Gençler rahatınızı bozun yeteneklerinizi geliştirin ki rahat edesiniz

19 Eylül 2019 Perşembe

Gençler,

Okullar açıldı, dersler başladı; öğrenme, yetenekleri geliştirme ve başarı merdivenlerini tırmanma mevsimi geldi.

İnsanları harekete geçiren inançları, düşünceleri ve aldıkları kararlardır. 

Okul bitince ulaşmak istediğiniz bir hedefiniz olsun.

Hedefinize ulaşmak için rahatınız bozun.

Bugün rahat etmek isterseniz ömür boyu rahatsız olursunuz. Rahatınızı bozar, hedefinize ulaşırsanız ömür boyu rahat edersiniz.

Zorluklar yeteneklerimizi, öğrenmek zekâmızı geliştirir.

İnsan durup dururken zekâsını geliştiremez, bilgi öğrenmeden bilge olmak mümkün değil.  Zorluklara katlanmadan çetin yollar aşılmaz.

Zorluklar önümüze çıkan fırsatlardır, onları aşmak için çalışırken yeteneklerimiz gelişir.

Kolay iş yaparak kimse yeteneklerini geliştiremez. 

Kolay şeyler yaparak kimse kahraman olamaz.

Çanakkale Savaşları sırasında Mecidiye Bataryası’nda savaşan Seyit Onbaşı 276 kg ağırlığındaki mermiyi kaldırıp topun namlusuna yerleştirdi ve ateşledi. Ocen’i Boğaz’ın çelik sularına gömdü.

Bölük komutanı Yüzbaşı Mehmet Hilmi’nin emri üzerine ikinci mermiyi kaldırdı, komutanı ile birlikte topun namlusuna sürdüler, Mehmet Hilmi Bey topu ateşledi, İrresitibil’i vurdu. Çanakkale Zaferi zoru başaranların imzasını taşır.

Zaferin üstünden 104 yıl geçmesine rağmen Havranlı Seyit Onbaşı’yı hatırlar ve ona minnet duyar, rahmet okuruz çünkü zoru başardı.

İstiklal Marşı şairimizi Mehmet Akif Ersoy, savaş yıllarında İstanbul’u terk ederek Anadolu’ya gitti, Milli Mücadele’ye katıldı, savaşın o zor günlerinde cephelere koştu, milletimize ve ordumuza moral veren konuşmalar yaptı. O savaş atmosferinde İstiklal Marşı’nı yazdı. 

Dönemin birçok yazar ve şairi gibi İstanbul’daki evinde otursaydı İstiklal Marşı’nı yazamaz, zoru başaramazdı. 

Zor işleri yapmak yeteneklerimizi geliştirir, zoru başarmak bizi kahraman yapar.

Gençler, yapabileceğinize inanın, siz de başarabilirsiniz. Başkasının yaptığını siz de yapabilirsiniz. 

Rabbimiz, hepimize hayatın zorlukları ile başa çıkabilecek akıl, zekâ ve donanım vermiş. Önemli olan bu donanımı yerli yerinde ve verimli bir şekilde kullanmaktır.

Dünya rahat yeri değil, cenneti kazanmak için çalışma yeridir. 

İki seksen uzanıp yatılacak yer mezarlıktır.

Yeteneksiz öğrenci yoktur, yetenekleri keşfedememiş ve geliştirememiş öğrenci vardır.

Hiç kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanmıştır.

Başarı mutluluk verir fakat ter kokar ve bedel ister.

52 kitap yazdım, 3181 konferans verdim, tatillerimi feda ettim. Cumartesi, pazar ve tatiller benim için okuma ve kitap yazma mevsimidir.

Öğretmenlik hayatımın yanı sıra edebiyat, eğitim, motivasyon ve zekâ gelişimi kitapları yazdım. Başarmak insana mutluluk verir.

Herkesin 100 milyar nörondan oluşan bir beyni var. Bütün zaferler beyinle kazanılır, her zafer önce beyinde elde edilir.

Başarılı insanlardan bir eksiğimiz yok, kimsenin bizden fazla yeteneği yok.

Çalışmak; yeteneklerimizi geliştirmek için harekete geçmektir.

Durgun sular kurtlanır; işleyen demir ışıldır.

Ünlü nörolog Dr. Ali Akben ile televizyon programımda sohbet ederken şu soruyu sordum:

-Doktorluk zor bir meslek. Tıp fakültesini kazanmak zor, orada okumak da zor, diyorlar.

Doktorun söyledikleri hâlâ kulaklarımda çınlar:

-Önemli olan karar vermek, gerisi teferruat. Hedef belirledikten sonra çalışma ve okuma zevkini tattım. Çalışmak benim için tutkuya dönüştü çünkü beni hedefime götürüyordu.

Hedefi olan insanlarda çalışmak tutkuya dönüşür. 

Honore de Balzac:

Ben çalışırken dinlenirim, dinlenirken çalışırım” der.

Mehmet Akif demiş ki:

Kim kazanmazsa bu dünyada bir ekmek parası;

Dostunun yüz karası, düşmanın maskarası.”

Gençler, dostlarımızın yüz akı, düşmanımızın korkulu rüyası olmak için çalışmalıyız.

İstikbal çalışarak fethedilir. Cennet burada kazanılacaktır.

Hasan Hans’ı, Emine Elizabeth’i, İbrahim Abraham’ı, Havva Eva’yı geçmeli ki Türkiye gelişmiş ülkeleri geride bıraksın, İslam’ı güzel bir şekilde temsil etsin.

Atalarımız bütün insanlığın imrendiği büyük devletler ve göz kamaştıran medeniyetler kurmuş, onlar gibi çalışırsak biz de yapabiliriz.

Gençler, rahatınızı terk edin, planlı çalışın, yeteneklerinizi geliştirin. Başarılı ve mutlu olur; milletimize ve dinimize faydalı olursunuz. 

Beyin Vitamini: Başarı prensiplerini öğrenmek ve başarılı insanları örnek almak için Başarıya Götüren Yol, Başarı İnanç İşidir; Başarının Büyüsü adlı kitaplarımı tavsiye ederim. (İrtibat: 0212 4911903; sipariş@ensarnesriyat.com.tr www.kitapyurdu.com) 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ErdoğanErdoğan26 gün önce
  6.sınıf fen kitabında doğanın canlılara sunduğu sürpriz yoktur hocam. Demekki önceki baskıyı okudunuz. Allaha emanet olun
 • Osman TuranOsman Turan27 gün önce
  Bilim görüleni inceler,görünmeyeni değilAllah inancı iman meselesidir.21.yuzyil bilimi karsisinda ataist olmak psikolojik bir rahatsızlıktır.Sizin dediğiniz şekilde her şey ezberci oluyor,oysaki araştırma ve sorgulama ile doğanın zaten big bang ile başlaması yaratıldığını kanitidir,hassas ayarların varlığı için 3 önemli sebep.1.Dogadaki bir takım etkenler 2.Sans olayı 3Tasarim1.Dogadaki soyut kavramlar kanun koyamaz2.Bu kadar şans bir araya gelmez.3.Tasarim .Akla en uygunu Tasarım var ise ki,var ozaman tasarımı tasarlayan var.oda Alemlerin Rabbi olan Allah, tır.
 • hüsshüss27 gün önce
  Yazıklar olsun şu zihniyete, akıla bilime düşman şu zihniyete. 21. yüzyılda Türkiye'nin geleceği yer bu mu olmalıydı? Bu kafa yapısı mı olmalıydı?
 • AHMEDAHMED1 ay önce
  12 yıllık eğitim gereksiz. Liseyi bitiren öğrencinin hiç bir el becerisi olmuyor. Hedef üniversiteye gitmek.Üniversiteyi kazanamazsa ortada kalıyor. Hiç bir işe yaramayan, iş bilmeyen bir lise mezunu. Bilgisayar başından kalmayıp, iki kelimeyi bir raya getiremeyen öğrenciler var.Devlet çözüm bulmayacak da kim bulacak.
 • RamazanRamazan1 ay önce
  rahat edeceklerse,neden rahatlarını bozsunlar ki?
 • hüseyinhüseyin1 ay önce
  Gavurun teknolojisini istemiyoruz diye yazan yorumcu Abdullah, hayatının her noktasında kullandıın teknik aletler, cep telefonu , asansör ,yürüyen merdiven , diş malzemeleri, ameliyat malzemeleri, uçaklar, savaş uçakları,uydular, bunları hayatından bir çıkar bakalım, gavur icadı diye, bak bakalım geriye ne kalıyor senin yaptığın, Ayran ve Bulgur, ama sanırım ekmeklik buğday bile dışarıdan ithal, onun için ezbere konuşma,
 • HasanHasan1 ay önce
  ABDULLAH, Erdem Doğanın aşağıdaki yazılarını da okusaydın,ne demek istediğini anlardın. AMA YAZIKhakkina girdin
 • Erdem Doğan Erdem Doğan 1 ay önce
  Vermeyince mabud neylesin Doğan.Benim dinimi sorgulamak sana kaldı ise , yarin Hakkin divaninda alir, hakkini Abdullah tan karınca. Vesselam
 • Açık akilAçık akil1 ay önce
  ABDULLAH ismin gibi ol.
 • AbdullahAbdullah1 ay önce
  erdem doğan denen d...iz, finlandiya eğitimi değil bize islam eğitimi lazım. Gevurun teknolojisini istemiyoruz, öbür tarafta yapay zeka sormayacaklar, namazın farzını soracaklar.
 • Erdem Doğan Erdem Doğan 1 ay önce
  Bizim ulkemiz de 8.5 üniversite mezunu varmış aynı nüfusa sahip almanyanın 3.5 milyon üniversite mezunu. Cumhurbaskaninin ifadesi.Ama ne güzel. Ama atlanan bir şey VAR bence .hanı derler ya "10 koyun mu daha iyi 1 aslanmi daha iyidir"Bizdesoralım 3.5 milyon aslan mi ihtiyacımızyoksa 8.5 milyon koyun mu? ..?
 • Erdem Doğan Erdem Doğan 1 ay önce
  Okulllardamaddeciici bos zihniyet ile egitim veriyor sonuc , az bilgili ici bos nesiller.12 yıllık eğitim gereksiz ders sayısını azaltalim okullarda daha az tutalim cocuklari. Ilk dort yil nasil iyi insan olunur nasil iyi vatandas olunur bunu ogretelim. Sinraki dort yil fenni ilimler verelim.Ikinci dört yılın ilk iki yılı mesleki yönlendirme olsun sonraki iki yıl mesleki on hazırlık üniversite ile entegre. Sonra iki yıl uzmanlık. 20 yaşında mesleği elinde, milliyetçi maneviyatçı bireylerimiz olsun
 • Erdem Doğan Erdem Doğan 1 ay önce
  Gecen yazmıştım yine yaziyorum.finlandiyanin egitim sistemi dünyada örnek gösteriliyor. Okul 4 saat. Bunun bir saati hic bölünmemiş teneffus saati. Eve ödev verilmiyor. Okulda sinav yapılmıyor. Ders müfredatı yorucu sıkıcı değil. Müfredat nasıl daha iyi insan olunur temeli üzerine kurulmus. Yarışmalar yok. Okulda birinci ikinci yok. Bir kişi birinci olacak yada ön plana çıkacak mutlu olacak diyerek diğerleri geriye itilmiyor mutsuz edilmiyor. Takim şuuru millet şuuru birlik şuuru veriliyor. Ya biz 20 yıl oldu hala başladığımız noktadayız belki daha geride. Cunki 20 yıl once babasini bıçaklayan annesini kesen cocukları tv de görmüyorduk yada trafikte biribirine bicak çeken ınsanları. Daha neler neler...
 • Erdem Doğan Erdem Doğan 1 ay önce
  6_ 7 saat kapalı bir yerde çocuklarızaptetmek,çocukların ihtiyacına ilgisine bakılmaksızın dayatmali ezbere dayali bir şeyler yükleme çabası niye.bilgi ögretelim derken bilgiden uzaklaştırıyor, tiksinti veriyorsunuz Halbuki bilgi cağındayız.Bilgiye ulaşmak çok kolay. Ihtiyaç duyduğunuz gerekli bilgiye her yerde her an ulasabiluyoruz.
 • Erdem Doğan Erdem Doğan 1 ay önce
  Sayin yazar, bizdeki egitim sistemi yorucu ve sıkıci. Sabah erkenden cocuklar okula gidiyor okuluna göre ikindiye doğru yada akşam bitkin vaziyette eve geliyorlar. Çocuk 5 yaşında ana okulu ile başlıyor 12 yıl zorunlu eğitim. 7 yaşında okula başlayan çocuk 19 yaşında bir genç hatta olgun insan olarak hayata atılıyor.Bir bakima Ailenin vereceği eğitimin terbiyenin bir bölümünü de okul yani devlet üstlenmiş oluyor. Aile devrebdisi kalıyor.2- Cocuklarin ihtiyaçları sorulmuyor derse ilgilerinebakılmıyor. bir takım bilgiler dayatma ile zorla verilmeye çalışılıyor.

Günün Özeti