• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yenimahalle Belediyesi’nde işçi kıyımı

Akit’in 14 Eylül’de, “Belediye değil akraba çiftliği” manşetiyle gündeme getirdiği ve torpilli kadrolaşma nedeniyle CHP’nin arpalığına dönerek nepotizm bataklığına saplandığını deşifre ettiği Yenimahalle Belediyesi’nde büyük bir skandala daha imza atıldığı ortaya çıktı. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne bağlı YENİMEK Kurs Merkezi’nde görevli 28 öğretmenin iş akdinin, sırf yandaşlara kadro açmak için hiçbir gerekçe gösterilmeden feshedildiği öğrenildi.

Yeniakit Publisher
2021-09-21 10:16:00 - 2021-09-21 10:17:19
Yenimahalle Belediyesi’nde işçi kıyımı

Böbrek ticareti skandalı ve taciz rezaletiyle çalkalanan,  300’den fazla yönetici yakınının torpilli kadrolara atanmasıyla arpalığa dönen CHP’li Yenimahalle Belediyesi’nde yandaşlara kadro açmak için partili olmayan çok sayıda personelin iş akitleri feshedildi. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne bağlı YENİMEK Kurs Merkezi’nde görevli 28 öğretmen, vatandaşların kurslara yönelik yoğun talebine rağmen 26 Ağustos’ta hiçbir gerekçe gösterilmeden, tazminatsız kovuldu. Aralarında Almanca, İngilizce, İspanyolca ve Rusça öğretmenlerinin olduğu, İğne Oyası, Şiş Dantel ve Şiş Örgü gibi halktan yoğun teveccüh gören branşlarda usta öğreticilik yapan sözleşmeli öğretmenler, branşları açılmayarak işsiz bırakıldı.  Halk Eğitim Merkezlerine başvuruların son günü olan 25 Ağustos’tan bir gün sonra gerçekleşen skandal fesihle, işten çıkarılan öğretmenlerin yeni bir iş bulma imkânları da ellerinden alındı.

“Torpilimiz yok diye kovdular”

Konuyla ilgili gazetemize konuşan ve isimlerinin açıklanmasını istemeyen mağdurlar önemli açıklamalarda bulundu. 3 aylık hamile olduğunu kaydeden bir öğretmen şunları söyledi: “Hiçbir suçumuz olmadığı halde işten çıkarıldık. İşimize el emeğimize bakılmayarak ‘iş akdinize son verildi’ dendi. Ödenek olmadığını söylediler ama biz zaten yüksek maaş almıyorduk. İşin aslı bizim torpilimiz yoktu, onlar da gözümüzün yaşına bakmadılar” dedi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Bizim belediyelerimizde en düşük asgari ücret 3 bin 100 TL” dediği halde kendilerine 2 bin 900 lira maaş verildiğini ifade eden başka bir usta öğretici de şunları kaydetti: “Brütünü bilmiyorum ama elimize geçen para 2 bin 900 liraydı. Yol ve yemek ücreti de almıyorduk. En kötüsü de bizi Halk Eğitim Merkezlerine başvuruların son günü olan 25 Ağustos’tan bir gün sonra işten çıkarmaları oldu. Başvurular sona erdiği için hiçbir yere başvurma şansımız kalmadı. İşsiz bırakıldım. Ne yapacağımı bilmiyorum.”

Kardeşini aldı çalışanı kovdu

Öte yandan; Akit, 14 Eylül’de “Belediye değil akraba çiftliği”  manşetiyle, torpilli kadrolaşma ile CHP’nin arpalığına dönen ve nepotizm bataklığına saplanan Yenimahalle Belediyesi’nde yaşanan yandaş kadrolaşmayı ayrıntılı şekilde deşifre etmişti. Akraba kontenjanından 300’den fazla yönetici yakınının ballı koltuklar kaptığı CHP’li Yenimahalle Belediyesi’nde, 28 öğretmenin iş akdine son veren Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Tuğba Ejder’in de kız kardeşi Sibel Göktaş’ı kendisine bağlı müdürlükte işe yerleştirdiği ortaya çıkmıştı. “Çocuğa yönelik cinsel taciz” suçlamasıyla yargılanan Yenimahalle Belediyesi Merkez Zabıta Karakolu Amiri Nusret Çetin’in eşi Nurgül Çetin’in de YENİMEK kurslarında sorumlu müdür yardımcısı görevini yürüttüğü belgelenmişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

chp nekadar mezhepçi varsa dolmuş başkasını almazlar.namaz kılan başörtü takan atılır.. chp kendi yandaşlarını doldurmada bir numaradır
 • Yanıtla

hizipsavar

sözcü şimdi kızar fox haber yapar geri alırlar. sonuçta öğretmen çok saygıları vardır.Allah c.c. belversin.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23