İcra ve İflas Kanunu değişmeli

16 Eylül 2019 Pazartesi

Yargı reformu çalışmaları büyük bir beklenti oluşturdu. Adalet Bakanımızın inşa ettiği mutabakatın değerinin henüz tam olarak farkına varılabilmiş değil. 

İstanbul, Ankara ve İzmir Barolarının Barolar Birliği başkanına karşı başlattığı girişimin üç ille sınırlı kalması Adalet Bakanının inşa ettiği mutabakatın bir sonucudur.

Sol partilerin yedek kulübesine döndürülen bu baroların yönetimi hakkında gereği yapılmalıdır ama burası ayrı konudur.

Yargı reformu konusunda oluşan bu kadar değerli mutabakatın içeriğinin doldurulması yeni adımların ve arayışların dayanak noktasını oluşturacaktır.

Yargı reformu strateji belgesini çok dikkatli okudum. Çok büyük bir adım. İçeriğin zenginleştirilmesinde fayda var. 

AK Parti hükümetlerinin öncülük ettiği hukuk reformları ile yerli milli ve özgün bir mevzuat külliyatımız oluştu.

Türk Ceza Kanunu, Türk Medeni Kanunu, Borçlar Kanunu, Türk Ticaret Kanunu, Ceza Muhakemesi Kanunu, Hukuk Muhakemeleri Kanunu, İş Kanunu gibi temel kanunlarımız yenilendi.

İstinaf Mahkemeleri ile yargılamanın kodları değişti. 

İcra ve İflas Kanunu; temel kanunlar içinde temelden değiştirilmeyen nadir kanunlardan biri.

Kabul edildiği tarihin üzerinden nerdeyse bir asıra takın zaman geçmiş. Yüzlerce defa değiştirilerek yamalı bohçaya dönmüş bir kanun. Her türlü keyfiliğin bir yolu bulunuyor.

İcra ve İflas Kanunu bütün diğer temel kanunlardan daha önemlidir.

Diğer temel kanunlar kişisel hakkın dayanağını oluşturur ama bu hakkı ancak ve ancak İcra ve İflas Kanunu ile hayata geçirirsiniz.

Alacaklı ile borçlu arasında adil bir dengenin kurulması, alacağın tahsilini kolaylaştırması, bir yandan alacağı teminat altına alırken diğer yandan borçlunun da yaşatılmasını sağlayacak bir kanuna ihtiyaç var.

Detaylarına insek akıl almaz yanlışlıkları saymakla bitiremeyiz…

İflas erteleme nedeniyle ortaya çıkan kaos ve yüz kızartıcı uygulamaları hatırlarsınız. Devamında aynı kirlilik konkordato konusunda yaşandı. Bu kirlenmelerin ve sorunların bastırılması için yapılan revizyonlar, o sıkıntıları azalttı ama başka sıkıntılara neden oldu.

Bugün iflas ile ilgili süreçler uygulamayı yönetenlerin bile içinden çıkamayacağı karmaşaya dönüştü. Bir şirket iflas sürecine girdiğinde işin nereye varacağını ve nerede sonuçlanacağını kim kestirebiliyor ki?

Keyfiliğe bu kadar kapının aralık olması, her türlü kirlenmenin de yolunu açıyor. 

Yüzlerce konu sayarım... Hatta binlerce… 

Devletin millete açılan kapılarından biridir icra ve iflas süreçleri.

Bu süreçlerin ticaret hayatının dinamiklerini ayakta tutacak bir bakış açısı ile yeni baştan ele alınmasında fayda var.

Bir borçlu hakkında bir icra memuru alacak tahsili amacını aşan keyfilikle hareket edebilme yolunu bulamamalı.

İcra ve İflas sistemi alacaklının alacağını tahsil ederken borçlunun ticaret hayatını, sosyal hayatını ve aile hayatını çökertecek şekle bürünmemeli.

Yeteri kadar deneyim oluştu. Bütün temel kanunlar değişti. Usul kanunları değişti.

Artık sıra İcra ve İflas Kanunu’na geldi. Şimdi tam zamanı.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • eyüp yılmazeyüp yılmaz27 gün önce
  çalışanların asgari ücret mıktarı maaşlarıicradan muaf olmalı.kaçak çalışmayı mecbur ediyor, teşvik ediyor..sgk pirimleri düşürülmeli kaçak çalıştırmaya hapis dahi gelmeli. ama bu oranlarda ısrar işsizliği artırıp esnaflığı yapılamaz hale getiriyor. yürümeyecek işleri bırakmak lâzım . kanun amacı sürdürülebilecek şartları oluşturmak olmalı.. yoksa ben kanun koydum uyun!denilirse! bu günkü kakafoni ortaya çıkar.ülkedeki bürokrat piyasadan habersizdir..ülke gerçeklerinden kopuktur..vesselâm 
 • eyüp yılmazeyüp yılmaz27 gün önce
  tefeci mantığı ile yorum yapan beyefendiler..şahsen 15 yıldır icra iflas kanunu değişmelidir diyorum.yaşadığım gördüğüm öyle şeyler var ki iğrençlikler diz boyu.avukat icra müdürü ve avanesimafyavari çalışıyor.. alacaklı hakkını almalı tabiiki evet.piyasa faizinin üzerine asla faiz olmamalı.temerrut faizi keyfiliği kaldırılmalı.avukat ücretleri adaletli ve şeffaf olmalı.keyfi ücret uygulayamamalı.devlet borçludan para almamalı. zülümdür...350 bin tl icra ile 700 bine nasıl çıkarılıyor bunu cevabını verecek bir kişi var mı?( şahsımla ilgili değil)tesadüfen şahit olduğumuz olay...evinden 9 ay kira alamayan beyefendi.aldığın kiralardan bu güne kadar ne kadar vergi verdin?bunu da açıklasanda ne kadar dürüst ve namus timsali olduğunu anlasak.. insanları aşağılamakmeziyet değil, benimde kiracım vardı 15 ay kira veremedi , üstüne 2bin tl harçlık verdim malatyaya taşınmasına yardım ettim. kendinizi ne zannediyorsunuz!bu gazeteyi okuyan bayağı tefeci veya tefeci akıl yürüten varmış!! 
 • Kadir CengizKadir Cengiz27 gün önce
  Haczedilen malların muhafazası ayrı bir garabet. Adalet Bakanlığı yediemin yönetmeliğini çıkartmıış olmasına rağmen, açılmış olan resmi yediemin deposu yok. Özel açılmış yedieminlerde malların sağlam bulunması mümkün olmadığı gibi tehdit hakaret çabası. Acil bu konunda da düzenleme gereklidir.
 • RecepRecep27 gün önce
  Borçlar kanununa göre zaman aşımı10 yıldan 20 yıla çıkarıldıama bu süre dededen toruna bitmiyor
 • saitsait27 gün önce
  Sn.yazar sizin kiracınız 9 ay kirasını vermiyecek sonra icra dairesi evi tahliye ederiz ama senin yediemin deposu kiralaman lazım dese siz ne düşünürsüz. Veya benzer olayı bir savcı hakim yaşasa ne olur. Allaha aşkına böyle kanunmu olur. Neyseki benim çocuklardan biri orman kanununa göre muamele yapınca kiracıya onun çalıştığı fabrikadan müdürleri ne olursun bir hafta müsade edin kiracınız çıkacak dedi ve çıktı gitti. Aynı eve aldığım 8 kiracıdan inanın beşi ile problem yaşadım. Düşünün kiracıdan 5000 tl alacagınız var birde avukat tutup alacagınızı tahsil etseniz size ne kalır elde.
 • Nalıncı keseriNalıncı keseri27 gün önce
  Ne kadar adil bir yaklaşımınız var. Konuya da çok hakimsiniz maşallah. Demek istiyorsunuzki alacaklı zaten zengin. Çünkü alacağı var. Eh o zaman bağışlayıversin alacağını. Karşılıksız çekten hapis kararı var ve nasıl olsa devlet çıkan cezayı paraya çeviriyor, 10 taksitle de tahsil ediyor. Ayrıca borç ôdemek istemeyen herkes başkası adına yeni bir vergi levhası çıkarıyor ve borçtan kolayca kurtulma şansı buluyor. Üstad, iyi niyetli borçlu ayakta kalsın, yaşasın ve borcunu rahat ödesin ama keyfine göre değil. Birde borç ödememeyi alışkanlık haline getirenler var. Ve bunlar şikayet ettiğiniz icra iflas kanunundaki açıklardan çok rahat faydalanarak nerdeyse hiç borç ödemiyorlar. Maşallah sadece borçluyu kollayalım önerisiyle ne güzel çözüm sunuyorsunuz. Unutmayın ki o alacaklıların azımsanmayacak kadar kısmı aynı zamanda başkalarına da borcu olan ve alacağını tahsil edemeyince iflas eden insanlardan oluşuyor.
 • sahisahi28 gün önce
  İsmi adaletle başlayan bir iktidar adalei hakkı hukuku ön planda gözetmeli. Adalet reformu diyerek adaletsizlik hukuksuzluk yapılmamalı. Bu reformolsa olsa suçluları koruma ve azdırma avukatlara yeni haklar vererek sola pkk lılara, dhkpc lilere, devleti talan eden yolsuz ve rüşvetçilere şirin görünme,, hakkı ayak altına alma, devlette yolsuzluğu rüşveti meşrulaştırma reformu olur. Vatandaş avukatsız kendi işini takip edemeyecek evini kiraya veremeyecek, kamu yolsuzluğu katil hırsızlık vs vs kamu davaları açılmayacak, torpilsiz olanlara açılacak. Zaten isimsiz dilekçelerin kaldırılmasıyla kamu yolsuzluğu güç kazanmıştı. Sola, hırsıza, rüşvetçiye namussuzlara yaranarak,masum vatandaşı ezerek, alacaklının hakkını çiğneyerek bir yere varamazsınız. CUMuK veinfaz yasasıylaile adalet büyük yara almıştı. Suçlular atmış mağdurlar çoğalmıştı.İstanbul seçimleri gibi bir hezimet varken, yeni hezimetlere kapı aralamak memleketin aleyhine olur. Yazık olur. Suçlu hırsız haksız korunduğu için Bu gün en basit kira davaları bilesonuçlanmıyor. Alçakça kira vermeden oturduğugib yakıt vs ortak giderleri bile ev sahibi ödemek zorunda bırakılıyor. Emekli maaşına icra konulmaz diye alçaklar adice yıllarca bedava oturuyor. Bu mu adalet bu mu hakkın tesisi.??Hakkımız haram olsun bu yasaları çıkaranları değiştirmeyip alacaklıyı mağdur edenleri allah iki cihanda da zelil eylesin. Hakkımızı fitil fitil alsın
 • aman tohanma!aman tohanma!28 gün önce
  İcra ve iflaz kanunu değişirse; GS, Fener, BJK anında gümler: naptiri viririk biz o zaman?

Günün Özeti