• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Halil Kışlacık
Halil Kışlacık
TÜM YAZILARI

Sen bana uyma!

18 Ekim 2020


Halil Kışlacık İletişim: [email protected]

Geçen hafta eğitim sisteminin sıkıntılarından bahsedip, “İmkanı olan çocuğunu okulda harcamasın, kendisi eğitsin” dedim ya, kudurdu bazıları.

Eh, şerlerinden korkacak olsam bu mesleği seçmezdim.

Sen gönder arkadaşım...

Sen gönder ki, çarklar dönsün...

Hani beş on yıl vadeyle aldığın arabanın parası bu ülkede kalsın da, dönüp dolaşıp yine senin cebine girme ihtimali olsun diye uğraşıldığında, seni bu işe tevessül edenlere küfrettiren çark...

Her yıl yenisine iki üç maaşını verdiğin telefona bakıp da, “Ben buna mahkum muyum” diye sorduğun an içinden çıkmaya başlayacağın çark...

Sana aklını kaybettirdiler, aklı başındaların çokluğunda yaşayamazsın sen.

“Neden” diye sorduğun an hayatın kararır.

Senin çağdaş zannettiğin medeniyetle ilişkin, bağımlılığın kaybettirdikleriyle yüzleşmekten korkup tekrar bağımlılığa sarılmak gibi bir şey.

Öz çocuğun dahil de olsa, gelecek nesillerin senin gibi sömürülmesini, “Yahu hiçbiriniz mi uyanamadınız” demesine yeğ tutarsın.

Buyrun, yavaş yavaş açılıyor işte okullar...

Dön eski alışkanlıklarına...

Çocuğuna sağlayacağın maddi imkanı, ona vereceğin eğitimin önüne koy yine...

“Arkadaşlarından görüyor” demeye devam et...

Bekle, belki seninki gibi 40 tane öğrencisi olan bir öğretmen, senden daha iyi yetiştirir çocuğunu...

Sorumluluktan kaçmanın adını, çok güzel, “modern eğitim sistemi” koymuşsun...

Çocuğu, ailesinin mesaisi bitene kadar meşgul etmek üzere kurgulanmış bir sistemi kötüye kullanmaktan çekinenlerin olacağını mı zannediyorsun?

Diyorum ya, sen devam et arkadaşım...

Nasıl olsa herkes halinden memnun...

Benim lafım da, zaten halinden memnun olmayana...

Sen isimlerini öğrendiği her şeyi bildiğini zanneden nesillerle yetin...

O bilgi sana yetebilir, senin çocuklarına yetebilir...

Bize yetmez...

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İbrahim Yılmaz

Toplumsal konvansiyona ters düşen bir şeyi sadece böyle olduğu için, sadece alışıldık olmadığı için reddedecek çok insan olacaktır. Kulağa radikal gelse de ve lafını sakınmaz üslubunuz sanki dediklerinizi "muhalif olanın suratına çarpma" amaçlı gibi gözükse bile aslı itibariyle doğrudur. Çok doğrudur. Bu kadar değerli gerçeği böyle kahvehane tartışması diliyle yazabilmenizi, içtenlikle, özel bir yazarlık başarısı olarak kabul ediyorum. Ama bu tabii ki işin dil kısmı. Yazdıklarınızda hakiki bir öz var ve gerçekten bir şeyler öğreniyorum. İyi ki varsınız. Daha da gelişerek devam.
 • Yanıtla

Sahin

Neyapalim yani yazar bey gavur dedigimiz toplumlar ilimle bilimle her gün bir icat yaparlarken biz cocuklarimiza mektep medrese egitimi veripte onlarin insanliga sundugu nigmetlerin dilencisimi olalim Peygamberimiz in sözlerini unutma ilim Cin dede olsa bul getir demistir ilim düsmani olmak ülkeye ne kazandirir nasil bir kafa yapiniz var hayret korksam bu meslegi yapmam diyorsunuz neyaptinda korkacaksin hangi tasin altina elini koydun tasin altina elini koyan gazetecileri Tüm Türkiye taniyor bu zamanda Gazetecilik oynayanlar degil hakiki gazeteciler bedel ödüyor kahramanlik edebiyati yapmak gazetecilikmi zannediyorsun .
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23