Gerçeklerle yüzleşmek

27 Nisan 2019 Cumartesi

Evet, gerçeklerle yüzleşmeliyiz. Ama bunu önce herkesin kendi içinde, kendi nefsinde yapması gerek. “Başkasına öğütlediğimiz şeylerin kendi nefsimizdeki karşılığı ne?”

Herkes karşısındakinin gözünde çöp ararken, kendi gözündeki merteği görmüyor, görmek istemiyor. Herkes ısrarla karşısındakinin değişmesini istiyor. Ötekileri terbiye etmeye çalışıyor. Asıl yanlış da zaten burada.

Odalar, vakıflar, dernekler, STK’lar, sendikalar, tarikatlar kendini değiştiriyor mu ki, ya da değiştirmenin gerekliliğine inanıyor mu ki! Herkes kendini hakikatin merkezinde görüyor.

 Bunlar kendilerini hakikatin merkezinde gördükleri için istişare ve şuraya da gerek görmüyorlar. Kimi sırtını devlete dayamış, istihbarat raporları ile her şeyi bildiklerini düşünüyorlar. Kimileri, 3’ler, 7’ler, 40’lar diye gidiyor. Kimsenin bir dediği ötekini tutmuyor bu arada.

 AK Partinin aday belirlemede, siyasi ve bürokratik atamalarda, iş yaptıkları iş adamlarını seçerken ne kadar isabetli kararlar aldıkları ortada.

Gerçeklerle yüzleşmek bu anlamda kulağa hoş gelen, pratikleri açısından içi boş bir söz haline geliyor.

Şu kaygı giderek yaygınlaşıyor: “Paralel devlet”ten kaçarken, paralel “paralel parti” çıktı ortaya. Hani şu AK Parti içindeki AKP’liler. Onlar da İslami değerleri öne çıkartanlardan şikâyetçi. Bunlar medyayı ele geçirdiler ve sosyal medya üzerinden toplumu yönlendirmeye çalışıyorlardı ama olmadı işte. Media bir politik bir illüzyon arayışında. AK Partinin kendi tabanıyla da, toplumun diğer kesimleri ile de olan bağlantıları çöktü. Birileri din, tarih, gelenek, çıkar ilişkileri üzerinden siyaseti meta haline getirmeye çalışıyor sanki. Ve de yiyici, tufeyli bir iş adamı tipi türetildi. Bu yamyamlar yiyecek bir şey bulamazlarsa birbirlerini yerler.. Sermaye, siyaset ve bürokrasi arasında “Win win” düzeni, çıkara dayalı bir “Şeytan üçgeni” oluşturur. Siyasette ve piyasada bir kara deliğe dönüşür bu üçgen ve sonunda kendi içine çöker.

Davutoğlu da bu şikâyetleri aktaran bir açıklama yaptı geçen gün. Bugünlerde bu çevrelerden en çok konuşulan konular bunlar.

Birileri çıkıp siyaset adına medyayı böyle paspas haline getirmemeli. Dini metalaştırmamalı. Cemaati çıkar ilişkilerine alet etmemeli. STK’ları arka bahçelerine dönüştürmemeli.

İmamoğlu’nun Maltepe performansı bu anlamda “için formülünü kaptığını” gösteriyor. “Üstü Fatih, altı Şişhane” bir karikatür var ortada. Turhan’ın AB ile ilgili “domuz sürüsü içinde bir kuzu”ya benzettiği karikatürünün dışında bir de böyle karikatürü vardı. Üstü çarşaf, altı mini etek!” Bizim mahalle medyası” itibar etmese de, Maltepe’ye katılım iyiydi. CHP’nin artık iyi bir duahanı da var. Ramazanda semazenler, mevlidhanlarla, iftar sofraları kurarlarsa şaşmayın. Herhalde Atatürk’e, onun Behçet Kemal Çağlar’ın yazdığı mevlidi okutacak halleri yok. İftar öncesi akşam namazı için Türkçe ezan da okutmayacaklar. Yemekten sonra “Türk’ün yeni amentüsü”nü de Fatiha yerine okutacak halleri yok.

Alıştıra alıştıra, yavaş yavaş, adım adım.. Bakalım CHP’liler Mehterin peşine takılıp İstanbul’un Fethini mi kutlayacaklar, yoksa bizimkiler, İzmir Marşının peşine takılıp soluğu cumhuriyet balosunda mı alacaklar. CHP’liler ümitvar. Kur’an-ı Kerim okunarak başlayan düğün törenine içki servisi ile devam edilecek ve dansla sona erecek. Herhalde dansöz oynatacak halleri yoktu. CHP’liler hep söylüyorum ya, kurban keserek ve dua ile genelev açılışı yapacak kadar ileri gitmişlerdi bir dönem. Bugün geldikleri nokta ortada. Bakalım bu durum ilk kimin midesine oturacak. CHP mitinginden yükselen “Amiiin”ler bu değişimin hızı karşısında beni şaşırtmadı dersem yalan olur.

Hani bizim takımın Kur’an-ı Kerim sonrası zemzem ve gülsuyu ikramı yerine içki servisine bu kadar hızlı geçmeleri beni şaşkına çevirdi. Hani bari “Nane likörü” ile açılış yapsaydınız!? (Estağfurullah)

AK Parti ve MHP şu ittifak işinin şeklini yeniden gözden geçirmeleri gerek. BÇG ile zımni ittifakın da şekli yeniden gözden geçirilmeli. Başörtülü hanımların topluca anıtkabir ziyareti ile bu işler sürdürülemez. Liberallerle ittifakın ölçüsü ne sahi. NATO ittifakı, AB ittifakı derken durum ortada. 

FETÖ ile mücadelede ve devam eden yargı sürecinin yeniden gözden geçirilmesi gerek.

Cumhurbaşkanlığı sistemi bu şekilde sürdürülemez. Politika kurullarında dağ fare doğurdu. Hani bakanlıklar icracı olacaktı. Hiyerarşi büyük yara aldı. En son şu tarım politikasının belirlenmesi süreci tam bir felaketti. Neyse ki, reform paketinin açıklanması ertelendi. Ertelenmeyip o plan tepeden tırnağa yenilenmeli. 2 liraya ürettiğini sütü 170 kuruşa satın alamazsınız, hem parasını aylar sonra ödeyerek.

Önce şu seçim tartışmalarından bir kurtulalım. Sonra hükümet ve yerel yönetimlere mal ve hizmet satan ya da müteahhitlik yapanlara kamu borçlarını ödeyin. Alacaklarının bir kısmı kamu borçlarına mahsup edin. Kamu kaynaklarından barter mı yaparsınız. Kamu borcunu vadeli bono ile mi öder. Yoksa bu sistem domino etkisi yapar şirketler bankaların, bankalar hazinenin üzerine çöker.

Piyasa üzerinde baskı kuran, sırtını siyaset ve bürokrasiye dayayan ali kıran baş kesen yamyamların baskısını kırın. Ve bir diğer acil konu: Siber güvenlik. Bu yoksa siber altyapıyı kurmamışsanız, her anlamda, ne zaman başınıza ne geleceğini bilemezsiniz. Altın karşılığı sanal para yıllardır gündemde. Yine aynı şekilde serbest finans bölgesi acil ihtiyaç. Global bir medya networku ile kendimizi dünyaya doğru anlatmamız gerek. Ama bunları kimseyle oturup konuşamıyoruz bile. İnsanlar hep akçalı işlerle meşgul.

Aile, gençlik, tarım, adalet, sağlık, uluslararası ilişkiler, daha birçok konuda yapılması gereken iş var.

Önce teşkilatın tepeden tırnağa gözden geçirilmesi gerek. Şu yamyam işadamlarından partinin yakasını kurtarması şart. Bürokrasinin temizlenmesi gerek. Milletvekillerinin akçeli işlerinin takibi gerek. Basın her yönü ile felaket. Mevcut radyo, TV, gazete dibe vurdu. Tirajları hayali. İnternet medyası başka bir âlem. Sosyal medya trollere teslim. Medya “sahibinin sesi” oldu, inandırıcılığını ve ciddiyetini kaybetti. STK’larla, vakıflarla, odalarla ilişkilerin gözden geçirilmesi gerek. Üniversitelerin hali yürekler acısı. FETÖ’cüler fink atıyor her yerde. “Diplomalı cahillerin fabrikası” gibi çalışıyor fakülteler.

Bazı şeyler için çok geç kalındı. Böyle devam ederse, dibe vurmak kaçınılmaz. Bugünkü kriz, bu anlamda kuruluş için bir sıçrama tahtası rolü üslenebilir.

Değişim kaçınılmaz. Değişim gerçekleşmezse, millet tercihini değiştirir. Bunu seçime giderken defalarca yazdım ve söyledim. Ama dinletemedim. Böyle giderse, gelecek günler geçen günleri aratabilir.. Vakit geç olmadan.. Şimdi yenilenme zamanıdır. 

Selam ve dua ile. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • GökhanGökhan1 ay önce
  Yamyam iş adamları ve takipçi vekiller den kurtulmak kolay değil ama işi liyakat sahibine vermek kolay ve bunu yapmıyorlar ve de yapamayacakları aşikar. Bu eleştiriyi bile yapınca sen geçmişi nasıl unutursun sen hainmisin gibi lafları duymak mümkün partililerden böyle partililerin olduğu yere şahsen ben oy vermiyorum. Benim inancım koşulsuz biati değil düşünmeye ve çalışmaya yönlendirir ken işi ehline ver derken bu olanlara sinir olmamak mümkün mü
 • Hilmi OmuzluHilmi Omuzlu1 ay önce
  Önce kendisinin yamyamlıktan vaz geçmesi gerekmez mi? Yam yam müteahhitlere " sen fiyatı ne yazarsan yaz, %30 u benim" den kendilerinin vaz geçmesi gerekir sanıyorum. Euro ve dolarla ihale yapıp bu şekilde keseyi dolduran kendileri, bu milleti aptal mı sanıyorlar. Bütün yaptıkları ihalelerin, milleti nasıl soyarız politikasın dan kaynaklandığını artık sağır sultan da duydu...
 • Mehmet YAZICIMehmet YAZICI1 ay önce
  Hocam, Feto ile mücadele dipsiz kuyuya benziyor. Fetodan boşaltılacak alanları doldurmak için her türlü fırsat değerlendiriliyor. Birileri sebepsiz iftira ile işinden ekmeğinden olurken birileri yüksek ile uzun atlama bir arada yöntemi ile bir yerlere geliyor. Vicdan sahibi birileri yanlışa dur demeli. Fetocu iddiası ile iddianamesiz ihraç edilen polisin sivil memur eşinin tayını yapmayanlar zalim değil mi? Bürokraside ki zalimlerin yaptıkları R.Tayyip ERDOĞAN'dan nefreti körüklemiyor mu? 2015 yılında fetocuların fetodan emekli ettiği beş bin kişiye dönüp bakan var mı? Birileri düşman üretme merkezine el atmalı.
 • Aziz DEMİRAziz DEMİR1 ay önce
  Sevgili Üstadım. Mevlana diyor ki: 'Dost acı söyleyen değil, acıyı tatlı söyleyebilendir.' Sıkıntılar, problemler ancak bu kadar anlatılabilinir. Yüreğine, kalemine sağlık. Rabbim, yar ve yardımcın olsun.
 • Ali Kemal Doğulu Ali Kemal Doğulu 1 ay önce
  Hoca sen Reisten daha mı iyi biliyorsun? Ne yapmak istiyorsun? Niyetini dolandırmadan söyl!e
 • AhmetAhmet1 ay önce
  Dilipaki biz okuyorumdaesas okuması gerekenler fan fin fonu bırakıp bir günde onlar okusa kulak verse bizim oylarımıza saygı gösterse sarıyerde belediye bşklığına akp de o adayı kimler koydu bir araştırın bakalım
 • Rıdvan ozalpRıdvan ozalp1 ay önce
  Mantıklı bır yazı
 • MehmetMehmet1 ay önce
  Kpss yapılalı 9 ay oldu Maliye Bakanlığı SGK Alım yapmadı ilan gelmedi bizler ne olacağız ama 4 Yıl sonra bunun sırası gelecek yazık değilmi bizlere madem alımı yapmayacaktın ne diye Kpss sınavı yaptınız.Gençler issiz iş bekliyor hocam lütfen bu konuyuda gündeme getirin
 • MehmetMehmet1 ay önce
  Kpss yapılalı 9 ay oldu Maliye Bakanlığı SGK Alım yapmadı ilan gelmedi bizler ne olacağız ama 4 Yıl sonra bunun sırası gelecek yazık değilmi bizlere madem alımı yapmayacaktın ne diye Kpss sınavı yaptınız.Gençler issiz iş bekliyor hocam lütfen bu konuyuda gündeme getirin
 • Hüseyin uzunHüseyin uzun1 ay önce
  Hocam, Allah razı olsun. Sizler gibi aci söyleyecek şahsiyetlere ihtiyacımız var. Dediğiniz gibi bu gidişat hiç iyi değil. Çünkü Ak partili aileler olarak bizlerde endişeliyiz.Milletin kurtuluşu, ADALETve İŞİN EHLİNE verilmesinden başka neolabilir.
 • Sankot1453Sankot14531 ay önce
  Gercekten mükemmel bir yazi kaleminize saglik AK parti hakikaten kendine gelmeli Reis 10sene önceki parti resmini önüne alip bir bakmali ne deyisti eyer böyle giderse 2023 bis hayal olacak.Lafin kisasi görünen köy klavuz istemez
 • İsmail İsmail 1 ay önce
  "Artık aldanmayın... bir çok kez aldandınız..."Sağcı dediniz Demirel e oy verdiniz... Müslüman dediniz Özal a oy verdiniz... Milli Görüşçü dediniz AKP ye oy verdiniz...."Eğer bir daha aldanırsanız dövecek diziniz de kalmayacak"Demişti Rahmet Prof. Dr. Necmettin ERBAKANBu konuşmanın muhataplarından birisi de sizdiniz Abdurrahman beyKolayınıza gelmişti (bugün de olduğu gibi) bir müslümana atılan iftiraları kabullenmek. Neymiş "imam hatipler arka bahçemiz" demiş, o naif, narin, tatlı dilli insan.İşinize gelmişti köprüyü geçene kadar ABD ye, AB ye dayı demek AKP ağzı ile.Kusura bakmayın;Allah bir kavmi değiştirmez, onlar kendi nefislerindeki hâli değiştirmedikçe." (Ra'd, 13/11) Siz önce şunu açık yüreklilikle söyleyin, Hak nizamı kurmak üzere yola çıkanlara açık ve net bir şekilde dahil olabilecek cesaretiniz var mı? Yoksa ne şiş yansın ne kebap... aman bana dokunmaya yılan bin yaşasın... demeye devam mı edeceksiniz...Ateşten gömlek giymeden, bu şekilde gazete köşelerinde hariçten gazel okuyarak sadece müslüman arası fitneyi körüklersiniz. Net olun! Adil olun! Bu dünya ölümlü İftiraların ardından dan gitmeyin artık... Yaşınız 70 gelin Müslümanların birliğini tesis etmek için hakkı üstün tutun artık
 • HasanHasan1 ay önce
  Neden şimdi, nedene daha önce dobra dobra konuşmadınız? Tam aksine dobra dobra konuşanları anlamadınız ve hapislere atılmasına sebep oldunuz? Merak ediyorum? Yoksa sizde mi fareler gibi gemiyi terk ediyorsunuz?
 • Neco Neco 1 ay önce
  Hocam Allah CC sizden razı olsun, İslami ilim ve fikir adamı olarak, problemi ancak bu kadar güzel tespid edip, samimi önerilerde bulunabilirsiniz. Ancak görünen o ki, AK Parti ısrarla hata yapmaya devam edecek. Şahsen bu noktadan itibaren hiç bir umut kalmadığını görüyorum. Şu anki siyasi yapı tamamen ölü durumda yeniden canlandırma ihtimali yok.
 • AdAkAdAk1 ay önce
  Reis etrafındaki kraldan çok kralcı ne kadar tırşıkçı varsa hepsinden kurtulmalidir. Adam vekilliği kaybetti ama hala partide üst kademede yönetici konumunda. Atın gitsin, insanlara tepeden bakan kompleksli halk fukarası kesimleri. Tüm oylar Reis için verildi. Kimse kendine pay çıkarmadım. Reis, silbaştan adam gibi adam, halkın içinden vizyonu ve misyonu olan milli ve dürüst valisinden kaymakamına, belediye başkanından parti yöneticilerine varıncaya kadar yeni dönemde kişileri bulup çıkarmazsa eğer, üzülerek belirtmeliyim ki, Anavatan Partisi gibi tarihe gömülmeye doğru hızla gidiyor nokta
 • Klavuzu karga ve pelikan olanın akibetide hayırlı olmaz.Klavuzu karga ve pelikan olanın akibetide hayırlı olmaz.1 ay önce
  Chp Akpartileşiyor Akpartide Chpleşiyor ee tabi kargaların ve pelikancıların arkasına takılırsa böyle olur.
 • Mehmet G.Mehmet G.1 ay önce
  Reise yalnız diyenler reis yalnız falan değil. Reis bizzat etrafındaki birikimli insanları uzaklaştırarak yerlerine; evet efendim, haklısınız efendim, siz ne dediyseniz doğrudur efendim, sizi eleştirmek haşa efendim olur mu öyle şey diye diye dolanan yalaka sürüsünü yığdı etrafına. Yani demem o ki reisin etrafı her zamankinden daha kalabalık ama tamamıyla boş bir kalabalık.Ayrıca unutmayın ki KİBİR en büyük tehlikelerdendir.
 • ElbistanElbistan1 ay önce
  Diline sağlık çok güzel bir yazı.
 • Eyyüp kunduracı Eyyüp kunduracı 1 ay önce
  Çok güzel tespit yapıyorsunuz fakat boşuna. Hırsın olduğu, yapilan işin Allah ve Rasulünün yolu için deyin, vatan ve milletin selameti için yapılmadığından bu maya tutmaz. Bir kere haktan ayrildinmi birdaha aşı tutmaz. Allah'ım bizleri ferdi olarak düzeltmesini nasip etsin inşallah, O zaman hak ve hukuka sahip çıkan, adama göre iş yerine ise göre ehil adam veren adil Allah'tan korkan idareciler verir inşaallah.
 • Hakikî Müslüman kime denir?Hakikî Müslüman kime denir?1 ay önce
  Yorumlara baktım da Abdurrahman Ağabeyin yazdığı doğrulardan rahatsız olanların sayısı epey var. Şimdi bu kardeşlere bir sorum var? Siz AK Parti’nin son yıllardaki aile, zina, eğitim, vs. konularındaki politikalarını beğenip destekliyor musunuz? Yoksa “canım şimdi bir mücahede var, mücahedede netice almak için her yol mübahtır” mı diyorsunuz? Cevabınız evet ise FETÖ’ye ettiğiniz küfürlerin ucu kime dokunuyor, iyice bi düşünün bence.
 • ttnttn1 ay önce
  MİSTİSİZM İNİÇİNDE YOĞRULAN,DÜNYADAN Bİ HABER.UÇAN KAÇANLAR, İLHAM GELENLER, RÜYA DA HABER VERİLENLER ,işin illüzyon büyü tarafı ...... somut gerçek ise şöyle ;Büyükşehirde oturup, Köylerde Arazisi olanlar, FETÖ YE TABİ İSE, HER YIL 20BİN İLE 70BİN TL ARASI ARAZİ EKİM PARASI ALIYORLAR.o araziler hiç ekilmiyor. TZOB, bu ekilmeyen arazileri, Ekiliyor gösteriyor.20 000 köyde 200 000 kişi ye para aktarılıyor. FETÖ BU KİŞİLERE GARANTİ VERMİŞ, DEDİĞİMİZİ YAPIN HERYIL 20 000 TL ALIN.TÜRKİYEDE Kİ EKONOMİK ANORMALLİKLER BURADAN KAYNAKLANIYOR.
 • Murat toper ceylanMurat toper ceylan1 ay önce
  Elhamdülillah tesbitlerinizle ufkumuz açıldı Allahın vahyindeki asır suresi ayetlerini hayata aktaran Yiğitler var
 • din günü geldiğinde!din günü geldiğinde!1 ay önce
  Hala ders alınmamış hala inat ediliyor en son inat edenlerden birisi kaddafi; kendi yazdığı yeşil kitabı okuyordu inat ile; hala ak partili belediyelere; arka kapıdan, ak parti düşmanlığı yapanların, ak parti muhaliflerinin neden hem de ak partili belediye başkanı eli ile yerleştirildiğinin; ve bu belediye başkanının bu ak parti düşmanları ile işbirliği içinde olduğunun bilinmesine rağmen yeniden aday yapılmasının hesabı ortada yok ve bu adamları BBB yaptılar; bu gaflet nereye kadar sürecek, "vallahi dağda kaybolan koyunun hesabını bana soracaklar" korkusu ile ömür süren islam halifelerinden' de mi ders çıkarmazlar, dininizi hala çok ucuza satmaktan ne zaman vazgeçecek, korkacak ve aslınıza döneceksiniz, ne zaman tevbe edeceksiniz ve saf duru hal ile işinizi yapacaksınız. Cep tlf vergisi 4-5 ay önce 1.80 lerde iken bu gün 2,40 larda Türk halkı mecbur mu Suriyelilere yapılan harcamayı finanse etmeye sağlık vs giderlerini yüklenmeye; tank palet fabrikası için ihtiyaç duyulan 35 milyon doları niçin onlar ödemez harcanan 35 milyar doların bir nebze de olsa karşılığı olarak; eski iktidarlarda halka imece salınması ya da zorla ahırından hayvanlarının gasp edilmesi ile günümüzdeki bu halin yani zorla gasp edilmenin ne farkı var. Halamı ayılmazlar halamı akıllanmazlar. Hala mı bu insanlar niye sandığa gitmedi, niye boş attılar diye uyanmazlar.Ne zaman tebdili kıyafet yapacak ve gerçekleri yerinde göreceksiniz.
 • UmutUmut1 ay önce
  Özeleştiri mi yapıyorsunuz yoksa suç duyurusu mu?
 • YORMA KENDİNİ YORMA KENDİNİ 1 ay önce
  Hocam yazıyorsun da boşa yazıyorsun . Seni dinleyen mi var Allahaşkına
 • İsmail BAŞTUĞİsmail BAŞTUĞ1 ay önce
  Ne kadar güzel tespitleriniz var. Umarım birilerinin dikkatini çeker.
 • Oy vermemişOy vermemiş1 ay önce
  Ak Partili biri olarak sın seçimde maalesef sandığa gitmedim. Ak Parti de çok değişiklik gördüğümdendi ve şunu dedim kendimce bizim bu değişimimiz karşımızdakinin değişiminden kaynaklı
 • abdullah gündoğduabdullah gündoğdu1 ay önce
  cellatına aşık olmuşsa bir millet ister ezan ister çan dinletitirazetmiyorsasürü gibi illet müstehaktır ona her türlü zillet ömer hayyam
 • AhmetAhmet1 ay önce
  Helal çok ehven bir yazı
 • BülentBülent1 ay önce
  Abdurrahman bey sizden anladığım kadarıyla heyecanını bitirmiş bir parti var ortada ve uzatmaları oynuyor.bütün uyarılar partiye yapmışsınız peki vatandaşa ne diyeceksiniz.
 • AdemtopraksAdemtopraks1 ay önce
  AhAbdurrahman. ..!vah Abdurrahman. ..! YAZAyazakalemindetüybitti. ..aynıtas..aynıhamammisali. ...seninbaktığınpencereden bakmıyor lar. ...!sendalışkulesindenbakıyorsun. .onlarsuyuniçindeyaklaşanjawsıgöremiyorlar. ....?
 • KocasuKocasu1 ay önce
  Sayın Dilipak Kimileri, "3’ler, 7’ler, 40’lar diye gidiyor." ifadeniz ile tüm tasavvuf kitaplarında Allah adamı diye anlatılan Ricalül Gaybi küçümsüyorsunuz. Mevlana bunlardan bahsetti, Hacı Bektasi veli bunlardan bahsetti, Ahmet Yesevi bunlardan bahsetti. Sizin amacınız nedir.
 • أحمدأحمد1 ay önce
  Allah size akıl fikir versin
 • Dadaş 25Dadaş 251 ay önce
  Ah hocam ah çok yazmak isterim. Ancak anlayan yok, çünkü kulaklar sağır, gözler kusurlu görmeye başladı. Ancak Allahın ahdi mutlaka yerine gelir. Allah kul hakkıyla bizi hesaba çekmesin diye dua ediyorum. Selam ve dua ile.
 • erhanerhan1 ay önce
  hayret.Bazıları haladilipak ın AKP yi desteklediğini sanıyor,Biraz da chpye çalışacağına ihtimal vermedikleri için.Vedemek ki ,onun "dost acı söyler" ayağı ile aslında AKP ye vurduğunu çözemiyorlar
 • Hayrullah ereli Hayrullah ereli 1 ay önce
  Ümetin bekası varken, yazdıgınız sorunları çözmeye vakitmi kalır.
 • TarpaklıTarpaklı1 ay önce
  Savaştayız,Hak batıl mücadelesıi devam ediyor,imtihan'dayız ,çok eleştiriyaparken,ayağınız kaymasın dikkat edin!şu yazı bence sınırı aşmış.Dilipak kendini gözden geçirmeli,Ben bilirim diyene kapılar açılmaz,Benlik gözünüzü kör etmesin.Bir şeyi hakir görüseniz onunla imtihan olursunuz.Reisimızi yalniz bırakmayalım.
 • TarpaklıTarpaklı1 ay önce
  Savaştayız,Hak batıl mücadelesıi devam ediyor,imtihan'dayız ,çok eleştiriyaparken,ayağınız kaymasın dikkat edin!şu yazı bence sınırı aşmış.Dilipak kendini gözden geçirmeli,Ben bilirim diyene kapılar açılmaz,Benlik gözünüzü kör etmesin.Bir şeyi hakir görüseniz onunla imtihan olursunuz.Reisimızi yalniz bırakmayalım.
 • AKINCIAKINCI1 ay önce
  10 tlbirşeyalmıyorsabitmişiz bu kadarbasit.
 • AKINCIAKINCI1 ay önce
  ağamsayende marabaolmuşuk diyoryafilimde birde şıhımbizecennettentapu vermiştir,dünyadayerkalmamıştır ağamdiyi,ahada biz aynıdurumdayız.hesapsız yapılan yatırımlarzengin katve kat zengin oldu fakir dibiboyladı ortaokul mezunuprofabrifing verirse sonuç kaçınılmazdevalasyonyüzdeüçyüzhanifiyatlarinecektiinmedi vatan içinoyveriyoruz yoksa ekonomibitikiz arkadaş dolaplarımızboş..
 • Ergin YaşarErgin Yaşar1 ay önce
  Anlamadığınız Reis yalnızlığı seviyor istiyor.Etrafında şu yanlış,bu eğri,şöyle olsun böyle olsun diyen adam ,söz söyleyecek adam istemiyor.Bu kadar genç ,tecrübesiz ve ünlü olmayan isimleri boşunamı bakan yaptı."Soran adam" Sabri Uzun'u iyi takip etti isen bir şeyler bildiği ve sakladığı aşikardır.Top çevirir orta sahada. Ne ileri ne geri!!!Bildiklerini anlatmaya kıçı sıkmaz.Kendi başı yanar çünkü.
 • Zekeriya Gökçe Zekeriya Gökçe 1 ay önce
  Katçığımızı iddia ettiğimiz şeylere doğru hızlıca koşuyoruz. Parelel devlet ( fetö terör yapılanması) kaçtığınızıiddia etmek bunlardan biri. İşte İstanbul seçimleri. Daha birçok örnek vardı ama bu günlerde Abdülhamit hanı hal eden Şeyhülislam gibi Hababam anayasa mahkemesinin dillendirilmesi yersiz değil. Plan yapan akılsız ( üst akıl ) aynı şeyleri denemekten asla vazgeçmedi. Sahi bu kadar beceriksiz akılsızlar yine denemek isteyebilir mi? Hani bunları millet bir karış su da( abdest alıp şehadete yürümüştü) boğmadı mı? Akılsızlar akıllanmaz efendisinin köpekleri hiç bir zaman sorgulamaz. Parçala! Diye bağırıyor. Efendileri...ama bilmiyorlar Allah tuzak kuranların en hayırlısıdır. Allahım birliğimizi daim eyle. Dirliğimizi huzurumuzu bozmak isteyenlere fırsat verme
 • Ömer salihÖmer salih1 ay önce
  Muhterem beyefendi , yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum . Siyaset maalesef toplumun aynası . Ne zaman toplumözgür düşünceyle , doğruya doğru , eğriye eğri diyetepki verirse , siyasetçide kendine çeki düzen verir . Bütün mesele bu kadar basit
 • derviş hasanderviş hasan1 ay önce
  yol onun varlık onun gerisi hep angarya demiş üstat.insan için çalıştığının karşılığı vardır ayeti bize ne anlatıyor.çünkü liyakata önem verilmesiyle işler yoluna gider.islamın siyasete bakışı adalette kurumsallaşmak gibi tavsiyedir.süleyman ve belkısın hikayesi.süleymanın ihtişamlı sarayına hayran kalır belkis.devir değişti ve teknolojik üstünlüğü sanatta görenlerin dünyasıyla karşılaştık.insan hakları ve özgürlükler ne denli taraftar buldu kendisine.bu yoksul halkı ayağa kaldıracak bir umuda sarıldık hepimiz.şimdi yeniden diriliş için kendi fiillerimizle yüzleşelim ve halimizi anlatacak bir davanın müntesipleri olalım.çünkü allah doğrularla beraberdir.vesselam.
 • AhmetAhmet1 ay önce
  Bu ülkeye çok acil birleştrici bir dilkardeş oldugumuzutekrar hatırlanması hepimiz aynı araç,ve gemi deyiz sen,şu sun ,bu şu diyerek gidilmez ,lütfen aklı selim sahibi olalım allah rıza sı için birleştirici usluplütfen beni birilene düşman etmeyin .
 • ŞebŞeb1 ay önce
  Estafurulah dediğini silmeyip yazarsan Rabbim kalbinden geçeni bilir unutma
 • derviş hasanderviş hasan1 ay önce
  heyecanını yitirmiş bir parti.necip fazılın çabaları bir islam emtelijasiyası yaratmaktı.hangi kültürle anlaşılacak islam.hangi iman adalete inancı pekiştirir.cemaatten adam devşirmekle nevi şahsına münhasır bir mefküre teşekkül edilemez.cemil meriç milli kültürümüzü düşüncelerin ışığında yeniden yorumlamak istedi.yaşanan hayal kırıklığı alternatifini yaratırmı bilinmez ama nefsi müdafaa hakkı tanınmalıdır davaya.her şeyden önce hayır ve hasenatla ne anlam ifade edildiğine bakılmalı.
 • BEDDUABEDDUA1 ay önce
  REİSS ERBAKAN HOCANIN BEDDUASINI MI ALDI ACABA O YÜZDEN Mİ YALNIZ.
 • A. KarA. Kar1 ay önce
  Boşuna ortalıkta Yeni Emevilerden ve Yeni Abbasilerden geçilmiyor demiyordum. Yeni Bizanslılar epeyce zamandır varlar. Her an Eski Bizanstaki gibi kargaşa çıkarmaya hazırlar. Bir de Ak Partiden ANAP çıkarmaya çalışanlar ortaya çıktı. Para ile Atatürkü satanlara karşı, Peygamberimizin üzerinden para ile Allahı satanlar da etrafta. Ondan sonra bu memleketin %90 ı Müslüman. Bence Müslüman nüfusu % 20 ye indi de farkında değiliz.
 • soran adamsoran adam1 ay önce
  sabri uzun'un fetö üyeliğinden tutuklandığı bir ülkede kimse bana fetö'yle mücadele mavalları okumasın.
 • DedeDede1 ay önce
  Artık cehape ye soktuğunuz laflarun hiç inandırıcılığı yok malesef.akape artik tüm pisliklerin yuvası.yolsuzluğun hırsızlığın iki yüzlülüğün yalanın dolanın...ve siz sözde aydınlarda suç ortamsınız.en fazla ömrünüz bir dahaki seçime kadar.ondan sonra sizlerin yüzüne kimse bakmaz.bıkyırdınız.bi daha dinden imandan bahsedemeyeceksiniz.ama biz dinimizi masumca yaşayacaz
 • İlahi Adalet İlahi Adalet 1 ay önce
  Allah'ın yardımını hak edecek dürüst , düzgün , haram helal hassasiyeti gözeterek , makamları ehil ellere vererek işler yapılıyor mu ? Allah'ın yardımını hak edecek işler yapınız . Ama önce siyasette ve bürokraside bu yapıda insanları getirmeyince olur mu .. Olmuyur beyler olmuyur . Zorlamayın . Bulun düzgün Ve liyakatli adamları .. Bak nasıl düzelecek her şey...
 • DusuncelerDusunceler1 ay önce
  Temennim ulkr kotuye gitmesin.gel gorki hergecen gun bir onceki gunu aratiyor.lul hakki yetim hakki yendigi surece senin benim adamim kayirildigi surece, osmanlinin sonu gibi durumlar soz konusu.once borclandirirlir.devletin kaleleri satilir.cemati az camisi cok milyon dolarlar kaybedilir.neler neler.parlemeter sisteme donulmedigi surece sadece meydanlarda bagirir durulur.
 • REİS NEDEN YALNIZ????REİS NEDEN YALNIZ????1 ay önce
  Reise sahip çıkmak lazım . Yalnız adam Allah yardımcın olsun .
 • Vekiller Vekiller 1 ay önce
  Sahi vekilleri biz neden seçtik ? Akraba , eş dost , yandaş , tanıdık vb adamlara koltuk ayarlamaktan başka yapacak işleri Yok demek ki ?
 • Yeni Parti mi? Yeni Parti mi? 1 ay önce
  Yeni bir parti kurulacağı artık kesin gibi gözüküyor .Halkın yeni partiden beklentilerini tespit edip , halkın beklentilerine uygun olarak Ak parti programında , teşkilatlarda Ve bürokraside acilen düzgün değişimler yapılmalı . Yapılmalı ki milletin yeni partiden beklentilerini Ak parti ortadan kaldırabilsin . Yoksa yeni partiye kaymalar başlarda bir daha toparlamak mümkün olmaz . Bürokrasideki , teşkilatlardaki menfaat şebekelerini , ve bunların arkasında duran vekilleri,teşkilatları da görevden alamazsanız biri gider daha beteri gelir ..
 • FerhatFerhat1 ay önce
  Gerçekler ile er ve geç yüzleşmeliz kaçınılmaz hocam. Gerçekler ile ne kadar tez yüzleşir isek, o kadar az zarar ile bu bozuk düzenin zilletinden hidayete kavuşmuş oluruz. Malesf Beyinlerimiz hasta, şuurlarımız kararmış, maneviyatımız her geçen gûndahada derinlere cökmekte ve insanlık kendi belasına doğru koşar adimlar ile ilerlemekte. Biz ıslah edicileriz diyen ve dünyamızda ve yurdumuzda fesadı, azgınlığı ve bozgunculuğu yayanları kendi ellerimiz ile seçip başımıza atıyoruz. Halbuki Allah cc bizden haddimize almamızı ve haram dediklerini haram ve helal dediklerini helal olarak kabul etmemizi ve dünyamızda ve yurdumuzda doğanın ,kadının, erkeğin fıtratını bozmadan yaradılış gayesi doğrultusunda ve sadece Rabbimiz in rızasını gözeterek hayatımıza ve dünyamıza şekil vermemizi bekliyor. Bu hakikatlere rağmen biz ne yapıyoruz bize sağımızdan yaklaşan ve arka planda iblis ile ittifak içinde olan ve bize kimi zaman Allah'ın adı ile sureti haktan gibi gözüke aslında masonik AB gibi sapkinlarin birliğinin yasalarını dayatan oluşumları destekleyerek zelil olmaktayız. Nitekim bu sapkinlari Allah cc nizamına karşı destekleyip fanı dünyamızda kendi ellerimiz ile zillete maruz kalıyoruz ve aynı zamanda ahiretimizi harab eyliyoruz.Ciddiden bu bozuk düzenin sınırları içinde hareket eden ve talimatları AB den alan parti ve oluşumların bizi hidayete kavuşturacagını zannediyorsak eğer o zaman büyük bir gaflet içinde olduğumuzun bir delaletidir. Yeniden kendi gövdemiz üzerinde durmak istiyorsak o zaman Allah in ipine sımsıkı sarılıp Allah'in nizamını yeryüzünde uygulamamız gerekiyor.
 • Muhasebe Muhasebe 1 ay önce
  Şimdi muhasebe zamanı . Tabanda ciddi anlamda güven kaybı var. Acilen bürokrasinin ehil ellere , liyakatli ve güvenilir emin ellere teslim edilmesini bekliyor .Bunu yapacak babayiğit neden çıkmıyor ? Her gelen bakan , bakan yardımcısı eşini , dostunu neden koltuklara yerleştiriyor . Hesap sorma mekanizması bu ülkede hala neden Yok ...
 • Borçlar Borçlar 1 ay önce
  Yeni seçilen bütün belediye başkanları aldıkları belediyelerin borçlarını , alacaklarını açıklayabilirlerse halkın Ve seçmenin gözünde yücelirler ..
 • güçsüz vatandaşgüçsüz vatandaş1 ay önce
  topu çevirmeden devlet nerdeyse çöktü deseydiniz. sizin burda anlatmaya çalıştığınızı emperyal güçler daha detaylı biliyordur herhalde.ellerini ovuşturarak bekliyorlardır herhalde gizli toplantılarda neresi kimin olacakyapılmıştır hesabı.1923 te emanet verdiklerini 2023 te geri alacaklar demek ki. herkese nasip olmaz böyle başarı.(iyi emperyal kötü emperyal yoktur. kuzeyi batısı uzakdoğusu hepsi emperyal bkz. tarihe ) kişinin parası varken herkes dost olur bir ödeme zorluğu başlarsa ilk kazık dostlardan gelir. şimdi devlet bütün fedakarlığı vatandaştan bekliyor kendisi hiç fedakarlık yapmıyor. vatandaş zavallı zavallı.
 • ttnttn1 ay önce
  Türkiye sömürgedir.Sömürgenin içerdeki temsilcisi Tüsiad dır.tusiad üretiyor diye hiiiç sevinme.üretim güçlerinin, üretimkaynaklarının %75i tüsiad ın elindedir. vr tüsiad Piyasaya mal sevkiyatını kısmıştır, Fiyatlar sun i tırmandırılıyor. BU DAVRANIŞLAR, HÜKÜMETİ DEVİRME DAVRANIŞLARIDIR. tusiad sahada fiziki sahada, nakliyede, maden ocaklarında pkk ile işbirliği yapıyor. pkk, Bu tür organizasyonların sahadaki eli dir. BU OLAYLAR İÇİN NET SOMUT İSİMLER, TARİHLER, VEREBİLİRİZ, ilgilenen için. Beni çok ilgilendirmez, önlemimi alırım. millet ezilecek.
 • Ak partiyi ak parti bitiriyorAk partiyi ak parti bitiriyor1 ay önce
  Dostlar önceden bizim camiadan sitelere bakardım hep diğerlerine hep öfkeli şimdi ise okuyorum karşılastırıyorum çok yalan görüyorum ne yazık ki.Arkadaşlar yalan hiçbirzaman kabul görmez görmeyecek hele yeni nesilede vatan millet sakarya hurra edebiyatı olmuyor baktımda çocuğa biri dini sohbet yapınca uzaklaşıyor hemen çocukta bir nefret var soruyorum ne oldu dıye gormuyormusun yalan soyluyor dıyor.bişe demiyorum tabi ama gerçektende yalan söyluyor uzgunum hal bu durum bu isterseniz düzelecek deyın arkadaşlar faceboka bakıyorum da ak partili kardeşlere biri mi yapıyo bilmem ama öfke saçıyorlar etrafa gönül kazanma bitmiş evet diğerleri düşman gibi görülüyor düzeleceğide yok gibi bu gidiş çok kötü biryere doğru gidiyor.Ak partiyi Ak partililer bitiriyor diyorum yoksa iki milliyetçi muhafazakar cephe buykşehir kaybedermiydi mümkün değildi oldu işte.söyleyeyim böyle giderse hiçbir zaman alamayacak büyük şehirleri bir daha ve bir diğer tespitim yine böyle giderse en büyük zararı islami kesim yani muhafazakar kardesler görecek ak partiden ricam lütfen kurucu değerlere dönün hakkın hatırı alidir hiçbşr zaman fedaedilmez.ben böyle diyorum
 • KEMALİSTKEMALİST1 ay önce
  SAYIN DİLİPAK, PEKİ BU GECE GÜNDÜZ DARBE ÖNCESİ DE TUTUKLAMALARI SAYARSAK MEDYA KANALLARINA KURUMLARDAN 4-5 YILDIR 10.000 'LER CE TUTUKLAMA HABERLERİ DÜŞTÜ. NEDİR BU İNSANLAR ,KİMDİR?BİR FABRİKADAN MI ÇIKARLAR? FETO ÜRETİM MERKEZİMİ KURULMUŞ BU KADAR İNSAN FETOYA MI ÇALIŞIYOR YANİ BU NE ZAMAN BİTECEK BUNU YAZARMISIN ?HAMAM BÖCEKLERİ OLSA SOYU TÜKENMİŞTİ BUNLARIN SONRA İNSANLAR NE YAPSIN SİZİN GİBİ GAZETECİ TOPLUM MÜHENDİSLİĞİNE SOYUNMUŞ İNSANLARIN YAZILARINI HER ŞEYİ TARTIŞIYOR SOSYAL MEDYADA ŞİMDİ NE DİYECEĞİZ BU MU SİZİN GERÇEKLERLE YÜZLEŞMENİZMİDİR BU YAZINIZDA?ACABA BİR SİYASİ PARTİ ÜYESİ TBMM ÜYESİ YA NASIL OLSA İLGİLİ YAZAR BENİ VE İŞİMLE İLGİLİ KISMI ŞEYLER YAZMAMIŞ SALLA GİTSİN BİZ NEYİN PEŞİNDEYİZ ADALETİN Mİ,DOĞRUNUN MU GERÇEK İSLAM İNANIRI MI? NEYİN?MANTIKLI VE DOĞRUYU YAZMAZSAK BU ŞUNA BENZER BİRİ GELİR BİR CİNAYETİ İŞLER CİNAYET BAŞKASININ ÜZERİNE YIKILIR SUÇLUDA BUNU TV DE İZLER GÜLER EE? 'NE OLDU ŞİMDİ ?ADALETMİDİR BU?NEYİ HALLEDECEKSİN TAKMIŞSINIZ CHP İÇKİ İÇER Mİ? İÇMEZ Mİ NE GÜNAHLAR VAR YETİM ÜZERİNDEN KAZAK GİYENLER ASIL GÜNAHLARI YAZ SENDE SUÇLULARI AK' LAMA...
 • MALKOÇMALKOÇ1 ay önce
  FETÖYLEBARIŞILDI ,YENİ BİR AÇILIM SÜRECİNE GİRİLDİ DE BİZİM HABERİMİZ MİYOK....ÜNİVERSİTELER , BÜROKRASİ FETÖCÜ KAYNIYOR ...RAVZA KAVAKÇI AVUSTURYAYA FEDERASYON ÜZERİNE İNCELEMELER YAPMAYA GİDİYOR...BABASI DA FETULLAH İ.......İNEAF TALEB EDİYOR....
 • Diriliş vakti Diriliş vakti 1 ay önce
  Keşke Seçim sonuçlarını iyi tahlil ve Analiz edebilecek bir ekip oluşturulabilse de bağımsız analizler yapılabilse . Tekrar ayağa kalkmak için tekrar diriliş için ciddi , liyakat Ve dürüstlük esaslı radikal değişimler yapma vaktini doğru yapma zamanı . Zaman kıymetli . Geç kalmamak lazım . Pusuda bekleyen çok dost düşman var.!!!!
 • Ergin YaşarErgin Yaşar1 ay önce
  "Dost" konumuz Dilipak'ın şahsiyetideğil.Herkes kusurludur.O da kusurlarını bilir. Sadece kusursuz olanlar konuşacaksadünyada konuşacak adam yok demektir.Konumuz AK Parti.24 haziran da mesaj alındı dendi alınmamış.Şimdi masaj alındı dendi, alınmamış ki " medya istedi diye kabine değişikliği mi yapacağım " cevabı geldi.Bu bakanlar Kurulu ile 2023 kazanamazsın Reis.Taktir senin. Anlaşılan anlayacağın kadar sert bir şefkat tokadı istiyorsun
 • Gürsel BAŞOBALIGürsel BAŞOBALI1 ay önce
  Gerçekten tebrik ediyorum sizi..Mevcut durumun analizini çok güzel yapmışsınız.Ama hala devam etmekten bırakmamaktan bahsediyorsunuz.ARTIK anlayın bu millet size güvenmiyor.Birkaç sene parka çekin kendinizi ülke rahatlasın gevşesin kendimize gelelim..Söylediniz bu kadar olumsuzluklar üzerine tekrar bina kuramazsınız.Gerçekleri yazan gazete yok..Objektif yorum ve haber veren televizyon yok,Belediyeler rant kapısı olmuş,yandaşa peşkeş çekilmişBaşımıza bela ettiğiniz feto hala içinizde, siyasi ayağı hala boşGüzelim dinimizi siyasi amaçlar için hala kullanmaya devam ediyorsunuzÜniversiteler bilim üretmekten oldu.en önemlisi ükleyi böldünüz ülkeyi.Şu milletin haline bakın allah aşkına bu kadar siyaset yapılırmı?Liyakat sadece sözlüklerde kalmış,nerdeyse hiç bir idareci işini doğru yapmıyor..evet artık bırakma zamanı.. Güzelim ülkemiz biraz rahatlasın normalleşsin,İnsanlar kucaklaşsın...
 • BurakBurak1 ay önce
  Allah razı olsun sizden mükemmel bir yazı
 • Rıfat Rıfat 1 ay önce
  Bu seçimde başta Istanbul olmak üzere büyük şehirlerin kaybedilmesi çöküşün ayak sesleridir, bu seçimlerden ders alınmalıdır, Titanic gemisinin orkestrası gibi davranmaya devam edildiği sürece dibe gidiş de hızlı olacaktır!
 • hacı emin nevruzhacı emin nevruz1 ay önce
  Öncelikle yenilenmeye Kendinizden başlasanız diyeceğim,ama;Nafile! KÖR,SAĞIR ve DİLSİZ olmuşunuz farkında değilsiniz!Ülkemize ve geleceğimiz Çocuklarımıza Sevgiyi, Hoşgörüyü ve Namuslu bireyler olmayı öğütleseniz Olmaz mı?
 • DostDost1 ay önce
  "Evet, gerçeklerle yüzleşmeliyiz. Ama bunu önce herkesin kendi içinde, kendi nefsinde yapması gerek". diyorsunuz. Mesala sizinle baslasak bu ozelestiriye, oneri sahibi olarak. Neler soylemek istersiniz?
 • fatihfatih1 ay önce
  Allah razı olsun hocam çok güzel tespitleriniz var. Bunları Reisle paylaşamıyormusunuz. Siz bir şekilde Reise ulaşablirsiniz ve bunun size düşen bir sorumluluk olduğunu düşünüyorum. Allaha emanet olun Selam ve dua ile
 • Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna azAnlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az1 ay önce
  LİYAKATLiyakat gözetilmeksizin yapılan atamalarla koltuk ve makam sahibi olanlar, ne geldikleri yerin ne de aldıkları sorumluluğun kıymetini bilir. Çünkü, balık baştan kokar!***İl başkanlarının bile torpille geldiği bir sistemde, onların atadığı bürokrasi de elbet onlar kadar sadık, yetkin ve etkin olabilir. Ne insan, ne de devlet ve halka hizmetin kıymetini bilir. Zamanla da her yerde malum paralel bir yapı oluşur.***İdarecileri halk seçmiyor, seçkinler atıyor! Bu çile, düzen değişmedikçe, zihniyet yenilenmedikçe bitmez.***Bu ara, hemen hemen herkes bürokrasinin ve yasamanın tarafgirliği ile adam kayırmasından şikayetçi. Hatta, AK Parti'ye oy verip yıllarca iktidara taşıyanlar bile!Dedikleri tek şey var; o da şu:"İktidarın nimetlerinden artık gerçek destekçileri/seçmenleri, oy veren sadık partilileri değil, nereden nasıl geldiği belli olmayan hatta evveliyatı bu davanın aksine sayısız icraatla dolu olanlar faydalanıyor! O zaman, biz niye hala bunları besliyoruz?"***Özellikle AkParti'liler, bu gibi tiplerin nasıl buralara geldiklerinin sırrını çözmeye çalışıyor. Oysa ki, şifre çok kolay...Bu kadar çok yani artık göze batacak kadar sayıya ulaşan aykırı tiplerin önünü açan büyük ihtimalle AK Parti'nin en yetkili merci: Genel Başkanı.Çünkü, O'nsuz nefes almanın bile mümkün olmadığı herkesin maliki. Peki, nasıl oluyor da eylem ile söylem tutmuyor? O da oldukça basit. Bu soru, tereddütlü şıklar ayıklanıp mevcut durum iyi anlaşılınca, bizi tek sonuca ulaştırıyor: AK Parti, artık tavan yapmış destekçi kitlesini artırabilmek ya da kayıplarının yerine yenilerini koyup ikame edebilmek için karşı tarafa jest yapıyor. Muhalefeti, verdiği ödüllerle bağlıyor. Belki oyunu bile kazanıyor. Ama bir şekilde kazanıyor. "Nasıl olsa" diyor, bizimkilerin benden başka seçeneği yok! Elbet yine bizi seçecek. Biz karşı taraftan adam koparmaya çalışalım.Onun da en kolay yolu, taviz vermek ya da ödüllendirmek!***O nedenle, sorumluyu, uzaklarda aramak yersiz. Yeter ki, görmek isteyin. Bakmak başka görmek başka!
 • FAYDA GELMEZFAYDA GELMEZ1 ay önce
  BU MİLLETE VE İNSANLIĞA ŞU ÜÇ ZİHNİYETTEN BİR FAYDA GELMEZ. NEDİR BUNLAR 1 TAKLİTÇİ İŞBİRLİKÇİ LAİK KAFA (CHP ÇİZGİSİ)2 İŞBİRLİKÇİ TAKLİTÇİ MUHAFAZAKAR KAFA(DEMOKRAT ADALET ANAP AKP ÇİZGİSİ)3 TÜRKÇÜ KÜRTÇÜ IRKÇI KAFA(MHP HDP ÇİZGİSİ)YÜZYILDIR SİYONİZM BU MİLLETİN ÖNÜNE HEP BUNLARI KOYUYOR BİZDE NE GÜZEL KENDİ İSTEDİĞİMİZİ SEÇİYORUZ DİYEREK BU OYUNA ALET OLUYORUZ. UYANIN ARTIK SİYONİZME ALET OLMAYIN. MAHŞERDE BUNUN HESABINI VEREMEZSİNİZ. BUNLARDAN NE BU MİLLETE NE İSLAM ALEMİNE NEDE 8 MİLYAR İNSANA BİR FAYDA GELMEZ. BİZ BÜYÜK BİR MİLLETİZ BİZ ŞEREFLİ BİR MİLLETİZ BU SİYONİZMİN OYUNCAĞI OLAMAYIZ UYANIN ARTIK YALVARIYORUM......
 • KUKU1 ay önce
  ".... Üniversitelerin hali yürekler acısı. FETÖ’cüler fink atıyor her yerde. “Diplomalı cahillerin fabrikası” gibi çalışıyor fakülteler. .... "ayne katılıyorum.Malum 15 Temmuz sonrası atanan rektörler Fetö konusunda parmaklarını bile oynatmıyorlar. Eğerfetöcüler hakkında devletin kurumlarından bazı resmi bilgilergelirse mecburen bir şeyler yapmak zorunda kalıyorlar. Aksi taktirde ne oldukları meydana çıkacak.Çalıştıkları kişilere bakın ve ne olduklarını araştırın, hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Bu kadar adam nereden bulunur ve atanır çok merak ediyorum. O kadar vatan millet için can atan insanlar varken, nereden bulurlar bu gibi insanları. Çok merak ediyorum... Eğer bir darbe felan olsa (Allah korusun), bu zatların en az %75 i çıkıp biz CB'na çok şey söyledik veya söylemek istedik ama diktatörlüğünden çok korktuk vs vs gibi cümleleri haykır masalar ben neyim...Menfaat, koltuk ve rant hastalıklarının ülkede geldiği nokta veya geleceği noktalar ve kötü sonuçları açıkça görülmektedir... Allah yardımcımız olsun...
 • İdrisİdris1 ay önce
  Doğru söyleyeni dokuz köyden kovalar misali doğru söylendiği için dışlayan trenden inen gibi söylemler ah ah gelinen nokta.Haklısın hocam....
 • Kenan Kenan 1 ay önce
  Gemi okadar su aldıki dümeni ister sağa ister solakır dibe gitmek kesin gibi fakat bir ümitte yokdeğil
 • Yazan KalemYazan Kalem1 ay önce
  Bir seçim yorumu da bizden:FETÖ İLE MÜCADELESİNİ KAZANAMAYAN BİR İKTİDARIN SEÇİM KAZANMASI, HAYALDEN ÖTEYE GİDEMEZDİ!Evet, en doğru tespit bu olsa gerek... Çünkü, iki yıl çok uzun bir süre ve halk/daha doğrusu AK Parti'li seçmenler, büyük bir sabırla ve fazlasıyla bekledi. Sonunda da inancını yitirmeye başladı! Oysa ki, güvenin olmadığı yerde siyasi bir başarı da beklenemez. Seçmende kaybedilen güven ise, asla geri gelmez. Bir kar topu gibi zamanla büyüdükçe büyür!Belki, AK Parti Genel Başkanı, geç de kalsa bunun farkına vardı... Çünkü, Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'ndaki Emniyet Teşkilatı'nın 174. Kuruluş Yıldönümü ve Özel Harekat Daire Başkanlığı'nın yeni binasının açılışında konuşan Erdoğan, "Açık konuşmak gerekirse, FETÖ ihanet çetesi mensuplarını kurumlarımızdan tam olarak temizleyemediğimizi görüyorum. Acırsak, acınacak hale geliriz. Kendilerini gizleme becerileri ve hücre sistemi faaliyet yöntemleri sebebiyle, bunları tespit etmek oldukça güç." dedi.FETÖ DE BİR GÜN KAR TOPUNA DÖNMESİN!. BU KEZ, İKTİDAR ÇIĞ ALTINDA KALIR!Seçim bitti; tartışmaları bitmedi...Seçimde bu derece şaibe varsa, akla şu soru da gelmiyor değil: Cumhurbaşkanı dibine kadar soktuğu muhtarlıklara bundan sonra nasıl itibar edecek?Sandıkta her türlü olasılığı hesap eden bir ihanet çetesi, açıkta kalan yandaşlarına muhtarlıkları ekmek kapısı yapmak ve yerelde etkili olmak istemez mi?Bugüne kadar hizmet alımı, koçluk, eğitimler ve danışmanlık gibi taşeron işlerle, örgüt üyelerini bir nevi örtülü ödenekle besleyen paralel yapı, elbet böyle bir fırsatı da es geçmeyecektir. Mutlaka, mümkün olduğunca adamlarını buralara yerleştirerek bir taşla iki kuş vurmaya çalışacaktır. Hem para kazandıracak hem de istihbarat toplayacaktır. Üstüne üstlük yerle yekzan olan imajını da tazeleyecek, düzeltecektir. İlişkilerini eskiye döndürmeyi deneyecektir.HİLE, DÜZEN KURMAK VE İDAM KAYIRMAK, NE PAHASINA OLURSA OLSUN EN SONUNDA MUTLAKA KAZANMAK, BU BÜYÜK İHANET ÇETESİNİN GENİNDE VAR!Ak Parti, sadece 4 oy farkla Yusufeli'nde seçimi kazanmış fakat, CHP itiraz etmiş.3 kısıtlı kişinin yani bir nevi sahte seçmenin oy kullandığı ortaya çıkmış. Oy farkı, 1'e inmiş. YSK da seçimi iptal etmiş; 2 haziranda yenilenecek. İstanbul'da ise bunun bin katı gerekçe var deniliyor. Ortaya çıkarılanlara bakınca, bu iddianın doğruluk olasılığı çok yüksek.Anncaak...Bir de şu gerçek var ki, aday tespitinden seçim stratejisine kadar atılan her adım yanlış üstüne yanlıştı.1-Seçim kampanyası, kötünün de kötüsüydü. Sosyal medyadan propaganda mı olur? İktidar, film çevirmekten başka ne yaptı ki? Her ne yaptıysa da işe yaramadı. Hatta malum yapının en iyi yapımcı ve iyi filmler çektiğini unuttular... Hatırlayanlar olacaktır; Balyoz, Ergenekon, 17-25 vs.2-Muhalefetin kara propagandasına karşı koyacak medya ve iletişim yapılanmasının refleksi, ilk kez bu kadar yetersiz ve donanımsızdı. Karşı propagandaya yenik düştüler.3-AK Parti medyası, nicelik olarak büyüdü fakat, nitelik olarak sınıfı bir türlü geçemedi. "Kemal" ile ilgili goy goydan öteye gidemediler.4-Beka söylemi, seçmenin genelinde karşılık bulmadı. Çünkü, kimse ailesine küfrettirmez. Ne oğul babasına ne baba oğluna hatta hatta analarına ve bacılarına.Beka ile birlikte terörist ve vatana ihanet gibi söylemler, işte bunları, özellikle de kararsızları karşı cepheye savurdu.5-Bölge kavramı gözetilmeksizin dillendirilen Milli değil Milliyetçi tavır ve söylemler, kafalarda ikileme yol açtı ve kürt seçmeni ürküttü.6-Halka umut ve heyecan verecek hizmetlerin tanıtımı yetersizdi. Yapsa bile anlatamadı.7-Çok uzun süredir teşkilatlar ile bürokrasiden yana her yerde şikayetler vardı fakat hiçbiri ciddiye alınmadı. İnsanlarda "adam yerine koyulmuyoruz" hissi oluştu.8-Recep Tayyip Erdoğan'ın hatrına ya da şimdiye kadar yapılanların hayrına oy verenler dahi isteksiz verdi.9-En acısı da özelikle 15 Temmuz Gazileri ile şehitlerinin yakınları feryat etti; duyan olmadı.10-Kendi sermayesini oluşturup sırtını sağlama almaya çalışan iktidar anlayışı ile muhaliflerini parayla yemleyerek bağlamaya alışanların hortlattığı, büyük ihalelerin bir kaç büyük firma etrafında dönmesi ahlaksızlığı herkesimi, herkesi rahatsız etti.11-Hükümet, yükselen gıda fiyatlarına karşı önlem almakta çok gecikti. Sokaktaki durum Saray'dan duyulduğu ya da görüldüğü kadarla ibaret değildi. Son anda tanzim satışlar devreye sokulsa da az sayıda satış noktası kurulduğu için kuyruklar oluştu ve bu belki CHP'li yılları hatırlattı ancak, halk bunun faturasını iktidarın hesap ettiğinin aksine AK Parti'ye ve beceriksizliğine kesti. Oysa samimi olsalardı, çok sayıda ve farklı yerlerde çadır kurabilirlerdi!Hazır soğan, çarşı pazar demişken, içinde bulunduğumuz %100'ü aşan hayat pahalılığında, Gezi'de her yeri yakıp yıkan ahmaklar ile stokçuluktan köşeyi dönmeye çalışan ya da parasıyla para kazanmak isteyen dövizcilerin, rantçıların, hırsızların hiç mi katkısı yok? Elbette var.12-Kripto dolu olduğundan dem vurulan KADEM'in tutarsız söylemleri, muhafazakar kitleyi fazlasıyla rahatsız etti.13-Genç yaşta evlendiği için mağdur olanların mağduriyetleri giderilmedi. Herkesin hızla kolları sıvayıp işe koyulmasını beklediği Aile Bakanlığı, alev alev yanan ailelerdeki yangını söndüremedi. Daha da önemlisi, aileyi yozlaştıracak bir çok karara imza atılınca, bu halkta "Parti, davadan kopuyor mu?" izlenimine yol açtı.14-İnsanlar, kur şoku yaşarken ve işleri durma noktasına kadar gelmişken, trafik polisleri insanlara üst üste ceza kesti. Neredeyse, herkesin araçları çekildi. Bu durum, halka "Devlet sokağa düştü artık para arıyor" dedirtti.15-Paralı poşet uygulaması doğru olsa da yersiz ve zamansızdı. Başta düşük gelirler olmak üzere, 7'den 70'e kadın erkek herkesi fazlasıyla kızdırdı.16-Tüm bunların üstüne, Fetö ile mücadeleden dolayı alakasız kişilerin mağduriyeti, bardağı taşırdı.SAYIN BAHÇELİ'NİN BİR BİLDİĞİ VARDIR:Devlet Bahçeli, durduk yere bu lafları etmez...O Bahçeli ki; ayak oyunlarıyla yalnız bırakıldı. Bir başka milli isim de siyasetten böylelikle el ayak çektirildi ve yerine kasetsiz bir genel başkan getirildi. Her şeye onca yenilgiye rağmen de gitmedi; gönderilemedi. Şimdi anlaşıldığı kadarıyla, Bahçeli'nin de en yakınındaki isimler ele geçirilemeyince, kaset komplolarıyla ayıklanıp ortadan kaldırıldılar! Asıl amaç ve hedefleri ise, MHP'nin köklü ve sağlam istihbaratını çökertmekti! Ülkü Ocaklarını partiden kopartarak, MHP'nin arkasındaki en büyük güvencesini yok etmekti.NE DEMİŞTİ DE NE OLDU?1-Doğu ve Güneydoğu'daki muhtar adaylarının seçim sonuçlarını garantiye almak için büyükşehirlerde ki seçmen yakınlarının kayıtlarını kendi seçim bölgelerine taşıdıkları gerçeği, AK Parti için iş işten geçtikten sonra su yüzüne çıktı.2-Nüfus müdürlüklerinde bazı görevlilerin, özgüven patlaması yaşadığı ve "Bize kimse dokunamaz. Feriştahı gelse, fark etmez; fayda etmez" dedikleri ayyuka çıktı.3-Pek çok ilden başta öğretmenler olmak üzere devlet memurları, kimlikleriyle sandık görevlisi olmak ve oy kullanmak üzere düzenlenen sahte kimliklerle İstanbul ve Ankara’ya görevlendirildiler ki, Bahçeli bunu yani "Büyükşehirlerde muhtara gerek var mı?" dedirtti!!!Şu an belki bir iddiadan ibaret ya da şüpheli bir durum ancak, olası hem de büyük olasılıkla bu şüpheler doğruya oldukça yakın. O nedenle, varsa bir kasıt, planlı bir hareket, acilen tesbit edilmeli ve sorumluları cezalandırılmalı. Yoksa, adalete güven tamamen ortadan kalkacak!Böyle bir şey varsa, bu büyük bir risktir... Bu tür bir güvenlik zaafı, devletin çivisinin çıkması da demektir. Devletin tapusunun okyanus ötesine devredilmesidir.Anayasayı ve kanunları ihlaldir! Ve suçtur. Bu büyük sorun çözülemezse ve hesabı sorulmazsa, tüm bu yaşananlar, Ak Parti'ye yönelik kılıfı uydurulmuş bir sandık darbesi olarak tarihe geçecektir!Kalın sağlıcakla.
 • Ergin YaşarErgin Yaşar1 ay önce
  Sayın Dilipak " Sizi dinlemeyenler, Abdurrahim Erzincani k.s. dinlemeyenler bizi dinler mi? Napcektik.Ha! ne yapalım söyle.Herkes kendi işine meşrebine bakacak elbet. Kimi meyhane,kimi ticarethane kimi 3ler, 7 ler. Vakti gelince Allah yapacağını yapar.Nasihat kar etmiyor ise susmasını da bileceksin.Fikrin sorulmuyor iseakıl fikirvermeye gerek yok.Herkes bildiği gibi yapsın.Millet de seçimde bildiği gibi yapar.Nihayetindeeden Allah. Kader tecelli eder.Medya istedi diye bakan mı değiştirecek:)) 2023 deanlar değişmeli imişmi? Değişmeli imiş mi?Bizde takip ediyoruz verdiğimizyetkiler suistimal ediliyor mu? Edilmiyormu? Sizi dinlemiyorlar ise sizde dinleyenler ile bir şeyler yapın.!!!Beni de dinlemediler seçime katılmadım.Bu bakanlar kurulu değişmez rant anlayışı tekrar hizmet anlayışına dönüştürülmez ise ise 2023 debakarız ne olacak.Bakalım hak neyler 2023 de.
 • HıdırHıdır1 ay önce
  Çok abartmışsınız.
 • yeneryener1 ay önce
  Yeni nesil kurtuluş savaşı gibi savaşlar yokluklar yaşamadıgı için yaşayanlardanda dinlemedigi için yaşayan ebe dede amca dayı baba gibi canlı tanıklar da görmedigi için müzik anlayışları bile degişti belkide egitim sistemindrn dolayı özenti oluştu. Dolayısıyla eski acıklı hasretli duygulu şarkı türkülerin yerini yabancı cıs cıslı müzikler aldı.
 • ramazan burçak ramazan burçak 1 ay önce
  hocam allah razı olsun bu milletin duygu ve düşüncelerini ne güzel dile getirmissiniz
 • ademoğluademoğlu1 ay önce
  Dün akşam bir açık oturum programında ab abd israil gibi devletlerin içerde türkiye düşmanlıgını erdoğan ve bahçeli üzerinden yaptıgı yaptırdığı için asıl türkiye düşmanlıgın kamufle edilmiş oldugunu olayın yerel siyasete indirgenmiş gibi bilinçli bir toplumsal algının yapıldıgını anlatıyordu. Benim bu söylemden anladıgım millet ittifakını oluşturan chp hdp ip sp öd dp emep gibi partilerin pkk/ypg ye 23 bin tır ve 2 bin kargo uçağı dolusu silah mühimmat kepçe dozer jep yardımına ses çıkarmamalarının sebebi erdogan ve bahçeliyi destekleyeceklermiş gibi olur diye bu ve benzer konularda ses çıkarmadıkları
 • Diyarbakır Diyarbakır 1 ay önce
  Sayın hocamızın tespiti güzel çöküntüler hatalardan gelir . Hakikati kim söylerse söylesin kabul, yanlışı da kim yaparsa ret edilmeli. Benimki yanlış yapınca susayım, başkası yapınca konuşayım tarihi bir hata olur İslam'ın özüne de ters, Ülke 'yede zarardır. Hakikatlerde buluşmak, bir arada adil ve kardeşçe yaşamak dileğiyle.
 • Rıfat Rıfat 1 ay önce
  Hocam kalemine sağlık, çok güzel tespitler ama anlayana tabiki, Akp de değişim şart hatta kaçınılmaz, bu seçimlerde halk bunun sinyalini verdi zaten, umarım bundan ders çıkarırlar, ama yine kulaklar tıkanırsa genel seçimlerde hezimet kaçınılmaz olur!
 • ANKARAANKARA1 ay önce
  Ankara’da seçimi kaybetmenin sorumluluğunusadece siyaset kurumuna yüklemek doğru olmaz.Ankarada bürokrasiyi neden masaya kimse yatırmıyor . Seçimlerde Ankara’da seçimlerde taraf olmayan , karışmayın diyen İl ve ilçe müdürleri , bürokratlar ne olacak . Sahi Ankara vekilleri ne yapıyor , neden bunlardı takip etmezler ..Yazık
 • Millet Gemiyi Terketmeden !!!!Millet Gemiyi Terketmeden !!!!1 ay önce
  Hocam tespitleriniz tam da sahadaki gerçekleri ve halkın nabzını yansıtmış. Teşkilatlarda ve bakanlık merkez ve taşta teşkilatlarında radikal değişim olmazsa millet gemiyi terketmek üzere .. geç olmadan çok ama çok acil tedbir alınabilir mi?? Nerdeyse bu da imkansız gözüküyor .Çünkü katar vericilerin etrafında birde fazla çemberler oluşmuş durumda . Nu çemberleri aşıp ne doğru bilginin ne de dürüst ve liyakat sahibi dava adamlarının bürokrasiye ve teşkilatlar gelme şansı kesinlikle yok ...!!!
 • HüseyinHüseyin1 ay önce
  Bizim dediğimiz,kardeşlerimiz diye hitab ettiklerimiz bile bizim kesimin eksik ve kusurlarını veya aleni İslam'a ters söz fiil ve eylemlerine karşı yapılan uyarıları tarafgirlik adına yayınlamıyor,ambargo uyguluyorlar.Kendi düşen ağlamaz.Allah'ın hesabı yakındır.Kem ile kemalat olmuyor.
 • ZIR CAHILZIR CAHIL1 ay önce
  Yani "her halukarda emperyalistler galip geleceklerdir muslumanlarin 15-16 yildir hukumet olmasi ama iktidar olamamasi ise gecici bir basaridir" demeye getiriyorsunuz ki yerden goge kadar haklisiniz.Emperyalist Turkun son cirpinislarini da gordu ve kafayi ezmek icin uygun bir zaman bekliyor,bunun icin de PKK yi CHP yi KOTU partiyi ve diger klonlarin hepsini bir araya getirdi ve bekliyor "GONK" sesinin verilmesini ve ac sirtlanlar gibi yarali aslana saldirmayi.
 • İsaİsa1 ay önce
  Sayın Dilipak 2011 den beri olan hesapta 15.000 TL (yaklaşık bir aylık gelirim) artış var ve de itirafciya dayalı (bu itirafci milletin zekatını cebine atıyor diye uazaklastirilmis o dönem)belgesi olmayan dernek üyeliği nedeniyle 25 ay destek cezası aldım .BAM bunu kesin onaylicak(Adana Bam dosyaları aleyhe inceliyor).Artık kitabın ortasından konuşun Ben terörist miyim ,terör destekçisi miyim açıkça yazın.Benim çocuklarim olurya Meriç te bogulursa oh olsun büyüyünce oda terörist olurdu mu diceksiniz.turkiye ittifakında benim yerim ne cezaevimi.Bunlari da yazın .Fettah taminceyi yazın .milyon dolarlar karşılığı serbest bırakılan iş adamlarını yazın ..derdiniz adalet ,derdiniz İslam , derdiniz dinse.Ama batan gemiyi gördüm ilk ben kaçtım diye kendinizi gazeteden artırmaya çalışıyorsanız onuda bilelim...vesselam
 • EbubekirEbubekir1 ay önce
  Çok doğru. Ama başlarına gelmeden inanılması zordur. Bakalım bu sefer ders alacaklar mı.
 • GiresunGiresun1 ay önce
  Ah ah sayin abim.ven burada bur ak partili olarak yorum yapıyorum.su senin gazeten onuda yayınlamiyor.ne perhiz ne lahana.
 • eyyüb sabrueyyüb sabru1 ay önce
  üstad, hep tarika, şeyhgibi kelimeleri,incitici kullanıyorsun, gerçekten Allahın rızasını gaye edinenleri incitiyorsun
 • Şaban Doğan Şaban Doğan 1 ay önce
  Dilipak hocam, sorunları açık ve net bir şekilde aylardır dile getiriyor. Duyan var mı? Ankara Ankara duy sesimizi!!!!!!
 • Harun Harun 1 ay önce
  Üstad,Allah rızası için Reis’e kim ulaşacaksa ona söyleyin şu düğünlere gitmesin.Bütün yollar yarım saat öncesinde kapalı herkes perişan.Müslüman olan diğer insanlara eziyet çektirmez
 • KIZILELMAKIZILELMA1 ay önce
  allah razı olsun hocam.bunlar kendilerini erişilmiz zannediyor.cimere yaz geçiştiriyorlar bibere yaz aynı ya biz enayimiyiz de durmadan size yazalım.17 yıldır hükümetsen yapacaksın bahanen olmamalı.ben sana oy verip seni seçilmiş olarak görüyorsam sende benim derdime derman sıkıntılarıma çözüm bulmak zorundasın.iş ehline verilir ozaman sizi değiştirelim.17 ıyl boyunca 2 oyla destek verdim 2023 de oyum 4 olacak hani bir bir oydu.artık yalanlar tutmuyor gerçeğe biran önce sarılın yoksa 2023 hayal ak parti diye bir parti olmayabilir.taşerondan kamu işçisi adı altında geçici statü verdiler.10 ay çalış iki ay neyaparsan yap dediler ben yapacağım 4 oyla2023 de geliyorum.görelim bakalım reis etrafındaki fırıldakları temizle sende son şansını kullanıyorsun.geçlik kollarından tut ilçe başkanlarına daha yukarılarına iyice bir ders vermediğin sürece yeni oluşumlara açığız.haksızlık karşısında susan dil şeytandır.görmeyen göz cehennemde yanmaya mahkumdurha şu mutlu ediyor iyiki ahret var sizden hak talep edeceğiz.
 • ÖzkanÖzkan1 ay önce
  Abdülkadir adlı yorumcu çok güzel özetlemiş!
 • Mehmet Mehmet 1 ay önce
  Ne derneğe ne de cemaatlere güven kalmadı.Makam,para yani dunyevilesen cemaatler ahlaktan uzaklaştı.
 • CihangirCihangir1 ay önce
  Yahu yüce türk devletinin başını ezdiği ve yüz binlercesini tutukladığı aç susuz ve ekmeksiz bıraktığı yedi sülalesini fişlediği kaçanın kurtulduğu kalanın canına okuduğu bu kahpe ftöcüler yüzünden olmasın başımıza gelenler hala Fink atıyorlar diye yazmışsınızda oradan aklımıza geldi
 • TrakyalıTrakyalı1 ay önce
  Sayın yazar, eleştirilerde hakkaniyete dönüyorsunuz. Akparti düşmanı değilim. İçindeki yalaka münafık takımına karşıyım ben de. Ve onlar çok.

Günün Özeti