Erkek erkeğe, kadın kadına antrenör(2)

20 Eylül 2019 Cuma

Kadına ‘sözle, elle, gözle…’ içeriği ne olursa olsun, gerçekleşecek her türlü ‘tacizin’ önüne geçebilmek için İslam esaslarını uygulamak, Müslümanlığımızın (inancımızın) gerekliliğini yerine getirmek gerekiyor. Hayatın her aşamasında olduğu gibi egzersiz ve sporda da durum farksız değil. Öyle olmasa, toplum bu denli ahlâki çöküntüye uğramaz, spordaki ‘taciz/cinsel istimal’  konusu da bilimsel konulara malzeme olmazdı! Bu hususta Belçika’da bulunan Hıristiyan Üniversitesi Leuven’de bayan sporcularına yapılan anket sonuçlarındaki ‘tecavüz’ oran rezaleti, Formula 1’de kadın modellerin yasaklanmasının  ‘Ahlak olmadan ne kültür ne de ekonomi olmayacağını’ anlayışının neticesi olduğu ve benzer birçok araştırmanın sonuçlarını bu satırlara yansıtmıştık. Buna rağmen, halen ‘Kadına erkek sporcuya antrenör/eğitmen…’ ataması, toplumu ‘manevi’ erozyona uğratan anlayış görevine devam ediyor ise, iyi niyet taşımayan  o anlayışı kendi haline bırakmamak gerekiyor…

Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyuruyor; “Erkek erkeğin, kadın kadının avret yerine bakamaz. Bir örtünün altında erkek erkeğin, kadın da kadının tenine dokunamaz.” Hz. Âişe (r.a.) anlatıyor; “Allah ilk muhacir kadınlara rahmet eylesin. Allah, ‘Başörtülerini yakalarının üzerine kadar salsınlar.’ (Nur, 24/31) âyetini indirince, onlar (dışarıda giydikleri uzun elbiselerinin) kenarlarından kesip (elde ettikleri parça ile) derhâl başlarını örttüler.” Sevgili Peygamberimiz, ‘Bedenin senin üzerinde hakkı var’ buyuruyor. Bedenin örtünmesi hukukî bir zorunluluğun ya da dini bir sınırlamanın ötesinde fıtri ve ahlaki bir davranıştır. Erdemli bireyler yetiştirmenin ve sağlıklı bir toplum inşa etmenin yolu, küçük yaşta verilen ahlâk ve değer eğitiminden geçmektedir. Allah (cc) buyuruyor; ‘Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına (bir ihtiyaç için dışları çıktıkları zaman) dış örtülerini üstlerine almalarını söyle. Onların tanınması ve incitilmemesi için en elverişli olan budur. Allah bağışlayandır, esirgeyendir (Ahzâb, 33/59) (Kaynak; Diyanet İşleri Başkanlığı/Hadislerle İslam-Beden Mahremiyeti)    

Hüseyin Aslan (Spor Bilimcisi); “Gerek antrenman prensipleri, gerekse inancımız açısından olması gereken, bayana bayan, erkeğe erkek antrenördür. Kişilerin psikolojik yapıları farklı farklıdır. Bir bayanın bulunduğu ortamda, erkek psikolojik olarak rahat hareket edemez, bir erkeğin bulunduğu ortamda ise bayan rahat edemez. Hangi spor branşında olursa olsun, sporcunun antrenmanda rahat hareket etmesi gerekir. Türkiye’de erkek veya bayan antrenör sıkıntısı yoktur. Tüm illerdeki Beden Eğitimi ve Spor Bölümlerinde bayan ve erkek antrenör yetişmektedir. Bayan antrenörün bulunduğu yerde niçin kız çocuklarını erkek antrenör eğitsin ki? Bu kadar antrenör bolluğu içerisinde hemcinslerine göre antrenör verilmeyip de, tersi durumun uygulanması, Türk toplumunun ahlâkını bozmak için planlanmış bir projenin ürünüdür? Farkına varmıyoruz ama, bu işin görünmeyen yüzüne baktığımızda, siyonist güçlerden tutun da, İslam’ı çökertmek için mücadele eden tüm gruplar, bunun üzerine oynamaktadır.  Ahlakı çökerteceksin ki, inanç zayıflasın. Bu yolda sporu kullanıyorlar…” 

Hüseyin Avni Yücel (Antrenör); “Erkeğin hassasiyetini kadın, kadın hassasiyetini de erkek bilemez. Bayan sporcular hassas bir yapıya sahipler. Erkek antrenörler tarafından istismar edilebilecek aşırı antrenman programları sonucu erkekleştirilmiş bir bayan ortaya çıkar ki, bu cinsiyet değiştiren bir erkeğin kendisini bayan hissetmesi gibidir. Ne ruh, ne duygu ne de anatomik hassasiyet kalır. Kız evladı anasının, erkek evladı ise babasının halinden anlar. Aynen antrenörler gibi… Psikoloji, anatomi, hormon yapısı, duygu ve düşüncelerinden tutun da, sergileyeceği performansa kadar böyledir, böyle biline. Hadi, dört büyük futbol kulüpleri bir bayan futbolcu alsın da görelim, vesselam…”

Bu vesileyle Cuma günümüz Bayram olsun inşallah…

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • AHMETAHMET23 gün önce
  Ahmet Bey, bundan önceki yazınıza yazdığım yorumda görüşlerimi ifade etmiştim. Fikirlerinize aynen katılıyorum. TEKRAR EDERSEK: 1-Bayan güreşinden çekilmemiz lazım. 2-İlla katılacaksak şimdilik erkek antrenör yerine hanım antrenör verilsin. Yine minder kenarında taktik veren erkek antrenör, galip gelen bayan sporcuyla çok tuhaf şekilde sarmaş dolaş olmasın. Bu manzara Müslüman Türk'e yakışmıyor.
 • Ömer AKTAŞÖmer AKTAŞ23 gün önce
  Ahmet bey yazınız için öncelikle teşekkür ederim. Maalesef dünyanın hiç yıkılmayacağını ömrün hiç bitmeyeceğini düşünüyoruz. geçmişte güreş yapmış futbol oynamış birisiyim. mayonun haram olduğunu söyleyerek bir turnuvaya katılmamıştım. Daha sonra federasyonun aldığı kararla güreş mayoları uzatıldı. Futbolcu şortları da çok kısaydı onlar da uzatıldı. Ama maalesef bayanlarla ilgili hiçbir değişiklik yapılmadı. Voleybolcu bayanlar şort mu giyiyor iç çamaşırı mı belli değil. Sayın İHL mezunu bakanımızda kadın spor yaparsa herkes yapar diyerek güya bir şeyler demeye çalışıyor. Onu diyeceğine bu şortların durumunu nasıl düzeltebilirizi konuşmuyor. Aynı şey yüzme sporu için de geçerli. Elin gavuru, bayanlarına uzun ve vücudu kapatan mayolar giydirirken, bizimkiler kısa mayo ve bikini tarzı mayolarla yarışma düzenliyorlar. Bakanımızda kadın spor yaparsa herkes yapar, diyerek güya spora teşvik ediyor. maalesef seçtiğimiz, gönül ve destek verdiğimiz hükümetimiz, eğitim ve ahlaklı sporcu yetiştirme konusunda sınıfta kalmıştır. bu konuları tekrar tekrar gündeme getirmenizin hak ve hakikat için faydalı olacağını düşünüyorum. tekraren tebrik ediyor ve bu türlü hayırlı, yönlendirici,uyarıcı yazılar yazmanızı temenni ediyorum.
 • Dr. Hüseyin ASLANDr. Hüseyin ASLAN23 gün önce
  Ahmet bey yazınız için size teşekkür ederim. Eşi kapalı namaz kılan bir Reis ve cumhurbaşkanımızvar. bu konulara bu dönem parmak basılmayıpta nezaman parmak basılacak. sayın Reisimizin bu yazıyı oluyup
 • Erol ATASOYErol ATASOY23 gün önce
  Son Voleybol turnuvasında ve diğer spor müsabakalarında hoş olmayan görüntülere son verilmek için; hoca, antrenör, masör, sağlık görevlisi, malzemeci kısaca her ne görevli var ise hem cinslerin görev alması çok doğru olacaktır.
 • Ali Akbulut Ali Akbulut 23 gün önce
  Yıllardır mücadelesini verdiğimiz konulara değinip çok güzel yazılar kaleme alıyorsunuz düşüncelerimizin sizin tarafininzdan bu mecralarda yayınlanması bize ayrı bir güç veriyor yalnız olmadığımızı görüyoruz bu da bizi mutlu ediyor Allah yar ve yardımcınız olsun
 • CEVDETTCEVDETT23 gün önce
  AHMET KARDEŞİM, İSLAM İLMİHALİ RAFA KALDIRILMIŞ DURUMDA. SPOR İLMİHALİNE GÖRE DE BU İŞLERİN HEPSİ MÜBAH. BİR SEN BİR DE BEN KALDIK BU İŞLERİ KAFAYA TAKAN...
 • sahisahi24 gün önce
  bunlar medya sanat spor sinama sanat dünyasını elinde tutan münafık masonların ve din düşmanlarının koministlerin melketimizde dünyada dinleri ve ahlakı çökertmek için yaprıkları uygulamalar. maalesef hasthanelelerde de okullarda durum farklı değil. allah erkek ve kadını mıknatıs gibi cezbe özelliğiyle yaratmış, yoksa evlilik ve aile olmazdı. hep "ateşle barut bir arada durmaz, mutlaka yanar" örneği verilir. gelinen nokta ortada  doktor hemşire,sekreter amir,öğrenci öğretmen çarpık ilişkileri ortada.

Günün Özeti