Trol dediğinle balık yakalanır

23 Haziran 2019 Pazar

İş çığırından çıkalı çok oldu.

Türkiye’de medya, yaşımın yettiği zamandan beri, istisnalar hariç, hep sermayenin uşaklığını yaptı.

Sosyal medyanın ortaya çıkmasıyla işlerin değişeceği düşünüldü.

Öyle de oldu sayılır. Artık prestijine önem veren hiçbir medya kuruluşu “Bunu görmeyeyim, işime gelmiyor” diyemiyor.

Fakat sosyal medyanın beklenmeyen etkileri ortaya çıktı.

Kimin aklına gelirdi ki yaşını başını almış, makam ve mevki sahibi, toplumda biraz saygınlığı olan insanlar akla hayale gelmeyecek yalanları utanmadan bu mecralarda serdedecek...

“Trollemek”  diye dilimize çevrilen “Trolling” kelimesi aslında bir balıkçılık terimi. Kısaca dip balıklarını yakalamak için torba ağ kullanmak olarak anlatılabilir.

İnternet allameleri çok bildiklerinden, bu kelime ile mitolojideki “Trol” denen canavarları karıştırdılar.

Hani arada sırada “Falanca öldü, bilmem kim kaza geçirdi” diye haberler yayıyorlar ya, işte bu olayın en bariz örneği bunlar...

Fakat bu işi gizliden gizliye, bir strateji dahilinde yapan adamlar var.

Küçük küçük, zararsız görünen, cevap vermeye bile değmeyecek yalanları yavaş yavaş yayıyorlar, sonra ilk fırsatta bunları birbirine ekleyip gerçek gibi ortaya sürüyorlar.

Amaç, bir anda büyük tepki çekecek bir yalanı ortaya atmak yerine, küçük yalanlarla önce algıyı değiştirmek, sonra “Zaten böyle olacağı belliydi” demek.

Geçtiğimiz hafta, Halkın Hukuk Bürosu’na bir operasyon düzenlendi. Operasyonda, DHKP-C’nin sözde Türkiye sorumlusu Kamile Kayır yakalandı. Adı hukuk bürosu... Ama polis baskınında fark ediliyor ki, bir kalorifer peteğinin arkasına gizlenmiş bölmede insan saklanıyor.

Peki medya bunu nasıl veriyor?

T24 şöyle görmüş haberi: “Polis tarafından yapılan baskında avukatlar Ebru Timtik, Ayşegül Çağatay, Görkem Ağdede, Nadide Özdemir, büro sekreteri Gülser Sarıgül, Kamile Kayır ile Özhan Aslan’ın gözaltına alındığı öğrenildi.”

Sol Haber de “Halkın Hukuk Bürosu’na düzenlenen polis baskınında 7 kişi gözaltına alındı” demiş.

Bianet de aynı şekilde vermiş, “Büronun son iki yılda dördüncü kez polis baskınına maruz kaldığı belirtildi” demiş bir de.

Evrensel’i, Artı Gerçek’i, İlerihaber’i hep aynı.

Odak Dergisi bir de basın bildirisini yayınlamış, klasik DHKP-C ağzı...

Sosyal medyada yandaşları buralardan haberi alıp nasıl da köpürtüyorlar bir görseniz...

Bir tek isim söyleyeyim, malum medyanın zamanında manşetlere kadar taşıdığı Nuriye Gülmen, konuyla ilgili 13 tane paylaşım yapmış.

Yahu, biriniz de çıkın deyin ki, “Bu kadının DHKP-C ile bağı yok, bu avukatların bir alakası yok.”

Diyemedikleri için de saklıyorlar.

Tek bir kelimeyle Kamile Kayır’ın kim olduğunu yazamıyorlar.

Okuyan safdiller de zannediyor ki, doğru habere ulaştılar, gerçeği öğrendiler.

Hayır, dört dörtlük trollendin kardeşim.

Hem konvansiyonel, hem sosyal medyadan seni işte böyle kandırıyorlar.

Sen de birilerinin mağdur olduğunu zannediyorsun, üzülüyorsun, kızıyorsun, tepki veriyorsun.

Amaçları da bu zaten, seni kullanmak.

Uyanık ol, her matbu harfle yazılanı doğru sanma...

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • MisafirMisafir12 gün önce
  Sadece o mu, yalan yanlış algıya yönelik yalan söylediğini söyleyerek cevap verenleri de trollük yandaşlıkla suçluyorlar. Hedef sosyal medyayı kullanan gençler. Çamur at izi kalsın mantığıyla her türlü yalan iftira var. Sadece o mu, Google a girince önerilen haberlerde sözcü vs. Muhalif geçinen gazete vs. Haberleri ilk sıralarda çıkıyor. Medyada etkinliğiniz görünürlüğünüz çok az. O yüzden bu konularda milli çalışmalar yapılmalı.
 • Sarp Sarp 26 gün önce
  Bu troller İslambolumuzu kaybettiydi bize içim içimi yiyor canım acıyor ben bu travmayı nasıl atlatırım
 • VallahiVallahi26 gün önce
  Ben Trolu Ak parti taraftarları sayesinde ögrendim.Daha önce bilmiyordum.Adamlar sosyal medyadan saldıracağı kişilere öylesine futursuzca saldıriyorlar ki karşında düşman.Bundan Parti yönetimide sikayet etti birkaç kez,bu sefer ona yuklendiler.Adamlara atmadiklari iftira kalmadi.Korktular.Trol bir bela hangi mihraka veya odağa ait olursa olsun.En iyisine lanet
 • Böyle ortaklık mı olur la?Böyle ortaklık mı olur la?26 gün önce
  Amerikanın F-35' i, 30 ülkeye satacağını ve bir ülkenin ortalama minimum 100 uçak alacağını hesaplayın; ne etti? 3 bin uçak! 100 milyon çarpı 3 bin= 3 trilyon dolar! ! ! Daha savaşmadan, büyük ortak amerikanın, küçük ortak müttefiklerini ayak üstü nasıl siktiğini anladınız mı şimdi?
 • İZMİRLİİZMİRLİ26 gün önce
  SİZ DE BUNLARI VE BU GİBİLERİ ISRARLA İFŞA ETMEYE DEVAM EDİN LÜTFEN..TÂ Kİ TOPLUMUMUZ UTANMA HİSSİNİ YENİDEN HATIRLAYINCAYA KADAR
 • takiitakii26 gün önce
  hocam trol denizin dibini karıştırarak balık toplayan torba şeklinde ağ sonra vinç ile çekilir torba ağ boşaltılır balıklar alınır gerisi atılır trollemek büyük torba şeklindeki ağı çekerek doldurulur tabi dip torolü orta su trolu yüzey trolü hangisini yaparsanız DHKP-Ç nin merkezi almanyadatürkiyeden orta batı karadenizi ve doğu karadenezi bölmek almanyanın uşağı
 • sincarsincar27 gün önce
  Yalan habere AĞIR cezalar gelmedikçe bu gazeteler ülkeyi kaosa sürüklemeye devam edecektir. Hükümetin en önemli icraatlarından biri yalan haberler için kanun çıkarmaktır.

Günün Özeti