• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ersoy Dede
Ersoy Dede
TÜM YAZILARI

Mayıs Sıkıntısı

20 Nisan 2015
A


Ersoy Dede İletişim: [email protected]

AK Parti, Faşist Gezi Kalkışması günlerinden sonra bir yerel seçim bir de Cumhurbaşkanlığı seçimlerine girdi.. 30 Mart yerel seçimlerinde yüzde 44 aldı, 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de yüzde 52 aldı.. Taksim’in işgal edildiği, kamu binaları, ambulanslar ve polis otolarının yakıldığı, şiddet temelli sokak olayları üzerinden beklenti yükselten CHP yerel seçimlerde  yüzde 25’te kaldı, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de çakıldı.. ‘Acaba oradan bize ekmek çıkar mı?’ diye iştahla Taksim’e bakan HDP’nin oyu 2,01 birlikte hareket ettikleri ikinci partileri BDP’nin oyu ise 4,5 oldu yerel seçimde.. Kim demişse ‘sokaktan sandığa oy devşirilir’, belli ki ya bu işi hiç bilmiyor ya da parti yöneticilerini kandırıyor..

Şimdi yine gizliden gizliye sokaklar adres gösteriliyor. Önümüzdeki bir takım günler bunun için planlanıyor. Başta 1 Mayıs olmak üzere.. İnsanların sokağa döküldüğü, güvenlik güçleri ile karşı karşıya getirildiği, kışkırtıldığı, ateşe atıldığı bir ortamın politik dönüşünün nasıl olacağını merak ediyorsanız 10 Ağustos’a bakmanız yeterli.. Böylesi günler, yani üç-beş çapulcunun kent güvenliğini tehdit ettiği, huzuru bozduğu vakitler, milletçe daha da fazla kenetlendiğimiz günler oluyor. Bunu bir türlü anlayamadı siyaset üretenler. Meydana dökülen bin kişiye 5 bin kişiye bakıp garip ve gereksiz bir heyecana kapılıyorlar. Ama o tabloya bakarak memleketin geleceği için endişelenen 70 milyonluk koskoca bir Türkiye’yi göremiyorlar. 2007’de Cumhuriyet Mitingleri’ni tertipleyen irade de yaptı aynı hatayı.. Ankara’da, İstanbul’da, İzmir’de yüzbinlerce kişinin katıldığı ‘laiklik mitingi’ yaptılar. O manzaraya bakan Deniz Baykal zannetti ki;  ‘bu iş tamam, CHP tek başına iktidara geliyor, Ahmet Necdet Sezer’in cumhurbaşkanlığı görev süresi de uzatılıyor’.. Sonuç ne oldu peki?. 22 Temmuz 2007 seçimlerine gidildi, Erdoğan liderliğindeki AK Parti yüzde 34 olan oyunu yüzde 47’ye çıkardı.. CHP ise bir önceki seçimde aldığı yüzde 20’lik oyunu ancak muhafaza edebildi.. 

Sokağı adres göstermek, bugüne kadar  vatandaşı tedirgin etmek ve huzuru bozmaktan başka bir işe yaramadı. Şimdiden ikaz etmiş olalım. 7 Haziran seçimleri öncesi Mayıs ayının tamamında, Türkiye üzerine oynanacak kanlı bir oyun sergilenebilir. Bir kaç puan oy uğruna buna arka çıkacak olan siyasi partiler varsa, bunun da bedeli en ağır şekilde öderler. Ne PKK’nın yedeğinde siyaset yapan HDP kaldırabilir yaşanacakları ne de DHKP-C’yi gizliden gizliye alkışlayan CHP.. Eğer yıllarca sene-i devriyesine eylem koyacakları yeni bir provokatif saldırı olmazsa, takvim belli.. Bize düşen bu tuzaklara karşı hazırlıklı olmak. Daha belirgin biçimde söylemek gerekirse, ben kim gelir de; “1 Mayıs’ta Taksim’deyiz” derse ona şüpheyle yaklaşacağım. Kalın sağlıcakla..

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23