Bu yazıda kimseye “köpek” denmemiştir...

23 Aralık 2018 Pazar

Bir elinde telefon, öbüründe garibim bir hayvancağız... 

Bir yandan canlı yayın yapıyor, öbür yandan hayvanın gırtlağını sıkıyor ve dişlerini sıka sıka “ ‘Acun Baba’ de lan!” diye bağırıyor...

Ortalık karıştı tabii... Karakola telefonlar, suç duyuruları derken adamı aldılar içeri... Sonra “ertesi sabah adliyeye gelmesi” şartıyla bıraktılar... Akılları başlarına gelince “Birileri bunun ağzını burnunu kırar dışarıda” diye düşündüler herhalde, tekrar gözaltı, sonra hakim karşısına çıkarma...

Adliyeye gönderildiği haberi ajanslara düşünce, “Eğer bu adam cezaevine girerse, orada kendini öldürtür bu” diye düşünüyordum ki, hakim en doğrusunu yaptı, akıl hastanesine yolladı...

Soru basit; bu adamın derdi ne?

İlk akla gelen cevap “Ünlü olmak, gündemde bir şekilde yer almak” oluyor...

Daha önce bu şahıs bir yarışma programına katılmış, bayağı bir çıkıntılık yapmış, kovulmuş. Yaptıkları iyi reyting getirmiş olacak ki, aynı yapımcının biraz farklı ama yine şahsın mesleğiyle alakalı yeni programına da yarışmacı olarak alınmış.

Sonra bakmışlar ki başedemiyorlar, yine kovmuşlar yarışmadan. Zaten şahsın iyice bilinir olmasını da bu kovulma hadisesi sağlamış.

Burada bir araya girelim.

Köpek besleyenler, özellikle Rottweiler ya da Pitbull gibi saldırgan bilinen köpekleri besleyenler arasında bazı sadistler vardır. Köpeklerin kulak ya da kuyruğunu keser, hayvanların diğer canlılara alışacağı dönemde sahibinden başka kimseyi görmesine izin vermez, karanlıkta bırakır, yemeğine acı biber koyar, kısaca hayvanı delirtmek için elinden geleni yapar...

Adamın köpekten beklentisi, hayvanın olabildiğince vahşi olması. Uysal, gereksiz agresifleşmeyen bir hayvan onun köpek tanımına uymuyor.

Tanıdık geldi mi?

Türkiye’deki yarışma programlarına bir bakın. İster yemek yapsınlar, ister ıssız bir adada sözde hayatta kalmaya çalışsınlar... Yarışmanın ya da yarışmacıların hangisi, kendi bağlamı içinde gündem oluyor, adını duyuruyor?

Ya bir yarışmacının öbürüne saldırmasını, küfretmesini ya da son örnekte olduğu gibi önce kovulup, sonra  çığrından çıkıp kendine veya başkalarına verdiği zararları konuşuyoruz.

Bu yarışma programları bunun için mi var?

Acı ama gerçek; evet bunun için var...

Bu gördüğünüz programlar, Avrupa ya da Amerika’da bundan yıllar önce yayınlanan, artık alıcısı olmayan çarçur konseptler. Türkiye’de yayınlanıyorlar çünkü aykırı tipleri bir araya getirme potansiyelleri var. 

Değilse, biri çıksın cevap versin; bir yarışmadan kovduğunuz adamı neden başka bir yarışmaya kabul ettiniz?

Hatırlayın; bu ülkede anne oğullar ile gelin adaylarını aynı eve kapatıp sözde evlendirme programı yapanlar oldu. Katılanların hemen hepsinin psikolojisi bozuktu, daha da bozuldu bu programlarda, gündemden silinmeye başladıklarında ya intihar ettiler, ya suça bulaştılar ya da başka türlü trajedilerle haber oldular.

Çünkü tanınır olmalarının bir sebebi yoktu, sadece aykırı tiplerdi ve insanların bir süre ilgisini çektiler. Evet, tanınıyorlardı ama önemsizlerdi... Televizyon stüdyoları dışında onları ciddiye alan olmuyordu...

Bu insanları bu hale getirip, sonra normal hayatlarına dönmelerini beklemek, şiddetle delirtilmiş bir köpeğin saldırmamasını beklemekten daha saçma çünkü o köpek, seçme şansı olsaydı o şiddeti seçmezdi.

Yazıyı bir notla bitireyim... Yukarıda “Saldırgan bilinen” dediğim köpekler; aslında saldırgan değildir; “evcil” dediğimiz hiçbir köpek türü saldırgan doğmaz, sadece bazı türler diğerlerine göre yabancılara daha az tolerans gösterir. Özellikle Rottweiler’lar çok güzel eğitilebilirler, hele 50-55 kiloluk o koca hayvanın göğsünü kaşıdığınızda nasıl sevindiğini, dilini bir yandan sarkıtıp nasıl komik bir surata büründüğünü görseniz şaşırırsınız. Ama çok güçlü çene yapısı olan hayvanlar bunlar, bu yüzden yanlış ya da kötü eğitim sebebiyle saldırmaları çok ciddi yaralanmalara sebep oluyor, kötü ünleri bu yüzden.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

  • Türk oglu türk Türk oglu türk 5 ay önce
    Bunun sorumlusu ne din nede demokrasi insanliktan nasibini alamamis viddansizlar kani bozuklar bügün bir zavalli hayvanin patülülerini kesip ormana birakan vicdansiz insan dedigimiz canavarlar bir cok günahsiz insani kücük büyük kiz erkek pis emellerine kavusmak icin ormada götürüp sonunda vahsice öldürüp ormana birakanda hayvanada aynisini yapan serefsizden baskasi degildir .yüce allah sebebsiz hic bir seyi yaratmamis .eger hayvanlar olmasaydi vay bizim halimize vayda vay hic bir hayvan dünyaya akresiv olarak gelmemisir ne pitbull nede rotweiler bende ikisindende vardi .cezalar agirlastirilmali iyi hal yok kravat bu tiplere gün yüzü göstermiyeceksin birde hükümetimizden ricamiz hayvanlar icin hazirladiklari yeni yasayi allah rizasi icin meclisten gecirin güzel bir yazi oldu sayin yazar tesekkürler keske ali beyde böyle siyaset karistirmadan yazsaydi
  • AHMETAHMET5 ay önce
    Normal tek düze bir proğram, reyting almadığı için yapımcılar proğramda anormalişler yaptırıyorlra katılımcılara. Yani halkı kandırıyorlar. Yıllarca önce bir proğramda Erol Büyükburçbir konuşmacıya "Ben burada saksı değilim" diyor ve bir bardağı yere çarpıyor. Soradan ortaya çıktı ki Erol Büyükburç'a öyle yapması söylenmiş. Büyükburç bunuitiraf etti. Demek oluyor ki böle T.v proğramlarında sahtekarlıklar kurgulanıyor. Seyirci salak yerine konuyor.

Günün Özeti