• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Halil Kışlacık
Halil Kışlacık
TÜM YAZILARI

Sen de nasiplen...

11 Temmuz 2021


Halil Kışlacık İletişim: [email protected]

Dicle Elektrik, bir senede 5 milyar liralık kaçak kullanım önlemiş. 

Kaçak elektrik oranı yüzde 51’e inmiş, “Çalışmalar sonuç verdi” diyorlar. “Artık malımızın yarısı çalınıyor” diye seviniyorlar.

Sen İç Anadolu’da bekle ki yağmur yağsın da ekinin bitsin...

Mardin Kızıltepe’de adam su kuyusunu kazmış, pompayı kurmuş, kaçak elektrikle su çekip tarla suluyor...

“Garibanın teki yoklukta kalmış da, evine yetecek kadar bahçesini sulamış” demiyorum bak, kendi yayınladıkları fotoğraflarda açık açık görülüyor, onlarca dönümlük tarlaya yağmurlama sistemi kurmuş adam, kaçak elektrikle su basıyor.

Elektrik şirketi çalışanları gidiyor kaçak kullanımı engellemeye, öldüresiye dayak yiyor... Çağırılan güvenlik güçleri bile, canlarını kurtarmak için havaya ateş açmak zorunda kalıyor...

Açık açık “Ben bu elektriği kaçak kullanırım, engellemeye kalkanı döverim, öldürürüm” demeye getiriyorlar...

Ve nihayetinde HDP’nin eski ve yeni milletvekilleri, KHK ile atılmış üç beş tane sözde akademisyen ve hatta Türkiye’nin ekonomisinin battığını, bittiğini, bu durumdan bizi ancak kendisinin kurtarabileceğini söyleyen Ali Babacan’ın Deva Partisi’nin onaylı sosyal medya hesabı bile aynı notayı basmaya başlıyor: “Kızıltepe’de ne oluyor?”

“Halkın üzerine ateş açtılar” zaten laflarının girişi... 

Biri “Bunca askerin hepsinin gözü kör, kolu çolak olsa; bunca yılda, bunca olayda halkın üzerine bu kadar ateş açar da bir kişiyi vuramaz mı?” diye sorsa, verecek bir cevapları var mı?

Bir tanesi çıkmış, “Askerin görevi halkı soyan şirketleri korumak mı” diye soruyor. Hani “Sığır” desen hayvana hakaret! Normal bir insan aklına göre, bir şirketin -hadi fahiş fiyatla olsun- elektrik satıp parasını tahsil etmeye çalışması soygunculuk olur da, aynı şirketin hattından elektrik çalmak nasıl soygunculuk olmaz? Ya da şöyle sorayım, haysiyet sahibi bir insan, o askerin “halkı soyan şirketi” değil, “faturasını ödeyen namuslu halkı” koruduğunu idrakten yoksun olabilir mi?

“Adamların tarlada ekini yansın mı” diyen de var... Anadolu’da yüz binlerce insanın “Ben bu tarlada bu sene sulu tarım yaparsam gelecek faturaları ödeyemem, elektriğimi keserlerse pompalar durur, suyum akmaz, ekinim yanar; susuz tarım yapayım” deyip de daha az kazanmaya razı olmasının sebebini “namuslu” olmalarına değil, “gerizekalı” olmalarına bağlamak değildir de nedir bu? Paranın yetmeyeceği işe kalkışıp, sonra eksik kalan kısmı birilerinden çalmayı nasıl mazur gösterebilirsin?

Zamanında Demirtaş da, “Batı’daki organize sanayilerdeki bir fabrikanın kaçak kullandığı, bütün Mardin’den fazladır” diye masumlaştırmaya çalışıyordu işi. Yalan ki, kuyruklusu... Sadece Dicle Elektrik’in kayıp kaçağı, neredeyse Türkiye’nin geri kalanındaki kayıp kaçağa denk.

Ama aslında HDP’lilerin de, Ali Babacan’ın Deva Partisi’nin de, kendi geleceğini yakmakla yetinmeyip şimdi bir de milletin geleceğini yakmaya heveslenen KHK’lı üç beş tane şımarığın da derdi, kime ne olduğu değil...

Bir taraftan yapılan barajları, nükleer santralleri falan engellemek için elinden geleni yapıp elektrik fiyatları ucuzlamasın diye uğraş, öbür taraftan harama meyyal iki tane ahlaksıza “Seni soyuyorlar, elektriği kaçak kullan, hakkın senin bu” diye gaz ver, faturasını ödeyen namuslu insanları da “Bu faturadaki kayıp kaçak bedeli haksızlık değil mi” diye doldur, elektrik şirketi de kaçak kullananın elektriğini kesmeye geldiğinde insanları linç ettir, kolluk mecbur kalıp havaya ateş açsın, sonra başla “Devlet zulmediyor!” diye ağlamaya...

Maksat, bulanık suda balık avlamak.

Yapıp yapabilecekleri de budur.

Çünkü helali geçtik, ahlak ve kanun dairesi içinde taşı taşın üzerine koyabilecek kapasiteleri yoktur.

Hal böyle olunca ciddiye alınmıyorlar, millet bunların yüzüne bile tükürmüyor artık, bu kurnazlıklar olmasa adlarını neyle duyuracaklar?

Onlar da haklı yani...

Hem nasıl olsa arkalarında Anayasa Mahkemesi var...

Bırakın “suçu ve suçluyu övme”yi, “terör örgütü propagandası” yapmak bile “ifade hürriyeti” sayılıyor artık...

Bakın Gergerlioğlu’na... T24 ile birlikte aslanlar gibi yaptı PKK propagandasını, şimdi elini kolunu sallayarak geziyor. 

Ne diyelim...

İnşallah, Anayasa Mahkemesi’nin bu kararının altında imzası olanlar, “ifade hürriyeti” saydıklarından nasiplerini alır...

İnşallah, parasını namuslu insanların ödediği elektriği çalanları “gariban” ilan edenler, hayatları boyunca hep savundukları türden garibanlarla muhatap olur...

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Levent 15

Bu tipler kendi hırsızlık ve arsızlıklarını kamufle etmek için, herkesi hırsız olmakla suçlar! Maksat kendilerinin yaptıkları gündeme gelmesin!
 • Yanıtla

İZMİRLİ

Bu mevzuyu yazabilmek babayiğitliktir.Temennilerinize aynen katılıyoruz.Allah cesurlarla beraberdir. Selamlar sevgiler
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23