataklı İstanbul Belediye Başkanlığı için çırpındı durdu, günahı neydi de adamı küstürdünüz?

“Liyakat, liyakat” diyordunuz, buyurun size solun liyakattan anladığı...

Hani karada olsan belki çözülür de, Adalar’da bunların beceriksizliğinden kaçacak yer de yok...

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ATATURKCU HIDIR

Sadece Turkiye de degil butun dunyada toplumlarin yuzde yirmi besi kadarini olusturan "psikotik bozuklar" in yuzde doksan besine yakini sol olgusu icinde toplanir.Yani solcular agir psikolojik hastalardir ve tedavisi sadece topraktir.Kalan yuzde bes grubu ise sol olmayan diger marjinal gruplar olusturur.
 • Yanıtla

O.U.

Kaleminize yüreğinize sağlık ,onlara diyeceğim şu hani bir atasözü var ya onu bunlar için şu şekil uyarlıyalım katranı kaynatsan olurmu şeker bilmem ne dinsizi bilmem ne dinsize çeker yani bunların tek ortak paydaları olan din İslam düşmanlığı birbirine çekiyor yoksa onlarda biliyorlar ne b....k olduklarını.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı