• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Halil Kışlacık
Halil Kışlacık
TÜM YAZILARI
03 Şubat 2019

Sorunu uzaklarda aramayın

Yine bir “Mavi Balina” vakası... 

Yazının başında, Dicle Üniversitesi’nden Zahide Yalaki ve arkadaşlarının “Anne ve ergenlerdeki depresif belirtilerin ergen intiharları ile ilişkisi” makalesinin özet kısmından bir parça vereyim:

“Çalışmaya intihar girişimi ile başvuran 141 ergen ve anneleri alınmıştır. Olguların sosyodemografik özellikleri kaydedilmiş, hastalara ve annelerine Beck Depresyon Ölçeği ve Beck Umutsuzluk Ölçeği uygulanmıştır.

Olguların %81,6’ı kız; %41,1’i 13-15 yaş, %51,8’i 16 yaş ve üstü idi. Olguların %94,3’ü ilaç içerek intihar girişiminde bulunmuştu. Aile problemi intihar girişim nedenleri arasında %46,1 olarak saptandı.

İntihar girişimi ile başvuran hastaların 65’nin annesinde depresif belirtiler saptanmıştır. Depresif belirtileri olan annelerin çocuklarının da %83,1’inde depresif belirtiler saptanmıştır. İntihar girişiminde bulunan 141 hastanın %60’ında depresif belirtiler saptanmış olup, ergenlerin depresyon/ümitsizlik ölçeği ile annelerinin depresyon/ ümitsizlik ölçeği arasında pozitif korelasyon gözlenmiştir.”

Şimdi...

Ocak’ın 28’i, ajanslara haber bir düştü; “Küçük Emine ‘Mavi Balina’ kurbanı” diye...

Haberde, Adana’da iki hafta önce babasının tüfeğiyle intihar eden bir kız çocuğunun defterlerini inceleyen aile ve polisin, küçük kız tarafından çizilen balinalar ile figürlere rastladığı, ayrıca “Ölmeden önce 1 yıllık yapılacak” başlığı altında 25 maddelik bir de liste bulduğu yer aldı.

Ajansın demesine göre, oyuna erişim birçok ülkede yasaklanmış...

İyi de nasıl?

Bu, bilgisayarınız ya da telefonunuza indirdiğiniz ya da internet sitesi üzerinden kullanılabilen bir aplikasyon değil; kim, neyi, nasıl engellemiş?

“Mavi balina vakası” diyebilmeniz için, kişinin bir başka kişi ya da otonom bir yazılım tarafından her gün farklı bir komutla yönlendirilmesi ve bu komutlara uymuş olması gerekiyor.

Bunun için zaten hiçbir zaman bir programa ya da belli bir internet sitesine ihtiyaç duymadı adamlar. İddia o ki, Rusya’nın Facebook’u “VKontakte” üzerinden intihar ile ilgili sohbet gruplarına girip ilk hedeflerini oradan seçtiler ve farklı yollarla iletişime geçip komutları ilettiler.

“İddia” diyorum çünkü bugüne kadar “Evet, bu kişi ‘mavi balina’ yüzünden ölmüştür” diyebileceğiniz bir vaka yoktur.

Bu, ortada böyle bir oluşum veya girişim bulunmadığı anlamına elbette gelmez. Hatta bazı psikopat taklitçilerin bu işin benzerlerini hayata geçirmeye çalışması da mümkündür. 

Fakat işin içinde bir liste veya bir balık çizimi olan her intihar vakasını mavi balinaya bağlamak, birçok intihar vakasının arka planını ıskalamak ve nihayetinde daha büyük bir sorunu çözememek anlamına gelir.

Ben, Adana’daki vakanın mavi balina ile ilgisi olduğunu düşünmüyorum. 

Söz konusu listeye baktığınızda, sonu intihara çıkan bir yol haritasından ziyade, var olan sıkıntılardan kurtulmak için bir eylem planı görüyorsunuz.

İkincisi, çizimler yalnız ve depresif bir balina değil, mutlu mesut top oynayan üç tane yunusu ya da kendini korumak ya da saldırmak amacıyla silahlanmış bir kadını tasvir ediyor.

Okuyacağınız paragraf biraz acımasız gelebilir ama yazmak zorundayım.

“Birileri çocuklarımıza zarar vermek istiyor” demek, “Biz bazı noktaları atlıyor muyuz, yanlış mı yapıyoruz” demekten daha kolay. Ve maalesef çoğu anne baba farkında bile olmadan bu kolaylığı tercih ediyor.

Bugün çocukların yüz yüze kaldığı en büyük tehdit ne kötü niyetli yabancılardır, ne internettir ne de oyunlar... En büyük tehdit, onların sorun çözme, mutlu olma, hayatta kalma beceri ve azmini elinden alan yetişkinlerdir.

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23