• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Halil Kışlacık
Halil Kışlacık
TÜM YAZILARI

Yalanı çürütmek kolay da...

01 Ağustos 2021


Halil Kışlacık İletişim: [email protected]

Sözcü gazetesinden alıyorum ifadeleri:

“Ankara-Niğde Çiftlik ilçe çıkışından geçtim. Aracımda HGS olduğu halde okumamış. Tebliği hiç elime ulaşmadı. Telefona bilgi gelmedi. Danışmanlarıma Karayolları’nı arattırıp ödeme kontrolü yaptırdım. ‘Herhangi bir kaçak geçiş görünmüyor’ denildi. Borcumu icra tebliği gelince öğrendim. Görünen o ki şirket geçmeyen araç parasını devletten alırken icrada da oldukça hızlı olacak. Yol geçiş ücreti 597 TL 50 kuruşa çıkmış. Ankara- Niğde Otoyolu’ndan tek gidiş uçak bileti parasını geçmiş. Adı akıllı yol. Tahsilatta ve fiyatta da aklını hızlı kullanıyor.”

Şimdi, bunu söylettikleri, bir gün önce “yem bulamadığı için hayvanları kesime gönderen besici” rolünü oynatırken, yalana oyuncu yetiştiremedikleri için iki gün sonra “patatesin maliyeti yüzünden büyük üreticiye tohum için yalvarmak zorunda kalan çiftçi” mizansenine figüran yaptıkları adamları olur, “Kış, kışlığını yapıyor” der geçersin.

Ama bunu koskoca CHP’nin koskoca milletvekiline söyletiyorlar.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yazının başındaki açıklamayı yapmış ama, olay alıştığı şekilde gelişmemiş.

“Alıştığı şekil” dediğim, ne doğruluğu ne yanlışlığı ispatlanabilir şekilde kurguladığı çeşitli “mağdur vatandaş” oyunlarıyla CHP medyasında adını geçirip klasik taşra siyasetçiliği yapması...

Otoyol gişesini, yanına figüran alıp ortasında poz verdiği tarlalarla karıştırma hatasını yapmasa, yine belki tuttururdu...

Tutturamadı...

Kendisinin gişede duruşunu, gişedeki görevlinin “Bakiyeniz yetersiz, kaçak geçiş görünecek, 15 gün içinde ödemezseniz katlanır” uyarısını, fişini alıp yoluna devam etmesini içeren görüntüler yayınlandı ki, izlerken ben utandım.

İşte Türkiye’nin temel sorunu budur.

Temel sorunumuz, aslında olmayan sorunlar var gibi gösterilmesi yüzünden kaybettiğimiz insan gücü, para ve zamandır.

İnsanlar bile isteye böyle yalanlar söyleyebildiği ve biz de “yasama dokunulmazlığı” veya “ifade hürriyeti” deyip bunları sineye çektiğimiz müddetçe, hiçbir zaman hiçbir sorunumuzu çözemeyiz.

Sahte sorunları gündemde tutmalarının en büyük amacı, tahmin edildiği gibi kendi cephelerini tahkim etmek değil; bu sahte sorunlarla oyaladıkları iktidarın gerçek meseleleri teşhis ve tedavide zaafa düşüp taban kaybetmesidir.

Maalesef iktidar kanadında da komplekslerini bir türlü yenemeyip bunların dümen suyuna kapılan çok isim olduğu için, amaçlarına ulaşıyorlar.

En hafif falsosu “Namus” kelimesinin önüne “sözde” ifadesini koymak olan İstanbul Sözleşmesi’ni kaç yıl tartıştık?

Kaç cephede kavga ettik, bu ifadeyi kabul etmediğimiz için?

Ne oldu sonuçta?

Biz o tartışmaları gerçekten ortada birilerinin izahat getirmesi ve bir tarafın diğerini ikna etmesi gereken karmaşık bir konu olduğu için mi yaptık, yoksa birileri düşmanlarının tatlı yalanlarını dostlarının acı ikazlarına tercih ettiği için mi?

Bugün, “sosyal medyada birbirlerini tebrik eden veya orman kundaklamak üzereyken suçüstü yakalanan teröristlerin varlığına rağmen, yangınları PKK’nın çıkardığını gizleyip sizi suçlayanlara” bir çare arıyorsunuz ya... 

O işin, bir şekilde zamanı geri alıp; bunlara şirinlik yapmanızı, taviz vermenizi, itirazlarınızı yutmanızı, hasılı “kınayıcının kınamasından korkup” da yaptığınız ne varsa onları ortadan kaldırmaktan başka çaresi yok.

Onun da yolu yok.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

serhat

Yalan haberre çok ağır cezalar getirilmedikçe bu böyle devam eder gider ve hükümeti de bu yalanlar götürür. Hükümet neden yalan haber ile ilgili acilen bir yasal çalışma başlatmaz,anlayamadım.
 • Yanıtla

süleyman

yalacıyı bitirmeden yalanı bitiremezdin
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23