One minute’un 10. yılında gelinen nokta

28 Ocak 2019 Pazartesi

“Benden yaşlısın. Sesin çok yüksek çıkıyor, biliyorum ki sesinin benden çok yüksek çıkması bir suçluluk psikolojisinin gereğidir. Benim sesim bu kadar yüksek çıkmayacak, bunu da böyle bilesin. Öldürmeye gelince; siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz. Plajlardaki çocukları nasıl öldürdüğünüzü, nasıl vurduğunuzu çok iyi biliyorum…”

Bundan 10 sene evvel, 29 Ocak 2009, yer İsviçre Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu; o vakitler Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan ve yine o vakitler işgalci İsrail’in Cumhurbaşkanı olan Şimon Peres “Gazze: Ortadoğu’da Barış Modeli” paneline katılmıştı. Peres küstahça, kışkırtıcı ve melun bir konuşma yaparak İstanbul’a roket düşebileceğini ima etmiş ve Erdoğan’ın da bu durumu kavrayamadığını söylemişti.

Ben o anları TRT’de canlı yayında dinliyordum. Erdoğan’ın konuşması bittikten sonra Peres sesini yükselterek konuşuyordu. Moderatör David Ignatius programın bittiğini duyururken öyle üzgündüm ki “İşte” dedim; “İşte Türkiye’nin talihi bu kadarcık, noktayı yine zalimler koydu, esip gürlediler, en sevdiğimiz lider bile çaresiz kaldı” diye elimdeki kumandayla kanalı değiştirmek üzereydim.

Recep Tayyip Erdoğan o gün “one minute” demeseydi bugün bizler darbecilerin postalları altında eziliyor olurduk!

“O an” Türkiye’nin makûs talihi kırıldı. Çanakkale’de toprağa düşen ecdadımızın ruhu “ilk kez” yeniden dirildi. Bu hakiki bir dirilişti. Çünkü her şey çok doğaldı ve bu doğallık dünyada ses getirdi. Erdoğan sistemin dişlilerine hiçbir aracı kullanmadan direkt elini sokmuş ve dünyanın dönen çarkını “10 dakikalığına” durdurmuştu. Vakit bizim için akmaya devam ederken, zalimler donakalmıştı.

15 Temmuz 2016 darbe kalkışmasının püskürtülmesinde “one minute” çıkışının kesinlikle tesiri var. Darbe kalkışması gecesi “10 yıl Kurtlar Vadisi izlemiş, 2 sene Diriliş Ertuğrul izlemiş insanlara darbe mi yapacaksınız?” diye anlamlı mesajlar da atılıyordu. 

Erdoğan’ın one minute’da “tek başına” sistemin dişlilerine karşı koyması “ülkesini seven herkeste” duygu birikmesine sebep olmuştu. Erdoğan “yalnız adam” idi ve biz ona destek vermeliydik. Üstelik bu süreç yapmacık değil, gerçeğin ta kendisiydi. Darbecilerin hesaba katmadığı işlerden biri buydu!

2009’dan 2019’a 10 senede çok şey değişti, herkes değişim ve dönüşüm ikliminin farkında.

Venezuela’daki darbe kalkışmasına sözde değil özde karşı çıkacağımız kimin aklına gelirdi? Kınayıp geçerdik, ağababaları ürkütmeden şöyle iki lafın belini kırdıktan sonra ellerimizi birbirine kavuşturup “el pençe divan” durulacak yeni dünya patronları arardık. “Biz” derken “bizi yönetenleri” kastediyorum. Yoksa bizler kimseye boyun eğecek değiliz, yine direnirdik; çiğnerdik, çiğnenirdik, hakkı tutar kaldırırdık;  ama başımızda lider olmadan çok yol alamazdık.

“One minute dedik de ne oldu?” diyenler vardı. Buyurun size SİHA’lar ve buyurun işte içeride 700 kişi kalmış PKK teröristleri! İşte Afrika açılımı, işte Sırbistan’da “Büyük Türkiye” sesleri…!

Bütün komprodorlar, dünyayı yönettiğini zanneden haçlı artıkları “Recep Tayyip Erdoğan’ın işini bitirmek kolay, hele şimdi oyalansın, nasılsa sonu gelecek” diye düşünüyorlardı.

Beyaz Saray’dan ve CIA’dan aldıkları talimatlarla beddua seansları düzenleyip bundan ileri derecede zevk alanlar da aynı şekilde düşünüyordu.

Ama gelinen süreçte devleti “dünya liderliği statüsüne yaklaştıran” Erdoğan önderliğindeki Türkiye hepsinin sonunu hazırladı. Yazılan senaryoda üç buçuk liraya rol kapma telaşında olan Türkiye siyaseti çöktü. Halkımızı çöllere mahkûm etmeye çalışanlar one minute’un ardındaki anlamı kavrayamadan Türkiye geleceğe doğru yol aldı.

Elbette düşman hâlâ güçlü ve hain!

Düşman değişmedi, biz değiştik! Artık dünyayı anlayan, harekete geçen bir milli irade var. Bu “sürdürülebilir” oldukça başarı devam edecektir.

One minute bir çıkış noktasıdır, bir işarettir, başlangıçtır, tarihe düşülen şerhtir!

Son olarak İsrail yetkilileri ve İsrail’de yaşayan Yahudilere sesleniyorum. Biz sizi himaye eden bir devletin sahibi olmuş milletiz, dedemiz ne idiyse biz de oyuz. Sizi yok etmek gibi faaliyetler bizim hayatımızın çıkış noktası değil! Biz sizin zulmünüze karşıyız, daima karşı olacağız. Siz apaçık kalleşlersiniz, yiğit ve mert değilsiniz. Yol yakınken Kudüs’ten elinizi çekin ve bir antlaşma zemini arayın. Toprakları genişlemiş bir devlet olmanız sizin elbette bir gün çökeceğiniz gerçeğini değiştirmez. Bir gün kendi evlatlarınız tarafından nefretle anılacağınızı unutmayın. Zulüm ile âbâd olanın ahiri berbat olur!

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • memosmemos4 ay önce
  Sayin yazar neden Feto nun siyasi ayagi aratirilmiyor kimmler ret efiyor arastirmayi Trump miyahudilermi di güclermi yoksa AKP mi yazin arastirsinlaselam ve dua ile
 • Kafaya bakKafaya bak4 ay önce
  Kafaya bak çamaşırları evde ben yıkamıyorum diyor yanlış anlamayın diyor ben de diyorum ki erkeğin çamaşır yıkayıp karısına yardım etmesi ayıp mı, hırsızlık filan gibi bir şey mi ki yanlış anlaşılsın ey Allahım sen bizi bu adamlardan koru ya rabbim.
 • LeventbayLeventbay4 ay önce
  One munite de . Mavi marmara olayında . Banamı sordular giderken . Lafınıda yazsaydın . Hoca çok fena yalamışsın . Yazar efendi . Sialarmış .sanki uzaya çıktık anasını satayım o dedigin oyuncakları bir amerikalı grajında yapıyor atla deve degil . Artık
 • AYDIN MEHMETAYDIN MEHMET4 ay önce
  NE ONE MİNUTU KARDEŞİM ADAMLAR BİZİ CİDDİYE BİLE ALMIYOR ARTIK..SİYASETÇİ HERŞEYİ SÖYLER..BUNLR MASAL SAYIN YAZAR LÜTFEN BU KONUDA YÜREĞİ KANAYAN BİZLERİ İNCİTMEYİN ARTIK.KUDÜS Ü ADAMLAR BAŞKENT YAPTI.AL SANA ONE MİNUTE DEDİLER.GÜCÜN VE PARAN KADAR KONUŞURSUN.MAALESF UZUN YILLRDR ÜLKEMİZİN KAZANDIĞI PARALARI AKILLI HARCASAYDIK EKONOMİK OLARAK GÜÇLÜ OLSAYDIK TEKNOLOJİMZDE GÜÇLÜ OLURDU.DÜNYADA SÖZÜMÜZ EN ÜST PERDEDEN GEÇERDİ..BİZ KUZEY SURİYEYE BİLE MEKİK DİPLOMASİSİ İLE GİRMEYE ÇALIŞIYORZ..ONE MİNUTE 10 YIL ÖNCEDE KALDI...MAALESF ERBAKAN YOK..PARTİSİNİDE SUSTURDULAR..ÇADIRLARI MESKEN TUTAN ÖMRÜNÜ KUDÜS VE HAK DAVAYA ADAYAN SULTAN SELAHADDİNLER YOK.YOK..KUDÜSÜN KURTULUŞU BANA GÖRE MEHDİ ALEYHİŞSSELAMIN GELECEĞİ GÜNE KALMIŞTR..HERŞEYİN HAYIRLISINI ALLLAH (C.C.) BİLİR..
 • şerefşeref4 ay önce
  Peres'e''one minute'' dedik ama Papaz ''Bronson''a bir şey diyemedik. Şam'da emevi camiin de namaz kılacaktık,yapamadık.Mahkum türk asıllı gazeteciile ilgili ''Eyyy Mekel'' e direnemedik.Birde ''dünya lideri '' bizde.... hadi canım sende ''one minüte'' imiş.....Boşver usta.....
 • OkurOkur4 ay önce
  Son yirmi yılın İsrail Türkiye ticaret hacminin bilançosunu yazaydın, mavi marmara şehitlerinin davalarından vazgeçisi yazaydın, filistin ve gazze için değişen hiç bir şey olmadığını, Kuduste filistin büyükelçiliği neden açılmadığını da yazaydın, ... daha objektif bir yazı olmaz mıydı?
 • ahmet müfikahmet müfik4 ay önce
  anadolu'da uyuşturucu kullanımı 8 yaşına düştü. aileler çöktü. insanlar yozlaştı aç, sefil, ahlaksız. eğitim politikaları ve tv gazete yayınları bu rezziliği derinleştirecek istikamette. orta sınıf kayboldu zengin daha zengin fakir daha aciz ve el etek öpmeye mecbur bırakılıyor. insanlar yanlış politikalarla onursuzlaştırılıyor. üstelik gazze hala işgal altında ve hala çocuklar orada öldürülmeye devam ediyor siz neden bahsediyorsunuz.
 • ORHAN İNANORHAN İNAN4 ay önce
  ELİNE SAĞLIK.DOĞRULARI KISACA ÖZETLEMİŞSİNİZ.ANCAK,BAZI MAYDANOZ SEVENLER ANLAMAMIŞ VE BUNLAR ULVİ DUYGULARI,VATANPERVERLİĞİ,ŞAHSİYETLİ DURUŞLARIN NE OLDUĞUNU,BAĞIMSIZ DEVLET OLMANIN ,OLABİLME ÇABALARININ KUDSİYETİNİ HİÇ BİR ZAMAN DA ANLAYAMAYACAKLAR. ONLARIN BEKA KAYGISI VE SEVDASI YOK..BU EMANET YİNE BU VAKARLI VE SABIRLI,BİR O KADAR DA ALÇAK GÖNÜLLÜ OLAN VATAN EVLATLARININ YANİ EVLAD-I FATİHANIN SIRTINDADIR VE EMENET EHLİNDEDİR,İNŞAALLAH.BU MİLLET UYANDI VE DÜNYA MİLLETLERİNİ DE UYANDIRIYOR.ŞİMDİ HEGOMAN GÜÇLER,DÜNYAYI BEŞE MAHKUM EDENLER ,SÖMÜRENLER,ZULMEDENLER,İŞGALCİLER DÜŞÜNSÜN..
 • O one minute tiyatrosunun hemen ardından tayyibin " benim tepkim sayın perese değildi. Moderatöre idi yoksa ne sayın perese ne de israil halkına bir şey demedim " açıklamasını da izlemiş miydin :)
 • Alakayi uc gecerkenAlakayi uc gecerken4 ay önce
  Yazar demis ki: "“One minute dedik de ne oldu?” diyenler vardı. Buyurun size SİHA’lar ve buyurun işte içeride 700 kişi kalmış PKK teröristleri! İşte Afrika açılımı, işte Sırbistan’da “Büyük Türkiye” sesleri…!" Bu iki oneri arasindaki iliskiyi kurmak icin insanin adinin "Haci" olmasi gerekiyor herhalde. Bence su cumle daha anlamli ve iliskiler cok acik: "bahcelerde maydanoz, sen bize gel bazi bazi"

Günün Özeti