• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Av. Yaşar Baş
Av. Yaşar Baş
TÜM YAZILARI
14 Haziran 2019

Basitlik budur

Türkiye’nin en büyük sorunu bir muhalif akıldır. Siyaset üzerinde denetleyici etki oluşturacak ve siyasetin kalitesini yukarıya taşıyacak muhalif bir aklın bulunmayışı siyaseti tek kale maça döndürüyor.

Muhalefetin karambolden gol bulma dışında bir stratejisi yok ve Türkiye’nin bu durumu iktidar açısından da en büyük sorun.

Bir değer yargısı, bir siyaset inancı, temsil arayışı veya siyasetin hangi temel ekseninden söz ederseniz edin CHP adayı bunlardan hangisine karşılık geliyor.

Uzun iktidar döneminde biriken memnuniyetsizlikler ve itirazları bir illüzyon etrafında manipüle etmek arayışı dışında ne var ortada.

Hangi siyaset değeri, hangi siyaset önerisi var. Önümüzdeki seçimde sadece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi yapılıyor. 31 Mart’taki seçimlere göre büyük farklar var. Bu seçimde ilçe belediye Başkanlığı seçimi ve belediye meclis üyeliği seçimi yapılmayacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde Ak Parti büyük bir çoğunluğa sahip. Bu seçimde de Ak Parti çoğunluğunun değişmesi mümkün değil.

31 Mart’ta belediye meclis üyeliği seçimi de yapıldığı için, seçim öncesinde belediye meclisinin görev alanına ilişkin vaad, öneri ve projelerin olması normal. 

Ama 23 Haziran sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis tablosu değişmeyeceğine göre, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayının, Meclis’in görev alanına giren vaadlerini listeden çıkarması gerekmez mi? Peki Ekrem’in vaadlerinin hızında bir değişim görüyor musunuz?

Rasyonel olan bir tek siyaset önerisi var mı?

Akıl sahibi bir insan herkesin çok rahatlıkla kontrol edebileceği konularda bu kadar kolay yalan söyleyebilir mi? Söylüyor ve aksi ortaya çıktığında da büyük bir pişkinlikle yüz de kızarmıyor?

Binali beye Allah kolaylık versin. Aklına gelen her yalanı inşallah doğru değildir diyerek sıralayıp yüzü kızarmayan biri ile tartışmak da kolay değil.

İşin doğrusu bu fetişizmin bir mantık ile cevaplanmasını için yöntem aramak da zaman kaybı olur.

Ordu Havaalanı VIP olayında vali hakkında söylediği sözler ile ilgili savunmayı ilkokul öğrencisi yapsa gülünür ama dünyanın en büyük şehirlerinden iki kıtayı birleştiren bir şehrin belediye başkanlığına aday olan biri yüzü kızarmadan ben İT değil basit dedim sesim kısık olduğu için kelimenin yarısı duyulmadı diyebiliyor ve hâlâ adaylığı devam da ediyor.

Neresinden tutacaksınız ki? Batının başkentlerinden destek mesajları gönderenler var ya. Kendi başkentlerine ortalama yarım saatte bir yalan konuşan, dolandırıcılık sanığı aday olsun bakalım da ne oluyor görelim.

Bu kadar basitlikle mücadele edecek bir formasyon bizde yok.

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23