• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ahmet Gülümseyen
Ahmet Gülümseyen
1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.
TÜM YAZILARI
17 Mayıs 2019

Sosyal medya ve spor

Twitter, Facebook, Youtube gibi sosyal medya olarak adlandırılan dijital dünyanın yayın organlarına nereden ve nasıl bakmak gerekir? Bu sorunun cevabı tamamen, kişinin olaylara bakış açısı ve yaklaşımıyla bağlantılı. Düşünün bir silah aletine sahibiz. Bu aleti bulundurmaktaki amacımız kendimizi korumak mı, yoksa bir başkasına zarar vermek mi? Niyet ve akıbet, ‘hayr’ ve ‘şer’ hususu. Bu gerçekler ışığında, her ne kadar ‘sosyal medya’yı sık kullanmasak da, zaman zaman yazılarımızı ve dikkatimizi çeken ‘fikirleri’ paylaşıyoruz. Vatandaşın da ‘düşüncesini’ yansıttığı yazılar, dikkatimizi çekiyor. İşte onlardan bir tanesi; “Türkiye’nin özeti. Türkiye’nin en zengin iş adamı, Türkiye’nin en zengin medya patronu ve Türkiye’nin en zengin komedyeni birleşmişler, asgari ücretle çalışan ve hayallerini çaldıkları taraftarlardan, milyon dolarlık futbolcuların daha iyi arabalara binip daha güzel hayat yaşayabilmeleri için para dileniyorlar. Sen asgari ücretle geçinmeye çalışan kardeşim; başını iki elinin arsına al ve bağış yaptığın paraların nereye, kimlere ve ne için harcandığını bir düşünüver!..” Taraftar, seyirci, kısacası vatandaşın haklı ‘serzenişi’ var. Kampanya adı altında, bir takım (Fenerbahçe) için başlatılan kampanyada kimlerin rol aldığı, yapmak istedikleri ise vatandaş için ‘sosyal’ medya duyurusu sitemkâr (gerçekçi) şekilde dönüşüyor ise, bu tür paylaşımlar, sporun kim tarafından, ne tür bir amaç taşıdığı, vatandaşın gözünden yansıması oluyor. Spor kulüplerinin yönetimi dahil sosyal medyaya yansıyan düşünceler, hiçbir şeyin gizli/saklı kalmayacağını görmekteyiz. Spor adı altında, kimlerin ne ‘hesaplar’ içerisinde olduğu/olacağını anlamak güç değil. O nedenle, futbol başta olmak üzere ‘kalite’ bakımından içi boşaltılıp, ideolojik anlayışın aracı olma vasıtasına dönüştürülen spor olgusu, göz ardı edilmeyecek ve yakın takibe almak gerektiği hususunu görmekteyiz. Sosyal medya da bu gerçeğin yansıması için önemli bir ‘araç’ oluyor…

TÜRK OKÇULUK FEDERASYONU

Türkiye Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu  (TGTOF) 1. Genel Kurulu yapıldı. Geleneksel okçuluğun, bir spor federasyonu adı altında faaliyet gösterilmesi manasına geliyor. Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan’ın belirttiği gibi ‘Bu spora hizmet, kültürümüze, geleneğimize, geleceğimize hizmettir’. İsmi de konulduğuna göre, bugünden itibaren içinin doldurulması, spor geleneğine sahip çıkma gerçeğiyle yüzleşiyoruz. Peki, çok mu önemli? Bugün, insan sağlığı nasıl ki hormonlu gıdalarla tehdit ediliyorsa, modernlik spor adı altında hormonlaştırılan sporla, nasıl ‘ahlâk’ çöküntüsüne sebep olduğuna şahit olmaktayız. Başta giyim/kıyafet başta olmak üzere, aşırı yüklenmenin spora katılım sağlayanlar anatomik/fiziksel yapılarında değişimlerden bunu görmek mümkün. Bu süreç Avrupa’da ‘modern’ olimpiyatlar denilen 1800’lü yılların sonlarına, ülkemizde ise Cumhuriyetin ilk yıllarına dayanmakta. Batılılaşma hayranlığıyla, spor kıskacına alınmak istenen toplumsal değerlere yabancılaştırılma çabası. İşte bu nedenle şanlı tarihin izlerini günümüze taşıyacak ‘geleneksel’ spor dallarına sahip çıkmak gerekiyor. Onların en önemlisi Geleneksel Okçuluk. Bu branş, 50 yıllık tarihe sahip Türkiye Okçuluk Federasyonu bünyesinde yer bulamadı ise, sporumuzun nasıl yönetildiği ve geleneksel spor branşların bugüne kadar nasıl görmemezlikten gelindiğini anlamak zor değil! Siz bu satırları okurken, Vakıfbank Kadın Voleybol Takımına transfer olan oyuncu Anadolu Ajansı’nda “İsveç kraliçesi’ Haak Vakıfbank’ta” başlığıyla geçiyordu. Durum bu kadar vahim!.!

Bu vesileyle mübarek Cuma günümüz hayırlara vesile olsun inşallah. 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23