Seçim 2019 Sayfası

Türklerin namaz kılmasını engelleyen BM, geri adım attı

Kıbrıs'ta ara bölge olarak tabir edilen Denya köyünde cuma namazı kılmak isteyen Kıbrıslı Türklere engel olan BM'in sözde Barış Gücü, skandal karardan geri adım attı.

10 Kasım 2018 Cumartesi 10:17
Türklerin namaz kılmasını engelleyen BM, geri adım attı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Denya köyünün eski sakinleri Kıbrıslı Türklerin, ara bölgede kalan köylerindeki camide cuma namazı kılmak istediklerini BM Barış Gücü yetkililerine yazılı olarak illettiğini belirterek, etkinliğin keyfi ve dayanağı olmayan gerekçelerle iptal edildiğini bildirdi.

 "12 saat kala keyfi iptal edildi"

Açıklamada, "Yaşanan son örnekle adada görev yapan BM Barış Gücü'nün iki tarafa adil ve eşit davranmadığı bir kez daha ortaya çıktı. Ara bölgedeki etkinliğin yapılmasına 12 saat kala böylesi keyfi ve dayanağı olmayan gerekçelerle iptaline sebebiyet verilmesi Denya'nın Kıbrıslı Türk köylüleri üzerinde büyük bir hayal kırıklığı oluşturdu" ifadesi kullanıldı.

Denya Köyü Camii...

"BM, Rumlara engel olmadı"

Kıbrıslı Rumların, benzer şekilde ara bölgenin dört farklı yerinde herhangi bir izin ve kontrole tabi olmadan ayin gerçekleştirdiklerinin vurgulandığı açıklamada, şunlar kaydedildi: "KKTC hükümeti, gerek ülkemizde gerekse ara bölgede yapılan bu türden etkinliklere mümkün olduğunca gerekli desteği her zaman göstermiştir ancak Kıbrıslı Türklerin ilk kez yapılan benzeri talebine yapay ve dayanaksız bahanelerle böyle bir tavır alan BM Barış Gücü'nün bu etkinliğin iptaline sebep olması tarafımızca kabul edilebilir bir durum değildir. BM Barış Gücü bu tavrıyla hem Kıbrıslı Türkleri hayal kırıklığına uğratmış hem de kendi görev yönergesine aykırı hareket etmiştir. Bu yaşananlar ayrıca BM Barış Gücü'nün yürüttüğü misyona da gölge düşürmüştür. Kendi görev yönergesi ve talimatlarına dahi uymayan böylesi bir yaklaşım iki toplum arasında değil güveni tesis etmek, BM Barış Gücü’ne olan güveni de maalesef zedelemektedir. BM Barış Gücü bu konudaki anlaşılmaz ve rahatsız edici tutumu nedeniyle bakanlığımız tarafından bugün gönderilen bir nota ile protesto edilmiştir."

BM Sözcüsü: Üzgünüz

BM'nin Kıbrıs'taki Barış Gücü Sözcüsü Aleem Siddique açıklamasında ise Denya'daki camide bugün yapılması planlanan ibadetin gerçekleşememesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Siddique, BM Barış Gücü'nün, Denya camisinde gelecekte planlanacak bir ibadet de dahil dini yükümlülüklerin yerine getirilmesine yardımcı olmaya kararlı olduğunu belirtti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Kasım 2018 Cumartesi 10:17

YORUM YAZ

 • histhist5 ay önce
  daha rodosu alacaz
 • Mehmet TANRIVERDİ Mehmet TANRIVERDİ 5 ay önce
  Türkiye kendi vatandasina müsade ediyormuda gevur etsin.
 • özgünözgün5 ay önce
  SİZ İBADETİ TOPLUMUN GÖZÜNE SOKMAK İÇİN YAPIYORSUNUZ.MAHREMİYETİ YOK SİZDE.KUSURA BAKMAYIN.oRADAKİ AMAÇ NE .
 • Kocasolak Kocasolak 5 ay önce
  İzin istemek zaten YANLIŞ olmuş, direk yapacaksın ibadetini. Sormak eziklik itirafıdır.
 • ayhanayhan5 ay önce
  puştluğa bak...müslüman ülkelere ya da topluluk olan yerlere gönderdikleri adamlara askerlere bak..adamın adı alim sıddık....mısırlı mı bu şerefsiz?

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Nisan 2019