• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Osman Aydın
Ali Osman Aydın
TÜM YAZILARI

Şehir Alarm Veriyor!

13 Nisan 2024
A


Ali Osman Aydın İletişim: [email protected]

Bayram tatilinde İstanbul’un görüntüleri hayli düşündürücüydü. Şehrin kıyılarında, özellikle sur içinde adım atacak yer yoktu. Otobüs, metrobüs, vapur, metro durakları Hindistan izlenimi verecek kadar kalabalıktı. AVM’ler, kafeteryalar, lokantalar tıklım tıklım doluydu. İnanılmaz bir düzensizlik, karmaşa hatta kaos hakimdi şehre.

İnsan trafiğinden çok araç trafiği vardı. Bayramın ilk günü gece yarısı Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçmem iki saati buldu.

Bu yoğunlukta, tatil masraflarının korkunç boyutlara ulaşmasının da payı olabilir. Çünkü İstanbul aynı zamanda Türkiye’nin en büyük dar gelirli nüfusunu barındırıyor. Bu nüfus içinde İstanbul doğumlu olup Sarayburnu’nu, Emirgan’ı, Çamlıca’yı görmemiş sayısız insan var. Bu insanlar için bayramlardaki ücretsiz ulaşım, bütün hengamesine rağmen, ailece bir yerleri görmek için bir fırsat…

****   

Üzülerek şunu ifade etmek gerekir ki, İstanbul yaşanabilme vasfını tamamen kaybetti artık. İstanbul bir şehirden çok, bir toplama kampına dönüştü. İçinde sadece çalışma cezasına çarptırılmış işçileri barındıran devasa bir kamp!

İstanbul’un ajanslara yansıyan “mahşeri” görüntülerine bakarken, beklenen İstanbul depremi geldi aklıma. Bayram yoğunluğunu bile kaldıramayan, düzensizliğin kaosa dönüşmesine ramak kalmış bir şehirde deprem gibi bir yıkım olduğunda neler yaşanabilir? Ulaşım ağları çalışır mı mesela? Çalışsa bile bu kadar büyük bir nüfus bu ağlara yüklendiğinde sistem iflas etmez mi? Bu büyük nüfus, ulaşım sekteye uğradığında, gıdaya nasıl ulaşır? Şehir nereden tahliye edilir? Bir yığın can sıkıcı ve korkutucu soru!

İstanbul özelinde acil bir nüfus planlaması- denetimi gerekiyor. Bu şehir, bu kadar nüfusu kaldırmıyor! Şehir alarm veriyor. Hem de mimarisi, ulaşımı ve insanıyla! Bırakın deprem gibi büyük hadiseleri, ulaşımdaki bir saatlik bir aksama bile bütün şehri felç etme potansiyeline sahip. İstanbul, her çarkı kesintisiz çalışmak zorunda olan koca bir makine. Fakat görülüyor ki, bu makinenin bir çok çarkı artık işlevini kaybetmiş, kırıldı kırılacak! Yani mevcut durum sürdürülebilir değil.

                 ****

Otobanlarıyla, otogarlarıyla, mesire alanlarıyla, sahilleriyle, tatil beldeleriyle bayram tatilindeki tıka basa dolu Türkiye fotoğrafına bakınca şunu anladım: Bizim insanımız kalabalıktan ne kadar şikayet ederse etsin, aslında kalabalıktan o kadar da rahatsız olmuyor. Aksine sıkış tıkış ortamlardan, izdihamdan, trafikten, gürültüden, karmaşadan hoşlanıyor.     

Normal şartlarda insanlar tatil zamanı dinlenmek isterler. Bunun için de sessiz-sakin yerleri tercih ederler. Ama bizde genel olarak durum böyle değil… Biz de bir yer eğer kalabalıksa, orada adım atılacak yer yoksa çekici hale geliyor insanlar için. Sırf böyle olduğu için insanlar oraya akın ediyor.

Bu davranış kalıbı yalnız kalmaktan hoşlanmadığımız için oluşuyor herhalde. Yalnız kalmaktan hoşlanan birini hiçbir surette o tatil beldelerindeki sıkış tıkış ortamlara, Eminönü mahşerine sokamazsınız. Yalnız kalmaktan hoşlanan biri özellikle insan trafiğinin yoğun olduğu zamanlarda hiçbir yere kıpırdamaz.

Ama insanlar bile isteye gidip o insan seline karışıyorlar. O sele karışabilmek için para harcıyor, zahmete katlanıyor, yollara düşüyorlar. Buna da tatil, gezi, eğlence falan diyorlar… Gerçekten çok ilginç bir psikolojimiz var!

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Abdullah öztürk

Ne CHP ne AKP hiçbir parti bu ekonomik kriz ve enflasyonda İstanbulu kurtaramaz ne trafik ne kaos nede kentsel dönüşüm yapılabilir zaten halk AKP vaatlerine inanmadığı için oy vermedi hangi parayla yapılacak hatta kanal İstanbulu lafı bile geçmiyor artık

CUMHURIYET KADINI

AKP HUKUMETININ YANLIS BE HATALI GOC MULTECI POLITIKALARI SONUCU ISTANBULDA KACAK KAYITSIZ 2 MILYONA YAKIN SURIYELI VE AFGAN YASIYOR ZEYTINBURNUNDA AYNI EVDE KALAN 30 KISI 40 KISI VAR ESENYURT BAGCILAR ESENLER ZEYTINBURNU TACIK FILISTINLI IRAKLI IRANLI KUZEY AFRIKALI DOLU O CANIM GUZELIM ISTANBUL MAHVOLDU KALITE HEPTEN BOZULDU ESKIDEN AVRUPALI ABD LI TURISTLERLE DOLU OLAN ISTIKLAL CADDESI SULTANAHMET SIRKECI SIMDI BOL BOL ARAPLA DOLU BUNLARINDA COGU KIM OLDUGU BELLI OLMAYAN KACAK
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23