• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Viking kralı bluetooth'un olası mezar yeri bulundu

İngiliz “The First News” gazetesine verdiği demeçte, kralın nerede defnedildiğinin, mezar höyüğünün toprakta neden olduğu bozulmaların uydular tarafından tespit edene kadar bir sır olarak kaldığını, bu nedenle keşfin çok önemli olduğunu söyledi.

Yeniakit Publisher
2022-07-01 09:51:00 - 2022-07-01 10:11:35
Viking kralı bluetooth'un olası mezar yeri bulundu

Arkeologlar, Polonya’nın Wiejkowo köyünden alınan uydu verilerini kullanarak Harald “Bluetooth” Gormsson’un olası mezar yerini belirlediler.

Cihazları kablosuz bir şekilde birbirine bağlayan “Bluetooth” teknolojisine ilham kaynağı olan ve Danimarka’da 9. yüzyılda hüküm süren Viking kralı Harald Bluetooth Gormsson’un kayıp olan mezar höyüğünün bulunduğu bildirildi. Araştırmacılar, Polonya’nın Wiejkowo kentinde uzaydan uydu tarafından görülen ve toprak katmanlarında bozukluklar olduğu tespit edilen noktada LIDAR (lazer darbeleri kullanılarak bir nesne veya bir yüzeyin uzaklığını anlamaya yarayan teknoloji) kullandı.

Uydu tespit etti

Bluetooth'a adını veren kralın hazinesi bulundu! - En Son Haberler

Yerin derinliklerine bakan araştırmacılar, söz konusu dairesel alanın Bluetooth’un mezarı olduğundan emin olduklarını savundu. Kralın mezar höyüğünün olduğu düşünülen yerin bir Katolik kilisesinin altında bulunduğu belirtilirken, mezar keşfinin, bu yıl yayınlanan ve Viking kralının Polonya’da saklandığını da öne süren önceki araştırmalarla örtüştüğü ifade edildi. Öte yandan çok satan Viking kitaplarının yazarı Marek Kryda, İngiliz “The First News” gazetesine verdiği demeçte, kralın nerede defnedildiğinin, mezar höyüğünün toprakta neden olduğu bozulmaların uydular tarafından tespit edene kadar bir sır olarak kaldığını, bu nedenle keşfin çok önemli olduğunu söyledi.

Arkeologlar, Polonya’nın Wiejkowo köyünden alınan uydu verilerini kullanarak Harald “Bluetooth” Gormsson’un olası mezar yerini belirlediler.
Adı Bluetooth kablosuz teknolojisinin esin kaynağı olan bir Viking kralının uzun süredir kayıp olan mezarı, Polonya’daki bir köyde bulunmuş olabilir.

Harald “Bluetooth” Gormsson, MS 958’den 986’ya kadar Danimarka kralıydı ve yönetimini Jutland ve Zealend adalarıyla sağlamlaştırdı. Harald, Hristiyanlığı tanıtarak İskandinav ülkelerini birleştirmesiyle tanınıyor ve tarihçilerin koyu mavi olarak tanımladığı ölü bir diş nedeniyle Blåtand (mavi diş anlamına gelir) takma adını aldı.

Saltanatı sırasında Harald, Aros kalesinin yeniden sağlamlaştırması, birkaç halka kalenin inşası ve Ravning Enge’nin Vejle Nehri’ndeki çayırlarını geçen Ravning Köprüsü’nün işletmeye alınması da dahil olmak üzere çok sayıda bayındırlık işinin yeniden inşasını denetledi.

Harald Bluetooth’un biyografisi, Jelling taşları üzerindeki runik bir yazıt ile özetleniyor ve şunlar yazıyor: “Kral Harald, bu anıtların, babası Gorm ve annesi Thyra’dan sonra yapılmasını emretti. Tüm Danimarka ve Norveç’i kazanan ve Danimarkalıları Hıristiyanlığa çeviren Harald.”

Daha yakın yıllarda, cihazları bağlamak için kullanılan Bluetooth kablosuz teknolojisi, Harald’ın Danimarka kabilelerini tek bir krallıkta birleştirmesi gibi cihazları birleştireceği analojisine dayanarak Harald’ın adını aldı. Bluetooth logosu, onun baş harfleri olan H (ᚼ) ve B (ᛒ) runik harflerden oluşuyor.

Şimdi ise Marek Kryda liderliğindeki bir araştırma ekibi, bazılarının uzunluğu 30 cm kadar küçük olabilen arkeolojik kalıntıları araştırmak için Wiejkowo çevresindeki manzara üzerinde uzay tabanlı keşif uyguladı. Çalışma, Wiejkowo’daki Kutsal Bakire Meryem’in Immaculate Conception Roma Katolik Kilisesi’nin altında, daha sonra yere nüfuz eden radar kullanılarak doğrulanan büyük bir Viking Çağı tümülüsünü ortaya çıkardı.

13 Yaşında Bir Çocuk, Kral Bluetooth’a Ait Eserler Buldu


2014 yılında Curmsun diski olarak bilinen altın bir diskin yeniden keşfi, daha önce Harald’ın civarda gömülü olduğu yönünde spekülasyonlara yol açmıştı. Diskte, Wiejkowo’nun sadece 5,6 km batısındaki bugünkü Wolin kasabası olan “Danimarkalılar, Scania ve Viking kalesi Jomsborg’un hükümdarı”nı tanımlayan bir Latince yazıt var.

Araştırmacılar, diskin orijinal olarak, 1841’de tümülüsün tespit edildiği kilisenin altında Viking Çağı eserlerinin bir parçası olarak keşfedilen iskelet kalıntılarının yanına gömüldüğüne inanıyor.

O zamanki raporlarda, I. Otto’nun saltanatından kalma bir gümüş sikke, yüzeyi çizgi bezemeli bronz bir bilezik, başka bir bronz bilezik parçası, küçük, damgalı bir altın parçası ve Curmsun Diski tanımlandı.

Diskin orijinal keşfinden sonra eserler, bir Polonya ordusu binbaşısı Stefan Sielski ve kardeşi Michal’in girip kalanları ele geçirdiği 1945 yılına kadar kilise bodrumunda kaldı. Disk ancak 2014 yılında Sielski’nin 11 yaşındaki torununun eski düğmelerle birlikte saklanan gizli bir sandıkta esere denk geldiğinde yeniden keşfedildi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23