Twitter, İran'a savaş açtı!

ABD menşeili sosyal medya platformu Twitter; İran resmi haber ajansı (IRNA), İran devlet televizyonuna bağlı Genç Gazeteciler Cemiyeti Haber Ajansı (YJC) ve yarı resmi Mehr Haber Ajansı'nın hesabını askıya aldı.

20 Temmuz 2019 Cumartesi 21:39
Twitter, İran'a savaş açtı!

İran hükümetine bağlı resmi haber ajansı IRNA, İran Radyo ve Televizyon Kurumuna bağlı Genç Gazeteciler Cemiyeti Haber Ajansı (YJC) ile muhafazakarlara yakınlığıyla bilinen yarı resmi Mehr Haber Ajansı'na ait Farsça hesapların askıya alındığı görüldü. Söz konusu ajansların İngilizce, Arapça ve diğer dillerdeki hesaplarında herhangi bir engel görülmüyor.

Sosyal medya platformu Instagram da nisan ayında ABD yönetiminin İran Devrim Muhafızları Ordusu'nu resmen yabancı terör örgütleri listesine almasının ardından Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, Eski Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi, Silahlı Kuvvetler İnsan Kaynakları İdaresi Başkanı Musa Kemali ve bir dönem Devrim Muhafızları'nda görev yapan eski Radyo ve Televizyon Kurumu Başkanı İzzetullah Zergami'nin hesaplarını kapatmıştı.

Instagram, Devrim Muhafızları Ordusu'nun ülke dışındaki askeri-istihbari operasyonlarını yürüten Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin, 888 bin takipçisi bulunan hesabını da kapatmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, 8 Nisan'da İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun ABD'nin yabancı terör örgütleri listesine eklendiğini duyurmuş, İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi de buna karşılık ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığını (CENTCOM) terör örgütleri listesine aldığını açıklamıştı.

Süleymani, ABD'nin Devrim Muhafızları Ordusu'nu terör örgütü ilan etmesi kararına, 9 Nisan'da Instagram hesabından yayınladığı eski konuşmalarından derlenen görüntülü mesajla yanıt vermişti.

İran'da yüzde 55'lik oranla en çok kullanılan uygulama Telegram'ın ardından, en popüler ikinci sosyal medya platformu olarak Instagram öne çıkıyor.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Temmuz 2019 Cumartesi 21:39

YORUM YAZ

 • iran iran 1 ay önce
  iran başından beri enternasyonel baskı ve abluka altında.hem iletişim, hem sosyal medya, hem s tüm sanat ve medya dallarında karantinada..islam olmanın ve kendini sömürtmemeninbedelini her şekil ödeyen ülke..malesef..
 • HadraHadra1 ay önce
  Niçin, İSRAİL ve Avanesi (Siyonizmin emrindekiki bütün silahlar, ABD;( ne kadar medya varsa say sayabildiğin kadar yorulmaz isen) NATO; İNGİLTERE; FRANSA; yakında hepsi sıralanır) Niçin Yahudinin ortadoğuda keyfi kaçmasın diye Çünkü Dünyanın En Önemli yeraltı ve üstü zenginlik kaynakları (Ki GÜç demektir. Mehum Erbakan Hoca ne demişti İsrail Kuvvetten anlar!) bu topraklardadır. (ulaşım, Petrol vb Kİmya karbon vb İşlenmemiş hammadde vb)
 • Yahudi Twitter Yahudi Twitter 1 ay önce
  Güya dini gruplara hakarete engel getireceğim diye müslümanı kandıracaktı.Facebook,Twitter,YouTube hepsi yahudilerindir,sizin tüm bilgilerinize erişiyor,tüm yazdıklarınızı okuyor ve üzerinizden ajanlık yapıyorlar.BugünŞalom adlı yahudi gazetesinin karikatüründe Twitter’ın kuşunu Trump müslüman kisveli birinin kafasına çarpıyordu!(!)
 • oktay emmioktay emmi1 ay önce
  her türlü medya yahudilerin elinde malesef, ve bunlarida propaganda, algi ve silah gibi kullanmaktan geri durmuyorlar... hani internet özgürdü. hic de degil.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Ağustos 2019