• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yakın Doğu sizi bekliyor

Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi’nde, 125 bölüm, burs imkânları ve ekonomik paket programlarıyla 97 ülkeden 22 bin öğrenciyle dikkat çekiyor.

2014-04-09 09:20:00 - 2014-04-08 22:34:04
Yakın Doğu sizi bekliyor

Eğitim hayatında çeyrek asrı geride bırakan Yakın Doğu Üniversitesi, 15 fakülte, iki yüksekokul ve dört meslek yüksekokuluna bağlı 125 bölümüyle adaylar tarafından rağbet gören üniversitelerin başında geliyor. Sağladığı burs imkânları ve ekonomik paket programlarıyla öne çıkan üniversitede 97 ülkeden 22 bin öğrenci öğrenim görüyor.

 Üniversitenin denizcilik, mühendislik, mimarlık, iktisadi ve idari bilimler, sağlık bilimleri, iletişim, güzel sanatlar ve sahne sanatları fakülteleri ile beden eğitimi ve spor yüksekokulu, denizcilik meslek yüksekokulu, sağlık hizmetleri meslek yüksekokulu ve meslek yüksek okuluna bağlı bölümlerde yüzde 50 burslu öğrenim görmek mümkün. Aynı şekilde öğrenciler ‘ekonomik paket ‘ seçeneğinden de yararlanabiliyor.

 EKONOMİK PAKET

2013-2014 akademik yılında hiçbir şarta bağlı olmadan mezuniyete kadar kesintisiz devam eden yüzde 50 burslu öğrenim ücreti yıllık 2.800 Euro olarak belirlenmişti. Öğrenim; yurt, yemek ve elektrik, su, ısınma ve temizlik gibi masrafların da dahil olduğu ‘ekonomik paket’in yıllık ücreti ise 4.400 Euro olarak belirlenmişti. Sağlık Bilimleri, Mimarlık ve Eğitim Fakültesi’nde ise ayrıca yüzde 25 burslu kontenjan bulunuyor. Bu kontenjana da bağlı ayrı bir ‘ekonomik paket’ seçeneğinden yararlanmak mümkün. Yine kesintisiz olarak devam eden yüzde 25 burslu öğrenim ücreti yıllık 4.200 Euro ve bu kontenjana yerleşen öğrenciler için ‘ekonomik paket’in bedeli 5.800 Euro şeklinde belirlenmişti. Bu yıl adayları yeni sürprizlerin beklediğini de belirtelim.

İLAHİYAT ÜCRETSİZ

Tıp, diş hekimliği, beslenme ve diyetetik, fizyoterapi ve rehabilitasyon, sağlık kurumları yöneticiliği, hukuk, mimarlık, psikoloji ile bazı öğretmenlik bölümlerinde belirli sayıda öğrenciye tam burs veren Yakın Doğu Üniversitesi, İlahiyat bölümünde ise bütün öğrencilerine tam burs sağlıyor. İlahiyat öğrencileri herhangi bir öğrenim ücreti ödemeden lisans eğitimi alabiliyor.

KIBRIS EĞİTİME HAZIR

Adı sınav olan herşey insanları heyecanlandırıyor. Hayatı kazanmanın önemli bir adımı olan üniversite sınavlarının birinci aşaması geride kalırken sırada yerleştirmenin yapılacağı sınav var. Adayların birçoğu bu defa farklı şehirlerdeki üniversiteleri tercih edecek.
Diğer şehirleri tercih etmeyi düşünenler imkânları varsa gidip hayal ettiği üniversiteyi görebiliyor, akademisyenlerinden bilgi alabiliyor ya da dijital platformlarda yazılanlara kolayca erişip fikir ediniyor. Ancak aynı imkânlar uluslararası üniversiteler için aynı ölçüde geçerli değil.

Bu hafta sizlere Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) belirlediği çerçevede öğrenci kabul eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki üniversiteleri yakından tanıtacağız.  Yurt dışında eğitim görme şansını değerlendirmek isteyenler için sunulan imkânları paylaşacağız. KKTC’de bulunan Doğu Akdeniz Üniversitesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Girne Amerikan Üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi, Lefke Avrupa Üniversitesi YÖK tarafından tanınmış olup, öğrencilerin ÖSYM tarafından yerleştirilme şartı aranıyor.

 Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekonomisinin lokomotifi olan ve 400 milyon dolarlık potansiyeli ile kalkınmışlığın, ileri seviyede eğitimin merkezi haline dönüşen 6 üniversitenin öğrenci odaklı hizmetlerinde gözlemlediğimiz farklılıkları sorular eşliğinde sizler için kaleme aldık.

 Mehmet UFUK Burs ve iş imkânı ardına kadar açık Üniversitenin en büyük özelliği, yüksek burs imkânı ve mezunlarına iş stratejisi konusunda özel eğitim vermesi.
Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin Kuzey Kıbrıs Kampusu, 15 lisans ve 3 lisansüstü programa kayıtlı 2.178 öğrencisi ile 10. akademik yılına doğru yeni hamlelerle gündeme gelecek. 2014-2015 akademik yılında da TC kontenjanlarının tümü burslu olacak ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, bugüne kadar 800’e yakın mezun verdi.

 BURSLU KONTENJAN

13 öğrenciye 1 öğretim elemanının düştüğü ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun, SUNY New Paltz ile birlikte yürütülen İşletme Uluslararası Ortak Lisans Programı (UOLP) kontenjanları dışında, TC uyruklu öğrencilere yönelik ÖSYS kontenjanlarının tamamı burslu.
Öğrenciler, 1 yıl İngilizce Hazırlık Sınıfı ve 5 yıl lisans eğitimi süresince başarı durumuna bakılmaksızın, öğrenim ücretinin yüzde 100, yüzde 50 veya yüzde 25’inden muaf olacak. Bu yıl burslu kontenjanların yaklaşık yarısı  yüzde 50 burslu kontenjanlardan oluşuyor.  Mezuniyetle profesyonel yaşam arasındaki yolculukta da öğrencilerini yalnız bırakmayan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, son sınıf öğrencilerine verdiği Kariyer Koçluğu Programı ile bu süreçte desteğini sürdürüyor.

MEZUNLARIN İŞ BAŞARISI

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu mezunlarının bilgi alınan 688’inin yüzde 74’ünün tamamına yakını özel şirketlerde çalışırken, yüzde 12’si ABD’de, Avrupa’da, ODTÜ Ankara’da ya da diğer saygın üniversitelerde yüksek lisans yapıyor. Yüzde 14’ü ise, ya askerliklerini yapıyor ya da iş görüşmelerini sürdürüyor. Öğrencilerinin iş yaşamına atılmadan önce amaçları ve onunla bağlantılı olarak kariyer hedefleri konusunda netleşmeleri, kariyerlerindeki gelişim için etkili olacak aksiyonları belirlemelerine yardımcı olmak amacıyla Kariyer Koçluğu Programı uyguluyor.
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda profesyonel bir firma aracılığıyla gerçekleştirilen bu program ile öğrencilere ideal iş vizyonu ve iş arama stratejisi, konularında koçluğun yanı sıra danışmanlık veriliyor.
Kampus üniversitesi
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, bünyesinde sosyal donatıları ve sunduğu renkli kampus hayatıyla KKTC’nin önde gelen bir eğitim kurumu. Üniversite, tüm aday öğrenciler için avantajlı paket programlarıyla cezbediyor.
1997 yılında başkent Lefkoşa’da kurulan Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), özellikle TÜBİTAK ve benzeri araştırma projelerinde KKTC içinde en çok başarı kazanan üniversitesi olarak biliniyor. Üniversite son yıllarda sosyal ve sportif alanlardaki yatırımları ve sunduğu renkli kampus hayatıyla adanın önde gelen bir eğitim kurumu olarak adından söz ettirmeyi başardı.

AVANTAJLARI

38 lisans programının yürütüldüğü Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde 10 Fakülte, 7 önlisans programının dahil olduğu 5 Yüksekokul ile 26 yüksek lisans ve 15 doktora programını kapsayan Lisansüstü Eğitim Öğretim ve Araştırma Enstitüsü faaliyet gösteriyor.  Üniversitenin toplamda 8.758 öğrencisi bulunuyor.
Üniversitenin 16 ülkeden 250 akademisyeni bulunuyor. Yabancı dil eğitimi veriliyor. Kampus üniversitesi olması ve teknolojik altyapısıyla dikkat çeken üniversite, 2013-2014 akademik yılında yüzde 82’lik doluluk oranını yakaladı. Üniversitenin Eczacılık ve Hukuk Fakülteleri hariç tüm bölümler için eğitim ücreti 4.800 Euro olarak belirlendi. Hukuk Fakültesinin eğitimin bedeli 5.900 Euro iken  Eczacılık Fakültesinde 7.000 Euroya çıkıyor. Ayrıca tüm aday öğrenciler için avantajlı paket programları bulunuyor.

BARINMA SORUNU YOK

UKÜ, yüksek öğrenimine başlayan tüm öğrencilerinin barınma ihtiyacını karşılayacak toplam 17 yurt binasına sahip. Yurtlar, stüdyo ve apart şeklinde ikiye ayrılıyor. Tüm odalarda ücretsiz ve limitsiz internet erişimi, çalışma masası ve sandalyesi, kütüphane, elbise dolabı, yatak, mini buzdolabı, odalar arası görüşmeye ve dıştan aranmalara açık telefon bağlantısı bulunuyor. UKÜ bünyesinde 64 farklı ülkeden öğrenciye eğitim sağlanıyor. Öğrenci Kulüpleri UKÜ’de her kulüp kendi alanında teknik konferanslar, seminerler, geziler, yurtiçi ve yurtdışı staj imkânları oluşturmak amacıyla çalışmalar yapıyor. Kulüpler, öğrencilerin boş zamanlarını yararlı etkinliklerle değerlendirmeleri, onların istek ve ihtiyaçları doğrultusunda sosyal, kültürel, ekonomik ve sportif alanlara giren konularda, akademik programları tamamlayıcı nitelikte araştırma yapmalarına fırsat sağlıyor.

SOSYAL DONATILAR

KKTC’nin ilk entegre spor kompleksi olan CIU Arena 7500 m2 kapalı alan ve 15.000 m2 açık alan olmak üzere toplam 22.000 m2’lik bir alana inşa edildi. Kompleksin açık alanında iki adet halı saha, iki adet basketbol sahası, iki adet voleybol sahası, iki adet tenis kortu, beach voleybol, hentbol ve futbol aktivitelerine uygun 1 adet plaj alanı; kapalı alanında ise fitness salonu, kapalı spor salonu, kapalı yüzme havuzu, masa tenisi, aerobik salonu, tırmanma duvarı, atış poligonu, squash salonları bulunuyor.
Başkent Lefkoşa’da bulunan UKÜ, şehir merkezine 5 km, Ercan Devlet Havalimanı’na 11 km, Gazimağusa’ya 50 km ve Girne’ye 30 km uzaklıkta konumlandı.

Yeni Akit

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı