• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Halil Kışlacık
Halil Kışlacık
TÜM YAZILARI

Kripto...

25 Nisan 2021


Halil Kışlacık İletişim: [email protected]

Ne şekilde kullanıldığını açıklamak için; her hafta bülten yayınlanan “para” için ortaya atılan “Kayboldu” yalanına inanacak kadar dünyadan bihaber insanların var olduğu bir dünyada, “kripto para”yı da güvenilir bulanların olur.

Malum, “Bir kripto para borsası hortumlanmış, sahibi yurtdışına kaçmış” haberleri gündemi işgal etti.

Borsanın hesapları dondurulmuş ve sahibinin hesabındaki 31 milyon liraya da el konulmuş...

62 kişi gözaltındaymış...

Kırmızı bülten çıkarılmış, sahibi aranıyormuş, Arnavutluk nezdinde de girişim başlatılmış...

Bu saatten sonra ne anlamı var?

Kaybeden çoktan kaybetti...Kural basit; “kurum”u olmayan para olmaz.

Bir devlet ya da güvenilir bir kurum çıkar, karşılığı değeri gösterir, o değere bağlı bir elektronik ödeme yöntemi çıkarır, o belki kabul edilebilir ama, o bile günümüzde sıradan vatandaşın çözüm bulamayacağı elli tane güvenlik riski taşır.

Siber saldırılara karşı ne kadar önlem alınabilecek?

Doğal afet ya da kötü niyet sebebiyle manyetik alana maruz kalan sürücüler nasıl korunacak?Mevcut kripto varlık sistemi bir gün güvenilir bir hale gelebilir ama, o gün bugün değil.

Şimdi o hortumlandığı söylenen borsanın sahibini yakalayıp buraya getirsen, hadi hesabındaki paraya el koydun da, o borsadaki kripto varlıkları nasıl bulacaksın? Buldun diyelim, nasıl geri alıp sahiplerine teslim edeceksin?

Edebiliyorsan, zaten bu, kripto varlıkların temel özelliği anonimliğin aslında bir illüzyon olduğu anlamına gelir, o da sistemin kendisi açısından başka bir sorun.
Ya o varlıklar başka bir değer için ödeme aracı olarak çoktan kullanıldıysa?Harcanacak elektriği, hesaplamayı yapacak bilgisayar sistemini ve yazılımını başkası üretsin, biz bunları satın alıp birleştirelim; o da kendi kendine çalışıp bize para kazandırsın...

Sizce de bu işte bir yanlışlık yok mu?

Bu iş bu kadar basit olsa, o şikayet ettiğiniz sermaye sahipleri, sizin elinize bırakır mı bu işi?

Adam devletlerin parasının değeriyle oynamaya kalkıyor, devletsiz paranın değeriyle mi oynamayacaklar?

Hani “ek gelir” çabasındakine hak veririm de, kolay yoldan zengin olma heveslileri daha kaç kere kandırılacak?

Önce “Tosuncuk”u besleyip büyüttüler, şimdi de bunu; kaçanı...

Yarın başka biri çıkar, yine bu kolay para peşindekileri çarpar, yine oturur ağlarlar.

“Gerçek” değer üreterek kalkınmaya niyetlenmediğimiz müddetçe de, “müreffeh bir hayat sürme ümidi”yle, elindeki üç beş kuruşu bu işlere bağlayanların sayısı da azalmayacak.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ömer

Devletin istihbaratı yetkili birimler neden engel olamıyor . Yani bağıra bağıra gelen bir durum . Fakat bu devasa soygun bir kişinin yapacağı iş değil . Büyük bir yurt içi ve dışı bir çete . Gelelim para kaptıranlara bunlar uyanık geçinip aslında kimse kusura bakmasın enayice bir para kaptırman Kişiler. Bınun üzerine bir soğuk su içsinler . Yazık sonuç alamayacaklar . Yine de insan üzülüyor .
 • Yanıtla

Deli İbo

Boş ver bu Kripto miripto işlerini be hocam, bundan 25-30 sene önce bankalar vasıtasıyla Cem Uzan gibi hırsızlar bu aç gözlü, inancsız insanları çarptı. Günümüzde teknoloji değişti, idareciler değişti, bankacılık sistemi değişti, çakallar bu açgözlü insan topluluğunu çarpacak dijital yol buldu. Hemde 28 yaşında. Ama nede olsa teknoloji çocuğu. Ben çarpana çok güzel yaptı, Allah çarptığı paraları güle güle keyfle yedirmek nasip etsin derim. Niyemi bu aç gözlü, gözünü sadece para ve kazanma hırdı bürümüş haramzadeler, adı üstünde bu ne olduğu bilinmeyen, menşei bilinmeyen, sahibi bilinmeyen, yeri yurdu dahi bilinmeyen, elle tutulmayan, gözle görülmeyen, kripto (gizli, sırlı) paranın neyine güvendiler. Madem paran var (hani birde Türkiye'de yoksulluk vardı ya) devlette karşılığı olan, döviz al, altın al, bono al, gayrı menkul al, arsa al. Devlet batarsa sende batarsın. Bu tezgahı bu aç gözlülere kuranın aklına ve eline sağlık olsun diyorum. İsteyene buz gibi bir bardak su var. İstennmmiiiii
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23