'Yıkım projesinin' ayrıntılarına Yeni Akit ulaştı: 162 okulda uygulanmış

Birçok yerli ve milli eğitimcinin tepkisini çeken “Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Okul” projesinin bakanlık içi bilgi notuna Yeni Akit ulaştı. Skandal projenin ayrıntılı bilgi notunda, 162 okulda pilot olarak uygulandığı belirtildi.

04 Ocak 2019 Cuma 21:46
'Yıkım projesinin' ayrıntılarına Yeni Akit ulaştı: 162 okulda uygulanmış

 İsmail Uğur  özel haber 

Yeni Akit, birçok yerli ve milli eğitimcinin tepkisini çeken “Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Okul” projesinin bakanlık içi bilgi notuna ulaştı.

Ayrıntılı bilgi notunda, uzmanların “Aile yapımızı ve manevi değerlerimizi hedef alan bir dış tezgah” olarak nitelendirdiği ve detaylarına Milli Eğitim Bakanlığı’nın web sitesinde de yer verilen UNICEF üretimi proje şu ifadelerle anlatılıyor:

"Genel Müdürlüğümüz ve UNICEF işbirliğinde 2018-2019 İki Yıllık Çalışma Planı doğrultusunda, eğitimde toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı bir yaklaşımın yaygınlaştırılması amacıyla yürütülen ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Okul Standartlarının Yaygınlaştırılması’ çalışması ile 81 ilde Genel Müdürlüğümüze bağlı 162 pilot okulda; Pilot olarak belirlenen 162 okulun okul yöneticisi, rehberlik ve bir branş öğretmeni olmak üzere toplam 468 kişiye Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Hizmetiçi Eğitimi verilmiştir. Eğitimlerin ardından okullarda başlatılan proje uygulama süreci ile pilot okulların toplumsal cinsiyet eşitliği mevcut durum analizi yapılmış ve analiz sonuçları doğrultusunda toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı okul standartlarını sağlamaya yönelik okul eylem planları hazırlanmıştır. Her pilot okuldan ikişer kişi olmak üzere toplam 324 kişinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda ayrıca 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında pilot okulların çalışma kapsamında gerçekleştireceği faaliyetlere ilişkin bilgi verilmiştir. Hâlihazırda, çalışma kapsamında 81 ilde 162 pilot okulda mevcut durum analizlerinin gerçekleştirilmesi ve bu doğrultuda okul eylem planlarının hazırlanması süreci devam etmektedir.”

Prof. Dr. Okumuş: Aileyi Tarumar etme projesidir

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan İlahiyatçı Sosyolog Prof. Dr. Ejder Okumuş, İslam’a göre kadın ve erkeğin zaten eşit olduğunu belirterek, “İşin özü; kadın ve erkeği eşitlik perspektifinden değil adalet perspektifinden ele almak gerekir. İnsan dünyaya gelişinden itibaren cinsiyetinin gerektirdiği şekilde yaşar. Kadın kadındır, erkek de erkektir. Cinsiyetsizlik aileyi tarumar eden, aile karşıtı bir yaklaşımdır.” dedi.

Okumuş, “Kadınla erkeğin kodlarında olmayan bir şeyi ortaya çıkartıp tartışma başlatıyorlar. Kadın ve erkek arasında sadece adalet anlamında bir karşılaştırma yapılabilir. Cinsiyet eşitliği anlamında bir yaklaşım kabul edilemez. Öne sürülen fikirler bizim aile sosyolojimizi yok etmek için Batı tarafından yapılan bir saldırıdır. Cinsiyeti eşitlemenin bir sonraki aşaması cinsiyetin inkarıdır. Önce kadın erkek ortak tuvalet kullandırmaya başlarsınız. İkinci aşamasında ortak banyo kullanmak gelir. Yapmaya çalıştıkları şey; fıtratla, yaratılışla oynamaktır.” diye konuştu.

Maraşlı: Eşitlikten kasıtları hak hukuk değil

Davranış Bilimler Uzmanı ve yazar Sema Maraşlı da şunları söyledi: “‘Kadın erkek tabi ki eşit olsun’ deniliyor. Okullarda yaptıkları projelerde erkek öğrencilere ‘siz de kızlar gibi pembe giyinin, kırmızı giyinin, birbirinizden farklı değilsiniz’ diyerek yönlendirme yapıyorlar. Öyle hak hukukla bir ilgisi yok bu pilot uygulamaların. Tamamen cinsiyeti bozmak üzerine kurgulanan çalışmalar. Masum bir tarafı yok.”

Maraşlı, Feministlerin ‘kadın erkek eşitliği’ kavramı yerine bilinçli olarak ‘cinsiyet eşitliği’ kavramını kullandıklarına dikkat çekerek, “Bu birazcık kelime oyunu. Savundukları şey ile yaptıkları şey hiç birbirine benzemiyor. Eşitlikten bahsederken hak, hukuk eşitliği gibi bir algı üzerinden insanlara masum göstermeye çalışıyorlar.” dedi.

Cinsiyet algısını bozarak eşcinselliği teşvik ediyor

Feminist ideolojinin, kişilere mahsus özelliklerin cinsiyetten kaynaklanmadığı, toplumsal dayatmayla kadın erkek rollerinin oluşturulduğu yönünde bir algı oluşturmayı hedeflediğini belirterek şöyle devam etti:

“Yani bırakalım çocuklar pembe ya da mavi giyeceklerine kendileri karar versinler, ergenlik çağına geldiğinde de cinsiyetlerini özgürce seçsinler diyorlar aslında. Okullarda erkek çocuklara kız olmayı, kız çocuklara da erkek olmayı sevimli gösteren etkinlikler yapıyorlar. İnsan zihninde cinsiyet algısı diye bir şey var. İnsanın cinsiyet kimliği buna göre şekil alıyor. Cinsiyet kimliğini bozup bu sefer çocuk ‘ben kız mıyım, erkek miyim’ ikilemine düşüyor. ‘Kız gibi görünüyorum ama erkek de olabilirmişim’ diye düşünebiliyor. Bir cümleyle bile ‘kendi cinsiyetini kendin seçebilirsin’ denildiğinde, çocukların zihinlerine kazındığında eşcinsel davranışların ortaya çıkması kaçınılmaz hale geliyor.”

Cinsiyet kışkırtmasıyla bireyleri düşmanlaştırıyor

Maraşlı, “Kadınlara ‘siz sürekli aşağılanıyor ve dışlanıyorsunuz. Sizin erkeklerden ne farkınız var’ mesajı veriliyor. Öte yandan taciz ve tecavüz kavramları üzerinden de erkeklerin aşağılandığını ve dışlandığını görüyoruz. Kafası karışık, ruh sağlığı bozuk, cinsiyet kavramlarıyla sürekli ayrıştırılan bir toplum yapısı inşa ediliyor. Fıtrat ve yaratılış gibi bir dertleri yok zaten bunların. Bireylere sürekli ‘dayatmalara göre hareket etme’ mesajı veriliyor. Cinsiyet algısını bozarak farklı cinse yönelmeye teşvik edilen çocuklar, ergenlik çağına geldiğinde bu sefer de özgürlük kavramıyla aykırı görünmeye, cinsel kimliğinden farklı görünmeye yönlendiriliyor.” ifadelerini kullandı.

Batı kaynaklı projelere dikkat

Giyim modasının da cinsiyetsizleştirme üzerine kurgulandığını vurgulayan Maraşlı, “Kadın giysi modellerinin erkekler için tasarlandığı, unisex kıyafet kavramıyla kadınların da erkek gibi giyinmesini sağlayan bir moda dayatması var. Bütün bunlar istedikleri toplumsal yapıyı oluşturmak için kullandıkları argümanlar. Bazen Aile Bakanlığı ile proje yapıyorlar bazen bakıyorsunuz Milli Eğitim bakanlığıyla. İşin aslına bakıldığında; çok iyi kurgulanmış ve bazı kavramlarla kamufle edilmiş bütüncül bir toplumsal değişim/dönüşüm projesi olduğu ortaya çıkıyor. Çocuklarımızı ve aile yapımızı ilgilendiren konularda, Batı’nın finanse ederek önümüze koyduğu uygulama ve projelere karşı çok dikkatli olmamız gerekiyor. Bu politikaların ardında eşcinsel bir toplum modeli oluşturma fikri var. Artık Batı’da eşcinsel evlilikleri konuşuyorlar. Ünlü bazı isimleri rol model olarak sunup eşcinselliğin normal ve olağan bir şey olduğu algısı verilmeye çalışılıyor. Eşcinsel başbakanlar, eşcinsel ünlüler var. Batı’da eşcinselliği normalleştirdiler zaten. Amaçları Müslüman toplumlarda da eşcinselliği yaygınlaştırıp aile yapısını bozmak. Nihai amaçlanan şey budur.” şeklinde konuştu.

Bakanlıktan açıklama

Öte yandan Bakanlıktan yapılan açıklamada, UNICEF ile işbirliğinde gerçekleştirilen “Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi Projesi” 2014 - 2016 yılları arasında gerçekleştirilip tamamlandığı belirtilerek, pilot uygulamaların devam ettiği ve bu çalışmalara da bu yıl itibariyle son verileceği ifade edildi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 04 Ocak 2019 Cuma 21:46

YORUM YAZ

 • Ah Bu chp li bakanlarAh Bu chp li bakanlar8 ay önce
  Ah bu chp li bakanlar yokmu 17 yıldır iktidardasınız neden böyle yapıyorsunuz namaz kılıp oruç tutan bu chp liler yokmu ne varsa bunlardan çekiyoruz allah kahretsin böyle chp lileri nasıl ülke yönetiyorsunuz ahlaksız chp liler
 • MetinMetin8 ay önce
  Şimdi iktidarda 1930 ların chp si olsaydı bu ifsat projesini ancak yapardiallahtan korkunuz bizimçocuklara luticiliğin yolunu gösteriyorsunuz
 • AliAli8 ay önce
  Sizin gibi gazeteler hakkı konuşmasa böyle olur
 • vatanvatan8 ay önce
  ne düşüneyim yalan sorunubir kahtı rical sorunu iki.yani milli eğitimde eğitim başta milli değil yalan rüzgarı bunu söylicek kimsede yok.senin kökenin avrupamı o zaman milli eğitim deme dürüst ol avrupa eğitim bakanlığı de
 • AlimAlim8 ay önce
  Tüm Türkiye'ye sesleniyorum eğer çocuklarınıza böyle bir ders adı altında atayistligi yaymaya çalışan okullar varsa bunlarla ilgili yasal islemleri hemen başlatın ve tepkilerinizi ortaya koyun cocuklarinizi okullara göndermeyin ayle birliğini toplayarak gerekli dersleri verin.kadin erkek eşit değildir Allah'ın bir hükmüdür bu her ikiside birbirinin koleside değildir ikisininde kendine göre görevleri vardır yaratılış olarak erkek guclu yaratılmıştır,ama bu demek değildir ki erkek kadından üstündür insanlik hukuku olarak esittir.fakat yaratilis fıtratı bakımından farklidir,aksini iddia eden varsa bunaktir gerizekalidir...
 • gerçekgerçek8 ay önce
  .... eyyyyyy akit sizde BAYRAM yapın
 • Kamil abiKamil abi8 ay önce
  Bu memlekete atom bombası atsalarda bu zihniyeti empoze etmeseler yöneticiler kör olmuşlar resmen misal chp zihniyetini bu millete bi soktular 150 senedir kendimizi toparlayamadik almanya japonya yerle bir oldu şimdi bizi geçtiler neden oralarda chp zihniyeti yok
 • ahmet dursunahmet dursun8 ay önce
  milli eğitim eğitimi halletti, sıra geldi cinsiyet eşitliği gibi önemli !!!bir probleme. Cumhurbaşkanımız bu meseleyi fark ettiğinde, bunu gündeme getirenleri o zaman göreceğiz.
 • SofuoğluSofuoğlu8 ay önce
  Kimse kusura bakmasın ve kimse küsmesin.Aile ve Sosyal Himetler bakanlığı ile MEB Bakanlıkları yaptıkları icraatlarıyla tam bir facia.DÜŞÜNEBİLİYOR MUSUNUZ?Bu bakanlıkların bürokratlarının bilgisi dahilinde, hepimizin içinde olduğu bu MİLLETİ hünerli(!)bürokratların, İSLAM DÜŞMANI HRİSTİYANLARIN,TOPLUMUN TÜMÜNÜ SAPIKLAŞTIRMAK(LEZBİYEN+GAY) İÇİN CAN HAVLİYLE ÇALIŞAN KADIN DERNEKLERİNİN çalışmalarına bu hünerli(!)bürokratlar ses çıkarmadıkları gibi,MİLLETİMİZİ SAPIKLAŞTIRMAK İÇİN çalışan iç ve dış İSLAM,VATAN,MİLLET düşmanlarına yaptıkları icraatlarıyla yardımda bulunuyorlar.Hem de :Canımızı,malımızı,ailemizi,namusumuzu, vatanımızı ve tüm valığımızı emanet ettiğimiz DEVLETİMİZİN bürokratlarının bilgisi dahilinde bunlar olmaktadır.BURADAN REİS'İMİZE SESLENİYORUM!BU İKİ BAKANLIĞA TAMAMEN MİLLİ VE MANEVİ BAĞLARINA BAĞLI VE CESARTLİ, ALLAH'SIZ, KİTAP'SIZ DERNEKLERDEN KORKMAYANLARIN BAKAN EDİLMESİ ŞARTTIR.YOKSA,BU GİDİŞLE AİLEMİZDE,ÇOCUKLARIMIZDA,VATANIMIZDA HEPİMİZİN ELİNDEN GİDER
 • Cinsiyet eşitliği fitnesine hayırCinsiyet eşitliği fitnesine hayır8 ay önce
  Toplum olarak karşı çıkmak lazım
 • intertiumintertium8 ay önce
  neden cinsiyet değiştirenler genelde erkek olup kadın oluyorlar bilirmisiniz bence erkeğe haksızlık baskı ve küçük düşürme had safhada kadınıda aşırı tutarsız değer verme birde eş cinselliğin iyice normallerştirilip teşviki hatta sinsşi bir zorlama bakın film ve müzik yıldızlarına çıtadan düşmeye başlayınca hemen eşcinselim deyip tekrar potaya ve göze giriyorlar yoksa ekmek yok insanlık büyük tehdit ve yıkım altında özellikle Osmanlı torunları biz Türkiye insanları hükümette resmen acziyetini ifade ediyor kahramanlığınız yiğitliğiniz ve külhanbeyliğiniz buraya kadarmış ak parti reis noldu hani biz kefenimizi yanımızda taşıyoruz lafları yoksa yeni bir darbeden mi yada gezi kalkışmasından mı korkuyorsunuz noldu kelle koltukta savaşçılığınıza
 • ökkeşökkeş8 ay önce
  Başta CHP olsaydı anlardık ama referansı İslam olanların buna nasıl rıza gösterdiklerini anlamıyorum ve kime hizmet ediyor bu durum ve izin verip uygulayanlar kim ?
 • Kamil Kamil 8 ay önce
  Bakanlıktan ne iç ferahlatıcı bi açıklama gelmiş ama...
 • Mehmet SoyluMehmet Soylu8 ay önce
  Bakan bunun neresinde? Altında?üstünde?içinde?dışında?
 • AHMEDAHMED8 ay önce
  Kızlar erkek gibi, erkekler kız gibi yetiştirilemez. psikiyatrı doktorları da zaten böyle söylüyor. Acaba okulda cinsiyet eşitliği eğitimi verilerken, kızlar da erkekler gibi ayakta tuvaletini yapsın diyorlar mı? EEee eşitlik var.
 • OgünOgün8 ay önce
  Kafayı yiyeceğim, devlet eliyle feminist ve eşcinsel nesiller yetiştiriyoruz. Sorumlular cezalandırılmalıdır.
 • Mustafa!Mustafa!8 ay önce
  Kabine revizyonu şart. Aile bakanı da Sema Maraşlı gibi değerli biri olmalı. Milli ve dindar biri...
 • K.yilkam11K.yilkam118 ay önce
  Aile ve milli eğitim bakanları, bu sorumluluğun hesabını vermeli, ortalık bu kadar mı boş, bu kadar mı sahipsiz.
 • dedoldedol8 ay önce
  Lgbti(p)edofil ülkemizden defol
 • HasanHasan8 ay önce
  (Mesajınız alınmıştır. Teşekkür ederiz.)
 • G. Selim G. Selim 8 ay önce
  Toplum, 6284 sayılı kanunun ve onların işbirliği yaptığı Feminist derneklerin sancısını çekiyor.
 • Erol..Erol..8 ay önce
  Yazıklar olsun, nerede bu devlet, !! Bakanlar ne iş yapar.
 • Ceyhun_44Ceyhun_448 ay önce
  Devletin çok büyük ayıbı, Avrupa destekli olsun, herşey topluma rahatça giriyor.
 • AdnanAdnan8 ay önce
  Bu tür projeler nasıl okullara giriyor, milli eğitim ve aileden sorumlu bakan ne iş yapıyor...herkes hesabını vermeli.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Eylül 2019