Önce kendini bil...

10 Mart 2019 Pazar

Öyle garip bir nesil türedi ki, sanırım önümüzdeki yarım asrı bayağı çekilmez kılacaklar... 

Adam bilmiyor. Bildiğini düşünüyor ama aslında “bilgi” ve “gerçek” kavramlarının bile ne anlama geldiğinden habersiz.

“Akla yatkın, bilimsel cevap” arıyor sürekli... “Aramasın” demiyorum elbette ama bazı şeylerin farkında olmak gerek...

Milattan önceki dönemlerde bile insanlar güneş ve ayın hareketlerini önceden tahmin edebiliyorlardı. 

Ama o dönemin insanlarının hiçbiri, üzerinde dev dağlar yükselen, kımıldamaz gibi görünen yeryüzünün güneşin etrafında döndüğünü düşünmüyordu. 

Peki bu bilimsel bir bilgi, kaçınılmaz bir gerçek değil miydi?

O döneme hiçbir bilgi götürmeyin, sadece bilimsel metodu götürün... Sonuç ne olurdu? Elinizdeki bilgilerle, nasıl yorumlardınız güneş ve ayın hareketlerini?

Bugün şartlar değişti, artık parçacık hızlandırıcılarımız ve radyo teleskoplarımız var... Peki bunlar bize nihai bilgiyi ve sonuç olarak gerçeği sağlayabiliyor mu?

Dünyada yaklaşık 300 yıl boyuna Newton’un kuralları geçerliydi...

Doğru kabul edilmişti bu kurallar çünkü işe yarıyordu...

Sonra Einstein çıktı, bu kuralları baştan yazdı... Onun yazdığı kurallar da işe yarıyordu ama bu sefer asla bulunamayacağımız yerlerde de geçerliydi...

Yarın yeni bir pencere açıldığında, kuralların nasıl değişeceğini bilemiyoruz...

Bugün hiç kimsenin sorgulamadığı “atom”ların varlığı, 1905 senesine kadar bilimsel olarak kanıtlanamamıştı...

Albert Einstein kanıtladı... Ve bu kanıtlamanın üzerinden 40 yıl geçmeden, o “en küçük parça”yı da parçaladık... Yetmedi, atomaltı parçacıkları da parçalıyoruz...

Bugün “Kesin bilgi, mutlak gerçek, neyini sorgulayacaksınız” dediğimiz herhangi bir bilginin bundan 50 yıl sonra “saçmalık” olarak anılmayacağının garantisi yok...

17. yüzyıl Avrupa’sında insanlar farelerin çöpten kendi kendine oluştuğuna inanıyorlardı. Hatta “Nasıl fare yaratılır(!)”ın formülünü veriyorlardı, “Pis bir paçavrayı içine buğday koyup düğümleyin, açık bir kavanozda 21 gün bekletin” diye...

Komik değil mi?

Binlerce yıl süren bilimsel çalışmalar bizi bugüne getirdi. Ve bu konu hakkında söylenebilecek tek şey, her bilginin her an değişmeye aday olduğudur.

Bilgi, insanlar arasında yayılmalı. Ama bunu kimin nasıl yapacağı da önemli.

Bilim adamlarımız bu işi üç beş şöhret meraklısının ya da toplumu çarpıtılmış bilim ile yönlendirmeye çalışan muhterislerin eline bırakırsa, dediğim gibi, önümüzdeki yarım asır biraz sıkıntılı geçer...

Neredeyse bir asrı böyle kaybettik, geleceğimizi kaybetmeyelim...

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ORHAN İNANORHAN İNAN3 ay önce
  AKİL OLMAYAN KARDEŞLERİMİZ HER YAZIYI BİRİLERİNE ,BİR GRUBA SATAŞMA ,HAKARET ETME VESİLESİ KILIYORLAR .ÇOK YANLIŞ YAPIYORLAR.TABİ YANLIŞ YAPIYORLAR.ÜSLUB HER İNSAN İÇİN ÇOK ÖNEMLİ.SÖZLERİMİZE DİKKAT ETMEK DE GÖREVİMİZ.KIT VE SINIRLI AKLI İLE İNSAN HER ŞEYİ BİLDİĞİNİ SANIYOR.ANCAK VÜCÜDUNU BİLE TANIMAKTAN ACİZ OLAN İNSAN GURURLU,KİBİRLİ VE ÇOK MENFAATÇİ.RABBİM BÖYLE YARATMIŞ.HER İNSANA BİR NEFS VERMİŞ.ONU EHLİLEŞTİREMEYEN ,DİZGİNLEYEMEYEN İNSAN BİRAZ HAYVANLAŞIYOR VE HATTA ONDAN DA AŞAĞI SEVİYELERE DÜŞEBİLİYOR.HAYAT DEVAM EDİYOR.AKLIN BULDUKLARI,FARKINA VARDIKLARI İLE DEĞİL.YÜCE ALLAH(CC)'IN BAHŞETTİĞİ NİMETLER İLE GERÇEKLEŞİYOR BU..YALNIZ YARATILANIN FARKINA VARILMASI VE ELDE EDİLECEK İLİM İLE ZALİMLERİN ENGELLENMESİ,İLAHİ NİZAMIN TESİSİ DE ÖNEMLİ BİR GÖREV OLARAK KARŞIMIZDA DURUYOR.İLİM İLE YÜKSELİP,İMAN İLE ALEME İLAHİ NİZAMI YAYACAĞIZ ,İNŞALLAH.ELİNİZE SAĞLIK GÜZEL YAZI OLMUŞ.
 • AkilAkil3 ay önce
  O zaman hemen cennete götüren terlikler va ya ateşa dayanıklı kefenler üretelim. Bilim hakkında en son yazı yazılacak yer bu gazetedir sayın yazar. Önce bir etrafına bak. Diğer köşe komşularına bak.
 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent3 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Malumunuz, Profesör olmak için Doçent olarak 5 yıl beklemek gerekmektedir. Oysa 25-30 yıl boyunca Üniversitelerimizde öğretim elemanı olarak çalışmış; 10 binlerce öğrenci mezun edip deneyim kazanmış Yaşlı Doçentler olarak, koskoca 5 yılı boşu boşuna tüketip biyolojik ve psikolojik olarak ezilme sürecine girmemek adına; yaşlılıkta beklenmesi bir ömür kadar uzun olan söz konusu bu 5 yıllık bekleme süresi belasından, emeklilik hakkını elde etmiş Yaşlı Doçentleri kurtarmanızı saygılarımızla istirham ediyoruz.
 • eğitim şart:eğitim şart:3 ay önce
  Arkadaşıyla kendini birbirine karıştıran Hebenneğa; "Sen, bensin ben olmasına da; ben kimim peki!" der. O nedenle kendini bilmek önemli!

Günün Özeti